Прескочи до съдържание

С колко и какъв багаж пътувате?


Препоръчани мнения

Когато си по-дълго време на път, е важно едновременно да имаш всичко необходимо под ръка и да не си обременен с много багаж. Как се справяте с тази дилема?

 

Споделям нашия опит с надеждата да е от полза и за други пътешественици. Ще се радвам да споделите вашите открития в оптимизирането на багажа. В нашия случай това е багаж за 2-месечно пътешествие.

 

Стъпка първа - определяне на необходимото. В моя случай това са: кроксове, дъждобран, лепенки, мазило за повърхностни рани, аспирин, зимно яке, ноутбук със зарядно, обувки, спален чувал, бельо, чорапи, тениски, паспорт, тънък пуловер, къси панталони, дълъг панталон/клин, голяма хавлиена кърпа, малка хавлиена кърпа, клечки за уши, паста за зъби, четка, гребен, ластици за коса, бански, антирепелент, крем "Бочко", крем за лице, тоалетна хартия, тънка рокля, поларена блуза, тънък шал

 

post-4616-0-66034900-1453155299_thumb.jpg

 

Стъпка втора - всичко се категоризира и се опакова:

post-4616-0-48376900-1453155432_thumb.jpg

 

Стъпка трета - всичко се прибира в 40-литрова раница (от 6 години ползвам тази на "Ташев" - без грешка).Целият багаж тежи 7 кг - няма проблем да минава за ръчен багаж, така спестяваме чекирането.

 

post-4616-0-19783900-1453155647_thumb.jpg

 

С толкова багаж пътува и съпругът ми - с малки вариации. Като например - няма крем за лице, но носи две чаши и бързовар.

  • Харесвам 19
Връзка към мнение

Много полезно, благодаря и :thankyou: риспект!

Може ли да препоръчваме хитри и полезни неща за багажа на един магеланец?

 

Веднага препоръчвам Ultra Light серията на Uniqlo. Много компактни, събрани в торбичката си са две дамски шепи, изключително леки, много топлещи, пазещи от вятър и вода. Неизменно присъстват в багажа ми. :good:

  • Харесвам 7
Връзка към мнение

Много полезно, благодаря и :thankyou: риспект!

Може ли да препоръчваме хитри и полезни неща за багажа на един магеланец?

 

Веднага препоръчвам Ultra Light серията на Uniqlo. Много компактни, събрани в торбичката си са две дамски шепи, изключително леки, много топлещи, пазещи от вятър и вода. Неизменно присъстват в багажа ми. :good:

Аааа,Самурайка,аз съм лют фен на марката и от тези якета и елеци имам всички цветове - това ни беше основното пазаруване от Япония - донесох тооочно 15 броя.:)))Цялата родА ги ползва.Какъв магазин на Гинза имаааат , направо ми падна капата.:)

Удобното е, че могат да се облекат под всякаква връхна дреха и не надуват общия изглед:)За най-студено обличам елек и яке отгоре.Имат и хубаво термобельо.Аз, като съм на път, винаги си имам един елек в дамската чанта, особено по самолети и влакове заради климатиците.

Лошото е, че в Европа нямат магазини, само в Лондон има.:(Но в Азия имат на много места.

Ако не знаеш, тенисистът Джокович им е рекламно лице и е облечен с екипи на марката.

Редактирано от AlexandraKo
  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Има във Франция доста магазини както и в Германия, Белгия, Русия., Щатите и Канада.

 

Heattech  термобельото, както и AIRism серията за леко лятно бързосъхнещо бельо са много добри. Полезни за пътешествениците са и бързосъхнещите тениски, които са и много качествени като форма и цвят - никакво интензивно пране не мож им се опря!

На Нарита също имат не лош магазин, като за последни покупки с останали по джобовете йени :)

Редактирано от samuraika
  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Благодаря ти samuraika, за идеята, за тези дрешки. При следващото ми ходене в някоя от тези посоки, това ще е първото нещо, с което ще се сдобия. :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Много полезно, благодаря и :thankyou: риспект!

Може ли да препоръчваме хитри и полезни неща за багажа на един магеланец?

 

Веднага препоръчвам Ultra Light серията на Uniqlo. Много компактни, събрани в торбичката си са две дамски шепи, изключително леки, много топлещи, пазещи от вятър и вода. Неизменно присъстват в багажа ми. :good:

И аз имам такова яке. Купих си го в Тайван и съм изключително доволна - като перце е и е компактно за прибиране в багажа. :)

Връзка към мнение

Аз имам едно правило: винаги само ръчен багаж. Вече под каква форма, зависи от пътуването. Ако е бизнес пътуване - куфарче, за да не се мачка костюма, а на почивка с раница. Ако сумирам колко време съм спестил от редене на опашки и чакане на голям куфар през 2015, сигурно съм напред около две пълни денонощия.

 

Про-тата във flyertalk имат специална тема за това, там има адски много идеи за чанти, методи, облекло и електроника за "carry-on ninjas".

  • Харесвам 7
Връзка към мнение

Самурайка, много полезна информация, благодаря!

 

ЛаБарба, категорично само ръчен багаж! Иначе си вързан, особено ако ти изгубят чекирания и трябва да се разправяш с всичките им процедури.

Връзка към мнение

Е, пропуснахте хавлията, необходима за всеки пътешественик ;) (е, то за стопаджии важи, но...)

Редактирано от Lyubina
  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Винаги си пътувам с раницата. За себе си съм открила много просто и ефикасно решение за справяне с обема. Имам си пликове за вакуумиране на дрехи, от най-малките. Един ми е напълно достатъчен и точно се събира в раницата ми. Слагам избраните дрехи в него (понякога и кърпа 30х50см), сядам отгоре и запечатвам  :lol:

Нося и малко козметика, лекарства, антибактериален гел, фенерче и други дреболии. Чанта с фотоапарат. Джапанки, дъждобран, платнена торбичка. 

 

ПП: тези якета и елеци са страхотна идея. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Е, пропуснахте хавлията, необходима за всеки пътешественик ;) (е, то за стопаджии важи, но...)

А, хавлията си е в списъка! Никога не знаеш какво ще срещнеш! :)

Връзка към мнение

От доста време вече - само с ръчен багаж - раница.

Към някои от досега изброените в темата артикули добавям следните неща, които обикновено нося:
- шапка тип бейзболна (когато не ми е на главата е закачена горе на дръжката на раницата)
- слънчеви очила

- малко катинарче с шифър - особено необходимо при спане в хостел
(вариантът с ключе е по-кофти - имам случка, при която си забравих ключето в шкафа, който после заключих с катинарчето  :biggrin: - е, наложи се да си поиграя с разглобяване на пантите на вратичката  :rolleyes: )

- резервен чифт връзки за маратонки/обувки

- освен смартфона, въпреки че е dual-SIM, още един резервен телефон -  дърта,  малка, лека, с малък чернобял екран и държелива батерия Нокия, от най-елементарните - спасявала ме е два пъти - веднъж като ми откраднаха основния телефон и веднъж като се бъгна смартфонът и блокира тотално.

- малка ролка скоч

- пет-шест безопасни игли

- магелански ключодържател  :biggrin:

 

Също така, даже и когато пътувам в държави, за които е достатъчна само лична карта,  си нося и паспорт - това пък ме спаси от много главоболия, разправии и немалко разходи, веднъж, когато ми откраднаха с разни други неща и личната карта. Освен това наличието на паспорт помага да се спести чакане на опашки за паспортния контрол, когато има системи за автоматично разпознаване по биометрия.

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 12
Връзка към мнение

и аз пътувах само с ръчен багаж, като общия ни багаж с мъжа ми се побираше в големия ръчен на Уиз, но откакто се роди бебето нямам никакъв шанс. Все пак за Нова година успяхме да се поберем в един куфар тримата :) надявам се при по-топло време да намалим още багажа, видях, че сега носих ненужни неща, но с опит ще се подобрим :)

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Ще почерпя опит. Ние все с чекиран - 1 бр за 2 възрастни и 2 бр за 2+3 деца. + ръчни (малки) за всичките. 

Сега за 4 дни за 2+2 съм купила 3 големи чекирани и 1 малък и обмислях и priotity boarding за единия заради фотоапарата, но ще се опитам да се компактирам.

Редактирано от bibi
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Мислех да отварям нова тема, но засега ще използвам тази.

Имам голяма въпросителна как да си организирам багажа за дълго пътуване - 3+ месеца.

Искам да си взема нетбука и големия фотоапрат и не мога да измисля как да ги наместя в раницата.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Не знам за вас, ама този багаж на Цвета за двумесечното пътешествие на жена ми ще й стигне само до обяд на първия ден :P

Редактирано от Hayasko
  • Харесвам 18
Връзка към мнение

Към списъка добавям :

1.GPS :blush:

2. соларна батерия (зарядно) - ако ги включа всичките налични в къщи ще светнем като АЕЦ Козлодуй, но върши добра работа.

Връзка към мнение

Не знам за вас, ама този багаж на Цвета за двумесечното пътешествие на жена ми ще й стигне само до обяд на първия ден :P

 

Аз поне мога да се похваля, че напоследък се съгласихме (разбирай, съгласи се командването) да не мъкнем всеки път ютията, а да ползваме наличните по хотелите (нищо, че са ужасно неудобни и нашата си най-хубава), което лично аз го отчитам като огромен напредък... :blush:

  • Харесвам 20
Връзка към мнение

Лелеее, само аз ли пътувам с трансантлантически куфар? Ами само зарядни и други джаджи са ми половин куфар. А да не говорим за козметика и лекарства. Не знам защо качествената козметика не се намира в еднократни опаковки, освен тестери. Като се върна откривам, че поне една трета от дрехите не са обличани, но знае ли човек какво ще му потрябва. А дамската ми чанта е вероятно с теглото на вашите раници. Вътре имам 2 фотоапарата (голям и сапунерка), смартфон, таблет, два чифта очила (едните за слънце), малка чантичка за грим, документи, портфейл с КК и пари, гел или мокри кърпички, сухи кърпички и задължително ветрило. И това го мъкна всеки ден, като единствено махам таблета. И не в раница, а в чанта като пощаджия, за да имам бърз достъп... Но всеки луд с номера си. :P

 

О забравих, че често към всичко това прибавям и поне 500 мл вода.  :)

Редактирано от Diana Doncheva
  • Харесвам 7
Връзка към мнение

Багаж за една седмица, двамата с мъжа ми, ще изброявам общо:

1 чекиран + 2 големи салонни +приорити бординг заради втората чанта.

Какво съм приготвила:

По един официален костюм+обувки / отиваме  и на официално събитие/.+ 1 допълнителна чанта за мен.

Ризи - 2 бр, вратовръзки - 2 бр.

2 бр. официални палта / не може по костюм и отгоре с шушляково яке :blush: /

По два не толкова официални тоалета за другите дни.

2 чифта дънки.

2 чифта други панталони

Съответно - 3 броя пуловери за него, за мен 3 броя туники, 2 рокли.

7 бр. мъжки тениски

3 бр. бодита за мен

Още бельо и чорапи като за 7 дни.

2 бр. пухени елеци от тия на Самурайка+2 бр. от същите якета

4 бр. шалове - по 2 на човек за различните случаи

3 шапки - 2 мъжки и една за мен

Нощница, пижама.

2 таблета, 2 фотоапарата, 3 телефона, зарядни за всички

5 чифта очила

Лещи, разтвор за лещи

Около 2 кг козметика - шампоани, балсами, пяна , парфюми, афтър, бифор и пр. ;)

Сушоар за букли.

2 чифта кожени ръкавици.

2 чифта джапанки

Бойната готовност от илачи.

2 бр. чадъри

Аксесоарите ми за коса . ластици, шноли, гъби, фиби и пр.

Е как да се събера в раница? :blush: :blush: Ми тя трябва да е къде 100 кила ли, литра ли, там в каквото ги мерят. :blush:

Да не казвам за 1 месец какво се мъкне и всичко си ми трябва.

:(

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Лелеее, само аз ли пътувам с трансантлантически куфар? Ами само зарядни и други джаджи са ми половин куфар. А да не говорим за козметика и лекарства. Не знам защо качествената козметика не се намира в еднократни опаковки, освен тестери. Като се върна откривам, че поне една трета от дрехите не са обличани, но знае ли човек какво ще му потрябва. А дамската ми чанта е вероятно с теглото на вашите раници. Вътре имам 2 фотоапарата (голям и сапунерка), смартфон, таблет, два чифта очила (едните за слънце), малка чантичка за грим, документи, портфейл с КК и пари, гел или мокри кърпички, сухи кърпички и задължително ветрило. И това го мъкна всеки ден, като единствено махам таблета. И не в раница, а в чанта като пощаджия, за да имам бърз достъп... Но всеки луд с номера си. :P

 

О забравих, че често към всичко това прибавям и поне 500 мл вода.  :)

 

козметиката си я слагам в малки шишенца или малки кутийки от други кремчета :) така се спасявам за малките разфасовки, мисля, че по аптеките продавам малки пластмасови шишенца :) аз ползвам от друга козметика, която ми е свършила :)

  • Харесвам 8
Връзка към мнение

Вече дори не помня кога за последно съм чекирал багаж :)

 

За теб специално и на дългите трансконтинентални полети трябва да въведат тарифа само с ръчен багаж ;)

Връзка към мнение

козметиката си я слагам в малки шишенца или малки кутийки от други кремчета :) така се спасявам за малките разфасовки, мисля, че по аптеките продавам малки пластмасови шишенца :) аз ползвам от друга козметика, която ми е свършила :)

Това е точно и моят подход с козметиката  :) 

Плюс, че понеже не обичам рол-он дезодоранти, а си харесвам да е спрей - обикновено преди пътуване минавам през една известна козметично-аптечна верига и, правейки се на ударен питам за део-спрей под 100ml - момичетата винаги са много любезни и ми подаряват по едно тестерно флаконче :) 

А, и също така оставащата  бройка шишенца до разрешените 10 се допълва със съответното количество патрончета от този вид 

alcohol-mini-bottles-e1336270705717-450x

 

в днешните смутни времена не е добре човек да пътува невъоръжен  :biggrin: 

 

Багаж за една седмица, двамата с мъжа ми, ще изброявам общо:

1 чекиран + 2 големи салонни +приорити бординг заради втората чанта.

Какво съм приготвила:

По един официален костюм+обувки / отиваме  и на официално събитие/.+ 1 допълнителна чанта за мен.

Ризи - 2 бр, вратовръзки - 2 бр.

2 бр. официални палта / не може по костюм и отгоре с шушляково яке :blush: /

По два не толкова официални тоалета за другите дни.

2 чифта дънки.

2 чифта други панталони

Съответно - 3 броя пуловери за него, за мен 3 броя туники, 2 рокли.

7 бр. мъжки тениски

3 бр. бодита за мен

Още бельо и чорапи като за 7 дни.

2 бр. пухени елеци от тия на Самурайка+2 бр. от същите якета

4 бр. шалове - по 2 на човек за различните случаи

3 шапки - 2 мъжки и една за мен

Нощница, пижама.

2 таблета, 2 фотоапарата, 3 телефона, зарядни за всички

5 чифта очила

Лещи, разтвор за лещи

Около 2 кг козметика - шампоани, балсами, пяна , парфюми, афтър, бифор и пр. ;)

Сушоар за букли.

2 чифта кожени ръкавици.

2 чифта джапанки

Бойната готовност от илачи.

2 бр. чадъри

Аксесоарите ми за коса . ластици, шноли, гъби, фиби и пр.

Е как да се събера в раница? :blush: :blush: Ми тя трябва да е къде 100 кила ли, литра ли, там в каквото ги мерят. :blush:

Да не казвам за 1 месец какво се мъкне и всичко си ми трябва.

:(

предполагам с половинката сериозно обсъждате покупката на собствен private Jet  :P

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 14
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.