Прескочи до съдържание

Кратки и бързи въпроси за Пулия и Базиликата


Spqr

Препоръчани мнения

  • 1 месец по-късно ...

Да кажа и аз няколко думи за нашето пътуване с Childish до Пулия.

 

В крайна сметка програмата ни имаше следния вид:

1 ден. Нощувка в Бари;

2 ден  Бари и Матера. Нощувка в Матера;

3 ден Матера-Полиняно а маре- Лече. Нощувка в Лече;

4 ден Разглеждане на Лече и Монополи. Вечерен полет от Бари.

 

По -надолу ще изразя само личните си впечатления:

 

Не очаквах много от Бари, но сутрин рано градчето е много приятно и ми хареса. Но наистина повече от 2-3 часа трудно ще запълни, ако не се включи обяд и вечеря.

 

Матера напълно покри очакванията ми. Обикаляхме доста неориентирано, та поради тази причина не успяхме да видим всичко, но това, което видяхме много ми хареса. Просто уникален град и обикалянето из него носи неимоверно удоволствие. Влязохме в една от скалните църкви Санта Лучия алла Малве, има стенописи, но са доста пострадали от влага и мухъл и вероятно ще бъдат загубени завинаги. Много ми хареса и обстоятелството, че бях избрала да преспим там, въпреки че сасите не са осветени много добре, но така или иначе обикалянето из уличките носи положително усещане.

 

Лече - донесе ми усещането, което изпитах в Ното, а Ното заема едно от челните места в личната ми класация за любими градчета. Хареса ми, но един предиобeд и една нощувка не ми стигнаха като време. Съжалявам, че не оставих повече време за там. Дали защото беше събота срещу неделя, но ми се стори, че града не спи. Отседнахме до площад Сант Оронцо и шумът утихна едва към 5 часа сутринта. В неделя имаше и доста улични музиканти, та останах с впечатление и за лека артистичност. С две думи много съм доволна от посещението си в Лече.

 

Морските градчета - Полиняно и Монополи просто ми загубиха времето. Не е да не ми харесват, но е безмислено посещението им, поне за мен. Понеже в Пулия съм видяла Пескичи, двете градчета не ми донесоха нищо ново, а тъкмо обратното. Стоят класи под това, което вече съм видяла и за мен не си заслужаваше загубата на време с тях. Вероятно, ако човек пътува с кола би могъл да им отдели по час и половина за разглеждане, но ако човек е с влак и трябва да спазва разписание, посещението им носи само умора и въпроса защо си там.

Редактирано от mililia
  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Искам съвет на тази програма:

 

Летим до/от Бари,кола под наем от летището.

 

1. ден-Кацаме около 12,30 и Бари-Матера,нощувка там.

2.ден  Алберобело-Лече,нощувка Лече.

3.ден Лече-Салерно ,тук имаме 4 нощувки

5. ден-Равело, Амалфи,Позитано

6.ден Помпей и Везувий

7.ден Капри/ или Неапол/

8.ден Салерно-Бари със следобедно разглеждане на града и сутринта е полета.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

1-2 ден от програмата - ние направихме следното: кацнахме в Бари и и се насочихме към Матера. Разгледахме я и се върнахме в Бари вечерта за нощувка, 2 ден сутринта хванахме влака за Алберобело и в този ден успяхме да видим Локоротондо и Мартина Франка, като не сме се пшретрепвали от бързане. Вечерта спахме в Лече. На мен лично Локоротодно ми хареса най-много. Нямаше много туристи и беше изключително приятно...

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Искам съвет на тази програма:

 

Летим до/от Бари,кола под наем от летището.

 

1. ден-Кацаме около 12,30 и Бари-Матера,нощувка там.

2.ден  Алберобело-Лече,нощувка Лече.

3.ден Лече-Салерно ,тук имаме 4 нощувки

5. ден-Равело, Амалфи,Позитано

6.ден Помпей и Везувий

7.ден Капри/ или Неапол/

8.ден Салерно-Бари със следобедно разглеждане на града и сутринта е полета.

Защо не пробвате нещо такова:

1. Бари - Алберобело- Матера (нощувка)

2. Матера - Салерно (тук може да видите и нещо от Равело)

3. Салерно-Амалфи-Позитано (нощувка в Соренто, Кастелмаре или в Неапол)

4. Помпей и Везувии (нощувка в Соренто, Кастелмаре или в Неапол)

5. Капри (нощувка Соренто,Кастелмаре или в Неапол)

6. Соренто - Лече (нощувка в Лече)

7. Лече - Бари

Редактирано от mililia
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 5 седмици по-късно ...

Здравейте,

завърнах се от кратко, но очарователно пътуване из Пулия. Това наистина е една непозната и различна Италия. Предвид липсата на транспорт между Матера и Алберобело намерихме една българка, която живее там. Организира ни транспорт и ни придружи на една целодневна обиколка. Отбихме се в едно от селцата в което произвеждат невероятни местни сирена. 
 

Редактирано от Георги
премахнат имейл адрес
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 4 седмици по-късно ...

Привет магеланци:)

 

планирам 2,5 дни в Пулия /за да има повод да се върна за още:)/ - за толкова време мисля да посетиме Матера и Алберобело и половин ден за Бари и зоопарка, тъй като ще сме с деца. Ще спиме в Бари. Няма да наемаме кола и в тази връзка, тъй като първият ден ни е неделя за кой от двата града да го отделиме? Чудя се дали има значение предвид, че сигурно в неделя нищо не работи....Другото ми питане е за автобусите /прочетох влак в неделя няма/ - къде са позиционирани в Бари и мога ли да видя разписание в нета, за да направя план от сега?  Ако имате съвети и за зоопарка също приемам:) Весели празници на всички!

Връзка към мнение
преди 44 минути , malDivka каза:

Привет магеланци:)

 

планирам 2,5 дни в Пулия /за да има повод да се върна за още:)/ - за толкова време мисля да посетиме Матера и Алберобело и половин ден за Бари и зоопарка, тъй като ще сме с деца. Ще спиме в Бари. Няма да наемаме кола и в тази връзка, тъй като първият ден ни е неделя за кой от двата града да го отделиме? Чудя се дали има значение предвид, че сигурно в неделя нищо не работи....Другото ми питане е за автобусите /прочетох влак в неделя няма/ - къде са позиционирани в Бари и мога ли да видя разписание в нета, за да направя план от сега?  Ако имате съвети и за зоопарка също приемам:) Весели празници на всички!

за толкова кратко време не мисля, че има смисъл да ходите до зоопарка , освен ако не сте мега любители на животни.По-добре се разходете повече време в Бари и около морето. За времето за което ще стигнето до Фазано може да отидете до Полиняно а маре или Монополи :)

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
2 hours ago, mu_ry said:

за толкова кратко време не мисля, че има смисъл да ходите до зоопарка , освен ако не сте мега любители на животни.По-добре се разходете повече време в Бари и около морето. За времето за което ще стигнето до Фазано може да отидете до Полиняно а маре или Монополи :)

М дааа, благодаря! Сега погледнах по-детайлно, че този зоопарк въобще не в Бари....с каквото впечатление бях останала. Идеята не е толкова за животните, колкото че има някакви атракциони и децата щяха да се разнообразят след обикалянето.

Някакви насоки за автобуси, с които можем да стигнем до Матера /Алберобело в неделя? Гледах в нета, но нещо не съм сигурна, че се ориентирах...

Билетите разбрах, че са около 4,50 евро в посока за влака.

Връзка към мнение

кога ще пътувате?

последният път бяхме точно за Ферогосто (в средата на август) и въпреки че на много места имаше табелки, че е затворено за лятна ваканция, имаше супермаркети на половин работен ден и в събота и в неделя

 

това е в момента разписанието до Матера, гарата е отделна, ще я видите, непосредствено до Централната гара на Бари, последно я обновяваха

 

http://ferrovieappulolucane.it/wp-content/uploads/2013/07/ORTRENI11-12-2016.pdf

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Преди два месеца бяхме в Матера, в  ден  неделя. Музеите и църквите бяха отворени.  Кафета , сладкарниците и магазините за сувенири  също работеха.  Само за  ресторантите  хванахме онази дълга обедна почивка , но иначе и те работеха  . За другите магазините  честно казано не си спомням.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 6 часа, malDivka каза:

Страхотни сте , благодаря! Сега ще се прегледам и инфото за автобусите:)                 

Преди месец и аз бях в Бари за 3 нощувки. В неделя отидохме до Матера с автобус (единственият начин), до спирката се стига като се премине в подлеза на ж.п. гарата от централният вход, след като се излезе на булеварда се тръгва на дясно и на около 150 м. е спирката, която не е обозначена. Относно билетите е добре да се вземе от някоя будка за вестници, защото аз бях чела, че се продават от шофьора, но не беше така и се наложи автобуса да спира до такава будка и всички, които бяха като мен слязохме да си купим. Това което аз намерих като разписание е че първият автобус тръгва в 10 ч., използвахме него. Хубаво е да си вземете билети за обратно като пристигнете отново от будка за вестници, защото затварят по някое време следобед, ние се върнахме с автобуса в 18:40 и си купихме билети от автомат, но ни помогна един италианец, защото избора на опция не ми беше много логичен. Пътуването отнема 2 часа в посока, цената на билета е 4,9 е. В понеделник до Алберобело може да се стигне с влак, цената също е 4,9 е. Перона на влака се намира : като се застане с лице към централна гара, влиза се през входа и веднага се тръгва на ляво, слиза се в подлеза и се върви до края, след като се изкачите по стълбите се намира и павилиона за билети, които предварително трябва да се валидират на машинкита.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 4 години по-късно ...

Здравейте, имаме билети за 4-11. юли за Бари. Интересуваме се от гледки, природни забележителности и плажове.

 Иска ми се базите да са с лесен достъп до обществен транспорт и до плажове.

Моята идея е :

1 ден - /4 юли, неделя/ - кацаме на обяд в Бари - отбиване в Саленто и предвижване до Лече, нощувка;

2 ден - /5 юли, понеделник/- Отранто, Санта Мария ди Леука, Лече, нощувка;

3 ден - /6 юли, вторник/ - Галиполи, Лече, нощувка;

4 ден - /7 юли, сряда/ - Остуни, Монополи, нощувка

5 ден - /8 юли, четвъртък/ - Полиняно а маре, Бари, нощувка

6 ден - /9 юли, петък/ Алберобело, Локоротонтондо, Бари, нощувка

7 ден - /10 юли, събота/ Матера, Бари, нощувка

8 ден - /11 юли, неделя/- полет към София 

Моля ви коментар и евентуално предложения!

Връзка към мнение

2 ден, Рока - Grotta Della Poesia и малко по-надолу фаральоните на Torre Sant Andrea , направете един хубав плаж на Бая Дей Турки и не ходете чак до Леука.

 

3. Ден , може да отидете и до Porto Selvaggio, че е малко по-различен плажа.

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
  • 2 години по-късно ...

Чудя се за едно пътуване петък-неделя къде да се позиционираме за 2 нощувки? Мисля си за Остуни, дали е добра идея? Чудя се и какво точно да разгледаме - мисля Лече и Остуни. Или пък да спим в Лече и да разгледаме Лече и Отранто. 

Била съм в Бари, Матера, Полиняно и Алберобело. 

 

Предварително благодаря за идеите 🙂 

Връзка към мнение

Така, положението е следното - групата отказва да делим нощувките. За Остуни няма да остане време. Затова си мисля къде да направим едно попътно спиране с влака? Гарата да е близо до центъра, да няма много ходене. Примерно Монополи?

Връзка към мнение
преди 5 минути , Eva eva каза:

Така, положението е следното - групата отказва да делим нощувките. За Остуни няма да остане време. Затова си мисля къде да направим едно попътно спиране с влака? Гарата да е близо до центъра, да няма много ходене. Примерно Монополи?

И Монополи, и Полигняно - както прецените. Аз бих предпочел Остуни пред Лече. Но на вкус и цвет ...

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
На 21.10.2023 г. в 14:48, Eva eva каза:

Или пък да спим в Лече и да разгледаме Лече и Отранто. 

Бил съм в Óтранто /произнася се с ударение на О/, много ми хареса, но през лятото, има страхтен плаж. А и иторическият му център също е готин.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 9 минути , Eva eva каза:

Така, положението е следното - групата отказва да делим нощувките. За Остуни няма да остане време. Затова си мисля къде да направим едно попътно спиране с влака? Гарата да е близо до центъра, да няма много ходене. Примерно Монополи?

В Монополи от гарата до началото на стария град има 1 км. 
Аз за Остуни бих си оставила време. Щом сте група, слизате от влака, хващате автобус или голямо микробусно такси.

Ние такова хванахме на отиване по случайност. За по 2€ на човече.
На връщане – пеш. Не знам дали ще се отворят тук тези снимки, от края на октомври са.

Много ми беше приказно там. В Лече освен красиви сгради, друго не ме грабна. Но... зависи от възприемащия.
 

  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.