Прескочи до съдържание

Блокиране на суми по кредитна карта при наемане на кола - Европа


Препоръчани мнения

Тази тема е за останалите магеланци (не за мен) - особено тези без много опит в наемането на коли. 

 

Вчера се върнах от уикенд в Ирландия, където ползвах кола за един ден. Изполвах Budget, наета чрез агент - Holiday autos. Цената беше най-ниска с тях. Оставих застраховката да я платя на място - това е практиката, към която вече се придържам. От агента застраховката си е ангажимент - ако стане инцидент, компанията вас ще дири отговорни, а вие после ще се оправяте с нея. Това на мен лично не ми харесва. Аз винаги взимам пълна каско застраховка (0 самоучастие). Това оскъпява наема, но спокойствието е изключително - за да не дебнеш като алтав за всяка драскотина, а ремонт на кола под наем е убийствено скъпо удоволствие в чужбина.

 

Потвърждавам поредно, че сумата, която ми блокираха в тази ситуация, беше САМО за гориво - 107 Euro. 

 

Силно препоръчвам да си проверявате опциите предварително с компаниите, от които мислите да взимате кола под наем, защото са различни. При мен описаното е практика при всички компании, които съм ползвала - когато заплащам пълно каско, затова го твърдя и така категорично. Дано е полезно някому :)

Връзка към мнение

Rainy, явно има разлика в отделните клонове на Budget .

Тези в Близкия Изток се отнасят с по-голямо недоверие към клиентите си. :)

Макар, че в Израел платихме Super CDW  си ни взеха 900 долара депозит.

Ето и цялата резервация.

post-662-0-51504300-1453720108_thumb.jpg

 

Може би пък ние не сме направили нещо както трябва и затова са ни взели депозит.

Надявам се, тези които са наясно с материята да кажат...

Връзка към мнение

Много пъти е ставало на въпрос, че в различните държави един и същи глобален франчайз може да действа по съвсем различни правила. Че даже и в различни офиси, Budget в Милано може и да блокират сума, Budget в Сицилия да не блокират...

 

Единственото сигурно нещо, е че няма как да ви блокират голяма сума, ако си купите пълно каско на място от фирмата, както е направила Rainy. А и какво представлява голяма сума също е доста относително. 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Отговорът се крие в първото изречение от последното мнение на Георги. Всичко останало са различни условия при различните филиали на един и същи търговец или пък разлики в условията по франчайз споразуменията. С две думи, не може и не бива да се обобщава категорично...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Георги, а аз не съм ли купил пълно каско? Мислех, че Super CDW е такова :(

 

Да, точно това трябва да е. Сега видях картинката. Странна работа. Пробвах да намеря на сайта на budget условията им за SCDW в Израел, въобще не я пише като опция. А и цената ме притеснява, не съм я виждал толкова евтина, $9 на ден. Пък и най-долу пише Minimum Self Participation - $550, което е по-лъвския пай от блокираната сума. Според мен тази SCDW хем я имаш, хем я нямаш...

 

Определено само мога да спекулирам в случая, наистина е неясно. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Аз явно съм по-хазартен или по-стиснат от повечето хора, или пък и двете. :)


Никога не плащам допълнително за застраховки, може би защото тези , които съм гледал има текстове със ситни букви в които ти обясняват разни изключения.


Така, че си поемам риска. Плащам най-ниската цена, снимам всяка драскотинка при приемане на колата и изисквам при връщане на колата да ми се разпишат на моя документ, че си я взимат в състоянието в което съм я приел.


Е, разбира се, после си чакам 2-3-4 седмици блокираната сума от кредитната карта да не я усвоят. :)  А тя понякога не е малка. В Малта беше 1300 евро за някакво смотано пежо 107 дето прилича на шейничка за бобслей и едвам се навирах в него.


  • Харесвам 1
Връзка към мнение

 

Аз явно съм по-хазартен или по-стиснат от повечето хора, или пък и двете. :)

Никога не плащам допълнително за застраховки, може би защото тези , които съм гледал има текстове със ситни букви в които ти обясняват разни изключения.

Така, че си поемам риска. Плащам най-ниската цена, снимам всяка драскотинка при приемане на колата и изисквам при връщане на колата да ми се разпишат на моя документ, че си я взимат в състоянието в което съм я приел.

Е, разбира се, после си чакам 2-3-4 седмици блокираната сума от кредитната карта да не я усвоят. :)  А тя понякога не е малка. В Малта беше 1300 евро за някакво смотано пежо 107 дето прилича на шейничка за бобслей и едвам се навирах в него.

 

 

Не е въпрос до стиснатост сякаш. Много хора са като теб и няма нищо лошо в това. В общи линии изборът е винаги дали пари или нерви :) Dали човек е risk averse (не-склонен към риск или обратното) си е цяла наука и една камара хора вадят луди пари от това. Не съм от тях, за съжаление :) Просто има хора с доста ниско кредитно покритие и една голяма сума би развалила някои планове, както е добре човек да е предварително информиран, затова споделих (поредното си) мнение по темата. 

Връзка към мнение

Здравейте, възникна още един въпрос относно горивото на автомобила. Всички компании пишат, че политиката им е full-full. Въпросът обаче е как точно ти гарантират, че резервоарът е пълен - само по показанията на стрелката за горивото или всъщност я зареждат пред теб? Също так по каква схема измерват горивото при връщането на автомобила?

Връзка към мнение

Здравейте, възникна още един въпрос относно горивото на автомобила. Всички компании пишат, че политиката им е full-full. Въпросът обаче е как точно ти гарантират, че резервоарът е пълен - само по показанията на стрелката за горивото или всъщност я зареждат пред теб? Също так по каква схема измерват горивото при връщането на автомобила?

 

По стрелката се гледа и в двата случая. Имал съм случаи, в които ми я дават половин пълна, въпреки че уж е full-full, отбелязвал съм го, те го маркират и нямам задължение тогава да я връщам пълна. Но, да, гледа се по стрелката. Ти също не си задължена да я връщаш пълна до ръба, зареди си на 10-20км от летището, никой нищо няма да ти каже. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Снощи се прибрахме от Болоня.

Бяхме взели кола от Голд Кар -  наем на колата+пълно авто-каско / при тях се нарича  "Super relax cover" - за 7 пълни дни  и 0 депозит. Условието беше пълно-пълно, блокираха 101Е за гориво, днес трябва да ги деблокират. Впечатлението ми за парите за горивото е, че май всяка кампания си го смята по нейни си цени.

От тези в последно време вземаме коли за 4-ти път и винаги е така - с такава застраховка няма депозит, а този за горивото до два дни е разблокиран. Преди Болоня беше в Бари през декември.

Предишен път в Милано взехме от Авис - там беше точно същата ситуация - пълна  авто-каско астраховка на място + наем, нула депозит и блокиране на сума за гориво, която на другия ден беше разблокирана.

Само че, вероятно има различни застраховки, тази, дето я водят пълно авто-каско  е повече на ден от наема на колата. Например, при Авис, ако наемът беше 20Е/дневно, застраховката беше 40.

Сега си погледнах сметката от вчера -  при Голд кар наемът е бил 56,25Е, а застраховката - 162,50Е.

Даже 3-пъти повече. И ето какво включва и какво - не, преписвам от договора:

 

Included in the booking

 

Unlimited mileage

 

Super Relax Cover (Fully comprehensive)
The most complete cover for your peace of mind. Includes 24h service.

 

Car passenger insurance

 

Fire and theft cover.
This cover exempts you from liability for theft of the vehicle but does not cover personal belongings kept inside the vehicle.

 

Third Party Liability Insurance
This insurance covers damages to third parties in an accident caused by you.

 

VAT, local taxes

 

Free cancellation up to 24 hours before picking up your vehicle.

 

Not included in the booking

 

Fuel
The vehicle is always handed over with a full tank, so the fuel must be prepaid. The amount due for fuel will be automatically refunded when the vehicle is returned with a full tank.‭ ‬You can consult prices at goldcar.es/en/SDR

 

Driver under 25 years of age
Drivers between 21 and 25 years of age and who have held a driving license for at least a year must pay a supplement. (Further details are set out in point 3 of the particular terms and conditions)

 

Редактирано от AlexandraKo
Връзка към мнение

Вчера при наема на кола за 4 дни, от Europcar на летището в Бове при пълна застраховка блокираната сума е 600€.С условието пълно взимаш пълно връщаш

Връзка към мнение

Бих предположил, че част от блокираните суми по карта се правят също и за евентуални глоби за нарушения, засечени с камери, като например в ZTL-зоните в Италия.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Бих предположил, че част от блокираните суми по карта се правят също и за евентуални глоби за нарушения, засечени с камери, като например в ZTL-зоните в Италия.

Не зная дали е така - на нас ни пристигна една глоба - по-точно, едно уведомление от Авис за изтеглена сума от КК за глоба за превишена скорост два месеца след като бяхме рентвали колата. Датата на събитието си беше по време на ползването. Те си имат данните от КК и не е проблем да си ги дръпнат. Това беше при нулев депозит при наемането на колата.

Ако има депозит, нали трябва да го освободят при връщането на колата, а глобите пристигат по- късно.

Сега се замислих, ако в това време си закрил КК, какво се случва? :unsure:  Ама те имат всички данни на клиента, предполагам, не е проблем да си го издирят.

Редактирано от AlexandraKo
Връзка към мнение

Вчера при наема на кола за 4 дни, от Europcar на летището в Бове при пълна застраховка блокираната сума е 600€.С условието пълно взимаш пълно връщаш

 

Много любопитни ми станаха вашите случаи с Roje. През цялата ми кариера, сигурно съм наемал или проучвал поне 30-ина пъти, никога не е имало голяма блокирана сума при плащане на пълна застраховка от фирмата. Да не говорим, че в продължение на години само по такъв начин съм могъл да взема кола заради нисък лимит по картата. 

 

Но сега изпратих запитване на Europcar конкретно по твоя случай и наистина ми отговориха, че сумата е около 300-400 евро за най-малките коли, и допълнителната застраховка не премахва този блокаж. Явно и тази ми представа ще трябва да се ревизира.

 

Ще се опитам да покрия всички детайли в новата тема за резервиране на коли, която почнах. Няма хич да е лесно...

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Много любопитни ми станаха вашите случаи с Roje.

 

Не разбирам защо се учудваш. Нали сам беше достигнал до логичен извод, че всеки филиал на компания или франчайз имат свои собствени правила? Прибави към този безспорен факт и специалните изисквания на законодателството в съответната страна и картината се превръща в импресионистичен пейзаж...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Много любопитни ми станаха вашите случаи с Roje. През цялата ми кариера, сигурно съм наемал или проучвал поне 30-ина пъти, никога не е имало голяма блокирана сума при плащане на пълна застраховка от фирмата. Да не говорим, че в продължение на години само по такъв начин съм могъл да взема кола заради нисък лимит по картата. 

 

Но сега изпратих запитване на Europcar конкретно по твоя случай и наистина ми отговориха, че сумата е около 300-400 евро за най-малките коли, и допълнителната застраховка не премахва този блокаж. Явно и тази ми представа ще трябва да се ревизира.

 

Ще се опитам да покрия всички детайли в новата тема за резервиране на коли, която почнах. Няма хич да е лесно...

 

 

Не са само те. Ние вече два пъти взимаме кола от Маджоре. Купуваме пълна застраховка и блокираха и двата пъти 400 евро. Блокираната сума варира от вида на автомобила. В случая става въпрос за второто ниво автомобил в Ренталс(забравих им наименованията на класовете).

Връзка към мнение

Не разбирам защо се учудваш. Нали сам беше достигнал до логичен извод, че всеки филиал на компания или франчайз имат свои собствени правила? Прибави към този безспорен факт и специалните изисквания на законодателството в съответната страна и картината се превръща в импресионистичен пейзаж...

 

Да, но специално преди тези случаи винаги съм вярвал, че купуването на застраховка намалява блокажа по картата. Да, винаги варира този блокаж, запазват си за гориво, евентуално за някакви щети невключени в застраховката, но да е било максимум 200 евро... В техните случаи, ако не закупиш застраховка колко ли ти блокират, не ми се ще да си помисля...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Не бих се изненадал да блокират същата сума. Не бих се изненадал още и това да е свързано с някаква законодателна щуротия в Израел относно застраховането и/или дейността на рент-а-кар компаниите...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Много любопитни ми станаха вашите случаи с Roje. През цялата ми кариера, сигурно съм наемал или проучвал поне 30-ина пъти, никога не е имало голяма блокирана сума при плащане на пълна застраховка от фирмата. Да не говорим, че в продължение на години само по такъв начин съм могъл да взема кола заради нисък лимит по картата...

Ще се опитам да покрия всички детайли в новата тема за резервиране на коли, която почнах. Няма хич да е лесно...

 

Да добавя и аз един пресен случай с кола в Неапол, върху който тия дни си блъскам главата. Отдавам го на все пак малкия ми опит, но ми изглежда поначало доста объркано. Някои фирми май правят каквото им дойде...

 

Резервирах кола през Economy Car Rentals, с изпълнител SicilybyCar. Веднага от кредитната ми карта бяха платени 10% към посредника. Във ваучера пишеше, че останалата сума ще бъде платена на гише при вземане на колата. Възнамерявах, предвид "носещата се слава" за реда/безредието в движението в областта, този път да доплатя за пълна застраховка на място. Така и направих, но не след някакви упорити убеждавания от служителя, а точно напротив - въпреки нежеланието му. Видя ми се доста странно и не мога да си обясня и сега защо упорито отказваше. Не е ли в негов интерес?! Сумата се удвои и беше написана на хвърчащо листче и така се договорихме устно с промяната. Това последното ме учуди, защото така и не получих документ за някакво плащане. Въведох кода на кк срещу сума от около 650 евро. В действителност във ваучера ми пишеше, че ще ми блокират около 1200 евро, а пълната застраховка свали тази сума наполовина. Пресметнах грубо, че блокираната сума включва увеличената стойност на услугата при вече договорената на място пълна застраховка за покриване на самоучастието + блокираните пари за щети. Странното е, че никъде такава сума не фигурира в документите, които имам. Не получих и бележка от пос-терминала, за да я разпиша. За сравнение - в хотел Hilton в Абу Даби, например, получих такава за блокиране на доста голяма сума за щети, а при напускане - още една за това, че е върната по сметката ми. ;)

 

С колата нямаше проблеми и я върнах в абсолютно същия вид, в който я бях взел и с пълен резервоар.

Връщането мина буквално за 2 минути с два подписа от моя страна върху предавателния протокол и уверението им, че оглед не е нужен в този случай. Хич даже и не я погледнаха, само записаха показанието на километража. Получих втория, жълт екземпляр, който е химизирано копие. Понеже ми се видя доста несериозен документ, помолих за подпис на него и служителят се подписа. На него вече беше отбелязано с отметки, че няма нови щети. Според фирмата с това всичко е ОК, според мен - не съвсем.

 

Вярно е, че договорите и протоколите са доста различни за всяка фирма, но все пак вероятно има общи ключови положения при наемането на кола по отношение на документация и плащания - кое кога, колко, как и пр. Предполагам, че в новата тема, може би в точка 6, ще бъде описано простичко какво се прави при приемане и предаване на колата, какви документи се разписват, какви финансови такива трябва да ни дадат, за какво особено много трябва да внимава наемателят, без кои подписи и "хартийки" от фирмата не трябва да си тръгваш и пр. Ще бъде много полезно.

 

И сега, продължението, което е още по-интересно. Понеже блокираната сума и на мен ми се видя доста голяма (и аз очаквах 0 евро блокирани след пълната застраховка), реших да звънна на моята банка на следващия ден след прибирането ми в България. Обясних случая. Попитаха дали имам някакви финансови документи - фактури, документ за върната сума. Като разбраха, че нямам такива, помолиха да им пратя протокола за приемане и предаване на колата. Четири часа след това, в същия работен ден, ми се обадиха по телефона, че сумата е възстановена по сметката и може да се ползва. Адмирации!!!

 

Та това, което ми е чудно, загрижен за финансовите резултати на италианската рент-а-кар фирма, но и за състоянието на моята сметка по кк, е как и кога и въобще дали ще си вземат все пак някаква сума за наемането на колата. Защото до този момент са "забравили" май да го сторят! :)

Редактирано от rik4o
Връзка към мнение

От моя опит, не са ми давали бележки за блокирана и разблокирана сума, не съм сигурен дали са задължени, това все пак е само блокировка, не е транзакция, при много онлайн услуги го има и никъде не изискват подпис. Ето сега, ще си купувам билетче за градски транспорт в Мюнхен през нета и пак си пишат, че ще блокират едно евро от сметката за верификация, ма нито питат може ли, нито някъде искат подпис :) Та, без да твърдя, че съм прав със сигурност, според мен блокирането на сума не изисква стриктна документация. 

 

А кога ще си ги вземат... случавало се е и за покупка на самолетни билети да минат дни преди да си ги дръпнат, имаше такива теми във форума, но май нямаше такива, които да са си останали с безплатен полет, все по някое време фирмата се усеща :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Не е точно по темата , но бележка за блокирана / разблокирана сума съм получавал в Ibis в Банкок и Дубай.

Май не е обичайна практика , но явно се случва. Политика на различните компании.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

И ние получихме касова бележка за блокираната сума за колата в Йордания, че даже и подпис поискаха. Като я върнахме не ни дадоха нищо, само казаха, че до няколко дни сумата ще бъде освободена и наистина беше.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.