Прескочи до съдържание

Хотел или апартамент - предимства и недостатъци


Duke

Препоръчани мнения

Аз принципно не съм убеден в бъдещето на Airbnb и ще се опитам да се обоснова. Досега само веднъж съм се възползвал от тази платформа. Не мога да кажа, че съм недоволен. Напротив, всичко беше както трябва. Предварително проучих внимателно хоста и мястото и всичко беше ОК. След посещението написах добро ревю, въобще опитах и смятам, че спазих основните правила. Защо тогава Airbnb не ме спечели?

 

Говоря от свое име, моля без емоционални изблици!

 

Според мен Airbnb има смисъл единствено при отсядане на определено място за повече от седмица по причина извън класическия туризъм. Само в този случай за мен си заслужава пренебрегването на хотелското настаняване. Не виждам как могат да бъдат заместени удобствата на хотелската стая с всички допълнителни услуги предлагани от качествените хотели. Идеята да отида някъде и вечер след уморителна обиколка на забележителности да трябва да готвя не е за мен. Едно от най-големите удоволствия по време на пътуване за мен е да се храня в ресторанти с местните и да опитвам колкото се може повече местна храна. Да отида в Япония, например, и вечер съпругата ми да направи спагети в Airbnb-а? WTF? Ясно е, че никой не ме кара да си готвя в квартирата, но нали едно от големите предимства на Airbnb е именно възможността да се чувстваш вкъщи на чуждо място. Естествено, ако прекарам повече от седмица на едно и също място и това е обусловено от причини различни от чист туризъм, тогава със сигурност отново ще предпочета Airbnb, като далеч по-практичен и икономичен вариант. За чист туризъм обаче, класическото хотелско настаняване е за предпочитане според мен...


Забравих да спомена, че много често при предварително проучване съм установявал, че цената на хотелско настаняване за конкретна дестинация е съпоставима с тази на Airbnb, което още повече обезсмисля начинанието...

  • Харесвам 9
Връзка към мнение

Аз принципно не съм убеден в бъдещето на Airbnb и ще се опитам да се обоснова. Досега само веднъж съм се възползвал от тази платформа. Не мога да кажа, че съм недоволен. Напротив, всичко беше както трябва. Предварително проучих внимателно хоста и мястото и всичко беше ОК. След посещението написах добро ревю, въобще опитах и смятам, че спазих основните правила. Защо тогава Airbnb не ме спечели?

 

Говоря от свое име, моля без емоционални изблици!

 

Според мен Airbnb има смисъл единствено при отсядане на определено място за повече от седмица по причина извън класическия туризъм. Само в този случай за мен си заслужава пренебрегването на хотелското настаняване. Не виждам как могат да бъдат заместени удобствата на хотелската стая с всички допълнителни услуги предлагани от качествените хотели. Идеята да отида някъде и вечер след уморителна обиколка на забележителности да трябва да готвя не е за мен. Едно от най-големите удоволствия по време на пътуване за мен е да се храня в ресторанти с местните и да опитвам колкото се може повече местна храна. Да отида в Япония, например, и вечер съпругата ми да направи спагети в Airbnb-а? WTF? Ясно е, че никой не ме кара да си готвя в квартирата, но нали едно от големите предимства на Airbnb е именно възможността да се чувстваш вкъщи на чуждо място. Естествено, ако прекарам повече от седмица на едно и също място и това е обусловено от причини различни от чист туризъм, тогава със сигурност отново ще предпочета Airbnb, като далеч по-практичен и икономичен вариант. За чист туризъм обаче, класическото хотелско настаняване е за предпочитане според мен...

Забравих да спомена, че много често при предварително проучване съм установявал, че цената на хотелско настаняване за конкретна дестинация е съпоставима с тази на Airbnb, което още повече обезсмисля начинанието...

 

Понякога е готино, ако сте повече хора, просто да си имате обща стая. Да обсъдите какво ще правите, да изпиете бутилка ром докато си почивате между дневна и вечерна раходка. А и когато видя нещо интересно в някой супермаркет/пазар, искам да го опитам, много ми е тъжно да не мога едно манго да си нарежа и да си държа в хладилник. 

Всъщност обичам храната, но има места като Барселона например, където най-вкусното, което ядох за цяла седмица, беше сготвен от мен стек риба тон. Отне ми 10 минути да изсипя един плик шарени салатки в купа и да изпека малко риба. Имаше голяма маса до прозорец с гледка към града.  

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Понякога е готино, ако сте повече хора, просто да си имате обща стая. Да обсъдите какво ще правите, да изпиете бутилка ром докато си почивате между дневна и вечерна раходка. А и когато видя нещо интересно в някой супермаркет/пазар, искам да го опитам, много ми е тъжно да не мога едно манго да си нарежа и да си държа в хладилник. 

 

 

Добре, разбирам, но всичко описано от теб е възможно да се случи и в хотелска стая или бъркам?

 

 

Всъщност обичам храната, но има места като Барселона например, където най-вкусното, което ядох за цяла седмица, беше сготвен от мен стек риба тон. Отне ми 10 минути да изсипя един плик шарени салатки в купа и да изпека малко риба. Имаше голяма маса до прозорец с гледка към града.  

 

Според мен не сте уцелили правилните кръчми, нямам друго обяснение за проблеми с храната точно в Барселона...

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Добре, разбирам, но всичко описано от теб е възможно да се случи и в хотелска стая или бъркам?

 

 

Според мен не сте уцелили правилните кръчми, нямам друго обяснение за проблеми с храната точно в Барселона...

 

Не е задължително да има хладилник в стаята. Както и прибори като се замисля. А и маса... Сега се сещам, че в Раковица до Плитвичките езера имахме толкова мънички стаи, че след като си тръгнахме от ресторанта и искахме да седнем да си поговорим (и бутилка ром) се наложи да седим двама на леглото и да отворим вратата на стаята, за да сложим столчета в коридора. Далеч по-добре ни се получаваше на тази обиколка в апартаменти с по няколко бани, отколкото с 3 двойни стаи. 

А рибата тон така или иначе щеше да ме изкуши дори да не бях целила различна греда във всяко заведение. Просто като видя рибен щанд и нещо в мен щраква и искам да изкупя всичко и да го изям на секундата. 

Връзка към мнение

Е, това вече опира до предварителен избор на хотел. Иначе, разбирам за какво говориш, но кажи ми честно, ако се абстрахираме от финансовата част на мероприятието, какво би избрала - просторна стая с всички удобства в качествен хотел или чудесно обзаведен апартамент? При еднакви условия на обзавеждане, местоположение и т.н., съвсем логично е да предпочетеш пълната услуга, която включва закуска: ежедневно оправяне на стаята, смяна на сапун, шампоан и т.н., хладилник, телевизор, WiFi, сейф, 24h рецепция с възможност за допълнителна информация, карти, препоръки за избор на заведение в района и т.н. Наистина ми е интересно да разбера с какво (освен евентуално с цена) Airbnb настаняване може да бъде предпочетено за престой до пет/седем дни по време на туристическо пътуване пред хотелско настаняване, при равни условия на обзавеждане, местоположение и т.н...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Мен също все още не може да ме спечели airbnb, въпреки че имам приятели, които само тях ползват.

 

Цените наистина не са по-ниски от хотел, а и сървиз такса за 1-2 дни престой още оскъпява нещата.

Връзка към мнение

Аз лично предпочитам апартамент под наем пред хотел по следните причини:

 

- бюджетно: този тип услуги са ценово по-добра опция. А за споделените стаи въобще да не отварям темата. Ако не съм прав защо съществува този тип услуга и набира такава популярност? 

 

- местното усещане. Един стандартен хотел не може да ти даде това чувство. Да споделяш е част от пътешествието, да комуникираш с местен човек, да споделиш неговия бит. Не е до това дали ще си готвиш. Местата, където съм избирал в airbnb е имало включена закуска, но и това не е съществено.  

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Според мен Airbnb има смисъл единствено при отсядане на определено място за повече от седмица по причина извън класическия туризъм. Само в този случай за мен си заслужава пренебрегването на хотелското настаняване. Не виждам как могат да бъдат заместени удобствата на хотелската стая с всички допълнителни услуги предлагани от качествените хотели. Идеята да отида някъде и вечер след уморителна обиколка на забележителности да трябва да готвя не е за мен. Едно от най-големите удоволствия по време на пътуване за мен е да се храня в ресторанти с местните и да опитвам колкото се може повече местна храна.

 

Надявам се да не те обидя, но виждам дълбоко противорече в мнението ти! От една страна пътуваш за да опиташ различна храна, за да видиш различна култура, но когато става дума за спане искаш да се изолираш от средата и да спиш в един безличен хотел, вместо максимално да се влееш в средата, като спиш в сграда и апртамент, където живеят местните.

 

За мен лично е много по голямо приключение да усетя как живеят местните, а възможността да готвиш е плюс, която позволява да напазаруваш пресни продукти на местния пазар и да ядеш храна която със сигурност е качествена, за разлика от туристическите ресторанти. Аз лично много обичaм да посещавам местните пазари и ако съм в хотел без кухня, много съжалявам, че не мога да си купя прясна риба, диня, ананас и т.н.

 

Това че airbnb е по евтин от хотелите е просто един плюс, но има градчета където бих платил дори надценка за да живея в частно жилище вместо в н звезден хотел.

Редактирано от Topfly
  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Относно спора на Duke и Lindt аз предпочитам апартаменти - по-уютни са ми, по-просторни са ми. Имат отделна част за ежедневни дейности извън спалнята - а вече кой за какво ще е използва е отделен въпрос. При компания от 4 или 6 човека са безценни според мен. Но този спор е безмислен, защото хората сме различни и естествено имаме различни предпочитания. Аз няма да убедя Дюк да заобича апартаментите, както и той мен да почна да спя само в хотелски стаи (стерилни са ми).
Въпросът е че и малко некоректно е зададен въпроса - пълното обвързването на апартаменти и airbnb - аз харесвам апартаменти, но както казах airbnb като платформа не ме спечели. Дори airbnb да "затвори кепенца" предлагане на апартаменти винаги ще има.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Е, това вече опира до предварителен избор на хотел. Иначе, разбирам за какво говориш, но кажи ми честно, ако се абстрахираме от финансовата част на мероприятието, какво би избрала - просторна стая с всички удобства в качествен хотел или чудесно обзаведен апартамент? При еднакви условия на обзавеждане, местоположение и т.н., съвсем логично е да предпочетеш пълната услуга, която включва закуска: ежедневно оправяне на стаята, смяна на сапун, шампоан и т.н., хладилник, телевизор, WiFi, сейф, 24h рецепция с възможност за допълнителна информация, карти, препоръки за избор на заведение в района и т.н. Наистина ми е интересно да разбера с какво (освен евентуално с цена) Airbnb настаняване може да бъде предпочетено за престой до пет/седем дни по време на туристическо пътуване пред хотелско настаняване, при равни условия на обзавеждане, местоположение и т.н...

Аз навсякъде искам къщичка/ вила/ бунгало и на места с големи хотели, независимо от вида на стаите, не се кефя изобщо. Два пъти гледам към Малайзия вече и само като видя големи бетонни чудовища и взимам билет за другаде. Иначе като се има предвид, че съм ходещо бедствие, предпочитам друг да чисти и пере :rolleyes: . Скоро не съм ходила в градове, но основният ми проблем с airbnb е, че не обичам да седя повече от 2 дни и много опции не са активни за кратък престой. 

Препоръки за заведения и карти с атракции има и в апартаментите, а останалите изброени ги заменям на секундата с градинка или тераса с масичка  ;)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Публикувано: (редактирано)

Надявам се да не те обидя, но виждам дълбоко противорече в мнението ти! От една страна пътуваш за да опиташ различна храна, за да видиш различна култура, но когато става дума за спане искаш да се изолираш от средата и да спиш в един безличен хотел, вместо максимално да се влееш в средата, като спиш в сграда и апртамент, където живеят местните.

 

 

Не разбирам какво имаш предвид? Защо обезателно свързваш хотел с безличен? Напротив, винаги избирам хотел, който има собствен дух и чар. Да, вярно е, има случаи в които отсядам в хотел от веригите, които може би за теб покриват понятието "безличен", но за мен са място за нощувка, в което предварително знам, че ще получа 100% качествено обслужване...

 

 

 

 

За мен лично е много по голямо приключение да усетя как живеят местните, а възможността да готвиш е плюс, която позволява да напазаруваш пресни продукти на местния пазар и да ядеш храна която със сигурност е качествена, за разлика от туристическите ресторанти. Аз лично много обичaм да посещавам местните пазари и ако съм в хотел без кухня, много съжалявам, че не мога да си купя прясна риба, диня, ананас и т.н.

 

 

 

Сега аз намирам горното за тотално противоречиво. Как точно се случва това?! В смисъл, намираш се в Банкок, имаш на разположение обзаведена кухня и изведнъж започваш да готвиш тай манджи? Нямам идея и откъде ти хрумна, че някой в този форум би посетил туристически ресторанти. Мисля си, че тук не сме обикновени туристи и всеки малко или много отдавна е осъзнал, че най-вкусно е там където местните се хранят...

 При компания от 4 или 6 човека са безценни според мен.

 

Да, съгласен съм, това е сериозен аргумент!

Скоро не съм ходила в градове, но основният ми проблем с airbnb е, че не обичам да седя повече от 2 дни и много опции не са активни за кратък престой. 

 

 

Една от причините поради които считам, че платформата е подходяща за престой над седмица...

Редактирано от Duke
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Аз лично предпочитам апартамент под наем пред хотел по следните причини:

 

- бюджетно: този тип услуги са ценово по-добра опция. А за споделените стаи въобще да не отварям темата. Ако не съм прав защо съществува този тип услуга и набира такава популярност? 

 

 

 

Да, съгласен съм с първото, макар, че напоследък не забелязвам голяма разлика в цената. Реално на пръв поглед такава има, но като сложиш допълнителните такси, удобства, закуска и т.н., накрая излиза същото. Това със споделените стаи не го разбрах, явно е нещо непознато за мен...

 

 

 

- местното усещане. Един стандартен хотел не може да ти даде това чувство. Да споделяш е част от пътешествието, да комуникираш с местен човек, да споделиш неговия бит. Не е до това дали ще си готвиш. Местата, където съм избирал в airbnb е имало включена закуска, но и това не е съществено.  

 

Това също не го разбрах. Нали говорим за Airbnb, а не за наемане на стая в апартамент, в който собствениците живеят? Наскоро надух главата на форума колко съм впечатлен от "каса партикуляр" в Куба, но това е коренно различно от евентуално съжителство с хазяин в Рим, например. Не, благодаря! Нали повечето места в платформата се водят самостоятелни апартаменти в които никой не живее е се отдават краткосрочно под наем на посетители? Явно нещо не съм разбрал...

Връзка към мнение

Airbnb е просто една платформа - има такива много и преди нея, както и достатъчно апартаменти и малки семейни хотели в букинг и подобните.

Винаги съм предпочитала такива места - дори да се казва хотел, да е с до 10 стаи, максимум - персоналното отношение ми е много важно.

Никога не готвя на пътуване, нито пък пера, но предпочитам да имам опция да си направя кафе или изстудя вино/узо и да си го пия на терасата с гледка/градината. Пред това прозорците на стаята ми да не се отварят, както е в повечето големи градски хотели.

 

Никога не съм гледала на хотелите със стандартен набор услуги и над 10-20 стаи като възможност за почивка, винаги за бизнес пътуване.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Доколкото разбрах примерно в Щатите трябва собствениците да живеят там, за да отдават под наем апартамента. Мисля, че Пожето ми го каза като обсъждахме колко неподходяща е Куба за социопати :)  Иначе има опция да търсиш само стая и е нещо като каучсърфинг за такива, които не вярват в безплатния обяд  :)

 

Защо не искаш да живееш с италианец пък? На мен ми се струва забавно  B)

Редактирано от Lindt
Връзка към мнение

Аз тъкмо четох тия дни, че хората, които пробват Airbnb започват да предпочитат апартаменти пред хотели.

Иначе е ясно - за дълги престои, големи компании. Но и не чак толкова големи, напр. на мен хич не ми харесва като търся стая за 2 възрастни и две деца да ми предлагат две двойни стаи (или апартамент, по-скъп от две двойни стаи). После се научих, че каквото Booking.com показва за наличност нищо не значи и трябва да се обаждам...

Абе хората са различни, например след няколко дена по хотели в Португалия бяхме в апартамент в Рим и тъщата каза "ах, най-сетне кухня", намерихме супермаркет и сготви пиле :)

Иначе и аз не съм много голям фен, но и не ги отричам. И забелязвам, че цената направо си е по-висока от хотел, освен ако не говорим за цяла вила за 2-3 семейства (виж началото)

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Сега аз намирам горното за тотално противоречиво. Как точно се случва това?! В смисъл, намираш се в Банкок, имаш на разположение обзаведена кухня и изведнъж започваш да готвиш тай манджи? Нямам идея и откъде ти хрумна, че някой в този форум би посетил туристически ресторанти. Мисля си, че тук не сме обикновени туристи и всеки малко или много отдавна е осъзнал, че най-вкусно е там където местните се хранят...

 

Банкок ми е един от любимите градове, но не бих живял в апартамент на средностатистически тайландец :) Там предпочитам да след големият купон в града за малко да се изолирам в стерилния хотел :)

 

Съвсем друго е положението в Рим, Париж, Брюж, Барселона и т.н. Там с удоволствие бих живял в апартамена на един средностатистически жител, бих си накупувал вкусотии от пазара и магазините и ги бих изял на терасата на апартамента.

Има малка разлика да се прибереш в хотела в Париж или да се прибереш вкъщи в апартамента който макар и временно е твой :)

 

Това, че си в апартамент не означава, че не може да посетиш ресторантите, където ходят местните, но ти позволява и алтернативно да пробваш неща купени на пазара или от магазина, като в комфортна обстановка и автентична обстановка относително евтино може да опиташ от най-хубавите им вина и т.н.

Редактирано от Topfly
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Доколкото разбрах примерно в Щатите трябва собствениците да живеят там, за да отдават под наем апартамента. Мисля, че Пожето ми го каза като обсъждахме колко неподходяща е Куба за социопати

Мисля, че в САЩ има различни правила в отделните щати - в НЙ със сигурност поне преди година можеше само престой в присъствието на собственика. Във Флорида бяхме и в къща със собствениците (собствена баня и тоалетна) и в самостоятелно студио. Цените във Флорида и НЙ на airbnb бяха по - евтини от хотелите със отзиви на същото ниво (за мен е важно там, където отсядаме да има отлични отзиви за чистота и обслужване). Никъде не сме готвили, но пък бяхме в квартали, в които живееха местните, хапвахме сред местните, купувахме вода/бира от кварталните магазинчета, във Флорида започнахме деня ни с джогинг в квартала, при който съседите ни поздравяваха с Добро утро!

Редактирано от Masmiya
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Публикувано: (редактирано)

 

Това, че си в апартамент не означава, че не може да посетиш ресторантите, където ходят местните, но ти позволява и алтернативно да пробваш неща купени на пазара или от магазина, като в комфортна обстановка и автентична обстановка относително евтино може да опиташ от най-хубавите им вина и т.н.

 

Пак не разбрах какво би ти попречило да сториш същото ако си в хотел (явно и ти си на мнение, че хотелите не разполагат с тераса, а в същото време държиш на нея след като цял ден си обикалял забележителности и се връщаш от вечеря в ресторант), но както и да е, спорът стана тотално безсмислен...

 

П.П.: А дори не сме обсъдили неудобствата свързани с взимане на ключове и др.

Редактирано от Duke
Връзка към мнение
Публикувано: (редактирано)

Да рекапитулирам, за себе си, вариант Airbnb е за предпочитане пред вариант хотел в следните случаи:

 

1. При престой за повече от 5 дни на едно място;

2. При компания от поне 4 души, които по една или друга причина са ОК да живеят в един апартамент, вместо в отделни двойни стаи;

3. При търсене на бюджетно решение за престой (доста условно напоследък).

 

Във всеки друг случай, за мен, хотелът остава предпочитано място за настаняване!

Редактирано от Duke
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Пак не разбрах какво би ти попречило да сториш същото ако си в хотел, но както и да е, спорът стана тотално безсмислен...

 

В една хотелска стая няма условия да си изпечеш, прясната риба купена на пазара, да си подготвиш мезетата за едно скъпо френско вино и да се разположиш комфортно в пъти по големият от хотелската стая апартамент. Нямаш и усещаното, че си вкъщи в центъра на Париж, Рим, Брюж и т.н.

 

В един апартамент си много по малко турист и си много повече местен! Ако нямаш нужда от това преживяване, а искаш да си напълно обслужен от хотелския персонал, си избери хотел. За мен това са две различни преживявания! Не казвам, кое е по добро или лошо, но е различно.

Редактирано от Topfly
  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Ама пак смесваш две тотално различни преживявания!

 

От една страна говориш за храна, а от друга за настаняване. Двете са коренно различни неща. Няма как да ме убедиш, че ще отида в Сицилия и вместо да опитам великолепните рибни специалитети приготвени от сицилианци по стари рецепти в тратория, аз ще взема да сготвя рибата в апартамента и това ще ми донесе повече наслада!

Връзка към мнение

Ние винаги, когато пътуваме, отсядаме в апартаменти. Това ти дава повече свобода и по отношение на храненето и др. Ние пътуваме с деца, преди време с две, а сега с едно. Не мога да си представя всички да се "заврем" в една хотелска стая. Това значи или всички трябва да сме будни или всички трябва да спим.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Еее, вие пък, какъв спор заведохте :rolleyes: И двамата сте прави, в една или друга ситуация човек избира кое му е по- удобно.

И аз съм си фен на лЮксозните хотели, ама при последното ходене в Париж взех едно студио точно до Лувъра на Риволи, на цена около 90Е за вечер. Щото, по това време хотелите смъкваха по три кожи и питаха за четвърта, дето вика Биг МаГ. ;) ;) ;)

Аз, лично, това Airbnb нещо не го харесах вече не помня защо. :mad:  House Trip съм ползвала няколко пъти - за Париж, за Сицилия и за вила на Лансароте. А, сетих се, какво не им харесвам на тия сайтове: При наемането на студиото в Париж, платих такса за сайта. Нормално. Бях букнала 9 нощувки. От АК промениха датата на полета и трябваше нощувките да ги увелича с още една. От страна на хоста нямаше проблем, но трябваше през сайта да направя още една нощувка и ми удържаха още една такса.

Което, в хотел няма как да се случи. Колко е правилно, не ми се разправяше. :blush:

Като сме компания, с приятели, вила или отделни апартаменти е добро решение, защото вечер се събираме и си гуляем до когато си искаме. На когото му се доспи - отива и си ляга. :)

 

А по основната тема - аз съм наемодател и от опит съм установила:

1. Жилището трябва да е в центъра, за да е атрактивно. И луксозно обзаведено, ако искаш добър наем.

2. Трябва сериозен подбор на наемателите - аз, примерно, имам условия - да не се пуши, да няма кучета, мучета и котки.

3. Семейства с малки деца също  не са мой таргет.

4. Не бих се заела с Airbnb, или подобен сайт, защото високият наем и спазването на условията, които поставям си ми гарантира един добър годишен приход, без никакви усилия.


Абе я питай Александра или Линд за рибата да видиш какво ще ти кажат :)

Да,да, ако се засечем с Дюк някой път на Сицилия, ще види кое е по- вкусно, като го поканим на вечеря, сготвена лично. ;) ;) ;)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.