Прескочи до съдържание

Торино и Бергамо за по един ден.


Duke

Препоръчани мнения

Другата седмица ми предстои поредно пътуване за концерт, този път в непознатия Торино. Планът включва кацане на летището край Бергамо и автобусен трансфер до Милано. Оттам се придвижвам до Торино с влак. Имам две вечери и един пълен ден в града. Третият ден ще прекарам в Бергамо с една нощувка, а на четвъртия ден се прибирам обратно в София...

 

Дайте някакви идеи за тези два италиански града. Египетският музей или музея на автомобилите в Торино? Разходка в "Горния град" с двата фуникулера или само с първия в Бергамо? И т.н...

 

Пускам темата, ей така за цвят. Иначе и сам бих могъл да уплътня без предварителна подготовка толкова кратко време, но нали в крайна сметка се опитваме да създадем нещо като база данни в този форум... ;)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ах, Бергамо...8 пъти за последните две години и винаги при възможност оставам за нощувка. Това е моето място, не знам дори защо така влезе в сърцето ми. За там мога да ти кажа, че само се качваш в Сита Алта и се разхождаш. Ще е доста по-прохладно от града долу и мисля, че ще прекарате супер. Малко, каменно и много красиво. Ще ви остане време да пиете по вино на площада и да се насладите просто на мястото. Дори ти завиждам за Бергамо, не съм била там от януари...

Торино...аз за там съм малко предубедена, но основно да погледнете плащеницата в катедралата, Египетския музей и ние го посетихме. На мен малко ми е извън интересите, но повечето хора бяха впечатлени от него. 

Мисля си, че точно ден ще ви е супер като време за том. Ние бяхме почти два и май беше множко.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

За Бергамо и аз това съм решил. Да разбирам, че "Долния град" няма какво да предложи и най-добре веднага да се насочим към "Горния град". Първият фуникулер е до Сита Алта, но разбрах, че има втори до още по-нависоко. Имаш ли идея за какво става дума и заслужава ли си да се качим и на него?

 

За Торино съм доста раздвоен относно египетският музей, главно заради вече посетения от мен Бритиш Мюзеум. Знам, че в торинския колекцията е една от най-богатите в света, но някак не ми се връзва с местоположението на града. Затова и питам относно музея на автомобилите, който сякаш повече ме привлича от гледна точка на местоположение. Аз обичам да правя странни връзки между местата, които посещавам и градовете в които се намират...

Връзка към мнение

Мне, само до Сита Алта. Като се обиколи отзад нагоре се вижда само някакви хълмчета с тук-таме някоя виличка. Долу новата част на града може да я разгледате, но повечето си е модерна градска част с магазини и заведения. Само часовниковата кула остава там и театъра, но не са нищо особено, което не пречи на слизане пеша да ги погледнете ако решите. Иначе Сита Алта си е почти във формата на кръг и се обикаля лесно, като има страхотна гледка почти от всички страни. Но все пак най-хубавото е около площада. Ние повечето случаи сме се качвали до горе с кола, само два пъти май с фуникулера, а веднъж дори при един няколкочасов престой направо с автобуса от самото летище- А със самолетче. Тръгва от спирката и се качва чак то горе. На самото летище има гише за билети и ако вземеш за 4 или 5 возения , не помня точно, излиза доста по-евтино.

Египетският в Торино според доста мнения е най-добрия след този в Кайро, така че не знам, може би е разумно да го видите. Когато бяхме лица под 27 от ЕС влизаха безплатно /този януари месец беше/. ВЕРОЯТНО ЩЕ ВИ ОСТАНЕ ВРЕМЕ И ЗА АВТОМОБИЛНИЯ. :)

Редактирано от Тони
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Торино, столицата на регион Пиемонте, е изключителен град. Разбира се, важна е нагласата, с която влизаме в него. От прима виста, той е надменен и не италиански, архитектурно принадлежи към по-северни архитектурни стилове.

Но ако човек знае какво да види, Бергамо ще е губивреме.

Препоръчвам железопътната връзка от Milano C.le, като обикновено влаковете спират на Torino Porta Nuova или Torino Porta Susa. Не забавяй да си валидираш билетите в специалните машини на перона. Ако си сигурен в избора си на автобус, добре, но ако хванеш автобусната маршрутка от Милано до Торино, ще спираш на всяка керемида.

 

Торино, първата италианска столица, е град поне за няколко дни, и без да съм тесен специалист в този вълнуващ град, препоръчвам:

 

Palazzo Reale - чудесният савойски замък с една от най-важните колекции в света на хладно оръжие.

Piazza Castello - архитектура.

Piazza San Carlo - архитектура

La Torre Mole Antoneliana - най-високата тухлена сграда в света, построена без арматура, музей на италианското кино.

Museo Egizio - третият по важност египетски музей в света след Кайро и Лондон.

Първото магазинче на Lavazza, неприлично добрите и известни сладоледи Grum.

Торинската плащеница (http://www.sindone.org/santa_sindone/00023930_Santa_Sindone.html )

Разходки по via Roma, заглеждане на студентки покрай Universita degli studi di Torino...

Автомобилният музей и още много...

 

Апропо, през юни има чудесен нощен живот по брега на По.

 

И едно добро пътеписче: http://liternet.bg/publish4/ttodorova/torino.htm

 

Желая приятно прекарване!

Редактирано от maialearrosto
  • Харесвам 7
Връзка към мнение

Препоръчвам железопътната връзка от Milano C.le, като обикновено влаковете спират на Torino Porta Nuova или Torino Porta Susa. Не забавяй да си валидираш билетите в специалните машини на перона. Ако си сигурен в избора си на автобус, добре, но ако хванеш автобусната маршрутка от Милано до Торино, ще спираш на всяка керемида.

 

Още отпреди месец имам закупени билети за високоскоростните влакове, към които имам голяма тръпка. Пътуването от Milano Centrale до Torino Porta Nuova отнема точно един час. Този тип билети не се валидират. Същото се отнася и за билетите, които тези дни ще взема за отсечката от Милано до Бергамо с обикновените "трено реджионале". Италианците отдавна въведоха автоматичното валидиране на ж.п. билети закупени онлайн през официалния сайт на компанията, което спестява допълнително валидиране на перона... ;)

 

Благодаря за препоръките, но нещо не може да ме грабне с култура този град. Дано поне го стори с кухнята, която казват, че е една от най-добрите в Италия, както и с типичната "гранична" френско-италианска атмосфера...

Връзка към мнение

"Как да кажеш за едно момиче, че е хубаво, преди да си спал с него" - казваше едно моя колоритна учителка.

Та и ти, преди да си бил в Торино, този град не те е грабнал с култура...

Бъди мъдър, бъди откривател, очаква те Торино, град с особена аура и потенциал.

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Намерих много добро видео за Бергамо. Очевидно ще се ползва и втория фуникулер до San Vigilio, гледките са изумителни отгоре...

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Ето какво сочи една класация от края на миналата година:

http://profit.bg/news/Naj-modernite-gradski-destinatsii-v-Evropa/nid-99019_picid-_page-2.html

виж 3-то място ;)

 

Пак е от TripAdvisor, който както стана ясно наскоро, във форума е познат с доста спорните си класации  :D

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Другари мои, смело посещавайте Торино и отсега си го сложете в листа със задължителните градове! Пропуснете ли го, сърдете се на себе си. Честна свинска! Ах, тези колонади и галерии, направени само за да не се намокри кралицата...

 

Дюк, очаквам твой пътепис от Торино; дерзай, друже, ти можеш!

Редактирано от maialearrosto
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Както и предполагах Торино се оказа особен град. Френското влияние е повече от осезателно, а Via Roma е буквално копие на някой от манхатанските булеварди. Интересна архитектура и почти непрекъсната колонада на сградите в централната част.

 

post-53-0-76979100-1372749962_thumb.jpg

 

Река По придава леко средиземноморски черти на града. Да, правилно прочетохте. За първи път посещавам град, отдалечен на около 200 км. от морето, който да съдържа характерните морски елементи и внушения.

 

post-53-0-05842000-1372750308_thumb.jpg

 

Като цяло съм доволен от Торино. Показа именно това, което очаквах. Пътуването от Торино до Милано изминахме само за час при средна скорост от:

 

post-53-0-32032800-1372750430_thumb.jpg

 

Бергамо се оказа нещо средно между Лука и Сан Джиминяно. Cita Alta е очарователен именно заради единствената си централна улица и далеч по-големите възможности да избягаш от тълпата.

 

post-53-0-60159600-1372750659_thumb.jpg

 

Големият бонис на стария град се нарича посещение на San Vigilio. Дотам се отива с втори фуникуляр, който остава скрит за голяма част от туристите. Гледките отгоре обаче са уникални. Ето и летище "Orio" в далечината. Нямах късмет и не успях да хвана излитащ или кацащ самолет или по-скоро успях да изпусна няколко от тях докато се приготвя за снимка.

 

post-53-0-52646900-1372750962_thumb.jpg

 

Гледка сред кварталните къщи:

 

post-53-0-62784000-1372751174_thumb.jpg

 

Общо взето имаш чувството, че си в Тоскана...

 

post-53-0-04026000-1372751241_thumb.jpg

 

...само дето хората са с "малко" по-висок стандарт на живот:

 

post-53-0-30310900-1372751416_thumb.jpg

 

post-53-0-70015000-1372751452_thumb.jpg

 

Няма как, посетихме и любимата пицария на повечето българи, които посещават Cita Alta в Бергамо...

 

post-53-0-27251100-1372751640_thumb.jpg

 

...само, за да си развалим апетита за вечерята в една изключителна тратория, за която една потребителка в друг форум беше писала (Luce, благодаря задочно):

 

post-53-0-62573900-1372751777_thumb.jpg

 

И да кажа или по-скоро покажа нещо от концерта в Торино, който всъщност беше причина за това кратко пътуване в любимата ни Италия...

 

post-53-0-40851400-1372752076_thumb.jpg

 

MUSE на живо са истински зверове:

 

post-53-0-82597200-1372752160_thumb.jpg

 

Не липсваха и познати лица в шоуто:

 

post-53-0-94946100-1372752250_thumb.jpg

 

За първи път ми се случва да отида на концерт и групата да ми плати в собствена валута:

 

post-53-0-81598100-1372752314_thumb.jpg

post-53-0-43424600-1372752325_thumb.jpg

  • Харесвам 8
Връзка към мнение

а Via Roma е буквално копие на някой от манхатанските булеварди.

-----------

 

 

Да не би манхатънските булеварди да са копие на Виа Рома?

 

Едва ли, въпросният булевард си личи, че е строен някъде през 60-те и наистина навява спомени за Манхатън, естествено не по височина...

 

post-53-0-69262800-1372769736_thumb.jpg

Връзка към мнение

Тези паралели са толкова произволни, че напълно безсмислени.  Минала е, че не закачила тази Via Roma покрай Манхатънските булеварди.  Нито като сгради, нито като планиране има каквото и да било общо.  Никакви морски внушения не виждам, никаква прилика с Тоскана на снимката с двата неидентифицируеми храсталака, никаква уникална гледка на размазания кадър с 2/3 от кадъра мъгливо небе.  Ако се опитвахме да отгатнем от къде са снимките както играхме да отгатваме летища в другата тема, тези кадри щяха да бъдат неразгадаеми - толкова са безлични.

Връзка към мнение
Публикувано: (редактирано)

Безсмислена е агресията, която проявяваш! Безсмислена и необяснима!

 

Не, това не е агресия. За мен това е друга гледна точка. Друго светоусещане и още нещо, но това няма абсолютно никакво значение. Важно е, че за мен Via Roma има манхатънски вид, а хълмчето зад храсталаците на размазаната снимка е с подчертано тоскански характер. Така виждам аз нещата, друг може да ги види и по-друг начин, в което няма абсолютно нищо лошо... ;)

Редактирано от Duke
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Похвални или не, Duke е стар форумен войн и знае, че не трябва да приемаш нещата лично, когато някой не е съгласен по-остро с твоята гледна точка и за да не стигаме до там да редактираме, трием, заключваме теми, обикновено се очаква едната страна да отстъпи леко. Едната от двете страни, ти но нейм си третата в случая и ще ти благодаря, ако не нагнетяваш излишно напрежението. В случая след като Duke няма проблем, значи никой не трябва да има. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Не беше ли ти, no name, с репликите за "фръцкането" и надменността по мой адрес?  Мисля, е добре да се въздържаш от непровокирани, non-sequitur (българският превод няма да ти хареса) лични забележки, за да продължа да те подминавам.  Няма да ме притесниш да си изразявам свободно мнението, това е сигурно.

 

ОК, Георги е отговорил, докато съм писала и аз, нека седи и моят отговор - явно има нужда от директност, доколкото намеците с подминаване и "отстъпване" остават неразбрани.  С Duke се "знаем" виртуално и съвсем пък няма нужда някой да ни посредничи. 

 

При цялото стилово многообразие на Манхатън, няма сгради в подобен стил, стъпили на авенютата.  Това е просто тясна двулентова улица, която може да бъде навсякъде.  Коментарът на родителите ми като туристи е показателен, че Манхатън е много по-просторен отколкото изглежда на снимки.  Същият коментар беше направил и Георги, доколкото помня.  Моят коментар при първото ми идване в Манхатън не го помня, беше преди цяла епоха.  Сградите са отсъпили назад със широки тротоари и общи пространства, многолентови, еднопосочни булеварди с тежък пешеходен и авто трафик, едри превозни средства, жълти таксита, отделна вело алея и отделна алея за временно паркиране по централните авенюта.  Старата архитектура по напречните улици с орнаментите от гипс и ковано желязо и външни стълби пък е съвсем различна ... и още, и още ...  

Връзка към мнение

В случая Duke и аз започнахме да коментираме Виа Рома и манхатънските булеварди, та не знам кой всъщност се явява третата страна, връхлетяла с "компетентното" си мнение.

Връзка към мнение

Няма как, скъпи приятели, пустата му Италия винаги ще разгаря горещи страсти, прерастващи в опери, великолепно изкуство и вълнуващи хора на Ботуша. Отидете в центъра на Торино, врътнете един хубав скандал на гаджето си и ще се пречистите емоционално.

 

Ама какъв манхатънски изглед на Торино бре, амичи.

Горещо Ви желая някой ден да го посетите и да усетите фантастичната култура и дух на регион Пиемонте.

Поздрави!

 

Връзка към мнение

С Duke се "знаем" виртуално и съвсем пък няма нужда някой да ни посредничи. 

 

Ха, това пък какво означава?

 

Останалото дори не смятам да коментирам. Все пак темата е за Торино и Бергамо, а не за Манхатън. ОК, лично на мен въпросната улица ми изглежда по този начин, но това съвсем не означава, че на всички трябва да изглежда така. Кажи твоето мнение за Торино и Бергамо, все пак ще бъде любопитна и другата гледна точка...

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.