Прескочи до съдържание

Rent-a-car в Испания, Аликанте


Препоръчани мнения

Здравейте,

Търся читава рентакар компания. Искам да наема колата на летището в Аликанте и да я върна пак там след 2 семици през юни.

 

Надявам се някой да има личен опит.

 

Засега съм се спрял на:

 

1.  http://carhire.centauro.net/

За тях намерих положителни отзиви в tripadvisor.

 

2. През doyouspain.com на budget

 

По принцип не съм склонен да давам много пари за рент-а-кар т.е. трябва да е под 10 евро на ден

 

В Испания (Аликанте) имат некакви странни политики за горивото.

- Full-empty  - Доколкото разбрах в този случай плащаш горивото което си изразходвал, но ако върнеш колата с пълен резервоар ... пак плащаш 25 евро - Вижда ми се голяма тъпотия.

-Full-Full - Тогава цената на наемането е с 40 евро по-висока, ама май не плащаш 25. Това ми се вижда още по-тъпо. Явно нещо не им разбрам. По-точно разбирам, че към цената за наема ти взимат задължително още 25 или 40 евро.

 

Предварително благодаря.

Редактирано от ven62
Връзка към мнение

Понеже и аз съм в същия кюп... Испания е някакво странно животно, когато става въпрос за коли под наем. Самата цена я гледаш символична, но се избива предоволно от останалите неща, и да, играта с горивото и застраховките е най-силна. А тези, които си ги отбелязал изглеждат от най-големите мизерници. 

 

25-те евро са за доливане с гориво, независимо дали е пълна или празна, да. Защо ги плащаш като я върнеш пълна? По същата причина, поради която се чудиш защо плащаш 3 евро на ден за наем на кола, която сигурно лизинговата и вноска е повече :) Във втория случай с 40-те евро повече, ти пак си плащаш за гориво, ма после уж ти го връщат. Интересното, е че в първия случай пише partial refund, а във втория full refund...явно и от там идва някаква разлика, а каква е не мога да ти кажа. Знам само, че всичко се прави за да отклони първоначално ниския наем. 

 

Относно застраховката, трябва да платиш 16 евро на ден минимум, ако искаш застраховка. Ако не, ще ти блокират 950€ минимум на картата. Самата застраховка пише, че не покрива следната интересна клауза:

 

 

Damage to a third party or to the hire vehicle due to negligence or inappropriate driving. 

 

За мен това означава, че общо взето нямаш застраховка. Иначе всяка драскотина може да кажат, че е по невнимание и неправилно шофиране...внимавай и тук. 

 

За 10 евро на ден трудно ще вземеш колата, без да имаш огромен депозит и игрички с горивото, това е положението. Все пак колите са по-евтини от колкото другаде, в моя случай от Малага се целя в 20€ на ден с включена застраховка и без горивни тъпотии.  

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

 

25-те евро са за доливане с гориво, независимо дали е пълна или празна, да. Защо ги плащаш като я върнеш пълна? По същата причина, поради която се чудиш защо плащаш 3 евро на ден за наем на кола, която сигурно лизинговата и вноска е повече :) Във втория случай с 40-те евро повече, ти пак си плащаш за гориво, ма после уж ти го връщат. Интересното, е че в първия случай пише partial refund, а във втория full refund...явно и от там идва някаква разлика, а каква е не мога да ти кажа. Знам само, че всичко се прави за да отклони първоначално ниския наем. 

 

 

Надявам се някой с личен опит да сподели.

 

 

 

Относно застраховката, трябва да платиш 16 евро на ден минимум, ако искаш застраховка. Ако не, ще ти блокират 950€ минимум на картата. Самата застраховка пише, че не покрива следната интересна клауза:

 

 

За мен това означава, че общо взето нямаш застраховка. Иначе всяка драскотина може да кажат, че е по невнимание и неправилно шофиране...внимавай и тук. 

 

 

Аз за застраховките съм си решил. Не плащам! И си поемам риска и големия депозит (блокирана сума в картата)

За Centauro  защо мислиш че са мизерници.

В трипа пишеше даже хубави неща, а там западняците мрънкат за щяло и нещяло.

А да, сетих се и още нещо. В случая с 40 евро - според мен ти освен 40 евро плащаш цялото гориво и после ти връщат тези пари, а 40 евро остават за тях. Аз поне така го разбрах.

Връзка към мнение

мизерници - компании, които се опитват така да те извъртят с горивото, че да те натоварят в цената. За мен коректно отношение е пълно->пълно, без да е необходимо да се чудя за какво са тези 25€ и ония 40€. И какво означава partial refund на горивото и пълен refund на горивото. Общо взето това ми е дефиницията :)

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Аз за застраховките съм си решил. Не плащам! И си поемам риска и големия депозит (блокирана сума в картата)

 

Не плащаш въобще или не плащаш на място  при взимане на колата? 

Редактирано от Фичо
Връзка към мнение

Не плащаш въобще или не плащаш на място  при взимане на колата? 

 

Не плащам въобще. По принцип - не плащам нищо допълнително. Е , в Португалия си платих една джаджа, дето отчита преминаването на колата през супер електронните им магистрали (тези дето нямат толл будки/гишета)

 

В една друга тема пак се дискутираше това. Аз наистина ли съм толкова рисков? Хм, да се замислям ли?

До сега никога не са ме прецаквали с измислени щети (драскотини) по колата. Е, при приемането на колата снимам като див - всичко което видя като забележка. Даже в Малта снимах разкъсан шеф на една от седалките и младежа там се чудеше къде на картинката (схемата на колата) да го отрази.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Аз също много рядко взимам допълнителна застраховка, но като ми дадат колата, започвам да я оглеждам супер обстойно и да отмятам на листа всичко пропуснато, до най-малката драскотина, след това минавам да се подпишат или да го пренесат на другия лист. Имал случаи да се връщам по два пъти за дописване на щети.

В крайна сметка, ако колата не е съвсем нова, схемата на колата в листа се запълва  цялата от забележки.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Не плащам въобще.

 

В една друга тема пак се дискутираше това. Аз наистина ли съм толкова рисков? Хм, да се замислям ли?

До сега никога не са ме прецаквали с измислени щети (драскотини) по колата. 

Е, всеки си преценява ...

Нямам предвид измислени щети. Имам предвид реални щети, всичко се случва.

Аз лично практикувам нещо "средно" - взимам външна застраховка (не от компанията) например от тези - много по-евтино е (за седмица например е 16 паунда, ако ползваш по-често рент-а-кар има и годишна ), а все пак ако стане нещо, няма да остане всичко за твоя сметка, а то може да е сериозна сума. 

Естествено, при тази схема ти блокират сума по картата и съответно ако стане нещо я дърпат, а ти после си търсиш възстановяване на средствата от застрахователя. 

 

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Най-любезно напомням основния смисъл на точно тази тема:

 

Търся читава рентакар компания на летището в Аликанте

 

 

Засега съм се спрял на:

 

1.  http://carhire.centauro.net/

За тях намерих положителни отзиви в tripadvisor.

 

2. През doyouspain.com на budget

 

 

Надявам се някой да има личен опит в Испания, За Аликанте пък, ако е, ще е супер.

Връзка към мнение

25-те евро са за доливане с гориво, независимо дали е пълна или празна, да. Защо ги плащаш като я върнеш пълна? По същата причина, поради която се чудиш защо плащаш 3 евро на ден за наем на кола, която сигурно лизинговата и вноска е повече :) Във втория случай с 40-те евро повече, ти пак си плащаш за гориво, ма после уж ти го връщат. Интересното, е че в първия случай пише partial refund, а във втория full refund...явно и от там идва някаква разлика, а каква е не мога да ти кажа. Знам само, че всичко се прави за да отклони първоначално ниския наем. 

 

 

 

 

В TripAdvisor четох разни ревюта, та разбрах какво се има предвид под partial refund при политика за горивото full-empty.

В зависимост от количеството гориво което връщаш - ти връщат част от сумата. например, ако върнеш колата с половин резервоар ти връщат половината сума от тази която са ти удържали за литрите гориво при пълен резервоар . Очевидно, схемата им е такава, че с каквото и количество да я върнеш - това което ще удържат за горивото ще е повече, от 15 евро (разликата до 40 при другата политика) + еврата, които би спестил от това че не си я напълнил догоре. схемата им е такава, че дори и да я напълниш догоре това partial refund ще е тяхното основание да върнат не цялата сума, която са удържали за литрите гориво, а по-малко и дори по-малко с повече от 15 евро, така че да спечелят от това че си избрал full-empty, a нe full-full.

Обяснението стана малко сложно, sorry.

За съжаление, днес четох това ревю, от което си направих горните предположения a сега не мога да го намеря за да дам линк.

 

Така, че в моя случай сумата за наем на колата започва от 166 евро за 14 дена т.е. около 12 евро на ден.

Идеята на Фичо за външно застраховане лично на мен много ми допадна, така че вероятно ще направя нещо такова.

Така или иначе няма да им платя застраховка - равна, а дори и по-голяма като сума за ден от самия наем на колата. Това за мен е крайно нахално.

А, да поясня - става въпрос за centauro.

Връзка към мнение

Ах, хитреци т.е. "мизерници".

Ето го ключа от бараката:

http://carhire.centauro.net/paginas/reserva/condiciones/condiciones-en.pdf    (на стр.4)

 

Демек full-empty ще струва min 25+50=75 евро срещу 40 евро при full-full

 

При full-full никъде досега не са ме чарджвали, а сега тия "циганета" ще вземат 40 евро и при това трябва да си happy щото не са те прецакали с 75 евро.

И това ако е коректен бизнес.

 

:angry: направо ми идва да си купя една кола първия ден и да я продам в последния ден.

Редактирано от ven62
Връзка към мнение

Ах, хитреци т.е. "мизерници".

Ето го ключа от бараката:

http://carhire.centauro.net/paginas/reserva/condiciones/condiciones-en.pdf    (на стр.4)

 

Демек full-empty ще струва min 25+50=75 евро срещу 40 евро при full-full

 

При full-full никъде досега не са ме чарджвали, а сега тия "циганета" ще вземат 40 евро и при това трябва да си happy щото не са те прецакали с 75 евро.

И това ако е коректен бизнес.

 

:angry: направо ми идва да си купя една кола първия ден и да я продам в последния ден.

 

Ама при full-empty май получаваш и резервоар гориво. Т.е. 75 евро ти е резервоар плюс такси. В дугия случай 45 евро, но без да получаваш гориво. Във full-full опцията, мисля, че имаше и допълнителни екстри - fast pick-up и т.н., може и те да натоварват още цената. 

 

То май е като да си купиш PLUS опцията на Wizz само заради куфара, а да не те интересуват мястото, prority boarding и т.н. 

Връзка към мнение

Ама при full-empty май получаваш и резервоар гориво. Т.е. 75 евро ти е резервоар плюс такси. В дугия случай 45 евро, но без да получаваш гориво. Във full-full опцията, мисля, че имаше и допълнителни екстри - fast pick-up и т.н., може и те да натоварват още цената. 

 

То май е като да си купиш PLUS опцията на Wizz само заради куфара, а да не те интересуват мястото, prority boarding и т.н. 

Знам ли! Написали са:

This system includes a refund for the amount of fuel remaining in the vehicle's tank when it is

returned, excluding the amount corresponding to logistical and operational costs. Please see the table

below.

Group           Minimum  Charge              Maximum Charge            Refuelling charge(not included)

A                                   50                                     55                                                         25

 

При политика full-empty се плаща минимум 25 + гориво за пълен резервоар. А като връщаш колата двата гранични случая са;

- връщащ пълен резервоар, а те ти взимат 50+25=75 - най-неизгодния за клиента

- връщащ празен резервоар, а те ти взимат max 55+25=80 -най-изгодния за клиента

във втория случай излиза, че 30-35 литра ти ги продават само за 40 евро (а това е реалната цена на горивото). (Сравнявам с full-full където ти взимат 40 евро за нищо.)

Като имам предвид цялостната им политика за горивото, в смисъл, че искат да изстискат максимално и да си избият ниския наем, малко се съмнявам.

възможно е да разчитат на това, че хората отиват на почивка и няма да си посветят времето да изчисляват  как да оставят колата с празен резервоар, а все ще върнат 5-10 литра. (Макар, че като знам холандците и немците кви са spar)

 

В крайна сметка тарифата full-full , която е по-скъпа с 40 евро би следвало да е категорично по-добра. А това "priority check" не ми се вижда достатъчен + в нейна полза.

За пълнота на изследването - понеделник, вторник ще се опитам да говоря с тях, макар че по всяка вероятност няма да взема кола от тях.  

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Само за протокола - колата, която бяхме взели миналата седмица беше пълно - пълно, от Голд кар.Блокирони бяха 84Е за горивото.Върнахме колата на 27, на 28 пристигна мейл, че парите са деблокирани,проверих - така беше.

По - нагоре се коментира, че и при пълно - пълно нещо се плаща, не разбирам защо?

Аз вземам приорити чек, че мразя опашки. И да, не чакаме, че веднъж на летището в Бергамо клечахме повече от два часа, толкова беше голяма опашката на Авис:)

Редактирано от AlexandraKo
Връзка към мнение

По - нагоре се коментира, че и при пълно - пълно нещо се плаща, не разбирам защо?

 

Плаща се по-висока тарифа при резервиране, ако искаш пълно-пълно. Включително и в голдкар. Виж им разликата между Smart Rate и Classic Rate. Пълно-пълно е Classic и поне в момента ми излиза почти двойно по-скъпо на ден от пълно-празно Smart. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Плаща се по-висока тарифа при резервиране, ако искаш пълно-пълно. Включително и в голдкар. Виж им разликата между Smart Rate и Classic Rate. Пълно-пълно е Classic и поне в момента ми излиза почти двойно по-скъпо на ден от пълно-празно Smart. 

Георги, може ли да кажеш какво точно имаш предвид, като казваш, че излиза почти двойно? Самата наемна цена на автомобила или има някакви други такси за горивото, които не съм забелязала / убягнали са ми? Защото ние също резервирахме от Goldcar в Болоня за 3 дни през февруари, цената е 30€ за три дни пълно-пълно, като видяхме, че ако не е изпълнено условието  за пълен резервоар, освен по-високата цена за литър гориво, дължим и 40€ такса. Но иначе не виждам друго... Да не сме изпуснали нещо?

Връзка към мнение

Георги, може ли да кажеш какво точно имаш предвид, като казваш, че излиза почти двойно? Самата наемна цена на автомобила или има някакви други такси за горивото, които не съм забелязала / убягнали са ми? Защото ние също резервирахме от Goldcar в Болоня за 3 дни през февруари, цената е 30€ за три дни пълно-пълно, като видяхме, че ако не е изпълнено условието  за пълен резервоар, освен по-високата цена за литър гориво, дължим и 40€ такса. Но иначе не виждам друго... Да не сме изпуснали нещо?

 

Правих съвсем произволно търсене в техния сайт с входна-изходна точка един ден в Бергамо. Възможно е при различни офиси и различна продължителност цените да варират. Все пак, главното тук е да прикачат към основната цена печалбата, която биха имали, ако ти продадат въпросното гориво, двойна е разликата когато говорим за един ден, нормално е при по-дълъг наем цените да са по-близки :) 

 

За проклетия. сайтът на голдкар не работи в момента, исках да покажа със скрийншоти. 

Връзка към мнение

С centauro не успях да се свържа по телефона. Пратих им е-майл, ще пиша, щом има някакъв отговор.

За Goldstar:

Те предлагат две тарифи в зависимост от политиката, която избираш за горивото - smart rate и classic rate

Съгласно тази таблица:

https://www.goldcar.es/en/sdr/   и това пояснение http://www.goldcarhelp.com/en/faqs/devolucion/69-here-do-i-check-that-the-amount-reimbursed-for-unused-fuel-is-correct

 

при избор на смарт:

1.  ще ти вземат за пълен резервоар + такса за обслужване + някаква местна такса - зависи от локацията.

2. Като връщаш колата ще ти върнат парите за гориво, които си дал, закръглени до 1/8 от резервоара т.е пари за 1/8, 2/8, ... 8/8 в зависимост от количеството гориво, което връщаш, но няма да ти върнат двете такси.

Това което съм написал до тук го потвърдиха и в телефонен разговор.

 

В моя случай това са (Аликанте, 13-14 дни, юни) около 25 евро.

 

При избор на classic нещата са ясни - взимаш пълен-връщаш пълен резервоар.

Интересното е, че двете тарифи (смарт и класик) се различават помежду си неконстантно т.е. разликата между двете тарифи варира от 50-60 цента до 3-4-5 евро в зависимост от локацията и продължителността на наемането на колата. Например ако вземеш кола от Валенция разликата е около 50 цента, а ако всички други условия са еднакви, но взимаш колата от Аликанте - то разликата е 3 евро на ден.

За всеки конкретен случай човек трябва да си пресметне кое му е най-евтино, а и да прецени кое му е по-удобно.

 

Така че, е много трудно да се обобщи.

Може би, единствения извод който може да се направи е всеки път да се сравняват цените на различните компании за една и съща локация и период и то не тази цена, която ти дават на сайта (без значение дали е на сайта на компанията или на някой посредник)

 

@Георги, задачата, която си си поставил за подробното изясняване на въпросите около rent-a-car ми се вижда доста трудна. Само адмирации от мен, но ... позволи ми да съм леко песимист. Доста различно, объркващо, (десетки компании, различна терминология, неподозиращи условия/уловки, липса на единни принципи, абе, лек ужас)  Искренно ще се радвам ако успееш.

Дано да съм бил поне малко полезен ... ама надали (както е модерно да се казва) :)

Редактирано от ven62
Връзка към мнение

Сега видях, че в този линк https://www.goldcar.es/en/sdr/  има таблица и за Малта.

Ноември, миналата година или не са имали такива опции за горивото или не са ги прилагали.

При взимането на колата ми взеха наема (около 8 лв. на ден - без пари :) ) и блокираха солидна сума (около 1300 евро) заради това че не искам застраховка и цялата тази сума я деблокираха чак след 2-3 седмици. Тогава колата я наех през посредник - нещо от типа на rentalcars.com

 

Или пък изобщо не съм разбрал че има възможност smart rate, а направо съм си "избрал" classic rate". Но тогава защо не са ми взели парите за пълен резервоар, така както на AlexandraKo

Редактирано от ven62
Връзка към мнение

Сега видях, че в този линк https://www.goldcar.es/en/sdr/  има таблица и за Малта.

Ноември, миналата година или не са имали такива опции за горивото или не са ги прилагали.

При взимането на колата ми взеха наема (около 8 лв. на ден - без пари :) ) и блокираха солидна сума (около 1300 евро) заради това че не искам застраховка и цялата тази сума я деблокираха чак след 2-3 седмици. Тогава колата я наех през посредник - нещо от типа на rentalcars.com

 

Или пък изобщо не съм разбрал че има възможност smart rate, а направо съм си "избрал" classic rate". Но тогава защо не са ми взели парите за пълен резервоар, така както на AlexandraKo

Ама те не ти я взимат тази сума. Само ти я блокират, когато върнеш колата с пълен резервоар, ти я деблокират. Ако върнеш с празен, тогава ти я дръпват.

Връзка към мнение

Ама те не ти я взимат тази сума. Само ти я блокират, когато върнеш колата с пълен резервоар, ти я деблокират. Ако върнеш с празен, тогава ти я дръпват.

Да. :)  Точно това имах предвид. Ти казваш, че на следващия ден са ти я върнали и са те уведомили с e-mail. при мен нямаше такова нещо - блокираната сума, цялата, я върнаха (деблокираха) след 2-3 седмици и тя беше само за това че нямам застраховка, защото на гишето девойката ми обясни, че щом нямам застраховка ще ми блокират тази сума (даже си спомням, че ми написа на един лист колко е сумата - по памет 1300 евро) Ако на мен ми бяха взели (блокирали) и за гориво, то тогава тази щеше да ми каже, а и отделно да ми напише - напр. 84 (гориво) + 1216 (заради нямането на застраховка) = 1300. А и тези 84 щяха да ги върнат на следващия ден, а не след 2-3 седмици.

 

А, впрочем, това дето го разказваш къде се е случило.

Редактирано от ven62
Връзка към мнение

Да. :)  Точно това имах предвид. Ти казваш, че на следващия ден са ти я върнали и са те уведомили с e-mail. при мен нямаше такова нещо - блокираната сума, цялата, я върнаха (деблокираха) след 2-3 седмици и тя беше само за това че нямам застраховка, защото на гишето девойката ми обясни, че щом нямам застраховка ще ми блокират тази сума (даже си спомням, че ми написа на един лист колко е сумата - по памет 1300 евро) Ако на мен ми бяха взели (блокирали) и за гориво, то тогава тази щеше да ми каже, а и отделно да ми напише - напр. 84 (гориво) + 1216 (заради нямането на застраховка) = 1300. А и тези 84 щяха да ги върнат на следващия ден, а не след 2-3 седмици.

 

А, впрочем, това дето го разказваш къде се е случило.

На летището в Болоня миналата седмица.

Преди Коледа бяхме в Бари и пак взехме кола от тях и пак беше така. :rolleyes:

Може би, за различните държави е различно?

Ама пък, миналото лято взехме от Авис на летището в Бергамо  - там беше същата работа - блокираха за гориво и после ги отблокираха.

Ще излезеш прав, че не може да се извлече една формула, валидна за всичко и за всички доставчици. :)

Просто, трябва да се четат внимателно всичките им условия и изисквания, които са едни чаршафи, ама няма как, за да  се вижда дали няма скрити и необявени такси.

Понеже се заговорихме за Голдкар, ако ще резервираш от тях си направи регистрация в клуба им. Като се регистрираш, ти пращат код за намаление от 10% за първата поръчка от тях. После събираш точки и имаш разни намаления и с тях.

Редактирано от AlexandraKo
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Виждам, че пиша в тема Rent-a-car в Испания, но тъй като ще трябва да наема кола в Пиза (а не знам дали има отделна тема за рент-а-кар в Италия) и изобщо не съм наясно с рент-а-кара, ще може ли някой да даде съвет? През каква фирма да стане това? До сега съм разглеждала оферти от rentalcars.com и от сайта на Райън еър.  Ренталкарс ми предлагат допълнителна застраховка по 37лв. на ден, а "райън еър" ми предлагат допълнителна застраховка от 28 Е (струва ми се, че е за целия период, защото я добавят еднократно към сумата на колата), но не ми е много ясно дали и двете застраховки правят еднакво покритие за всички щети, дали ако избера някоя от тези застраховки все пак ще ми блокират пари от картата и колко ще бъдат? Аз имам лимит на картата и не знам ако трябва да ми блокират сума по-голяма от моя лимит какво ще стане, дали няма да ми отхвърлят картата? По принцип какви суми блокират? За горивото какво е за предпочитане: "full to full"  или "Pre-Purchase (partial refund)"?  

Връзка към мнение

Застраховки само на място, тези ги зарежи. Като платиш на място ще ти свалят сумата за блокиране. За горивото пълен-пълен е за предпочитане. За фирмите, сайтовете са много, трябва търсене и четене за най-добра цена и най-добри условия.

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.