Прескочи до съдържание

С кола в Италия за 10 дни.


П.Кръстев

Препоръчани мнения

Ситуацията е следната: Приятелката ми много иска да види такъв тип градчета като Манарола и Позитано. Позитано няма как - затова ще отделим нужното време за Петте земи (2 нощувки). Определено няма да са вътре в градчетата на ненормалните цени, а някъде в близост.

 

От друга страна на мен ми се искаше да видя и Сан Марино - определено доста интересна според мен малка държавица. Освен това съм и фен на спортните автомобили и искам да видя Имола и Маранело, без значение дали са запустяли или не.

...............................................................................

 

 Аз имам някакво мнение за Сан Марино, но то изобщо не е подкрепено с никакви факти, ако хората, които са ходили тук ме убедят, че изпускам нещо по-добро, вероятно ще размисля. За Имола - честно да ти кажа не съм и мислил да влизаме да разглеждаме града, а само пистата.

 

Знаеш ли, хората сме различни и всеки един дълбоко в себе си има различно виждане за приятно и необходимо усещане. Това ще бъде твоето и на приятелката ти пътуване. Направете го така, както на вас ви се иска и вижте това, което на пръв поглед на вас ви се е сторило необходимо да се види. Човек трябва да вярва на инстинкта си, дори и понякога същият този инстинкт да го подвежда. Понякога прекалено големият ентусиазъм към определени неща води до разочарование, но това не е правило.

Вие имате определени две седмици и следва да ги запълните така както сте преценили. Може да изпуснете нещо по пътя, но пък светът няма да се свърши. Всеки един от пишещите се базира на своето пътуване, но със сигурност, виждайки едни неща е изпуснал други. Така че, моят съвет е да изкусуриш програмата, която вече ти е в главата, без да скачаш от едни места, които си запланувал за сметка на други, които са се харесали на останалите. Открий тази част от Италия сам за себе си. После може да даваш съвети към другите за твоите си местенца.

Аз първоначално смятах да ти пиша, че доста си разхвърлял градовете, ама после се сетих какво направихме ние миналата година и как нахвърляхме много километри за сметка на по-малко, но много разхвърляни места, но пък пак ни беше хубаво. Може да съжалявам за нещо, което не съм видяла или или пък за друго, което съм видяла, но пътуването си беше мое. Както се казва винаги има и следващ път.

 

Единствено се съобрази, че каквото и да е времето ще бъде топло и следобедните часове ще е добре да се прекарат в дълъг обяд, в аклиматизиран автомобил или на плажа. След като измислите нощувките останалото ще нагодите към тях.

Редактирано от mililia
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

 

П.С. Spqr, в десетката, точно това е дилемата. Аз имам някакво мнение за Сан Марино, но то изобщо не е подкрепено с никакви факти, ако хората, които са ходили тук ме убедят, че изпускам нещо по-добро, вероятно ще размисля. За Имола - честно да ти кажа не съм и мислил да влизаме да разглеждаме града, а само пистата.

 

Моето лично мнение е, че при пътуване с кола, Сан Марино е добре да се съчетае по оста Венеция - Равена и после Сан Марино - Тоскана или пък слизане на юг от Римини и евентуално завъртане след това. Малко ми е разхвърлян твоят план, надявам се да не се обиждаш. Прецени логистично пътуването да представлява нещо като елипса/кръг на италианска земя, щом идеята е да се види хем адриатическото крайбрежие, хем да стигнете и до средиземноморското крайбрежие. Да бъдеш в Тоскана и да пропуснеш Кианти в частта Сиена - Сан Джиминяно, както и Пиза - Лука от другата страна, е непростимо от моя гледна точка...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

точно това е дилемата. 

 

Не знам дали на Имола може да се кара спортна кола. Това трябва да го провериш в сайта на пистата. 

 

Ще ти дам две гледни точки за дилемата.

 

1) Снимките, които си пуснал, са типични за Тоскана. Това е най-емблематичният регион на Италия. Пейзажите; родното място на Данте, Леонардо и Микеланджело; Ренесанса; каменните градове. 

 

2) С надявам се относително евтините полети на Ryan air до Пиза, Тоскана ще стане по-достъпна. Което ще рече, че сега може да минеш през по-различен маршрут като Сан Марино - Пиенца. И да не задълбаваш толкова в Тоскана.

 

Пак стигаме до това какво е в главите ви. Няма грешен маршрут. И едното, и другото си заслужава да бъде видяно.

Редактирано от Spqr
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

По мое мнение съм наредил почти цялата програма, с изключение на 3-те нощувки между Сан Марино и Флоренция, които трябва да ни дадат възможност да видим Сиена, както и тези малки градчета на юг и на север от нея. Как бихте разпределили вие тези 3 дни, ако се абстрахираме от останалата част на пътуването ?

 

След това ми се струва сравнително добре - 2 нощувки за Флоренция, един пълен ден за Пиза и Лука и един пълен ден за Чинкуе Тере

Редактирано от П.Кръстев
Връзка към мнение

От няколко дни се чудя дали да се включа в темата, защото тук специалистите по Италия са доста, но гледам,  че никой не е споменал нещо сравнително важно - Дюк каза да смяташ около 60км/ч  средна скорост, пътищата на много места ще ти се сторят абсурдни за ограниченията, на тях спокойно може да се кара със 120, но там не дебнат камери, а пътни полицаи, и глобите се плащат на място, или те карат до банкомат, ако нямаш в брой, а сумите са изключително сериозни. 
2 дни в Чинкуе Тере са доста, може за 1 ден да видите и 5те градчета с влака. Паркира се извън града така или иначе, по това време на годината там е трудно, дори да се движиш спокойно, заради количеството туристи. Влакчето минава през 5те градчета и има дневен билет, с който може да си обикаляте, а вечерта да се върнете до първия, където сте паркирали и да си вземете колата. Въпрос на сметки е, как би станало по-добре.
За 2 дни може да направите Чинкуе Тере и Портофино, а аз лично бих препоръчал задължително и Портовенере, не е трудно да се включи при планирани 2 нощувки, а си струва определено.
Ако обичате италиански сладолед, по-южната част на Тоскана е мястото - Пиомбино си го тачат, като "градчето с най-" , но пък там няма много за гледане, освен да хванете фери до Елба, което не вие в идеите, а и не ви е много на път, че да отбиете заради сладоледа.
Ако се върнем на Емилия-Романя:
За Равена са ти казали, че при вашите интереси става безмислено, но не знам защо всички пропускат Парма - и градът е интересен (вярно, най-вече с църквата и баптистерия, които не са приоритет) и храната е невероятна. Не е първата дестинация, към която се насочва човек, ама ако искате кухня от региона - там. Има го моментът, че е по-лесно, ако е за малко да се отбие в малък град, който е по-пътя, а не в голям, т.е. Парма би объркала повече плановете от гледна точка на загубено време, до достигане на същественото. 
 

Редактирано от stormbringer
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

От няколко дни се чудя дали да се включа в темата, защото тук специалистите по Италия са доста, но гледам,  че никой не е споменал нещо сравнително важно - Дюк каза да смяташ около 60км/ч  средна скорост, пътищата на много места ще ти се сторят абсурдни за ограниченията, на тях спокойно може да се кара със 120, но там не дебнат камери, а пътни полицаи, и глобите се плащат на място, или те карат до банкомат, ако нямаш в брой, а сумите са изключително сериозни. 

2 дни в Чинкуе Тере са доста, може за 1 ден да видите и 5те градчета с влака. Паркира се извън града така или иначе, по това време на годината там е трудно, дори да се движиш спокойно, заради количеството туристи. Влакчето минава през 5те градчета и има дневен билет, с който може да си обикаляте, а вечерта да се върнете до първия, където сте паркирали и да си вземете колата. Въпрос на сметки е, как би станало по-добре.

За 2 дни може да направите Чинкуе Тере и Портофино, а аз лично бих препоръчал задължително и Портовенере, не е трудно да се включи при планирани 2 нощувки, а си струва определено.

Ако обичате италиански сладолед, по-южната част на Тоскана е мястото - Пиомбино си го тачат, като "градчето с най-" , но пък там няма много за гледане, освен да хванете фери до Елба, което не вие в идеите, а и не ви е много на път, че да отбиете заради сладоледа.

Ако се върнем на Емилия-Романя:

За Равена са ти казали, че при вашите интереси става безмислено, но не знам защо всички пропускат Парма - и градът е интересен (вярно, най-вече с църквата и баптистерия, които не са приоритет) и храната е невероятна. Не е първата дестинация, към която се насочва човек, ама ако искате кухня от региона - там. Има го моментът, че е по-лесно, ако е за малко да се отбие в малък град, който е по-пътя, а не в голям, т.е. Парма би объркала повече плановете от гледна точка на загубено време, до достигане на същественото. 

 

 

Благодаря ти за съветите.  Към момента обаче не мисля, да включвам никакви нови места в плана, т.к. така или иначе към момента той е доста сбит и доста трудно ще вместя всичко, което съм изредил. Ако тръгна да разглеждам и други места съвсем ще стане мазало.

2-те нощувки не са само за Чинкуе тере, но и за Писа и Лука. Т.е. както съм казал в горния пост - по един пълен ден за двете.

 

П.С. Не знаех, че има влак, който минава през всичките градчета. Определено ще проуча идеята да спрем близо до първата спирка на влака и с него да обиколим всичките места през деня.

Редактирано от П.Кръстев
Връзка към мнение

Съгласна съм и с Дюк, и със stormbringer, и с mililia. 

 

Забравих Портовенере. На мен там най ми хареса в сравнение с Чинкуе терре всъщност. Дори и да пропуснете някое от петте селца, Портовенере не е за изпускане. И за мен два дни за там са много. Няма нужда и да спите там. Логистично можете да се справите със спане или от Лука или от Пиза. Повярвай спането там едва ли ще ви донесе кой знае каква романтика. На мен там ми хареса, бях с огромни очаквания, които отчасти не се покриха, и отчитам, че съвсем правилно подходихме в отделянето само на ден. На всяко село се отделя не повече от час или час и половина. Буквално няма кой знае какво да се види освен това, което вече си видял на хилядите снимки в нета. 

За сметка на това Кианти де факто няма да го видите. Отдели по един ден за Вал ди Орча (Монталчино, Пиенца, Монтепулчиано), един ден за Кианти (може да е пътувайки към Флоренция, но да е цял ден), и ден за комбинация Сиена със Сан Джиминяно. Волтера няма да можеш да я сместиш в този ден. Тези изгледи  от снимките ги има както в Кианти (където обаче са примесени с много лозя и широколистни гори), така и във Вал ди Орча.

 

Напълно съм съгласна с Дюк, че при това количество дни Сан Марино е по подходящо за друго посещение заедно с Равена. Ние минахме от там, защото след Ареззо отидохме в Урбино и спахме в Сан Марино. А и имахме цели 16 дни. Иначе напълно си заслужава половин ден. Но от друга страна не бих изпуснала Лука или Сан Джиминяно за нищо на света.

Редактирано от Bliss
Връзка към мнение

 Логистично можете да се справите със спане или от Лука или от Пиза. Повярвай спането там едва ли ще ви донесе кой знае каква романтика. На мен там ми хареса, бях с огромни очаквания, които отчасти не се покриха, и отчитам, че съвсем правилно подходихме в отделянето само на ден. На всяко село се отделя не повече от час или час и половина. Буквално няма кой знае какво да се види освен това, което вече си видял на хилядите снимки в нета. 

За сметка на това Кианти де факто няма да го видите. Отдели по един ден за Вал ди Орча (Монталчино, Пиенца, Монтепулчиано), един ден за Кианти (може да е пътувайки към Флоренция, но да е цял ден), и ден за комбинация Сиена със Сан Джиминяно. Волтера няма да можеш да я сместиш в този ден. Тези изгледи  от снимките ги има както в Кианти (където обаче са примесени с много лозя и широколистни гори), така и във Вал ди Орча.

 

Както казах, не сме мислили да спим в едно от тези селца и аз си го представях, че в Лука ще е най-добре, защото след това е най-удобно да тръгнем към Маранело. Постът ти с вашата програма от Лука ще ми е много полезен.

 

Честно казано, ако махнем Сан Марино логистиката ми се вижда още по-неудобна. Сега поне се получава нещо като кръг. Иначе дори с него дните се получават както ти каза:

 

Рано сутринта на 30 Юли тръгване от Пиенца (рано, имам предвид 7-7:30 часа). Пристигане в Сиена около 08:30-09:00 (55 км мисля, че за 1ч и 30мин се взимат без проблем). На Сиена ще отделим 5-6 часа. След това тръгваме към Сан Джиминяно (45 км), мисля, че за 1 час ще пристигнем. Лятото денят е дълъг и ще ни останат още 3-4 часа за там. Тъкмо ще са си тръгнали многото day trippers, които са дошли от Флоренция и ще гледаме залеза. Намерих супер местенце за нощуване там. Следващата сутрин тръгваме за Кианти, като отделяме по-голямата част от деня за него. Привечер пристигаме във Флоренция за 2 нощувки (1 цял ден и половина). След това правим 2 нощувки в Лука, като единия ден ще е отделен за Пиза, другия за Чинкуе Тере.

 

Мисля, че така нещата пасват идеално. Някак си се разбира, че си си финализирал машрута като усетиш вътрешно облекчение след финалния прочит. :lol:

 

П.С. Знаете ли местенце с паркинг и добра локация във Флоренция?

Редактирано от П.Кръстев
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Имам някакъв смътен спомен, че и ние ходихме в Сиена и в Сан Джиминяно в един ден и накрая за второто ни остана само разходка, защото всичко беше точно затворило. Но ние се опитахме да посетим доста неща в Сиена, което изяде доста време. 

Връзка към мнение

Рано сутринта на 30 Юли тръгване от Пиенца (рано, имам предвид 7-7:30 часа). Пристигане в Сиена около 08:30-09:00 (55 км мисля, че за 1ч и 30мин се взимат без проблем). На Сиена ще отделим 5-6 часа. След това тръгваме към Сан Джиминяно (45 км), мисля, че за 1 час ще пристигнем. Лятото денят е дълъг и ще ни останат още 3-4 часа за там. Тъкмо ще са си тръгнали многото day trippers, които са дошли от Флоренция и ще гледаме залеза. Намерих супер местенце за нощуване там. Следващата сутрин тръгваме за Кианти, като отделяме по-голямата част от деня за него. Привечер пристигаме във Флоренция за 2 нощувки (1 цял ден и половина). След това правим 2 нощувки в Лука, като единия ден ще е отделен за Пиза, другия за Чинкуе Тере.

 

Мисля, че така нещата пасват идеално. Някак си се разбира, че си си финализирал машрута като усетиш вътрешно облекчение след финалния прочит. :lol:

 

П.С. Знаете ли местенце с паркинг и добра локация във Флоренция?

 

Така изглежда добре от Пиенца нататък. За преди и след това загубих нишката. Относно място с паркинг във Флоренция и друг път съм препоръчвал ето този хотелски комплекс...

Връзка към мнение

 

Изглежда много добре, но ми е над бюджета. Целя се в нещо под 200 евро за 2 нощувки.

 

 

Така изглежда добре от Пиенца нататък. За преди и след това загубих нишката. Относно място с паркинг във Флоренция и друг път съм препоръчвал ето този хотелски комплекс...

 

Как е логистиката до центъра от това местенце, има ли удобен градски транспорт? Лесено ли е паркирането поркрай хотела или трябва да се вземе частен паркинг за 8 евро/ден?

 

Колкото до програмата преди Пиенца:

 

23-25 Юли: Венеция

25-27 Юли: Болоня

27 Юли: Болоня - Имола - Сан Марино

28 Юли: Сан Марино - Пиенца

28-30 Юли: Пиенца и региона.

Връзка към мнение

 

Как е логистиката до центъра от това местенце, има ли удобен градски транспорт? Лесено ли е паркирането поркрай хотела или трябва да се вземе частен паркинг за 8 евро/ден?

 

Колкото до програмата преди Пиенца:

 

23-25 Юли: Венеция

25-27 Юли: Болоня

27 Юли: Болоня - Имола - Сан Марино

28 Юли: Сан Марино - Пиенца

28-30 Юли: Пиенца и региона.

 

Има автобус на 100 метра, с който си в центъра за 20 мин. Паркингът е безплатен, мисля, че платен е само подземния, който не ти е необходим...

 

Програмата придоби човешки вид от гледна точка на придвижване. От логистична гледна точка е въпрос на предпочитания...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

23-25 Юли: Венеция

25-27 Юли: Болоня

27 Юли: Болоня - Имола - Сан Марино

28 Юли: Сан Марино - Пиенца

28-30 Юли: Пиенца и региона.

 

А щом си фен на автомобилите и си в района, май ще трябва да поогледаш и заводите с шоуруми :)

Пръснати в Модена и околията - Мазерати и Ферари, Ламборгини, Дукати и т.н.

Ето пътеписанието ми.

 

Ако решиш да пропуснеш Равена ще е грешка. Важно, интересно място е. Нагласи поне една разходка из централните части - заслужава си.

 

Пък и да напомня, че юли месец е аутлетския сезон. Момичетата тук ще упътят по-добре от мен, ако е в рамките на програмата ти :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Забележително е как всички италиански суперколи са в района на Болоня. Има един филм по NG, посветен на италианските суперколи, където се коментира, че италианците са се провалили тотално в опита си да създадат евтина и достъпна кола. Не така обаче стои въпросът със суперколите.

 

Та към автомобилните музеи, бих добавил 2 бутикови - музеят "Умберто Панини" и музеят "Пагани".

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

В тази поредица, посветена на Емилия-Романя, след 57 минута се споменава впечатлението за работната етика на севера.

 

 

Предприемчиви и търпеливи са за по-качествен резултат. Готови са да чакат с години, за да се достигне крайния резултат. Така е и с храната: пармиджано, кулатело. В 49.40 мин. вижте само какви са бъдещите консуматори на кулатело. Ето защо моцарелата е южно дело. :) 

 

За да има автомобилостроене и то в луксозен клас означава предприемчивост, търпение и качество, а в този регион ги има предпоставките. Да не забравяме и че са университетски центрове. Не вярвам да е случайност.

Защо не е в Ломбардия или Пиемонт ще си кажете? Не знам, но има някакво рационално обяснение.

Редактирано от Spqr
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Имате ли предложения за място с паркинг в Болоня ? Аз съм се спрял на това. Безплатен паркинг и закуска за 112 евро за 2 нощувки. 8.6 Оценка, изглежда доста добре.

Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Ние спахме в този - http://www.booking.com/hotel/it/imperialbologna.bg.html?aid=368032;label=postbooking_confemail;sid=5b455d1f11af828b303465329f6920c6;dcid=1;dist=0&group_adults=2&no_rooms=1&sb_price_type=total&type=total&, не помня за каква цена, но беше юли и ми се върти около 50 евро на нощувка. Закуската беше много хубава и богата. Точно пред хотела спира автобусче, което те кара до града (пътува се около 20тина мин.)

 

Иначе погледни и тези, ако нямате решение още- 

 

https://www.booking.com/hotel/it/jollyhotelvillanovavillanovadicastenaso.bg.html?aid=368032;label=gen173nr-17CAEoggJCAlhYSDNiBW5vcmVmaBeIAQGYATG4AQTIAQTYAQHoAQH4AQI;sid=5b455d1f11af828b303465329f6920c6;dcid=1;atlas_src=sr_iw_title;checkin=2016-02-27;checkout=2016-02-28;dist=0;group_adults=2;no_rooms=1;req_adults=2;req_children=0;sb_price_type=total;type=total&

 

 

https://www.booking.com/hotel/it/relais-bellaria.bg.html?aid=368032;label=gen173nr-17CAEoggJCAlhYSDNiBW5vcmVmaBeIAQGYATG4AQTIAQTYAQHoAQH4AQI;sid=5b455d1f11af828b303465329f6920c6;dcid=1;atlas_src=sr_iw_title;checkin=2016-02-27;checkout=2016-02-28;dist=0;group_adults=2;no_rooms=1;req_adults=2;req_children=0;sb_price_type=total;type=total&

 

https://www.booking.com/hotel/it/hotelbolognafiera.bg.html?aid=368032;label=gen173nr-17CAEoggJCAlhYSDNiBW5vcmVmaBeIAQGYATG4AQTIAQTYAQHoAQH4AQI;sid=5b455d1f11af828b303465329f6920c6;dcid=1;atlas_src=sr_iw_title;checkin=2016-02-27;checkout=2016-02-28;dist=0;group_adults=2;no_rooms=1;req_adults=2;req_children=0;sb_price_type=total;type=total&

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Здравейте! Страхотен и много полезен форум!

Използвам темата за съвет при пътуване с кола до Савона, откъдето ще хванем круиз през Март.

Изчетох доста теми и исках да попитам някой може ли да ми предложи други интересни места за преспиване вместо Загреб и Любляна при разделянето на пътя? Били сме и в двата града и ми се искаше да видим нещо различно.

Доколкото разбрах навсякъде мога да плащам в евро, дори в Сърбия(предпочитам го пред вариант карта, въпреки че курса няма да е закръглен в моя полза).

Прочетох, че трябва  да имам по-дребни пари в мен, защото таксите не се събират от хора, а са машини... т.е не връщат ресто ли? Доста въпроси, но предпочитам да съм подготвена, защото ще пътуваме две жени :))

Смятам да оставя колата на паркинга в Савона, който е на пристанището - 12 евро на ден, освен ако не намеря някой по-евтин.

Сложното в случая е, че слизаме в Чивитавекия т.е трябва да се придвижа обратно до Савона.. с влак предполагам е най-изгодно... Тук може да потърся и влак до Генуа, ако са по начесто, отколкото до Савона. Тук трябва да разуча... може да е по-добър вариант и в Генуа да остане колата на паркинг

Искаше ми се на връщане да се разходим из Верона, но това може би предполага още една нощувка... едва ли за един ден ще се справя с влак от Чивитавекия, после с колата до Верона и евентуално продължаване към България, естествено с междинна нощувка.

Приемам всякакви съвети и идеи.

П.С. Ако Верона стане сложна за посещение, харесала съм Портофино, не сме били, а и е близо до Генуа.

Връзка към мнение

При наличието на евтини полети до Пиза и Рим, защо мислите да си причините това пътуване с кола? Аз, като един от най-големите фенове на пътуването с кола в този форум, задавам този въпрос с ясното съзнание, че придвижване с кола до Италия за круиз ще излезе значително по-скъпо, натоварващо и като цяло безсмислено начинание...

Връзка към мнение

Изчетох доста теми и исках да попитам някой може ли да ми предложи други интересни места за преспиване вместо Загреб и Любляна при разделянето на пътя? Били сме и в двата града и ми се искаше да видим нещо различно.

Доколкото разбрах навсякъде мога да плащам в евро, дори в Сърбия(предпочитам го пред вариант карта, въпреки че курса няма да е закръглен в моя полза).

Прочетох, че трябва  да имам по-дребни пари в мен, защото таксите не се събират от хора, а са машини... т.е не връщат ресто ли? Доста въпроси, но предпочитам да съм подготвена, защото ще пътуваме две жени :))

 

 

Таксите се събират от хора, проблемите с дребните са до колкото въпросните хора като им дадеш евро почват да сумтят, че нямат да ти върнат :) Имахме две теми, които разискваха подробно пътуването, таксите и т.н., може да видиш плюсове и минуси там: 

http://magelanci.com/topic/3919-%D0%BC%D0%B0%D1%80%D1%88%D1%80%D1%83%D1%82-%D0%B4%D0%BE-%D0%B8%D1%82%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D1%8F-%D0%B8-%D0%BE%D0%B1%D1%80%D0%B0%D1%82%D0%BD%D0%BE/

http://magelanci.com/topic/2023-%D0%B4%D0%BE-%D0%B8%D1%82%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D1%8F-%D1%81-%D0%B0%D0%B2%D1%82%D0%BE%D0%BC%D0%BE%D0%B1%D0%B8%D0%BB/

 

За другото не мога да помогна, но ако смятате пътя през Хърватия/Словения да е само транзит не виждам нищо лошо да повторите Загреб, след като така и така няма да харчите време там. 

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.