Прескочи до съдържание

Самолетно главоболие


Meidj

Препоръчани мнения

По време на предпоследния ми полет получих много тежко неразположение под формата на изключително остра болка в областта на дясната вежда. Направо щеше да ми експлоадира главата, не знам как се овладях да не припадна от прерязващата болка. Втълпих си, че дълбокото дишане + една проста техника за балансиране на налягането в ушите облекчава състоянието и така някак оцелях до кацането. 

 

Като се замисля, за над 70+ полета съм имал само още един подобен случай, но съвсем за кратко - беше при едно тежко кацане в буря, като болката отшумя веднага след приземяването. В гореописаната ситуация обаче прерязването продължи през по-голяма част от полета, като остана и след кацането вече като тъпа болка, която отшумяваше поне още 1-2 дни. 

 

Тогава не му обърнах особено внимание, даже до обратния полет, който беше след около седмица, съвсем бях забравил за случая. Така до днес, когато покрай една друга тема във форума си припомних тази неприятност, та реших да се поразровя из нета за повече информация. Оказа се, че състоянието си има специално наименование - самолетно главоболие, като сравнително отскоро е разпознато от официалната медицина, все още не е напълно изследвано и не е напълно ясно какво точно го причинява. 

 

Една преписана статия по въпроса: http://www.tialoto.bg/a/19-liubopitno/22272-samoletno-glavobolie---modernata-bolest. Може би в англоезичните източници въпросът е по-добре развит, ама не ми се рови. 

 

Някой друг имал ли е подобно оплакване? 

 

 

Връзка към мнение

Абсолютно същото преди три години при кацане, щях да припадна от болка. За щастие наистина мина след не повече от 30 минути, че това беше междинното кацане в Букурещ. Предстоеше ми дългия полет до Банкок и се чудех как ще изкарам до там. Бях решил, че е нещо от рязка промяна в налягането. :) Надявам се да не го преживявам пак, предвид и че по принцип не страдам от главоболие. :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Би ли споделил за нея?

 

Техниката е за отпушване на заглъхването в ушите, не знам как да я опиша най-точно. Някои хора си оправят заглъхването с една друга популярна техника със запушване на носа и напън за издишване през носа, но аз я намирам за много опасна, защото увеличава налягането в очите. Моята проста техника наподобява същото, но без запушването на носа и с своеобразна имитация на издишване (нещо като напън за рязко издишване, но със задържане на самото издишване). Не знам как да го опиша по-разбираемо :)  

Връзка към мнение

Да, не разбрах много от твоя метод, а другия ми е известен, тъй като ми бе "предписан" от лекар. Но! Очите трябва да са затворени, а главата наведена надолу. Друг метод е имитация на прозявка (този на мен ми е по-ефикасен). Още- дъвчене на дъвка с отворена уста, стоене с отворена уста.

Но за главоболието при летене, каквато е темата, нямам лечение :-) Аз си страдам дълго и тежко...

Редактирано от Сю_
Връзка към мнение

Да, не разбрах много от твоя метод, а другия ми е известен, тъй като ми бе "предписан" от лекар. Но! Очите трябва да са затворени, а главата наведена надолу. Друг метод е имитация на прозявка (този на мен ми е по-ефикасен). Още- дъвчене на дъвка с отворена уста, стоене с отворена уста.

Но за главоболието при летене, каквато е темата, нямам лечение :-) Аз си страдам дълго и тежко...

 

Да, близко е до имитацията на прозявка - вероятно е и да говорим за едно и също нещо :) Относно популярния метод - допълнението за навеждането и затварянето на очите е много съществено, явно по този начин се спестява налягането в очите.

Връзка към мнение
  • 2 месеца по-късно ...

Това, от което ви болят главите и веждите е заради ниското налягане горе. Особено, ако имате хрема е още по-зле. 

А, ако не можете да изравнявате налягането в ушите, причината може да е така наречения "ривърс блок". Запушва се ушния канал и въздуха не може да премине през него и започва да боли ужасно. Това при нас водолазите се случва често, но в самолет е същото. Когато се изкачва самолета, налягането пада и принципно изравняването става от самосебеси. Надуването на носа и другите техники са, за когато се повишава налягането. Прозявки му е майката :) 

 

Поздрави

  • Харесвам 7
Връзка към мнение

аз също имам този проблем и ми се случва значително по-често, дори съм благодарна когато не ми се случи... Първоначално започна с болка в зъбите (имах чувството, че ще ми изпаднат) и пронизителна болка в ушите. На последния полет обаче болката направо ми прониза мозъка. 

След първата случка и продължително запушване на ушите отидох на лекар и ми казаха, че е от запушения нос. 

Сега винаги при кацане дъвча дъвка и облекчава понякога болката...

Връзка към мнение

Аз пък имах друг проблем преди няколко месеца на полет до Доха - загубих съзнание за известно време. Търсих информация след този полет и се оказа, че се случва доста често при полети и причината е липса на достатъчно кислород. За жалост, поне разбрах, че ако на някой му стане зле и няма доктор на самолета, то тогава ще си умре като куче. Стюардите и стюардесите нямат никаква представа как да окажат първа помощ, нямат и никакви лекарства... А най-смешното беше като извадиха апарат за кръвно, от тези със слушалките - естествено, че няма как да се чуе нищо от шума на самолета. Авиокомпанията беше Qatar airways

Връзка към мнение

Аз пък имах друг проблем преди няколко месеца на полет до Доха - загубих съзнание за известно време. Търсих информация след този полет и се оказа, че се случва доста често при полети и причината е липса на достатъчно кислород. За жалост, поне разбрах, че ако на някой му стане зле и няма доктор на самолета, то тогава ще си умре като куче. Стюардите и стюардесите нямат никаква представа как да окажат първа помощ, нямат и никакви лекарства... А най-смешното беше като извадиха апарат за кръвно, от тези със слушалките - естествено, че няма как да се чуе нищо от шума на самолета. Авиокомпанията беше Qatar airways

Ооооо, не са само те.Аз също винаги съм си мислила, че екипажът е подготвен за подобни случаи, но не е така.Случвало ми се е с Ер Франс, с Аерофлот и България Еър да присъствам на инциденти в самолета,дето нямат дори апарат за кръвно.

При един инцидент, като се притекох на помощ, добре че си нося винаги апарат за кръвно и бойна готовност от цярове, стюардесите само се суетяха и ме питаха дали да кацат на някое по-близко летище /летяхме за София/.Пациентът се съвзе и заръчах да чака на летището линейка с лекар.Чакаше, да, ама колегата вика на пациента - " Аааа, ти си добре, щом ходиш" и се омете заедно с линейката.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Еми, така и не разбрах :) Освен, че яко миришеше на храна в целия самолет, както и на различни миризми от индийски граждани (не искам да обидя някой)

Аз си бях правила пълни изследвания 2 дни преди полета и всичко беше в норма. След полета, на летището в Доха извикахме лекар и всички резултати пак бяха супер.

След този полет, имах веднага друг до Банкок и след това още около 10 полета през следващите дни, и всичко беше ок :)

Редактирано от Nati
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Мдаа всичко е възможно, колкото и да е странно :). Но в случая повече бях изумена от това, че стюардесите не знаят какво да правят и направо изпадат в паника. Да не говорим, че нямаха дори най-стандартни хапчета - примерно против гадене и повръщане... Все съм си мислила, че те трябва да са обучени поне малко за подобни ситуации  :huh:

Връзка към мнение

Хм, пропуснал съм темата. Състоянието с остра, пронизваща болка в черепа (зад вежди, под челото, около носа) при кацане се нарича аеросинуит. Имах го в много тежка форма първите години, когато започнах да летя надалеч. Накратко: когато каналите на синусите са запушени от подута лигавица (от хрема, алергия ) няма как налягането вътре и вън да се изравни и се разкъсва лигавицата в кухините. Същата може да започне да излиза на парчета през всички дупки по главата :)

Болката е измервана по скала и може да достигне родилните болки ..

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Хм, пропуснал съм темата. Състоянието с остра, пронизваща болка в черепа (зад вежди, под челото, около носа) при кацане се нарича аеросинуит. Имах го в много тежка форма първите години, когато започнах да летя надалеч. Накратко: когато каналите на синусите са запушени от подута лигавица (от хрема, алергия ) няма как налягането вътре и вън да се изравни и се разкъсва лигавицата в кухините. Същата може да започне да излиза на парчета през всички дупки по главата :)

Болката е измервана по скала и може да достигне родилните болки ..

 

Е, да де. Каквото аз казах по-горе. Но това с "лигавицата през дупките" е малко пресиленко  :P Обаче, ако болката е в ушите, може да се пукне тъпанчето .... 

Между другото, техниките за изравняване на налягането, които са изброени в началото на темата, могат да се прилагат при кацане, когато налягането се увеличава. При излитане са безполезни ... 

И да, болката може да е нечовешка  :wacko:

Редактирано от Awesome
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.