Прескочи до съдържание

3/4 дни в Cinque Terre през Април/Май


Гост

Препоръчани мнения

аз съм ходил в разгара на сезона - средата на юли и навалица нямаше, освен на плажа на Монтеросо ал маре

имаше хора естествено, но беше приятно и спокойно

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

В раздела с галериите може да видите моя кратък фото-разказ за Cinque terre.

 

Надявам се скоро да ми остане време и да нахвърлям и кратък пътепис към него.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Не мога да намеря време да кача снимките от цялото ни пътуване, но поне 5terre качих. https://www.flickr.com/gp/50874878@N05/v1f8f0

 

А тук съм писала какво смятам да направим във връзка с пътуването по 5-те земи. Единствено не успяхме да се върнем с корабче защото беше бурно морето и ги спряха. 

За нищо на света не пропускайте Портовенере. На мен всъщност то най ми хареса. Освен това има опция за картко криузче около островчето Палмария. 

 

http://www.navigazionegolfodeipoeti.it/localita.asp?lang=eng

Редактирано от Bliss
  • Харесвам 5
Връзка към мнение

В Cinque Terre бяхме юли месец 2014год., като част от една обиколка, която направихме. Кацнахме с Wizzair в Милано и от там взехме кола под наем. Пътуването включваше освен Cinque Terre, още Пиза, Геноа, Верона и завърши с езерото Гарда и разбирасе "Гардаленд" (все пак бяхме с деца). 

 

Ако идеята е да се посети само Cinque Terre, определено колата е излишна. Паркинг трудно се намира (обикновенно е извън градчетата), а и цените са доста солени. Така че ако някой е с кола най-добре да се спре в някой по-голям град на жп линията с евтино паркиране и оттам с влака, който е доста удобен (и бърз и на прилична цена). Цените на хотелите и ресторантите също са доста високи, затова ние избрахме да нощуваме в Монеглиа. Шофирането в района е голямо предизвикателство дори и за опитни шофьори, тъй като пътищата са с ужасен наклон, но за сметка на това са с 180 градусови завой. Така че с кола в Cinque Terre по-добре не. 

Определено ме впечатлиха градчетата на брега на Лигурско море. Предлагат наистина неверояни гледки и страхотни места за снимки. Къщите и сградите са построени на невероятни места. В Manarola тъй като няма пристанище или залив, където хората да си държат лодките, единственият им избор е да ги извадят от водата и .... да си ги закарат нагоре по улицата и да ги паркират пред къщата си. Тоест вместо коли ще видите доста паркирани лодки по улиците - това определено ми беше доста интересно.

При добра организация и тръгване рано сутрин Cinque Terre може да се обиколи и за един ден, но е малко екстремно. Влаковете са на често, така че може да свободно да отскачате от градче на градче. Един ценен съвет от мен - гледайте в разписанието, кой влак на кои спирки спира. Не всеки влак спира на всичките - Ние без да гледаме се качихме на влак с идеята да отидем от Riomaggiore е Manarola, а се озовахме в Monterosso (тоест пропуснахме 3 спирки). 

Имаше доста туристи които правеха и пешеходни преходи между градчетата, но не всички пътеки бяха отворени (не че това ги спираше). Ние нямахме време за това, така че се доверихме изцяло на влака.  

 

Разходка с корабче и разглеждане на Cinque Terre от към морето определено си струва (по думите на собственика на апартамента ни), но го оставихме за следващия път, когато дойдем.

Както и на доста други места в Италия и тук храната е на доста високо ниво. Пастата и сладоледа определено си струва да се опитат. Цените са нормални за Италия (по-евтино е от Милано и Рим, но по-скъпо от Неапол).

 

Sestri Levante също задължително трябва да се посети, за разлика от La Spezia, където не съветвам никой да си губи времето (освен ако не си пада по големи пристанища за контейнери).

 

Това на първо време ми идва на ум.

 

 

Bliss, хубави снимки! Редактирано от Калин Цеков
  • Харесвам 7
Връзка към мнение

Много ви благодаря и на двамата! Ние няма да сме с кола, защото няма смисъл никакъв, както и вие споменавате. Аз ще се смъкна от Генуа, а Мили - от Пиза. Избрали сме добро място с гара като база благодарение съвета на друг магеланец. Непременно ще обсъдим съветите!

Връзка към мнение
  • 4 седмици по-късно ...

Калин Цеков, много полезно и снимките са невероятни.

Тъй като и ние ще бъдем през юли в най-натоварения период, има ли в района около градчетата по-спокойни заливчета достъпни с кола или пеша от тези ж.п. гари или за тях трябва да се наеме някой трип с лодка за плуване/шнорхелинг.

Редактирано от infinity
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Достъпът по шосе до градчетата е силно ограничен. То се вижда и от картата. Релефа е сериозно скалист освен това. Има доколкото знам организирани дайвинг и каяк трипове. Гледала съм отзиви. По наше време имаше в Риомаджоре каяци. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Рапало – тихо и очарователно , встрани от потока. Един ден ми е бил достатъчен и за петте. С влак и първа спирка Monterosso al mare. После на всички(или избрани) следващи до Манарола и по Via dell'Amore до Riomaggiore. На връщане с корабче-гледки от морето. Разписанието на влаковете е важно за времето с по-желаните селца.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Рапало – тихо и очарователно , встрани от потока. Един ден ми е бил достатъчен и за петте. С влак и първа спирка Monterosso al mare. После на всички(или избрани) следващи до Манарола и по Via dell'Amore до Riomaggiore. На връщане с корабче-гледки от морето. Разписанието на влаковете е важно за времето с по-желаните селца.

Ние също избрахме за база Рапало.

Знаеш ли как стои въпроса с транспорта от Рапало до Портофино? И да кажеш нещо повече за лодките. Те нещо като такси ли са?

Редактирано от mililia
Връзка към мнение

Според мен можете спокойно да отидете и с такси до Портофино. Ние ходихме от Генуа с такси до там + обиколка на самата Генуа за 150 евро, но бяхме 6 човека  на круиз и беше много изгодно. Така, че и този вариант би бил добър. За Портофино -1-2 часа са напълно достатъчни - то е нюню.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Напротив, точно такси от круизния терминал, предлагани от агент.  

Предлагам този вариант, защото двете дами ще са отседнали в Рапало, което е много близо до Портофино. Едва ли ще е скъпо.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Бил съм с кола до Леванто – паркиране място бол. Оттам с влак. Купува се целодневен билет и си джиткаш в претъпканите влакове. На Монтеросо има плаж, на който му стиска да се топне. Има и един Атлас-някога е държал на раменете си площадка за балове и танци надвесена над морето. Разходката в самото село може и да се прескочи. Следващото е Вернаца-мн хубаво за разходка и кръчми. После Корнилия - може изобщо и да не се спира, да се пропусне. После Манарола- става за гледане. От него тръгва пешеходната пътека “Виа Аморе” към Рио Маджоре. Пътеката е по скалите над морето , но е лесна и равна. За 40 мин с ходене , снимане и мохабет се взема спокойно. 2015 тя беше в ремонт, дано да е свършил. В Рио Маджоре разходка и манджоре , ако сте пропуснали ..

 Влак има и от Рапало, слизаш на Монтеросо и …

ДА, Лодките са като воден автобус , но не са мн начесто . А и при бурно море не пътуват. Трябва още на първото село да се види разписанието им и в колко е последната .

Ако не се получи с тях, билета за влака си е целодневен. Но …, усещането е съвсем друго от морето да се видят!

П.С за Портофино има корабчета и от Рапало. Но си е мн шум за … Само при излишък на време си струва усилието

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Напротив, точно такси от круизния терминал, предлагани от агент.  

Предлагам този вариант, защото двете дами ще са отседнали в Рапало, което е много близо до Портофино. Едва ли ще е скъпо.

Явно става объркване. Отговорих на това:

 

 

......И да кажеш нещо повече за лодките. Те нещо като такси ли са?

 

 

 

Това е линка с разписанието и цените. А за водните таксита не бих разчитала да не са скъпи. По добре влак както е предложил dk78.

Редактирано от Bliss
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 4 седмици по-късно ...

Не знам дали е това е правилната тема, но все пак заинтересованите може да имат едно наум - Италия смята да ограничи туристите в Чинкуе тере, преди напливът да е разказал играта на района. 

http://www.theguardian.com/world/2016/feb/17/italy-to-impose-limits-on-visitors-to-cinque-terre-with-tourist-ticket-system

Редактирано от Lirea
Връзка към мнение

Благодарим за което! Нашата ''двойка'' се надявам да не засече този нов ticketing - каквото и да имат предвид. Иначе просто ще приемаме разпоредбите и това е. Хубаво е ги кажат навреме... 

Връзка към мнение

Ще разкажете как е, пожелавам ви да отидете спокойно и да се насладите изцяло на мястото :)

Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Ние също избрахме за база Рапало.

Знаеш ли как стои въпроса с транспорта от Рапало до Портофино? И да кажеш нещо повече за лодките. Те нещо като такси ли са?

 

От Рапало има корабче до Портофино ( поне 2010г. имаше) - няколко пъти на ден. Не Ви трябва да хващате таксита,влакове и др.такива. Корабчето е по-скъпо, но гледките които ще видите са главозамайващи. Накрая най-хубавото - корабчето акостира на пристанището маневрирайки сред големите и луксозни яхти.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Най-добре според мен е в едната посока с корабче (2014 г. беше 9 евро в посока), в другата с влак и слизане в поне 3 селца, за да ви стигне времето. Завиждам ви, прекрасно е!

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Най-добре според мен е в едната посока с корабче (2014 г. беше 9 евро в посока), в другата с влак и слизане в поне 3 селца, за да ви стигне времето. Завиждам ви, прекрасно е!

 

Това е едно чудесно предложение, ще го обсъдем с Еми. Благодаря ти :) 

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.