Прескочи до съдържание

Промяна в разписанието на Qatar airways и stopover в Доха


Препоръчани мнения

Да сигнализирам, че отново има промяна в разписанието. При мен на връщане не ми се получава в която и да е от датите престой по- малък от 8ч. Не знам дали да променям или да чакам. Така, обаче и нощувките не мога да резервирам до край. До май месец кой знае колко пъти ще променят още.

Редактирано от clete
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Здравейте - относно визите, случвало ли се е на някой да си плати за хотел и виза и да му откажат в крайна сметка? От българския офис на Катар ми предлагат хотел+трансфер+виза за 125 $ но ми казаха, че по преценка на имиграционните може да ми бъде отказана виза и в тези случаи сумата не се възстановява. Звучи несигурно, но много искам да разгледам Доха. Някакви съвети от първа ръка? Благодаря!

Връзка към мнение

Нямам опит за конкретния случай, но това важи винаги, за всяка държава - може да ти откажат виза, и дори да имаш виза, може да ти откажат влизане в страната, ако изглеждаш неблагонадежден. Просто си запазват правото да те изхвърлят без законови проблеми, ако се наложи. Според мен това не трябва да те спира, иначе просто не трябва да ходиш никъде.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Съгласен съм, но се чудя дали от многото хора, които са пътували конкретно с катарските авиолинии някой се е възползвал от тази услуга точно и евентуално дали е имало проблеми. Все пак 220 лв. за няколко часа ми се виждат прекалено много и искам да получа някакви съвети за конкретния случай евентуално.

Връзка към мнение
  • 4 седмици по-късно ...

Нашият полет с катарците с дългия 8 часов престой наближава. Ще се опитаме да се включим в тура до Доха. Видях, че на летището няма багажно или локъри, та въпросът ми е: Ръчният багаж /малко куфарче/ с нас в автобуса ли е?

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Нашият полет с катарците с дългия 8 часов престой наближава. Ще се опитаме да се включим в тура до Доха. Видях, че на летището няма багажно или локъри, та въпросът ми е: Ръчният багаж /малко куфарче/ с нас в автобуса ли е?

Наистина ли няма багажно? Вижда ми се подозрително за летище като Доха :) Моля те да ми кажеш впечатленията си от тура и как е минала цялата процедура със записването и тн. защото силно ме вълнува.

Връзка към мнение

Със сигурност багажни клетки има в Orix лоунджа. Не знам дали може само те да се ползват, но ти дават номерче и са си заключени.

Връзка към мнение

Ние също живот и здраве пристигаме в 17:30. Нещото, което ме притеснява е, че тъй като са ''който превари той завари''(това ми обясниха в една агенция), да не стане така, че щом записванията са от 6 вече местата да са заети. Освен ако наистина има много автобуси и общо взето вземат всички, които са се записали до 19:00, което ще бъде идеалния вариант. Много се надявам някой, който е със същия полет сега до Доха да каже дали е хванал последния тур в 20:00 :)

Връзка към мнение

t_petkov, като минеш през това пусни тук едно ъпдейтче, да знаем всички какво е положението.

Няма проблем, ще пиша. Проблемът е, че ще пътувам чак август месец. Затова се надявах на някой, който ще е там по-рано  :)

Връзка към мнение

Съгласен съм, но се чудя дали от многото хора, които са пътували конкретно с катарските авиолинии някой се е възползвал от тази услуга точно и евентуално дали е имало проблеми. Все пак 220 лв. за няколко часа ми се виждат прекалено много и искам да получа някакви съвети за конкретния случай евентуално.

Аз съм го правила преди 2 години, сумата даже беше по-висока. Резервирах обаче директно през https://discoverqatar.qatarairways.com/, а не през българския им офис. Директно на тях изпращах документите за виза, всичко. Предимството беше, че от хотела ни оставиха да се check-out-нем в 10 вечерта вместо в 11 на обяд, защото използваме Discover Qatar. Недостатъкът беше, че комуникацията с тях течеше бавно и мудно.

Връзка към мнение

Вчера се възползвахме от безплатният тур в Доха, който Qatar Airways предлагат. На връщане от Токио имахме повече от 10 часа престой там. Значи организират се по 4 тура на ден (08:00, 11:00, 16:00 и 20:00 часа), всеки от по 22 човека. Автобусът беше един и въпреки че имаше свободни места вътре, хората бяхме точно 22 бройки.

 

post-3417-0-79461500-1460951051_thumb.jpg

 

Записването за първите 3 тура по разписание започва от 06:00 часа, но в действителност се чака от по-рано. Ние се наредихме към 5:30 и имаше 15 човека преди нас. Служителят дойде към 06:30 и за половин час записа хората на принципа кой превари, той завари (first come, first serve). Ние се вредихме за този в 8 часа като сборната точка беше в 7:00 часа, за да има време да се мине през проверките за багаж и паспорт. Човекът ни раздаде по едни листчета, на които си пишеш идващ и заминаващ полет и данните от паспорта. С тези листчета после се минава през секция Имигранти (passport control), където ти лепят печат в паспорта за да можеш влезнеш в страната, нещо като еднодневна виза се явява. Общо взето това е процедурата. След като всички минаха през контролите ни пое друг човек от Qatar-ците, който ни беше екскурзовод в рейса. По време на тура спряхме на 2 места за фото пауза по 15 мин. и на трето (пазара Souq Waqif) за 45 мин. От там може да се вземат сувенири, да се опитат арабски деликатесчета, кафенце и т.н. Общо цялото време на тура беше към 3 часа. На влизане в летището пак се минава през проверките за багаж и паспорт, за да ударят по още един печат за излизане от страната.

 

Като цяло съм доволен от прекараното време там. Доха прилича ужасно много на Дубай преди десетина години. В момента тече трескава подготовка за световното първенство по футбол през 2022 и навсякъде е строителна площадка - правят си метро, нови изкуствени квартали и т.н.

 

post-3417-0-92855900-1460952669_thumb.jpg

 

post-3417-0-89225700-1460952590_thumb.jpg

 

post-3417-0-60581500-1460952824_thumb.jpg

 

 

 

  • Харесвам 14
Връзка към мнение

Някой може ли да даде кратко упътване как се стига от гейтовете до tour desk, където става записването за този безплатен  тур? Ясно е, че е в транзитна зала, но все пак има ли нещо, което ако се знае предварително може да помогне да се стигне по-бързо?

 

Ако местата са свършили, какви са възможностите за алтернативна обиколка на града (имам възможност да взема виза при пристигане)? Някакви други платени турове предлагат ли се след като се премине паспортен контрол? Как са цените на такситата? Примерно или да наема такси за обиколка или пък да ни закара до някъде, където да се разходим и после да можем да вземем друго такси до летището.

Има ли някаква крайбрежна, където става за пешеходна разходка от типа на Корничи в Абу Даби или покрай Dubai Creek в Дейра в Дубай? Или пък някакво хубаво място като парка около Бурж Калифа в Дубай (да не е сук със сувенирни магазини). Трябва да видя дали няма тема специално за Доха. Имаме два пъти престой по около осем часа, единият е следобедно-вечерен (17:35 - 02:25), другия сутрешно-предиобеден (06:10-14:00). Сега гледам, че са мръднали часовете с по 5-10 мин, което не е съществено. Общо взето бих се разходил из Доха и двата пъти, тъй като първия път ще е нощна, а другия днвена разходка.

 

То в началото и в края на Май ще си е бая жега там, май трябва да се търси климатизиран транспорт ако не се вредим за безплатните турове.

Редактирано от FlyTraveler
Връзка към мнение

Доха си има Корниш... много народ се разхожда и спортува там привечер... но си е просто алея по брега на залива с гледка към небостъргачите в "новия град".

Такситата са като в Дубай- евтини и масови.

Като цяло Доха е същата история като Дубай- едни лъскави неща стърчат из пустинята... ама в по-махленски мащаб при катарците.

Най-интересното и автентично преживяване в Доха беше едно гастербайтерско "гето" по пътя между ценътра и летището :lol:

Редактирано от mitkobiker
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Доха си има Корниш... много народ се разхожда и спортува там привечер... но си е просто алея по брега на залива с гледка към небостъргачите в "новия град".

Такситата са като в Дубай- евтини и масови.

Като цяло Доха е същата история като Дубай- едни лъскави неща стърчат из пустинята... ама в по-махленски мащаб при катарците.

Най-интересното и автентично преживяване в Доха беше едно гастербайтерско "гето" по пътя между ценътра и летището :lol:

 

Абе, какъвто и да е града, при всички положения е по-интересно от кесене на летището, освен ако не е да се ходи пеша в някаква голяма жега. Ако на отиване успеем да излезем и видим, че нямаме какво повече да гледаме, на връщане няма и да се пробваме даже или само ако има места за безплатния тур. Трябва да погледна и дали има публичен транспорт от летището до място, където може да се прекара някакво време. Предполагам, че при такава малка територия, летището няма как да е далеч от центъра. Това "гето" индийско-пакистанско-шри ланковско ли е? Ти с такси ли ходи до там?

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Жегичката в края на май си е гарантирана, но при всички положения е по-добре да се излезе от летището... дори и само за да турите отметката и на това чудо ;)

В "работническите" квартали не е трудно да се навлезе- аз просто се шляех пеша от центъра (Корниша) към хотела (по пътя за старото летище). Не че са чак такава атракция, просто там животът има повече цвят и миризма от колкото из климатизираните на макс сукове.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Някой може ли да даде кратко упътване как се стига от гейтовете до tour desk, където става записването за този безплатен  тур? Ясно е, че е в транзитна зала, но все пак има ли нещо, което ако се знае предварително може да помогне да се стигне по-бързо?

 

Ако местата са свършили, какви са възможностите за алтернативна обиколка на града (имам възможност да взема виза при пристигане)? Някакви други платени турове предлагат ли се след като се премине паспортен контрол? Как са цените на такситата? Примерно или да наема такси за обиколка или пък да ни закара до някъде, където да се разходим и после да можем да вземем друго такси до летището.

 

Има ли някаква крайбрежна, където става за пешеходна разходка от типа на Корничи в Абу Даби или покрай Dubai Creek в Дейра в Дубай? Или пък някакво хубаво място като парка около Бурж Калифа в Дубай (да не е сук със сувенирни магазини). Трябва да видя дали няма тема специално за Доха. Имаме два пъти престой по около осем часа, единият е следобедно-вечерен (17:35 - 02:25), другия сутрешно-предиобеден (06:10-14:00). Сега гледам, че са мръднали часовете с по 5-10 мин, което не е съществено. Общо взето бих се разходил из Доха и двата пъти, тъй като първия път ще е нощна, а другия днвена разходка.

 

То в началото и в края на Май ще си е бая жега там, май трябва да се търси климатизиран транспорт ако не се вредим за безплатните турове.

Така нареченият ''tour desk" не е в отделна зала, намира се в центъра на самото летище. Като застнете с лице пред муцуната на голямата мечка се пада отдясно, зад гърба ви, посока concourse "B" (точно зад сините екрани). До колкото разбрах от trip advisor често го местят, така че най-добре питайте на гише информация (което е точно в центъра на летището).

Имайте предвид, че местата за всеки тур са само 22 и не пускат повече хора, това ни беше изрично обяснено и от екскурзовода после. Върнаха доста желаещи, които дойдоха късно. На един господин, който летеше в бизнес класа му гарантираха място за тура в 11.00 и го помолиха да изчака в бизнес салона. Екскурзоводът ни сподели, че най-натоварени са сутрешният и вечерният тур, за двата през деня почти няма желаещи.

Visa on arrival не се издава на българи, така че едва ли ще можеш самостоятелно да обикаляш града, но можеш да пробваш да си купиш някой от платените им турове, в случай че местата на безплатния са свършили.

Общо взето oli_mali е обяснил цялото преживяване много добре. Малко са пришпорени нещата, но е хубаво и съм много доволен, че успях да се вредя. Още повече че стана леко инфарктно - кацнах в Доха в 5 сутринта, с полета от Сеул. Съвсем спокоен, че имам цял час до отварянето на гишето за тура, се отправих към трансферната зона. Спокойствието ми се изпари след като видях картинката при security screening-a! Няколкостотин човека, наредени на адска опашка, а работи само 1 (ЕДИН) скенер, при това през него трябва да минат всички, включително тези с бърза връзка! След малко станахме няколко хиляди, в началото персоналът се опитваше да да въдвори някакъв ред, но като видяха, че положението излиза извън контрол се покриха. Ситуацията беше, хмм, колоритна - пищящи деца, изнервени и крещящи пътници, абе въобще пълна програма. Аз съвсем се сдухах, понеже няколко дена преди това бях преживял подобен кошмар при влизане в Корея и сега това ми дойде в повече. Както и да е, след 50 минути висене на опашката, където всякакви раси и националности успяха да се отъркат в мен или поне да ме блъснат с куфарчетата си, стана чудо - по волята на Аллах отнякъде като същински джин изскочи чер арапин (без да съм търкал лампа), дръпна заграждението точно пред мен (от хилядите дръпна точно моето заграждение) и великодушно отвори още един скенер откъдето да минаваме. Аз минах първи и се изстрелях към гишето за city tours, където вече имаше опашка. За моя рядост успях да се вредя, макар и като един от последните. Служителят дори не ми погледна разпечатката на полета, само ми взе паспорта и ми записа данните. 

Разбирам че денят беше петък, при това сутринта, а това за мюсулманите означава избягване на всякаква работа, но все си мисля, че когато имаш претенциите и желанието да си един от световните хъбове, свързващи различните точки на планетата, трябва да можеш да осигуриш повече от едно скенерче в ден петък....

Но да се върнем към по-важното - Доха е интересен град, макар че аз лично предпочитам Дубай. Най-много ми хареса на пазара, въпреки че си го представях малко по-поддържан и лъскав. От самия пазар можете да си купите китайски дрънкулки, шалчета, подправки. Точно до кафетата в централната част има магазинче за сувенири. Не бих платил за екскурзия до Доха, но ако пак имам възможност бих се включил в подобен безплатен тур, особено ако вечерен, за да мога да видя светлините на града.

 

Ето и малко снимки:

 

Доха skyline

post-47-0-93889500-1461426875_thumb.jpg

 

post-47-0-54762300-1461426885_thumb.jpg

 

Ислямският културен център "Ал фанар"

post-47-0-04785200-1461426895_thumb.jpg

 

В Катара (cultural village)

post-47-0-87693500-1461426991_thumb.jpg

 

post-47-0-91177900-1461427022_thumb.jpg

 

На пазара

post-47-0-98562300-1461427032_thumb.jpg

 

post-47-0-10883000-1461427045_thumb.jpg

 

post-47-0-11778300-1461427057_thumb.jpg

 

post-47-0-43946400-1461427067_thumb.jpg

Редактирано от tonik
  • Харесвам 17
Връзка към мнение

А как може да се запълни времето на летището докато отвори гишето за тура? Мога ли да дремя на някоя пейка в близост и да си пазя ред? Полетът ми пристига в 23 и до 06 имам доста време за убиване.

Връзка към мнение

А как може да се запълни времето на летището докато отвори гишето за тура? Мога ли да дремя на някоя пейка в близост и да си пазя ред? Полетът ми пристига в 23 и до 06 имам доста време за убиване.

Ако имаш Дайнерс иди в салона. През нощта се превръща на спалня :lol: . Няма много хора, всеки е заграбил по два стола и спи на тях. Към 5.30 сутрин служителите почват да разбутват спящите и да им взимат втория стол.

Ние там изкарахме нощта. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Ние спахме няколко пъти в тихите стаи, където поне има легла, и за мен лично за спане са по-удобни от салона. Недостатък е, че климатиците сериозно охлаждат и трябва да си добре облечен, а при възможност и завит. 

  • Харесвам 7
Връзка към мнение

Ние спахме няколко пъти в тихите стаи, където поне има легла, и за мен лично за спане са по-удобни от салона. Недостатък е, че климатиците сериозно охлаждат и трябва да си добре облечен, а при възможност и завит. 

 

Човек винаги има какво да научи. Не знаех за тези тихи стаи и може би за това спахме в салона. 

Връзка към мнение

Ние спахме няколко пъти в тихите стаи, където поне има легла, и за мен лично за спане са по-удобни от салона. Недостатък е, че климатиците сериозно охлаждат и трябва да си добре облечен, а при възможност и завит. 

 

Раздават ли одеяла на летището в Доха? Спомням си, че на летището в Абу Даби раздаваха, ако си поискаш.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

За съжаление, не съм виждала да раздават одеяла. Струва ми се, че хората се сдобиват с тях още в самолетите. 

 

Така изглеждат без хора стаите, но всъщност винаги са пълни. Много са оборотни. Едни идват, други си тръгват. Често и по земята спят, за по-удобно. Не е тихо, заради високоговорителите, които съобщават бординга. И е светло. Но може да се почива и спи.

 

post-1237-0-05631100-1461439893_thumb.jpg

 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

За тези стаи има ли специално указние и всеки ли може да си отиде там и да спи или има някакви такси? Съжалявам за глупавия въпрос, досега все съм висял по летища, но никога не ми се е налагало да спя.

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.