Прескочи до съдържание

Магеланска библиотека - книги и пътеводители назаем


Препоръчани мнения

Това е списък с книгите, които са налични в нашата (за сега!) скромна библиотека. Ако ще пътувате в съответните държави или просто искате да прочетете за тях, само трябва да се разберете със собственика на книгата, къде и как да стане размяната и при какви условия. 

 

Ако имате също книги и пътеводители, които смятате, че са интересни и бихте споделили с останалите пишете в темата, аз ще ги добавя. 

 

Георги

 

Island of Bali, Miguel Covarrubias

Макар и писана още преди втората световна война книгата е все още основен авторитет за културата, историята и като цяло мисленето на хората на острова. Прочетох една трета от нея,  и е изключително любопитна, за начина по който им се строят селата, за битката им с колонизаторите, за символиката в танците и храмовете. Ако някой иска да научи за Бали отвъд плажовете на Кута това е книгата!

 

41PRRcWeEjL.jpg

 

http://www.amazon.com/books/dp/0794605621

 

Angkor: Cambodia's Wondrous Khmer Temples, Dawn Rooney

Най-авторитетното издание за храмовете на Ангкор. Включва освен пълна история на появяването на повечето от тях, така и много снимки, препоръчителни маршрути и карти. Вместо да се наема съмнителен водач от града с тази книга може да обиколите храмовете, като спирате на всички отбелязани места. Понякога е точно като водач - сега завийте наляво, виждате това, продължете направо, стигате до онова. За пример ще кажа, че това е книгата, която ми подсказа къде да застана при изгрев, така че да са видими всички пет кули на Ангкор Ват, почти нямаше други туристи там. 

 

51W2Nygj3IL.jpg

 

http://www.amazon.com/Angkor-Cambodias-Wondrous-Temples-Illustrated/dp/9622177271/

 

stefanrusev

 

Lonely Planet - Iran. За повече информация:http://shop.lonelyplanet.com/iran/iran-travel-guide-6/

 

Iran_travel_guide_-_6th_Edition_Large.pn

 

Lonely Planet - Middle East. За повече информация: http://shop.lonelyplanet.com/middle-east/middle-east-travel-guide-7/

 

Middle_East_travel_guide_-_7th_Edition_L

 

Lonely Planet - Discover India. За повече информация: http://shop.lonelyplanet.com/asia/discover-india-travel-guide-1/

 

Discover_India_travel_guide_Large.png

 

Lonely Planet - Southeast Asia on a shoestring. Повече информация: http://shop.lonelyplanet.com/asia/southeast-asia-on-a-shoestring-travel-guide-16/

 

Southeast_Asia_on_a_Shoestring_travel_gu

 

Димитър Тодоров (домосед) - От Карабах до Калахари. Повече информация:http://www.helikon.bg/books/290/-%D0%9E%D1%82-%D0%9A%D0%B0%D1%80%D0%B0%D0%B1%D0%B0%D1%85-%D0%B4%D0%BE-%D0%9A%D0%B0%D0%BB%D0%B0%D1%85%D0%B0%D1%80%D0%B8-%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%B7-%D1%81%D0%B5%D0%B4%D0%B5%D0%BC-%D0%BA%D0%BE%D0%BD%D1%82%D0%B8%D0%BD%D0%B5%D0%BD%D1%82%D0%B0-_128341.html

 

k2kv7.jpg

 

 

krasen_denev

 

National Geographic пътеводители - Лондон, Пекин, Париж, Истанбул и Западна Турция.

 

post-259-0-75209000-1385134477.jpgpost-259-0-23473700-1385134478.jpgpost-259-0-59895200-1385134478.jpgpost-259-0-03391000-1385134479.jpg

 

cck

 

Софтпрес, от поредицата Insight Pocket Guide

Дубай (9789546854841)

Прага (9879546854469)

Dubrovnik (981258322X)

Един по-подробен гид на Insight Guides за Тайланд, Лаос, Камбоджа, Виетнам, Малайзия, Бруней, Сингапур, Индонезия и Филипините

Southeast Asia (9789812821621)

 

И от DK

Estonia, Latvia & Lithuania (9781405333412)

 

Emil Chakalov

 

Lonely planet-Norway

Lonely planet-Iceland-все още не съм го ползвал,но ако има някой по-напред с планирането-няма проблем.
Два вида карти на Копенхаген-по няколко броя. 

 

Adriana

 

"36 Часа" на Ню Йорк Таймс.

post-979-0-08178200-1406795379_thumb.jpg

 

Kaloyan89

 

Моят гид за Сенегал и Гамбия (на френски) скоро няма да ми трябва вече. Края на септември се връщам в Европа и ще мога лесно да го заема на нуждаещи се. Ако планирате пътуване насам - свиркайте.

 

post-1318-0-80898600-1406805114.jpg

 

stormbringer

 

41huSh696jL.jpg

  • Харесвам 9
Връзка към мнение

Абе идеята много ме кефи, ама не мога да участвам, че съм далече. Иначе аз трудно се разделям с моите книги, та бих станал библиотекар, тъкмо ще прочета всичко що има  :)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Абе идеята много ме кефи, ама не мога да участвам, че съм далече. Иначе аз трудно се разделям с моите книги, та бих станал библиотекар, тъкмо ще прочета всичко що има  :)

 

Далече си ни, не ставаш за библиотекар :)

 

Иначе ако книгите имат емоционална стойност и са спомен, естествено нека всеки си ги пази. Но си мисля, че дори в България доста пътеводителчета на Lonely Planet се размятат, без някой да ги отвори повече след като се върне...

Връзка към мнение

А може би хибридната версия е едно нелошо решение - има назначен библиотекар, който се грижи само за "бездомните" книги (от които собствениците им нямат нужда) и ги публикува в онлайн каталога.

Тези собственици, които държат на книгите си, могат сами да ги качат в каталога и при поискване да ги отдават на нуждаещите се, като това остава трансперантно за библиотекаря, а запис за колко време е наета книгата ще се пази в каталога.

 

Сбито - единна информационна система траква всички книги. Всеки е библиотекар на книгите, които държи да му бъдат върнати. Един доброзорец отговаря за останалите книги.

По този начин библиотекарят няма да бъде претоварван и занимавам с излишна работа. Отделно знаем, че никой не се грижи по-добре за едно имущество от неговия собственик. ;)

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Може би е малко напредничава идеята, ще е по-полезна като вдигнем повечко кворума. Но все пак мисля, че може да си позволим да я качим горе и да държим списък с книги, които хората имат и нямат против да заемат :)

Връзка към мнение

Идеята ти е прекрасна, аз и с периодика (NatGeo) бих се включил, а и с книги. Освен това бихме могли за служебен магелански акаунт към различни бази данни да помислим. Изобщо библиотеката си я представям като достъп (он и офлайн) до различни типове информация. Хубаво е да се развива четеното във всичките му варианти.

А иначе имам приятел в градската библиотека в Амстердам (българин), които да попитаме за софтуер и организация на подобни неща.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Софтуерно няма да е сложно да се реализира, има го към форума софтуера и в момента. Не съм програмист и ми отнемат известно време тия неща, но няма да е сложно - една страничка, която дърпа от базата данни с книги и така. 

 

Но мисля малко по-кротко да започнем. Може да изредиш какво предлагаш, да ги ковнем в една тема най-отгоре и така лека полека хората ще се включат...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Аз пък най-прилежно си пазя пътеводителите и брошурките с инфо, които съм събирал по музеи, забележителности и хотели.Редовно си купувам по някоя книга и пътеводител, които наистина остават някъде по шкафовете ми да събират прах  (особенно по-дебелите), в очакване да се съберат пари за едно подобно мечтано пътешествие.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
  • 5 месеца по-късно ...

Но мисля малко по-кротко да започнем. Може да изредиш какво предлагаш, да ги ковнем в една тема най-отгоре и така лека полека хората ще се включат...

Мисля че е време за първата стъпка...

Връзка към мнение

Мисля че е време за първата стъпка...

 

Ами давай, качи какво предлагаш, ще редактирам първото мнение и ще осигуря висящо време на темата, да видим дали ще потръгне този път :)

Връзка към мнение

Ще разровя скрина  през почивните дни дали има нещо полезно и уникално. Моето мнение е че трябва да се насочим към някакъв софтуер - все пак живеем във време в което нета е също толкова необходим колкото въздуха , водата и мобилните телефони.

Редактирано от stefanrusev
Връзка към мнение

Ще разровя скрина  през почивните дни дали има нещо полезно и уникално. Моето мнение е че трябва да се насочим към някакъв софтуер - все пак живеем във време в което нета е също толкова необходим колкото въздуха , водата и мобилните телефони.

 

Ако се развие инициативата определено ще го изнесем на отделна страничка, ще я направя подобно на Атласа. Нека за сега повиси темата тук, да видим дали ще се намерят още съмишленици :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Поредактирах първото мнение за да е точно по темата, но естествено механизма и начина, по който да я организираме библиотеката може да продължим да го обсъждаме. Засега ще е децентрализирано - всеки се свързва със собствените на книгите, ако иска да ги заеме. 

 

Иначе ето това, което бях написал в първото мнение.

 

Вариант 1 е да си назначим библиотекар. Вече има един полудоброволец в лицето на колежката - Пожето, но ако някой изявява невероятно желание и има идеи за развитие на инициативата може да му поверим тежката задача :) Задълженията на библиотекаря са да събира всички книги, да се координира с хората които искат да вземат книга кога могат да я вземат, и кога да я върнат. Може дори да се пускат по пощата за хора извън София. Евентуално може да има депозит за да стимулираме връщането на книги, който депозит да отпада за хора, които са дарили нещо за библиотеката. 
 
Вариант 2 е да сме децентрализирани. Просто правим списък кой какви книги има и вече всеки желаещ се свързва с него и се разбират дали по пощата ще се прати, дали на живо. Тоя вариант макар и по-лесен не е толкова стегнат според мен и по-трудно ще има контрол. Много хора не влизат редовно във форума за да стане своевременна среща, има хора които държат на анонимността, има такива които не искат да се занимават, а просто еднократно да дадат книгите и да се отърват от тях, и т.н., и т.н.
 
Аз съм фен на вариант 1, идеята според мен има огромен потенциал, който вариант 2 леко ще потъпка. Може например да отворим дарителски бюджет, с който да се купуват книги/пътеводители или абонаменти за списания. Ако всичко това е под отговорностите на един човек ще е много по-лесно да вървим напред. Ще има стабилен каталог, който да се поддържа, коя книга е налична, коя е липсваща и кога ще се върне и т.н.
 
Още един елемент, на която искам да обърна внимание е авторските права. Аз си го приемам това като разменяне на книга между приятели, точно както нормалните библиотеки...и не би трябвало да е нещо подсъдно, след като сме сравнително компактно общество. Книгата после пак се връща на собственика. Но, знаем че в интернет нещата не винаги се подлагат на здравата логика. А и все пак говорим за хартиено копие, а не за онлайн носител, който могат да изтеглят хиляди и всеки да има копие. Ще изпратя лично съобщение на домосед да го питам какво мисли по въпроса, конкретно за неговата книга, но лично аз нямам намерение да прилагаме двоен аршин спрямо български и чужди произведения. Или е редно, или не е редно. Ще се поинтересувам как стоят нещата в световен аспект. Какво мислите?
Връзка към мнение

Още един елемент, на която искам да обърна внимание е авторските права. Аз си го приемам това като разменяне на книга между приятели, точно както нормалните библиотеки...и не би трябвало да е нещо подсъдно, след като сме сравнително компактно общество. Но, знаем че в интернет нещата не винаги се подлагат на здравата логика. А и все пак говорим за хартиено копие, а не за онлайн носител, който могат да изтеглят хиляди. Ще изпратя лично съобщение на домосед да го питам какво мисли по въпроса, конкретно за неговата книга, но лично аз нямам намерение да прилагаме двоен аршин спрямо български и чужди произведения. Или е редно, или не е редно. Ще се поинтересувам как стоят нещата в световен аспект. Какво мислите?

 

За накърняване на авторски права може да се говори единствено и само в случай на използване на защитено произведение с комерсиална цел. Идеята тук е коренно различна (говорим за споделяне без комерсиална цел), което означава, че този проблем отпада от само себе си... ;)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Мда, въпроса с авторските права и по-конкретно с книгата на Домосед си е сериозен въпрос.

Вече редактирах моето мнение - човека е хвърлил доста труд и средства за да се появи на бял свят , а и е сериозно и обемно четиво.

От друга гледна точка почти всичките ми приятели са я чели,  нещо което едва ли щяха да направят ако не бях им я "презентирал".

Смятам че бг автори не трябва да присъстват, поне не без тяхното съгласие.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ето какво мога да добавя аз към общата библиотека.Трябва да решим само как ще става обмяната.

 

post-259-0-75209000-1385134477.jpgpost-259-0-23473700-1385134478.jpgpost-259-0-59895200-1385134478.jpgpost-259-0-03391000-1385134479.jpg

 

Имам още много материали(карти,пътеводители,брошури и други) които биха били полезни при евентуално пътуване.Как ще се процедира?Опис ли трябва да им направя?

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Мда, въпроса с авторските права и по-конкретно с книгата на Домосед си е сериозен въпрос.

Вече редактирах моето мнение - човека е хвърлил доста труд и средства за да се появи на бял свят , а и е сериозно и обемно четиво.

От друга гледна точка почти всичките ми приятели са я чели,  нещо което едва ли щяха да направят ако не бях им я "презентирал".

Смятам че бг автори не трябва да присъстват, поне не без тяхното съгласие.

 

Ами то не бива да е за едните може, а за другите не може. Това, че автора на пътеводителя на лонли планет не е българин, не означава, че е по-малко ощетен. Ако може да говорим за ощетяване де, все пак и нормалните библиотеки работят на същия принцип. Ние няма да размножаваме книгата, да я сканираме и да я пускаме за публична употреба... Ще ми се освен от правна гледна точка и от морална да сме ОК. 

 

 

Ето какво мога да добавя аз към общата библиотека.Трябва да решим само как ще става обмяната.

 

attachicon.gif9789542701996.jpgattachicon.gif9789542702009.jpgattachicon.gif9789542702191.jpgattachicon.gif9789542707028.jpg

 

Имам още много материали(карти,пътеводители,брошури и други) които биха били полезни при евентуално пътуване.Как ще се процедира?Опис ли трябва да им направя?

 

Да, направи пълен списък. Колкото до организацията, може да се изпратят на нашата библиотекарка Пожето, така един вид се "даряват" на библиотеката. Ако някой предпочита може лично да се разбира, пощи, куриери и т.н.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

ОК, от каквото чета проблем няма. Собственика на книгата си я е платил, от там нататък може да прави каквото иска с нея - да я дава на заем, да я подарява, включително и да я препродаде. 

 

При електронните книги е малко по-различно, но нас не ни касае особено. 

Връзка към мнение

Литература много, като решиш как да я описваме ще направя по-подробен списък

 

Набързо ето пътеводителите на National Geographic при мен:

 

Испания (9789542702184)

Египет (9789542702863)

Лондон (9789542701996)

Пекин (9789542702009)

Париж (9789542702191)

Португалия (98795442712183)

Прага и Чехия (9789542702979)

Италия (9789542702290)

Тайланд (9789542702535)

Германия (9789542703495)

Japan (9871426202346)

Ню Йорк (9789542705871)

Истанбул и Западна Турция (9789542707028)

Хърватия (9789542706687)

Южна Африка (9789542704652)

Гърция (9789542701910)

Редактирано от cck
Връзка към мнение
  • 4 седмици по-късно ...

post-146-0-21458500-1387527708_thumb.jpg

Чудесна идея с размяната на пътеводители.

Аз ползвам основно Лоунли планет. Моите са малко старички, но биха оказали неоценима логистична подкрепа на хората, които ще пътуват по тези дестинации. Имам и доста карти, брошури и диплянки от местата, по които съм пътувал.

Ето и списъка - Китай, Индия, Непал, Тибет, Мянмар, Виетнам (Лаос и Камбоджа), Малайзия (Сингапур и Бруней),

Бали и Ломбок, Тайланд (островите), Турция, Андалусия, Бразилия, Перу, Аржентина, Чили, Боливия, Еквадор, Трекинг в Андите.

И от Нешънъл Джеографик - Пекин, Тайланд, ЮАР, Египет, Испания, Италия, Гърция, Хърватия, Лондон,

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.