Прескочи до съдържание

SpaceX - новини и дискусии


Niceday

Препоръчани мнения

От близо 6 години следя SpaceX.

За мен това е наистина исторически момент. Преизоползването на ракетите носители има потенциал да намали цената на доставен килограм/$ над 10 пъти! 

Живеем в интересни времена.

Редактирано от Nikola Simeomov
  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Даже мислех да го гледам на живо, обаче забравих да си настроя будилника.

 

Много са му амбициозни и интересни проектите на Мъск, дано продължава успешно да ги развива!

Единственото, което ми се струва малко притеснително, е че (специално за Space X) като че ли се опитва да пришпорва нещата с малко по-бързи темпове, отколкото е добре за област като космическите полети. Мисълта ми е, че в тази сфера е необходимо новостите и технологиите  да поулягат известно време,  и да се натрупва опит и успешни полети, преди минаване към следваща фаза.
Защото когато CRS-7 гръмна през юни месец, това се прие относително спокойно (случвало се е да падат и руски ракети и американски и европейски), обаче както имат амбиция с Дракона да започнат скоро и полети с хора, в случай на неуспех и евентуални жертви, нещата могат много бързо да се обърнат от "осанна" до "разпни го"...

 

Сега видях, че и Булсатком са клиенти на SpaceX и имат поръчка за извеждане на сателит догодина

 

post-139-0-46980500-1450777676_thumb.jpg

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 9
Връзка към мнение

Страхотен успех, впечатляващо видео.


За толкова много провали и отлагания будувах като кукувица (не само техни), един път да се твори история и аз ще реша да си спя.
 

Сега остава да се види дали натоварванията не са понесли прекалено много на първата степен, за да бъде безопасно използвана отново. Ама ракетните инженери си знаят работата, смятам аз. Самият факт, че девет от скъпите двигатели "Мерлин" са обратно на стартовата площадка, а не нейде в морето, е голям икономически плюс.

  • Харесвам 7
Връзка към мнение

През 2016та чакаме и първия полет на Фалкън Хеви, която ще извежда четити пъти повече товар от тази, и фактически ще се превърне в най-тежкотоварната ракета в света, както и първият тестов полет на Дракон 2 :) Изобщо, как да не каже човек че живеем в интересни времена ... :)

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
  • 4 месеца по-късно ...

 

The mission - which SpaceX is calling 'Red Dragon' - will involve sending a Dragon 2 spacecraft to Mars to retrieve samples collected by NASA’s Mars rover and then return them to Earth

 

 

Звучи впечатляващо, но тoва последното според мен няма как да стане.

Редактирано от П.Кръстев
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Е, то и вертикалното кацане на морска платформа нямаше как да стане...

 

Mного ще се радвам да опровергаят това, което имам като очаквания.

Кацането е доста добре описано, но за обратното изстрелване и връщане на проби нищо не е споменато.

Първото кацане тук на Земята беше неуспешно, какво остава за първи опит на Марс, където ракетата трябва да е мнооого по-тежка, за да има необходимото гориво да се изстреля обратно..... в различна от земната атмосфера. :/

 

Сигурно е възможно, но не и през 2018 г.

Редактирано от П.Кръстев
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Звучи впечатляващо, но тoва последното според мен няма как да стане.

Да, доста амбициозно..., живи и здрави - ще видим.  :rolleyes:

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Руснаците още през 1959-та година са го измислили вертикалното кацане в един научно фантастичeн филм ;)

 

aebGDz8.gif

 

https://www.youtube.com/watch?v=MW5GRYVxRCY

Редактирано от Topfly
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 6 месеца по-късно ...

Заповядайте до 2 декември в МОЛ Парадайс в София да разгледате космическата инсталация посветена на Марс. По  някакво стечение на обстоятелствата съм гид там и има доста интересни неща. Проектът е дело на Нешънъл Джиографик и е свързан със минисериала им за Червената планета. 

И най-важното! Има машина,която пресъздава гравитация като на Марс или 1/4 от земната. Така че ще можете да се разходите из Марс. Има интересни неща и за децата, но точно машината е за над 12 годишни, като децата трябва да са с родител. 

Ако имате въпроси, питайте. Ще опитвам чат пат да отговоря  :)

  • Харесвам 15
Връзка към мнение

В мaшинaтa с грaвитaциятa могaт дa влизaт от 12годишни нaгоре, но под 18години трябвa дa сa с родител. Но и зa по-мaлки инa интересно преживявaне с 360 грaдусови очилa и кaцaне нa Мaрс. Сегa един мaлчугaн се зaбaвлявa.

Редактирано от Krum4ov
  • Харесвам 2
Връзка към мнение
Георги Матеев

Заповядайте до 2 декември в МОЛ Парадайс в София да разгледате космическата инсталация посветена на Марс. По  някакво стечение на обстоятелствата съм гид там и има доста интересни неща. Проектът е дело на Нешънъл Джиографик и е свързан със минисериала им за Червената планета. 

И най-важното! Има машина,която пресъздава гравитация като на Марс или 1/4 от земната. Така че ще можете да се разходите из Марс. Има интересни неща и за децата, но точно машината е за над 12 годишни, като децата трябва да са с родител. 

Ако имате въпроси, питайте. Ще опитвам чат пат да отговоря  :)

 

Звучи интересно, утре следобед може да наминем :) Къде точно се намира инсталацията, на кой етаж? И обикновено чака ли се много за гравитационната машина?

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Така.Прибрах се. Утре може да заповядате между 10:30 и 19:30, но имайте предвид, че постоянно има хора и се чака. Може да потърсите в интернет повече инфо за инсталациятана Марс, като имаше и журналисти, които я опитаха. Ако дойдете по-рано може би ще чакате по-малко, но това все пак не е сигурно. Единственото, което мога да кажа със сигурност е, че преживяването си заслужава.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Така.Прибрах се. Утре може да заповядате между 10:30 и 19:30, но имайте предвид, че постоянно има хора и се чака. Може да потърсите в интернет повече инфо за инсталациятана Марс, като имаше и журналисти, които я опитаха. Ако дойдете по-рано може би ще чакате по-малко, но това все пак не е сигурно. Единственото, което мога да кажа със сигурност е, че преживяването си заслужава.

Тази инсталация само в България ли я има или и някъде другаде из Европа? Гравитационната машина ме заинтригува, но няма начин да отида до България за нея до 2-ри Декември. Ах, а оня ден бях в София, как ме е яд, че чак сега научавам за този проект!

Редактирано от Djgeorgie
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Грaвитaционнaтa мaшинa е сaмо до утре, a сaмaтa инстaлaция е до 2 ри декември, кaто след мaшинaтa нa нейно място ще сложaт фотоинстaлaция нa Мaрс. Инaче мaшинaтa зaминaвa после зa други държaви, a преди дa дойде при нaс я е ползвaл Хaрисън Форд.

Зa сaмaтa мaшинa дa кaжa, че ви вкaрвaт в еднa бягaщa пътекa, и стaвa въпросa сaмо зa кръстa нa долу, където усещaте по-слaбa грaвитaция. Но определено си зaслужaвa и всички сa супердоволни. A пък с очилaтa зa виртуaлнa реaлност в един момент нaистинa може дa решите, че сте нa Мaрс, кaто ви спестявaме сaмо рaдиaциятa.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...
  • 3 месеца по-късно ...

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.