Прескочи до съдържание

Пътуване до Букурещ с кола


Христиан

Препоръчани мнения

Здравейте,

 

Покрай Великденските празници ни предстои пътуване с кола до Букурещ. Тъй като аз ще карам, а колата не е моя (на баща ми) ме интересува какви документи ми трябват. Знам, че зелената карта може да се изкара безплатно към гражданската отговорност. Чух от някъде, че ми е нужно и пълномощно, тъй като колата не е на мое име, вярно ли е? Също така знам, че имат нещо като нашите винетки, които се купуват някъде след Дунав мост, но къде точно? Ще се радвам на всякакво полезно инфо. :)

Връзка към мнение

Здравейте,

 

Покрай Великденските празници ни предстои пътуване с кола до Букурещ. Тъй като аз ще карам, а колата не е моя (на баща ми) ме интересува какви документи ми трябват. Знам, че зелената карта може да се изкара безплатно към гражданската отговорност. Чух от някъде, че ми е нужно и пълномощно, тъй като колата не е на мое име, вярно ли е? Също така знам, че имат нещо като нашите винетки, които се купуват някъде след Дунав мост, но къде точно? Ще се радвам на всякакво полезно инфо. :)

 

Здравей,

 

По принцип българската гражданска отговорност важи за територията на ЕС. Има някои застрахователи, които правят номерца от типа на:  когато направиш гражданска ти правят "отстъпка" ако караш колата само в България, а когато напускаш страната си задължен да им съобщих и да ти дадат зелената карта. Погледни в полицата си, би трябвало да се съдържа следния текст:

 

„Въз основа на платената премия тази застраховка осигурява покритие за територията на всички държави членки на Европейския съюз, всички държави от Европейското икономическо пространство, както и Андора, Сърбия и Швейцария, през целия срок на договора, в това число във всеки период в рамките на този срок, когато моторното превозно средство се намира на територията на някоя от посочените държави”.

 

За техните винетки - след като минеш Дунав мост първата бензиностанция, която ти се пада в дясно спираш и взимаш. Хубаво е да имаш леи, за да си я платиш в местна валута, защото иначе цакат здраво с курса ако искаш да я платиш в Евро.

 

За пълномощното, искали са ми такова на сръбската граница, но не и на Румънската. (И то само ме питаха дали имам пълномощно, казах да, но не съм го показвал) Ако баща ти няма да е с теб в колата е хубаво да имаш такова, но не мисля, че ще ти го искат на границата с Румъния. Въпреки че в днешните терористични времена знае ли човек.....

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Винетките в Румъния са електронни и могат да се закупят предварително онлайн от този сайт:

 

https://www.roviniete.ro/bu

 

Информация по твоята тема има и тук:

 

http://magelanci.com/topic/2274-%D1%80%D1%83%D0%BC%D1%8A%D0%BD%D0%B8%D1%8F/

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

На Дунав мост има такси, които се плащат на отиване от българската страна, а на връщане-от румънска (може и в евро, но не си спомням 4 или 6)

При последното ми минаване лятото 2015 румънците ми искаха винетката на връщане на Дунав мост ( това за пръв път от 3 ходения) - така, че не я хвърляй !!!

Редактирано от Tisho
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Само преди няколко месеца пътувахме до Букурещ, Отопени, и във връзка с винетките, направих запитване до Румънското посолство в София. Отговорът им беше следния: " Винетките са само хартиени, а в интернет има какви ли не сайтове с какви ли не предложения". Те не се залепват както нашие на стъклото. Спокойно си я прибирате при останалите документи. Може да Ви я поискат при напускането на страната, откъдето и да преминете границата.  Наподобяват като касов бон. Най-удобно е да я закупите, както са написали по-горе от първата бензиностанция, която ще видите след граничния пункт, да речем на около 200-300 м. Има и едни малки барачки, съвсем до пункта, но не са удобни. За да Ви продадат винетката е нужно да покажете малкия талон на колата.  Приятно пътуване!

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

И аз да дам прясно инфо (от началото на месеца) за пътя до Букурещ. За винетките са те упътили. Купих си хартиена от барачките веднага след румънското ГКПП. Има и на бензиностанцията след стотина метра. Хартийката (винетка с отбелязан номер на автомобила) е добре да се пази до напускане на държавата. Има малко чакане на Дунав мост (10-30 мин), защото го ремонтират и движението е организирано в едното платно. Пълномощно винаги е добре да имаш, въпреки че може и да не ти го искат. В самия град имай търпение и се запаси с време, че понякога си спретват сериозни задръствания.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
Евгени Димитров

Само да добавя за винетките, задължително си купи, гледай да не минаваш метър. На излизане от Румъния я гледат. Ако нямаш си я плащаш, че даже и пари си искат митничарите. За другите неща съвет не мога да дам, но си мисля, че е по-добре да имаш пълномощно.

Редактирано от Евгени Димитров
Връзка към мнение

Само преди няколко месеца пътувахме до Букурещ, Отопени, и във връзка с винетките, направих запитване до Румънското посолство в София. Отговорът им беше следния: " Винетките са само хартиени, а в интернет има какви ли не сайтове с какви ли не предложения". Те не се залепват както нашие на стъклото. Спокойно си я прибирате при останалите документи. Може да Ви я поискат при напускането на страната, откъдето и да преминете границата.  Наподобяват като касов бон. Най-удобно е да я закупите, както са написали по-горе от първата бензиностанция, която ще видите след граничния пункт, да речем на около 200-300 м. Има и едни малки барачки, съвсем до пункта, но не са удобни. За да Ви продадат винетката е нужно да покажете малкия талон на колата.  Приятно пътуване!

 

 

Винетката може и спокойно онлайн да се вземе, съвсем редовно си е. Разпечатваш си електронния вариант и това е. На нас не са ни я проверявали изобщо, но задължително трябва да имаш винетка, както вече са казали. И пълномощно също трябва да имаш. :)

Връзка към мнение

Винетките в Румъния са електронни, следят се с камери. Никой не иска да си показваш винетка на границата. Затова , че можеш спокойно да си я купиш онлайн и на мейла ти идва фактура с елекронната винетка. Таксата на Дунав мост е 2 евро/ 4 лева от БГ към Румъния, а обратно е 13 леи или 3 евро

Връзка към мнение

      За колата. Моята кола също се води на името на майка ми и съм обикалял къде ли не с нея, но никога не са ми искали пълномощно. Дори имахме случай на сръбско - унгарската граница, когато митничарите ни разкостиха и от двете страни. Явно отговаряхме на някакъв профил на трафиканти, защото и на двете граници ни правиха обстойна проверка. На унгарската граница докараха дори граничарско куче, което да души за наркотици. 5 пъти ме питаха на кого е колата и защо не е на мое име, но пълномощно не поискаха.

 

     Зелената Карта. Вадил съм зелена карта за чужбина само за държавите, в които не можеш да минеш границата без нея - Македония, Босна, Турция. За останалите държави гражданската отговорност си важи и няма никаква нужда от зелена карта. Просто при ПТП може да имаш проблеми, защото властите в някои държави по някакви си техни причини нямат доверие на хвърчащия лист, който доказва, че си направил гражданска в БГ. Така или иначе, ти си имаш, така че ще се оправиш, но ще има по-големи разправии. А от тази година мисля, че зелената карта е безплатна. Поне на мен ми дадоха такава от ДЗИ. 

  

     Винетката. Както са писали много съфорумци, румънската винетка е един лист хартия и не се лепи. Издава се от бензиностанциите или от специална будка на границата, която няма как да сбъркаш. Реално винетката ти трябва при полицейска проверка и на излизане от страната, когато искат да я покажеш и ако нямаш ще си изпатиш.

 

п.п. Щом искаш да пътуваш с кола по света, проверявай основното и тръгвай. В крайна сметка пътуването е своеобразно приключение. Иначе могат да ти напълнят главата с куп глупости и притеснения. В началото какъв шашканлък беше за тия зелени карти, къде трябват, къде не трябват, легенди се носеха всякакви. 

За големия талон на колата в Гърция преди години!!! Малеееййй. Поне 5 пъти бях излизал в Гърция и проверки са ми правили и пътна полиция, и гранична полиция, никой никога не ми го е искал. Обаче всякакви хора ме убеждаваха, че ако не си го нося, голям проблем било......

Отплеснах се.... :)

Приятно пътуване ви пожелавам. :)

Редактирано от Radnev
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Миналата неделя минавах последнои в четвъртък пак ще пътувам. Чака се обичайно, като при ремонт в зависимост кога ще се окажеш на моста по максимум 20-30 минути в посока. Проверките не съм забелязала да са по различни, но може би защото сме с русенска регистрация, дори някой път и картите не ни гледат.

Връзка към мнение

Миналата неделя минавах последнои в четвъртък пак ще пътувам. Чака се обичайно, като при ремонт в зависимост кога ще се окажеш на моста по максимум 20-30 минути в посока. Проверките не съм забелязала да са по различни, но може би защото сме с русенска регистрация, дори някой път и картите не ни гледат.

 

За ремонта ясно, аз пътувах по празниците през март, но след атентатите се засилили проверките, ти след това ли ходи?

Разпитвам, защото се чудя колко време да предвидя преди полета, пък и проверките на летището може да се по-обстойни :rolleyes:

Връзка към мнение

За ремонта ясно, аз пътувах по празниците през март, но след атентатите се засилили проверките, ти след това ли ходи?

Разпитвам, защото се чудя колко време да предвидя преди полета, пък и проверките на летището може да се по-обстойни :rolleyes:

В четвъртък ще пиша, актуално инфо!

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

В четвъртък ще пиша, актуално инфо!

Айде ще чакаме - на мен ми предстои пътуване в събота!

Апропо, някой влизал ли е в Румъния през Кардам? Понеже аз май клоня да мина оттам, и после по магистралата от Констанца. Пътят ми ще се удължи с около 100 км, ама аз ей тъй - за спорта...

Връзка към мнение

Айде ще чакаме - на мен ми предстои пътуване в събота!

Апропо, някой влизал ли е в Румъния през Кардам? Понеже аз май клоня да мина оттам, и после по магистралата от Констанца. Пътят ми ще се удължи с около 100 км, ама аз ей тъй - за спорта...

Е там са най- големите гадове - почти всички бг митничари ме познават ама това не им пречи да си "говорим" по половин час. Да, пътят се удължава с 60км ( от Дч) но е по-спокойно пътуването. Винетка на бензиностанцията в НегруВода, на митницата румънците се занимават само  с тировете със зърно

Редактирано от stefanrusev
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Резултат от днешното минаване на Дунав мост в посока Букурещ в 9.30 часа за 25-30 минути от плащане на таксата мост до проверката на Румънска страна. На връщане около 17.00 часа минаване за около 15 минути с кратко чакане на опашка. Проверки както и преди казах, лични карти и малък талон на колата на отиване , на връщане хвърляне по един поглед на личните карти.

  • Харесвам 8
Връзка към мнение

Ще имаме 3-4 часа в Букурещ на път за летището. Какво ще препоръчате да видим? Ще бъдем с кола и как е с паркирането около центъра?

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ще имаме 3-4 часа в Букурещ на път за летището. Какво ще препоръчате да видим? Ще бъдем с кола и как е с паркирането около центъра?

 

Може да се разходите в парка Херъстръу (Parcul Herăstrău) и да разгледате Музея на селото (Muzeul Național al Satului), до парка ще видите и Триумфалната им арка. Ако времето е хубаво ви препоръчвам тази разходка. Или пък може да видите парламента им и да разгледате него. Мисля, че тези неща са най-интересни за няколко часа.  :rolleyes:

 Иначе Атенеума е хубав, Старият град, Националният театър...

Ако ви се разхожда и искате да видите повече неща може да  тръгнете по булевард Кралица Елизабет (Regina Elisabeta), може да се поразходите в парка Чишмиджиу (Parcul Cișmigiu), да продължите надолу до т.нар. дворец на военните, да видите сградата, да завиете по Calea Victoriei наляво, за да стигнете до Атенеума, после да се върнете по същия път и да продължите пак по Кралица Елизабет и ще стигнете до Университета, близо до него е Националния театър, след това може да тръгнете по булевард Ion C. Brătianu или през Стария град към площад Unirii , там има и мол, може да поседнете покрай Дъмбовица, на завоя на реката ще видите и Националната им библиотека, a точно срещу мола на края на булевард Unirii e Палатът на парламента, до него може да стигнете пеша покрай блоковете. Цялото това кажи речи полу-кръгче може да се вземе пеш и ще сте видели основните забележителности. Така, както съм го написала не знам до колко се разбра, но зависи от началната ви точка, в google maps може да се ориентирате за посоката на разходката и да видите какво имам предвид.  :lol:

 

1001101_10151755684249322_548083917_n.jp

Гледка от библиотеката към Парламента

 

1150279_10151755684739322_266974503_n.jp  В Музея на селото

 

1001242_10151755678869322_73274347_n.jpg

Парламента погледнат от парк Izvor

 

1003173_10151755682599322_179536317_n.jpТриумфалната арка и един от входовете на парк Херъстръу

 

 

Сега като преглеждах снимките пак ми се приходи в Букурещ. Между другото преди няколко месеца като ходих пак, Триумфалната арка беше в ремонт и цялата беше покрита в скелета, ноо това беше декември, така че може ремонта да е приключил, не съм проверявала инфо по румънските сайтове... 

 

Приятна разходка и споделете как сте изкарали.  B)

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Благодрая много за бързия отговор и за насоките. Времето го дават хубаво и ще се поразходим. Ще пиша после какво сме видели. :)

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.