Прескочи до съдържание

Препоръчани мнения

Визи за ИРАН !?!? - Някой има ли опит или идеи как да се изкарат по евтини визи  за 10-12 дни престой, че всички ни пращат през агенции и цената е убийствена- 75Е покана+ 50Е виза+20лв такса... А билета от Истанбул е 180$ в двете посоки . Другата подробност е че кацаме в 3ч. през ноща на Ика и искаме да хванем сутринта полет за Шираз от другото летище т.е. не ни се виси много на летището... Убеждавам се че имаме едни от най-скъпите визи и другите ни го "връщат" пропорционално.
( дали по тоя начин не се опитват да ни задържат, че няма кой да бачка за 400-500лв..)..

Връзка към мнение

До колкото чета Иран предлага 14 дневна виза, която се издава на летището, ако пътуването е с туристическа цел. Цената е 50 евро и България е в страните, които имат право. Нито покана, нито някакви други специални изисквания има. 

 

Не е зле да им звъннеш за потвърждение:

 

Посолство на Ислямска Република Иран в София
Адрес: гр. София, бул. „Симеоновско шосе” № 55
Телефон: +359 2 987 85 46; +359 2 987 61 73; +359 2 981 43 48; +359 2 980 54 51
Факс: +359 2 981 41 02; +359 2 987 70 41
E-mail: iranembassy@abv.bg

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

До колкото чета Иран предлага 14 дневна виза, която се издава на летището, ако пътуването е с туристическа цел. Цената е 50 евро и България е в страните, които имат право. Нито покана, нито някакви други специални изисквания има. 

 

Не е зле да им звъннеш за потвърждение:

 

Посолство на Ислямска Република Иран в София

Адрес: гр. София, бул. „Симеоновско шосе” № 55

Телефон: +359 2 987 85 46; +359 2 987 61 73; +359 2 981 43 48; +359 2 980 54 51

Факс: +359 2 981 41 02; +359 2 987 70 41

E-mail: iranembassy@abv.bg

Точно от там ни отговориха: "...или през агенция, или с персонална покана.."  Иначе и в Трипадайзъра също пише че не е проблем да вземеш виза на летищата, но е желателно да се подсигуриш предварително. Само дето мненията са на пътешестеници за които 150Е са дребни пари. А и си имаме бюджет - 2500лв за 8 ношувки за двама, с включен транспорт от Добрич до истанбул, самолетни билети и т.н., и не ни се иска да го надхвърляме! Досега сме успявали...

Връзка към мнение

А и не се знае дали Atlasjet ще ни качат на борда..

 

Провери какво пише и на сайта на иранското външно министерство.

По аналогия с Китай ако възнамеряваш да кандидатстваш  на летището за виза/право на безвизов престой трябва да уведомиш авиокомпанията която се свързва предварително със съответните летищни власти (в случая в Иран)

Редактирано от stenk
Връзка към мнение

Провери какво пише и на сайта на иранското външно министерство.

По аналогия с Китай ако възнамеряваш да кандидатстваш  на летището за виза/право на безвизов престой трябва да уведомиш авиокомпанията която се свързва предварително със съответните летищни власти (в случая в Иран)

"Under construction"...Мислех че само в БГ стават такива неща... А билетите поскъпвааат... Параграф 22

Връзка към мнение

http://www.mfa.government.bg/index.php?page=120&staticpage=findanembassy&posolstvo=65

 

Притежателите на обикновени паспорти, желаещи да влязат на територията на Иран единствено с цел туризъм, могат да получат туристическа виза за пребиваване до седем дни, на летищата „Имам Хомейни” и „Мехрабад” в Техеран, както и на летищата в Шираз, Табриз и Машхад.

 

За целта, на летището следва да бъдат представени паспорт с валидност най-малко 6 месеца, билет за връщане, една снимка и попълнен формуляр за искане на виза.

Връзка към мнение

Ето една мечтана дестинация! Ти май ще си първият, дето ще прокара пътечка до там. Ще се радвам после да споделиш.

 

И аз им се каня от дълго време да ги посетя, преди да са започнали да ги демократизират онези алтруисти с бомбите...

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

ОК, поразчетох се малко вчера и днес, че ми стана любопитно. Визата не е за 7, а за 14 дни на летището, и да, не трябва да има никакви проблеми. 

 

Местните агенции пробутват някакви authorization code, които и някой по-задръстени авиокомпании изискват, но това си е излишен харч. Явяваш се на летището в Иран с паспорт, принтирани самолетни билети, хотелски резервации и т.н. и нямаш проблеми - това е общото впечатление. Чехите са имали някакви ядове, защото в Чехия било базирано някакво американско пропагандно радио на фарси, но нас това не ни касае. 

 

По-захлупените авиокомпании правели проблеми, че искали да имаш виза в паспорта за да те допуснат, но с малко сумтене и обаждане на супервайзер обикновено всичко било ОК. Специално за Turkish и Pegasus в Истанбул хората докладват, че няма ядове. 

 

Аз лично не бих имал никакви притеснения да си цъфна на летището без виза. 

 

Разбира се, съвета ми не е ангажиращ, всеки да си прецени сам, за последствия не отговарям :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Тези 14 дни за туристическа виза излизат в по-стари сайтове, а 7-те дни са посочени в сайта на МВнР и пише, че последната актуализация е от 22/03/2013, т. е. съвсем прясна.

Връзка към мнение

Всъщност МВнР е единственото място, където пише 7 дни, навсякъде другаде е 14 или 15, включително мнения на хора от миналия месец. Ето и иранското посолство в Австралия: http://www.iranembassy.org.au/english_AU/council/airportvisa.aspx

Правилата на практика са същите и за нас. С уточнение за последната точка, че е необходима само ако се възползвате от тая услуга. 

Връзка към мнение

Ами....ще рискуваме пък каквото стане. Няма да им дам 75+50+10Е на Пингвинтравел ако ще и да спим на летището в Техеран. Благодаря на всички! Живот и здраве, след 23-24 октомври ще докладвам

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Ами....ще рискуваме пък каквото стане. Няма да им дам 75+50+10Е на Пингвинтравел ако ще и да спим на летището в Техеран. Благодаря на всички! Живот и здраве, след 23-24 октомври ще докладвам

 

Задължително, статистиката показва, че ще си ни първия иранец :)

Връзка към мнение

Ами....ще рискуваме пък каквото стане. Няма да им дам 75+50+10Е на Пингвинтравел ако ще и да спим на летището в Техеран. Благодаря на всички! Живот и здраве, след 23-24 октомври ще докладвам

 

Айде успех и да разкажеш подробно после в текст и снимки :) 

Връзка към мнение
  • 4 месеца по-късно ...

Здравейте, по стечение на обстоятелствата, тази година покрай Коледа и Нова година ни се връзват две седмици почивни дни, с малко инвестиции на дни за отпуск. И в допълнение кам това Atlas Jet предлагат за 300 лева да ви закарат и да ви върнат от Инстанбул до Техеран, та си взех билети за тази дестинация за този период. Сега събирам информация за държавата, дестинациите, визовият режим и общо взето всичко полезно за един не allinclusive турист :)

В посолсотвото на Иран потвърдиха, че за 50 евро може да се вземе туристическа виза за 14 дни на самото летище, като шанса това да не се случи е под 1%. Ще бъда благодарен на всички, които споделят ценни съвети и наблюдения за тази държава, както и лични впечатления!

Приятни празници от мен!

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Има един много хубав, изчерпателен и "пресен" пътепис (на Стефан Русев ако не се лъжа) в раздела с пътеписите. Убеден съм, че там ще намериш отговор на почти всичко, което те вълнува за Иран!

Връзка към мнение

Ето го пътеписа на Стефан, ако имаш въпроси после може да развием темичка и тук, че дестинацията я интересуват доста хора напоследък :)

Връзка към мнение

Сега събирам информация за държавата, дестинациите, визовият режим и общо взето всичко полезно за един не allinclusive турист :)

Попаднал си на точното място!!!!!!  Стреляй с въпросите   :)

Ако не си купил все още Библията, мога да ти я дам. Назаем. Или да остане на съхранение при Основателя. Между другото това също не е лоша идея - Да си обменя разните му пътеводители, що трябва да храним ингилизите...

Редактирано от stefanrusev
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Попаднал си на точното място!!!!!!  Стреляй с въпросите   :)

Ако не си купил все още Библията, мога да ти я дам. Назаем. Или да остане на съхранение при Основателя. Между другото това също не е лоша идея - Да си обменя разните му пътеводители, що трябва да храним ингилизите...

 

Тая идея я имаше юни месец още: http://magelanci.com/topic/606-%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D1%8F-%D0%BC%D0%B0%D0%B3%D0%B5%D0%BB%D0%B0%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B0-%D0%B1%D0%B8%D0%B1%D0%BB%D0%B8%D0%BE%D1%82%D0%B5%D0%BA%D0%B0/

 Ама тогава май посещаемостта беше по-ниска и нямаше широк отзвук. Ще вземем да я обсъдим пак тия дни. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Аз се върнах към работата по структуриране на информаия относно пътуването :) В момента използвам електронен гайд на Lonely Planet за Иран - 6-то издание от Август 2012. За хартиен такъв в две книжарници казаха че е изчерпан и предлагат доставка в рамките на месец. За момента не мога да преценя дали ще ми трябва и хартиен вариант в раницата, която ще дундуркам с мен или мога да разчитам само на дигиталният вариант, но идеята за обмяна на гайдоме ми се струва добра. Трябва да видя в къщи какво налично имам и аз и с какво мога да се включа, повечето от информацията която събирам и използвам обикновенно е в цифров формат и разчитам на електронните джаджи за тяхното използване :)

Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Здравейте ,

Дали вече има върнали се от Иран ? Интересува ме  инфо относно визите . Колебая се за едно пътуване до там ...ама дали с кола или самолет ще видим. Ето един линк и разказ в снимки от двама младежи които бяха там с кола в края на годината   https://www.facebook.com/mideast2013 .

 

Връзка към мнение

Здравейте ,

Дали вече има върнали се от Иран ? Интересува ме  инфо относно визите . Колебая се за едно пътуване до там ...ама дали с кола или самолет ще видим. Ето един линк и разказ в снимки от двама младежи които бяха там с кола в края на годината   https://www.facebook.com/mideast2013 .

 

Какво инфо по-конкретно те интересува?

stefanrusev беше там и се върна, може да му видиш пътеписа тук: http://magelanci.com/patepisi/article/104-%D0%B8%D1%80%D0%B0%D0%BD-%D0%BD%D0%B0-%D0%B3%D0%BE%D1%81%D1%82%D0%B8-%D0%BD%D0%B0-%D0%B0%D1%8F%D1%82%D0%BE%D0%BB%D0%B0%D1%81%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%B8%D0%BB%D0%B8-%D0%BA%D0%B0%D0%BA%D0%B2%D0%BE-%D0%B8%D0%BC%D0%B0-%D1%82%D0%B0%D0%BC/

 

Само че в момента, както често се случва, пак е на път и може и да не види темата бързо :)

Връзка към мнение

Визата на границата е само за 15 дни. После можеш да я удължиш в полицейското управление на някои от големите градове. Иначе не виждам смисъл да блъскаш да там за по-малко.

За летището - прочети горния линк

Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Иран - предварително издаване на туристическа виза от консулския отдел в София,бул.Симеоновско шосе 55

 

Известен ми е факта, че е възможен вариант за издаване на виза директно на летището. Разликите с предварителното издаване на виза са следните:

1. Ако се сдобиете с визата предварително можете да влезете в Иран и през сухопътна граница ( ВОА (VOA-Visa On Arrival)  е валидна само на определени летища);

2. Ако се сдобиете с визата предварително ще ви разрешат престой повече от 15 дни, колкото е престоя, който ще ви дадат на летището; ако вземете виза на летището за 15 дни е възможно да си удължите визата на място до 30 дни, но това за мен е свързано със загуба на време и най-вероятно допълнителни такси;

3. В общия вариант ВОА се дава при предоставяне на билета за връщане; четох, че ако кацате в Иран и излизате сухопътно също е възможно да ви дадат ВОА, но ще са необходими допълнително обяснения на самото летище; и тъй като това е и моя вариант реших да си спестя тези обяснения на летището и да не рискувам;

 

кандидатстване за виза в София - такса 50 евро (както и при ВОА), плаща се в Сибанк, 2 снимки, паспорт, копие от паспорта, две копия на формуляр, който ще ви дадат на място; няма нужда от покана; във формуляра има поле за място, където ще прекарате първата вечер - силно препоръчително е да е хотел/хостел, в който наистина сте направили резервация; кратко описание на плана на пътуването помага, но не е задължителен; визата стана за 1 ден; основно ме питаха какво работя, защото ако сте журналист попадате в различна графа и няма да ви дадат туристическа виза.

  • Харесвам 7
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.