Прескочи до съдържание

Кратки и бързи въпроси за Кампания


Spqr

Препоръчани мнения

Сетих се нещо друго, за което не намерих информация- карта на Помпей-откъде може да се вземе? На касата с билети дали раздават/продават? Или да се подготвя предварително? Намирам в нета много добри  и подробни, но не вярвам да се изпринти добре :(

Връзка към мнение

Сетих се нещо друго, за което не намерих информация- карта на Помпей-откъде може да се вземе? На касата с билети дали раздават/продават? Или да се подготвя предварително? Намирам в нета много добри  и подробни, но не вярвам да се изпринти добре :(

заедно с билета дават и карта, както и книжка с подробности. Много е добра, нямаш нужда от друга :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

* Трябва да следите табелите за гарите и да слезете на гара Pоmpeii Scavi, няма друга гара при разкопките.
* По принцип дават карта с билета, но ако не са свършили към момента, което се случва понякога към 13-14ч.
* Помпей може да се разгледа и за около 3 часа, ако не се застоявате много тук-там. 
* Везувий наистина е само губене на време при толкова малко време.

* Ерколано е също интересен и дори има по-добре запазени фрески от Помпей, но аз все пак давам предимство на Помпей.
* Каподимонте - твърдо да. 
* Катедралата Сан Дженаро е хубава. 
* Уличката на букинистите (късата уличка Порта Алба, в която се влиза през Порта Алба на Пиаца Данте, а също и манастира Санта Киара (на има-няма 200м от там) също са интересни за разглеждане.
* Има една площадка пред Сант Елмо и Чертоза ди Сан Мартино, от която се вижда панорама на тази част от Неапол, която се намира към вътрешността/сушата и също Везувий и мъничко от морето, но ако искате да се насладите на цялостна панорама ще трябва да влезете в Чертоза ди Сан Мартино - оттам са най-добрите панорами.
* Според мен си отделете 2-3 часа само за Позитано - имайте предвид, че автобусите спират в двата края на града, но не и в него (понеже няма как и там намясто ще разберете защо). Ако вземете автобуса от Соренто, слезте на спирката в началото на/над Позитано (обаче след терасата с Мадоната над града) и после се спуснете по уличките на града, пийнете по едно капучино на някоя кафе-тераса (прекрасни гледки!), слезте до плажа, ще минете, де факто, през цялото градче, покрай малки магазинчета с разкошна майолика, приказни рокли/дрехи/шапки и др. аксесоари, картини, сувенири, лавки за лимончело, малки пицарийки и сладкарнички (ох, през лятото градчето е просто приказно - залято от бугенвилии), ще излезете от другата му страна (има указателни табели за спирката на автобуса) и там се качете за Амалфи.
* На Амалфи най-интересното е катедралата с манастира - на две крачки от спирката са. Но ако нямате много време, изобщо не ходете до Амалфи. Дори, според мен, по-добре след Позитано се върнете веднага в Соренто и се разходете там из уличките на стария град и до терасата над Марина Гранде.
* Много малко време ще сте в Неапол и освен да направите една разходка от Пиаца Плебишито (там са също и операта Сан Карло и Кралският дворец, а до тях е Галерия Умберто. Като тръгнете по Вия Толедо надясно, след около километър и малко ще стигнете до Пияца Данте. Ако искате да усетите малко от духа на Наполи може да се шмугнете из уличките на Спаньоли (старият квартал с висящото пране, който се простира от лявата страна на Вия Толедо до 
Корсо Виторио Емануеле под хълма). Само внимавайте да не се изгубите из него, че си е малко лабиринт за човек, който попада там за пръв път. 

Всъщност преди време ей тук бях описала по-подробно    
http://patepis.com/?p=32422  
От тогава до сега най-голямата промяна е, че пуснаха новите участъци от метрото. Апропо, никак няма да съжалявате, ако видите спирка Толедо на линия 1 на метрото - макар че всички спирки от новите са "арт", Толедо е уникално красива.

Редактирано от iaia_mama
  • Харесвам 7
Връзка към мнение

 Влака на колко места спира в Помпей? Има ли вариант да не разбера и да го подминем? В смисъл изписва ли вътре следващата гара, казват ли нещо...такива екстри.

Гарите Помпей и Помпей Скави са на две различни линии на Чиркумвезувиана. Pompei Scavi  е на линията за Соренто, а Pompei е на линията за Poggiomarino. Двете линии вървят заедно до Торе Анунциата Оплонти, която е точно преди Помпей Скави (считано от Неапол). А Pompei е третата спирка след Торе Анунциата Оплонти по другата линия, понеже линията прави голям завой около целия археологически обект на Помпей. Не си спомням дали имаше гласово обявяване на спирките, и общо взето тия влакчета са доста раздрънкани, по-скоро са нещо средно между влак и трамвай. Но на всички гари и спирки има доста табели, така че гледайте и като стигнете Оплонти, вече имайте готовност да се приготвите за слизане. Ако се прибирате в по-късните часове (както ние от Соренто), имайте предвид, че в някои случаи може да се наложи да слезете на Торе Анунциата, за да се прекачите на другата линия за Неапол.

Повечето обекти в древния Помпей наистина са по-близо до Pompei Scavi,  но амфитеатърът е много по-близо до pompei. Определено е по-добре да влезете в древния град от едното място и да излезете от другото, иначе ще трябва да навъртите повечко километри през руините, за да се връщате. Дори и да решите да ходите в Херкулан след това, няма значение от коя гара ще хванете влакче от Помпей за Херкулан, тъй като Херкулан е в общия участък на двете линии на Чиркумвезувиана.

 

П.П. "Толедо" в неаполитанското метро наистина е сред най-красивите метростанции в света.

 

П.П.П. Относно храненето - по-добре стойте гладни цял ден, но като се върнете в Неапол отидете да хапвате в стария квартал на Неапол. хем е по-евтино, хем е по-вкусно от всички други райони на града (особено като се сравни със заведенията в близост до пристанището), а разликата е още по-голяма като качество и цена в сравнение с това, което се предлага в Соренто, Амалфи и туристическите обекти извън Неапол.

Редактирано от master_of_germs
  • Харесвам 6
Връзка към мнение

* Трябва да следите табелите за гарите и да слезете на гара Pоmpeii Scavi, няма друга гара при разкопките.......

*

Еха-а-а-а....много ти благодаря! Направо съм зашеметена! :)  Имам 8 страници за това пътуване със записки-спокойно сега мога да ги изхвърля и да си изпринтя твоите съвети :lol: .

Вече съм много по-спокойна и се чувствам едва ли не професионално подготвена за това пътуване. :rolleyes:

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Гарите Помпей и Помпей Скави са на две различни линии на Чиркумвезувиана. Pompei Scavi  е на линията за Соренто, а Pompei е на линията за Poggiomarino. 

.......

П.П. "Толедо" в неаполитанското метро наистина е сред най-красивите метростанции в света.

 

П.П.П. Относно храненето - по-добре стойте гладни цял ден, но като се върнете в Неапол отидете да хапвате в стария квартал на Неапол. хем е по-евтино, хем е по-вкусно от всички други райони на града (особено като се сравни със заведенията в близост до пристанището), а разликата е още по-голяма като качество и цена в сравнение с това, което се предлага в Соренто, Амалфи и туристическите обекти извън Неапол.

Четох нещо подобно и явно не съм го разбрала добре-че са две линии. Сега си мисля друго-предполагам не е проблем купувайки билет за Помпей да се кача на който влак дойде първо като посока-било то за Соренто или Poggiomarino?

Толеда ми  е в списъка(заедно с други станции на метрото, те са по необходимост :) )

За храненето....аз по принцип като пътувам през деня почти не ям. Закусвам сутрин в хотела и то ако не гоним някой ранен влак и после чак вечерта. И не че гладувам, просто мисълта как ще седна някъде на обяд и през това време тече (и изтича) работното време на някое място, което искам да посетя ме изнервя. Затова предпочитам вечер, да си седна спокойно, да си се наслаждавам на вечерята и обстановката и да знам, че всички музеи са затворени вече и не бързам за никъде :lol:

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Здравейте, с приятелката ми сме другата седмица в Рим и обмислям да отскочим до Неапол за един ден. Според вас какво бихме вместили в деня за разглеждане ? Бихте ли ме насочили ориентировочно какво ще успеем да видим за един ден?   На Помпей съм ходил и не мисля да го вместване, понеже няма да има достатъчно време. По-скоро си мисля нещо около центъра , а и ще пътуваме с градски транспорт. Отворен съм за предложения и благодаря предварително :) 

Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Здравейте, с приятелката ми сме другата седмица в Рим и обмислям да отскочим до Неапол за един ден. Според вас какво бихме вместили в деня за разглеждане ? Бихте ли ме насочили ориентировочно какво ще успеем да видим за един ден?   На Помпей съм ходил и не мисля да го вместване, понеже няма да има достатъчно време. По-скоро си мисля нещо около центъра , а и ще пътуваме с градски транспорт. Отворен съм за предложения и благодаря предварително :)

Пригответе се за хладно и дъждовно време (чадъри се продават буквално на всеки метър).

От Пиаца Гарибалди /централната гара/автогара/ си купете дневна карта за метро-линия 1 (3.50 евро). Слезте на метростанция Museo Nazionale и посетете Архиологическия музей - наистина си заслужава. Ще трябва обаче бързо да минете през залите. От там отново с метрото слизате на Пиаца Данте. Вървите 400 м. пеш по Via Tarsia към Пиаца Монтесанто. Качвате се на фуникуляра /картата важи и за него/ и слизате на последната му спирка. Посещение на Castel Sant Elmo за невероятни панорамни гледки към Неапол, залива и Везувий. Вход - 5 евро. Обратно с фуникуляра към местростанция Данте. Слизате на метростанция Толедо /.с лек елемент на морско дъно/ и тръгвате пеш по търговската улица Via Toledo. В нейния край е Пиаца Plebiscito /площада на народа/ с Теatro San Carlo, Palazzo Reale, Basilica Reale di San Francesco di Paola. От там минавате пред Теatro San Carlo откъм Via Vittorio Emanuele и след 10 мин. пеш стигате до Castel Nuovo, поглед отвън. След 5 мин. пеша направо, от лявата ви страна ще бъде Кметството с красив фонтан, а от дясно на него е метростанция Municipio. От нея с метрото слизате на метростанция Гарибалди /централната гара/автогара/. Пожелавам приятен престой :)

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

     Имам нужда от помощ за пътуване от Салерно до Капри в периода 11-13 април.Пробвах тук :http://www.directferries.co.uk/salerno_capri_ferry.htm,но не намирам нищо.Не мога да разбера, не пътуват ли в този период феритата от Салерно до Капри? Пътуваме  четири човека с кола и в този период сме отседнали в Салерно.Какво алтернативно бихте ми препоръчали с корабче от Салерно до Капри или близко пристанище?

Връзка към мнение

http://www.gescab.it/linee/DettaglioLinea.asp?idli=7

Ето това е линията, но почват от 3 април, пише, че са всеки ден, може би нямат предпродажба, знам ли 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 3 месеца по-късно ...

Здравейте , подготвям маршрут за средата на септември  и имам нужда от малко помощ за разглеждане на Амалфийското крайбрежие  .

Ще се позиционираме в Соренто. От там сутринта  ще хванем автобуса за разглеждане на  Позитано и Амалфи с цена на билета 8 евро за целия ден . Иска ми се  да включа и Равело , за да разгледаме вила Руфоло.   За Позитано и Амалфи всичко ми е ясно , много моля някой да сподели инфо за автобуса за Равело , от къде се купува билета....  разписание.....всякаква информация ще ми е от полза  :)

Дали ще можем да разгледаме всичко това  в един ден ? В колко часа е последния автобус от Амалфи за Соренто ?

 

Връзка към мнение

Ние сме го правили в един ден. Автобусчетата за Равело тръгват от същото място в Амалфи, където спират и тези от Соренто- на пристанището и автогара . Ще потърся разписание утре, но има редовно. Може би към 15 - 16 ч   взехме буса за Равело, защото ходихме преди това и до Grotta Esmeralda, морска пещера наблизо , ходи се с корабче пак от същото място. Препоръчвам!

Редактирано от Цвете
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Равело е включено в цената на този билет или поне беше през пролетта. Разписанието не е много точно освен в началните спирки. За Равело ни казаха,че са на половин час,но реално по обедно време бяха на час.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Роси, билета от 8 евро важи за целия ден по линията Соренто-Амалфи (докато има автобуси, май докъм 21ч, но си провери там намясто за последния автобус), включително Равело. Мисля, че даже до Минори може да се отиде с него, но след Позитано, Амалфи и Равело едва ли на някой ще му се ходи и до Минори, отделно дето вече ще е в края на деня и трябва да се връща към Соренто. В Амалфи автобусът за Равело тръгва пак от там, където спира този от Соренто и други - има табели.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Да допълня написаното относно точността - почти я няма, макар че има разписание, това за автобуса от и за Равело. Ние чакахме 45 след разписанието, същото важи и връщане, когато дойдоха два автобуса от Равело, но с разписанието на втория. Позитано, Амалфи и Равело спокойно се правят в един ден.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Не знам къде четох за някаква много известна пицария в Неапол, може дори да не е във форума..

До сега търсих, но не я намирам, беше на един ъгъл в старата част на Неапол и се чакало винаги на опашка за да се влезе.

Някой може ли да подскаже коя е тя?

Връзка към мнение

Аз като ходих през март, бях извадила за тези пицарии от един пътепис, но така и не стигнах до тях точно: пицария Da Michele, Via Cesare Sersale 1/3 която след "участието" във филма "Яж, моли се и обичай", стана доста туристическо място,не толкова популярните I Decumani (Via dei Tribunali 58-61) или Di Matteo (Via Tribunali 94). В тези две пицарии ще опитате престъпно добри пици. Сорбило (намира се на Via Dei Tribunali, 32), едно от най-известните места, където да хапнете оригинална неаполитанска пица.

Ето и тази -La Sorelle Banderia - пицарията, която ни бяха препоръчали приятели от София. Vico Cinquesanti, 33 a | Centro storico

 

Редактирано от bobole4e
  • Харесвам 3
Връзка към мнение
  • 2 месеца по-късно ...

Чета за транспорта в Кампания, но нещо не ми се изясниха нещата.

 

Идеята ми е сутринта да се тръгне от Неапол към  Соренто, след това да се мине през Позитано и да се върна следобед или надвечер в Неапол.

Струва ми се, че с автобус е по-бързо отколкото с влак, а и влакове нещо няма много..

 

От къде се купуват тези дневни карти за Кампания, коя зона трябва да купя за ходенето до Позитано?

Цени също не намирам, видях май някакви за 3 дни само.

 

 

Връзка към мнение
  • 4 месеца по-късно ...

привет, колебаем се за една бърза разходка в района началото на февруари - Неапол, Помпей, Позитано и Соренто, но се чудя дали в това време на годината няма да е убита всякаква красота и да е лека загуба на време? четох, че през зимата по Амалфийското крайбрежие почти всичко е затворено и има леко депресивен вид, което не ме притеснява много, доколкото спестява тълпи от туристи, но ако и цветовете са сивеещи, вече не съм съвсем сигурна

 

за Неапол си представям си, че е някаква по-голяма версия на Палермо /поне Испанския квартал/ и това силно ме привлича, но не съм сигурна дали и там сезонът ще даде някакво негативно отражение?

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.