Прескочи до съдържание

дневник Една седмица в Андалусия


Георги

Препоръчани мнения

Както се случва често, пускам теми около някаква дилема, в случая дали Тенерифе или Мадейра, и в крайна сметка изскача трета опция, която веднага побеждава първите две. В случая това беше Андалусия. 

 

Щяхме да ходим още миналата година на една сватба лятото, но пропадна. Сега е време за реванш. 

 

Имаме някакъв предварителен план оформен на база на другата тема тук, но ще съм благодарен на коментари, къде може да понастъпим повечко, къде да се замотаем повечко. Ще имаме кола през цялото време, няма да правим дълги трекове, фокуса е повече на шофиране, гледки и вкусна храна. Начална и крайна точка е Малага, кацане и излитане в късния следобед. 

 

 

27.02./събота/ - Кацане в Малага следобед и потегляне веднага за Гранада, спирка в Нерха евентуално. Нощувка в Гранада.

 

28.02./неделя/ - Разглеждане и нощувка в Гранада. Събота и неделя разглеждане на Гранада. Някаква идея как е паркирането там?

 

29.02./понеделник/ - Алхамбра (предварително ще купим билети). Потегляне към Кордоба, нощувка в Кордоба.

 

1.03./вторник/ - Разглеждане на катедралата в Кордоба и потегляне към Севиля. По пътя отбивка в Алмодовар дел Рио - разглеждане на замъка. Евентуално и Кармона по пътя. Нощувка в Севиля.

 

2.03./сряда/ - Разглеждане и нощувка в Севиля.

 

3.03./четвъртък/ - Отпътуване, разглеждане на Кадис и обяд, нощувка в Херес.

 

4.03./петък/ - Отпътуване към Ронда по пътя на белите селца, разглеждане на Ронда, Разглеждане на скалното село Setenil de las Bodegas, нощувка Малага

 

5.03./събота/ - разглеждане на Малага и полет до България

 

Ето така изглежда в гугъл мапс горе-долу: https://www.google.co.uk/maps/dir/M%C3%A1laga,+Spain/Granada,+Spain/C%C3%B3rdoba,+Spain/Almod%C3%B3var+del+R%C3%ADo,+Spain/Seville,+Sevilla,+Spain/Cadiz,+C%C3%A1diz,+Spain/Jerez,+Spain/Ronda,+Spain/Setenil+de+las+Bodegas,+Spain/M%C3%A1laga,+Spain/@36.7896477,-7.2600771,8z/data=!4m67!4m66!1m10!1m1!1s0xd72f6698d30d151:0x403d278a576e680!2m2!1d-4.4213988!2d36.7212737!3m4!1m2!1d-3.8730485!2d36.7560021!3s0xd7225048b35700b:0x5383ddb3bd268599!1m5!1m1!1s0xd71fce62d32c27d:0x9258f79dd3600d72!2m2!1d-3.5985571!2d37.1773363!1m5!1m1!1s0xd6cdea3183e7d9b:0x303d278a575ca10!2m2!1d-4.7794736!2d37.8882939!1m5!1m1!1s0xd6d2b0bcca39c61:0x965bb239b49b3f91!2m2!1d-5.014567!2d37.8131513!1m5!1m1!1s0xd126c1114be6291:0x34f018621cfe5648!2m2!1d-5.9844589!2d37.3890924!1m5!1m1!1s0xd0dd3d7c0f87d35:0x3238b042d88055ca!2m2!1d-6.2892168!2d36.5289351!1m5!1m1!1s0xd0dc6e84844a39f:0x6dac3ef5f3d0ffea!2m2!1d-6.1260744!2d36.6850064!1m5!1m1!1s0xd0d3143e258a279:0x94358021349a5ba2!2m2!1d-5.1612251!2d36.746209!1m5!1m1!1s0xd0d49c8297cdd15:0x44842378df0ac406!2m2!1d-5.1764469!2d36.8624263!1m5!1m1!1s0xd72f6698d30d151:0x403d278a576e680!2m2!1d-4.4213988!2d36.7212737!3e0?hl=en

 

2016-01-15_21-51-32.png

 

Ами...вие сте :)

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Аз, такова, да попитам - сватбата ли пропадна и там ли ще бъде реваншът B)

 

Иначе маршрутът много премерен, може би само Марбея би могло да се допълни, но в една седмциа няма къде.

Редактирано от Zaro
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Плана по дни, градове, села и местата за нощуване  е повече от перфектен за мен, няма какво да кажа..


Имай предвид, че Нерха по това време е доста пуста и няма да усетиш много. Ако има чудене или ви притиска времето, може да я пропуснете спокойно


Малко като стар грамофон съм, но пак да кажа. След като ще караш доста, много внимавай за скоростта и за разни измислени намаления дори по магистралите! Вардят много!

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Zaro, не пропадна, ние не участвахме просто :)

 

ОК, явно плана сме го заковали от воле, чудо! Иначе по начало съм от тъпите шофьори, дето даже и в България си спазват правилата, какво остава за чужбина :) Между другото, как са пътищата, предполагам са теснички и малка кола е за предпочитане? Сигурно ще питам и за фирми, като стигна до там, специално за Испания знам, че може да са много евтини колите под наем. 

 

Някакви идеи за ресторантчета, които не са за изпускане? Някакви бъбречета имало в Херес!

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Поне половината от пътя ти е магистрала, която е дори по-широка от средната за Европа, камо ли да е тясна. Другите са първокласни и са супер също.

 

По магистралите има знаци хранилки, както е 120 и караш с километри и си мислиш, че си абсолютно изряден и изведнъж има 100, понякога и 90 и гориш, трябва да си бдителен.

 

От Севия до Херес е платена магистрала, но няма смисъл да минаваш по нея, хвани си първокласния път, ще загубиш 15 мин. Другите са безплатни.

 

Малка кола(поло, голф и пр), ще ти е по-лесна за паркиране и влизане в централните части.

 

Във всяка кръчма в Херес има агнешки  бъбречета-Riñonez al Jerez, даже наскоро си правих, че ми домъчня за тях.

Пак там е меката на вината от вида Портвайн, каквито се пият в зоната на Порто. Започва се с тях и се завършва с тях.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

И аз мисля, че в Нерха няма какво да правите по това време на годината.

Ние в този район ходихме в Михас и много ни хареса. Ако имате време отскочете до там за час-два.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Жоро, това лято бяхме там. Искам да ти препоръчам настоятелно посещение на фламенко в Херес де Ла фронтера. Описала съм го в дневника сега не мога да дам линк. Ще се включа с препоръки за хотели и заведения по- късно.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Жоро, това лято бяхме там. Искам да ти препоръчам настоятелно посещение на фламенко в Херес де Ла фронтера. Описала съм го в дневника сега не мога да дам линк. Ще се включа с препоръки за хотели и заведения по- късно.

 

Чудехме се за фламенкото, да. Има ли начин да се види извън представления с вечеря? Обикновено такива шоута не са ми много по-вкуса. 

 

Относно хотелите, сигурно както обикновено ще предпочетем airbnb, но няма лошо, давай  :)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Аз ходих на представление на фламенко в Музея на фламенкото в Севиля. С един билет може освен представление да се разгледа и този музей.Представлението е в малък салон. Ако желаете може да си вземете чаша вино от бара, но не е задължително. Хората ходеха там само заради представлението. След него обиколихме и музея и бяхме сами. На мен ми беше интересно.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

И аз си правех сметка за airbnb, но се оказа, че     хотелите в Андалусия са много евтини. Не си струва при 1 или 2 нощувки да се разправяш с часове за чек ин. Ще ти дам нашите хотели утре. За паркирането - в събота след 14ч не се плаща до понеделник - това в Гранада. В Кордоба не сме плащали - паркирахме до хотела. В Севиля бяхме без кола. В Херес паркирахме в паркинг -10 евро, защото пак бяхме в центъра. Важно е във всеки град да се четат указанията, защото са различни часовете и тарифите.

за фламенкото може и без вечеря. Аз препоръчвам горещо, защото наистина е уникално. Мислех, че за моите хора ще е отегчително, а те се оказаха разплакани. 

Редактирано от clete
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

ОК, ще се класираме за фламенкото предполагам :) Абе бях чел, че колите под наем са евтини, основно от локални фирми, но не предполагах такава ЧУДОВИЩНА разлика. За сведение, цените са за седмица:

 

2016-01-15_23-35-34.png

 

ОК, застраховки не са включени, цакат те с горивото...ама как се дава кола за цяла седмица за 30лв? И това повече от една фирма? Аз ще си го проуча, но ми е интересно дали някой се е интересувал преди мен от къде идва десеторната разлика и къде е уловката. Имам се за уж разбиращ в колите под наем, но това ме стъписа. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ние взехме през 25% от kemwel, доставчик долар, де факто от Херц. 12 дни - 192$.  От Малага Полина беше рентвала много евтино от Малагакар, май.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ще пиша съвсем накратко, защото не съм на компютъра. Утре ще си погледна и записките за повече подробности.

 

Като цяло на нас 2 нощувки в Севиля не ни бяха достатъчни. Дойде ми прекалено голям този град на фона на Гранада, Кордоба и Ронда, в които бяхме преди това.

 

Между другото миналата година точно по това време пътувахме. На първи март окичени с мартеници пристигнахме от Малага в Нерха. Бих казала, че не беше пусто. Имаше си хора на разходка и почивка. Даже някакви се къпеха в морето.

 

Гранада е прекрасен град. Градините в Алхамбра, обаче все още не бяха разцъфнали. Е, имаше окичени с цвят дървета, но сърце не ми даваше да си сваля мартеницата още на 1 март. Предполагам, че през април ще бъдат в цялата си прелест. С паркирането извадихме голям късмет, защото в момента, в който пристигнахме в хотела човекът от рецепцията ни посочи място, което току що се беше освободило и не се заплащаше. А аз се бях настроила за голямо плащане на паркинг в Андалусия.

 

В Кордоба също без проблем намерихме парко място. Този град ми стана любим. Там съм си обещала да се върна отново. Утре ще дам линк към хотела, в който бяхме ималко повече подробности.

 

По отношение на рент а кар. Писано е във форума. Поли беше препоръчала malagacars. Изпробвано, без никакви забележки. Ние се движихме с Тойота Aygo. Напълно достатъчна за 2ма. Наемът за 7 дни беше ОБЩО 30 евро. Измина без проблем близо 1000 км.

 

Пътищата са много добри. На фона на българските са направо страхотни. Като пътувате от Нерха към Гранада не слушайте много GPS. Уж с най- новите карти бяхме, а ни прекара по крайбрежния път вместо по магистралата за известно време. Не че не беше живописно.....

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Малко натоварено ми се струва като цяло, всеки един от тези градове заслужава минимум по 2-3 дни - поне за тези в които съм ходил - Малага, Севиля и Кадис . Едно е сигурно - навсякъде ще ви хареса много, не пренебрегвайте Кадис , на мен ми хареса страшно много - оставих си сърцето там, ама го комбинирах и с много плажове :) - малко из това какво казва Уикипедия за Кадис - " ... наследник на древния Гадес. Той е най-старият съществуващ град в Западна Европа, като се приема, че е основан през 1104 г пр. н. е. " , също така не е за пренебрегване , че Хавана е построена по модел и подобие на Кадис :) Ето и една поговорка на местните - "Кадис е Хавана, но с по-малко негри; Хавана е Кадис, но с по-малко купонджии – който и местен да питаш, все това ще чуеш, много е популярна тази фраза тук" . Ето и цялата статия - > http://www.zahorata.com/news/48/170

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Малко натоварено ми се струва като цяло, всеки един от тези градове заслужава минимум по 2-3 дни - поне за тези в които съм ходил - Малага, Севиля и Кадис . Едно е сигурно - навсякъде ще ви хареса много, не пренебрегвайте Кадис , на мен ми хареса страшно много - оставих си сърцето там, ама го комбинирах и с много плажове :) - малко из това какво казва Уикипедия за Кадис - " ... наследник на древния Гадес. Той е най-старият съществуващ град в Западна Европа, като се приема, че е основан през 1104 г пр. н. е. " , също така не е за пренебрегване , че Хавана е построена по модел и подобие на Кадис :) Ето и една поговорка на местните - "Кадис е Хавана, но с по-малко негри; Хавана е Кадис, но с по-малко купонджии – който и местен да питаш, все това ще чуеш, много е популярна тази фраза тук" . Ето и цялата статия - > http://www.zahorata.com/news/48/170

 

Ама като казваш натоварено, кажи кое да махаме и кое да удължим :) Перспективата да се върнем пак в Андалусия не бих казал, че е голяма, така че по-скоро не ми се дели на части. За предпочитане е да видим повечко за тази седмица. 

Връзка към мнение

А не знам , вие си решавате, но ти казвам тези три града не са за по ден. Да не говорим за Гранада и Кордоба,за които знам, че са уникални,  където все още не съм ходил именно по тази причина - остават за следващ път, да им се отдели нужното време. В Андалусия не се ходи 1 път, в това съм сигурен, и вие ще се убедите скоро, още повече че отиването там е лесно като 2 и 2 - > 4, Wizz до където ти хареса в Испания и от там по 10-20 евро със самолет (наскоро гледах Барселона - Херес за 4 евро с румбо)  :)

Редактирано от edbloom
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Жоро, www.malagacar.com ние бяхме много доволни. Взимаш с половин пълен резервоар, връщаш празен след това. Нямаш ограничение в км.

Трябва да погледна за какви пари сме я взели за колко време, ако представлява интерес казвай.

Аз в този район платени пътища не съм видяла, ако са направили след 2014-та - може.

 

Пп. Паркирането е един малък ужас,ако не ти е включено в хотела. Вие ще ходите в нисък сезон, ако може така да се каже и не знам как ще е, но съм виждала как паркират буквално броня до броня и се побутват лекичко след това за да си направят място да излязат с колата. В Кордоба вечерта в 22, обикаляхме час и половина докато намерим място за паркиране, а хазяйката ни чакаше на улицата с комшийките. Пак казвам, нашето беше през октомври, през март не знам как ще е.

 

Пп. Погледнах в сайта им, цените са зашеметително ниски.. Тойота айго за седмица 24 Евро. :)

Редактирано от Polina
Връзка към мнение

Лелелелеле... ама баш каквото и аз съм планирала за някога (когато и да е) като време - една седмица с два уикенда, Извини, че само се тропнах тук :) Ще слухтя тихичко, а на вас чудно да ви е. 

Връзка към мнение

Георги, като живяла в Испания и била по тези места ти препоръчвам да не пропускате Marbella, аз бих съкратила от времето в Малага. И нещо друго, касаещо пътищата. Испания има едни от най-добрите такива в Европа, може да се избягват платените магистрали, защото първокласните са пак...магистрали. Cadiz и Sevilla са уникални, за Alhambra знаеш.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

И аз я смятам и я нареждам тази Андалусия от известно време, точно за седмица (с резервни неща за гледане ако случайно отпуснат повече дни), но разликата е там, че искам да се впуснем и по по-малки местенца (хич не мога да реша за чия сметка). Та понеже е спомената Нерха, а доколкото съм чела (вкл. и тук) не я препоръчват чак толкова хората, но наблизо има едно много китно бяло селце, което съм набутала точно за пътя между Малага и Гранада - Frigiliana. Има и едно Comares 'наоколо' като допълнителен вариант. Иначе съм заплюла и Caminito del rey (докато сме в/около Ронда), само че аз лично ще трябва да пропусна баш разходката по отвесните скали, едно, че ще имам проблем с липсващата земя под дъските :-D и друго, че не мога с дребосъка, (който вързан не седи). Но и извън пътеката сигурно ще е прекрасно (пък все пак и за другите трябва да се мисли ;-))

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

За кола под наем, препоръчвам www.carjet.com - самите те са посредници, пускаш онлайн заявка и ти връща оферти от всички фирми в района. Вярно, че съм бил отдавна, но тогава си помням, че нямаше задължение да върна колата с пълен резервоар. Върнах я на изпарения, буквално. Аз резервирах през www.carjet.com, a колата беше на Crown Car Hire. И тогава разликата с други места за коли под наем беше в пъти.

 

http://www.crowncarhire.com/resultados.php

Редактирано от Zaro
Връзка към мнение

Георги, като живяла в Испания и била по тези места ти препоръчвам да не пропускате Marbella, аз бих съкратила от времето в Малага. И нещо друго, касаещо пътищата. Испания има едни от най-добрите такива в Европа, може да се избягват платените магистрали, защото първокласните са пак...магистрали. Cadiz и Sevilla са уникални, за Alhambra знаеш.

 

Ние в Малага на практика имаме една сутрин преди полета, това ми се вижда трудно да го съкратим без да си докарваме стрес точно преди полета, ще видим дали ще успеем да вместим Marbella някъде по пътя. 

 

Поли, това с половината резервоар малко ме дразни, не ми харесва да ме цакат по такъв начин. Първо си принуден да купиш гориво по техните цени, второ трябва да се целиш да връщаш колата на изпарения, което не винаги е практично и винаги им набутваш още малко гориво. Иначе цените са на практика безплатни, дали ще струва 1 евро на ден колата или 5, ясно е че парите си ги събират от другаде. Това ме притеснява да наемам и от брокер, защото брокерите сравняват офертите, но пропускат много от дребните условия..., а като се зачете човек, оле-мале. 

 

- блокираната сума не е блокирана, а на повечето места се взима като депозит. При това лоу кост фирмите взимат около 1000€. Освобождаването и връщането на тази сума може да отнеме доста време.

- почти всички правят някакви врътки с горивото. Па половин резервоар, па пълен, ма върни празен. Ма такса за зареждане, такса за локация...

- застраховките са им често безкрайно скъпи, и май можеш да ги откажеш само с много разправии, които после може да ти се върнат тройно, ако трябва да оспорваш щета дистанционно

- западните франчайзи са пък доста скъпи.

 

Ще се огледам и ослушам сериозно, malagacar извън дивотията с горивото изглеждат добре и цената с пълна застраховка е поносима. Гледах и, че лоу кост фирмите често имат огромни опашки, първо заради по-големия оборот заради ниските цени, второ и от разправии с клиенти, които са разбрали-недоразбрали условията. 

Връзка към мнение

Хотелът в Севиля, който беше едно от най-добрите места. http://www.hotelmurillo.com/ На две крачки от Катедралата, но с колата не можете да влезете до там. Има паркинги наблизо. 

Хотелът в Гранада , също много хубав. Паркира се пред него на улицата, плаща се на автомат. Събота след 14ч до понеделник - безплатно. http://www.hoteldonjuan.com/

 За Кордоба - Hfstal Maestre.

За Херес    дела Фронтера - Hotel Nova Centro и на 7-8 минути от него е мястото за фламенко http://www.puroarteflamencojerez.com/

За пътищата, както Александър беше писал, има платени и дублиращи безплатни. Чудни са! Аз за това съм написала номерата на пътищата, по които се движехме - безплатни, за да е по лесно на следващите да оформят маршрут.

Разпределили сте оптимално дните. Ще видите основното. А пък в Севиля аз ще се върна скоро поне зе 4-5 дни, любим град ми стана!

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

На първо време да помогна с колата под наем. Тъй като лятото бях за две седмици в района и доста проучвах, накрая се спряхме на Malagacar. Тоест и от мен един глас за тази фирма.

 

Страхотна местна фирма с чисто нови автомобили. Цените също са им от най-добрите и при заявка за пълна застраховха, не блокират и стотинка от картата (освен за горивото). Винаги може да се ползва кода HELLOFAN , който сваля 10% обикновенно. Хубаво е че при резервацията не се теглят пари и до последно меже да се следи за други оферти, включително и от същата фирма.

 

Отношението към клиентите е много добро. Претърпяхме ПТП, докато бяхме там, само звъннахме за да ни кажат името на застрахователя им и никакви ядове. На другият ден наминахме до офиса за да питаме дали е проблем. Само ни питаха дали искаме нова кола или ще си останем с тази и това беше.

 

За политиката с горивото. Ако се вземе пълният пакет (застраховката), взимаш с половин пълен и пак така я връщаш.

Редактирано от Калин Цеков
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.