Прескочи до съдържание

Български Банки - кратки въпроси и дискусии


Препоръчани мнения

8 minutes ago, akair said:

Идеята ми беше, че конкретната банка (и нейните практики) са questionable.

Дано някой магеланец си направи експеримент и да попита служител в която и да е банка какви са сетълмънтите на банката, как разгриначават плащане онлайн от плащане на пос  от плащане онлайн в чужбина от плащане на пос в чужбина и какви такси начисляват, ... Склонен съм да вярвам, че повечето служители ще се оплетат и няма да могат да дадат адекватен отговор :)

 

:-))))Нивото в Бг е вече толкова ниско,че трябва да  се внимава с правописа,а не да се задават въпроси за сетълмент:-)))

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Срещал съм банки, които не изпадаха в такива дребнавости (поне за услугите, които аз ползвах - базови преводи онлайн и плащане с КК и ДК), но това не значи, че не са имали "особености" за други техни услуги.

7 minutes ago, Еминко said:

:-))))Нивото в Бг е вече толкова ниско,че трябва да  се внимава с правописа,а не да се задават въпроси за сетълмент:-)))

Note taken.

Връзка към мнение
36 minutes ago, Kaloyan89 said:

На мен ми се вижда абсурдно, да не би да ви уволни, че искате да си смените сметката? В такъв случай, мога само да посъветвам да си намерите синдикат и адвокат. 

Ама ти на коя планета живееш? Шефът разполага с безброй инструменти напълно законно да ти вгорчи живота и можеш да се оплакваш само на арменския поп. А когато си с кредит за 20-30 години напред, не е толкова лесно да му теглиш една майна. И той го знае, защото една от най-порочните практики в България е банките да изискват служебна бележка от работодателя за доходите в последните напр. 12 месеца. В момента, в който поискаш такава бележка, работодателят вече знае, че си му роб и че прагът ти на търпимост рязко се е вдигнал.

Преди десетина години бях в подобна ситуация и се отървах от началнически тормоз само защото предпочитаната банка вече черно на бяло ми беше отказала кредит.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
1 hour ago, Еминко said:

:-))))Нивото в Бг е вече толкова ниско,че трябва да  се внимава с правописа,а не да се задават въпроси за сетълмент:-)))

Те и заплатите на фона на рекордните им печалби са много ниски, така че за каквото плащат банките, такова качесто работници получават.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Аз в българска банка имам само кредитна виза, дебитна виза електрон и дебитна мастър - всички на ОББ. Плащал съм на ПОС терминали къде ли не - и в БГ и в чубина и по интернет във всякакви валути - няма абсолютно никакви допълнителни такси.

Иначе имам испанска дебитна виза и няколко малтийски дебитни мастър - никакви такси при плащане в евро на ПОС в чужбина и по интернет. Отгоре на всичко трансфер в евро до всяка държава в ЕС ми струва 1 евро (до 5000 евро), а входящите трансфери - 0 (нула евро).

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Темата е за българските банки, иначе щях да кажа условията на испаснката ми банка, не за да видите разликите, а за да видите, че няма прилики..

 

Връзка към мнение

В повечето банки за да се постигнат условията, които ще напиша се иска  да се превежда при тях заплатата. Повечето от тях имат идентични  условия, но има все още някоя и друга, която иска пари за някои неща.

 

В моята банка се възползвам от тези условия:

 

Дебитна и кредитна карта без никакви  годишни такси и поддръжки.

 

Ако сметката е обща със съпруг /съпруга и другите карти са също напълно безплатни.

 

Безплатни преводи от гише или през банкирането в страната и в ЕС на обща стойност 50 хиляди евро на година.

 

Входящи преводи безплатни.

 

Теглене и внасяне на пари от банкомат или  гише, безплатно без значение от сумите.

 

До тук се видя, че аз не давам нито цент за каквото и да е, освен, ако не връщам пари по кредитната карта, което никога не става.

 

Освен това, при автоматично плащане от сметката на ток, вода, газ, телефон и пр, не само, че не ми начисляват разни стотинки, а ми връщат 3% от общата сума за месеца, като има максимум от 20евро на месец. 

Лично аз, не само, че не давам стотинка на банката, а реално печеля от нея  по около 40-50 евро на година от тези връщания.

Отделно пускат  и разни промоции по кредитната карта, като връщане на 3-4% за определени месеци разбира се с максимум 20-25евро. Последно миналия декември и януари имаше такава промоция и се възползвах.

 

Предо бях в една друга, където, ако техния банкомат е счупен и теглиш от друг по това вече, връщаха комисиона.

 

 

Единствено има такса превалутиране, ако платя в лева или някаква друга валута различна от евро, както и при  теглене кеш от друг банкомат, но при всички случаи излизам на печалба в края на годината.

 

  • Харесвам 10
Връзка към мнение

Е, са се депресирах вече

между другото лихвите в Европа по депозитите не бяха ли ниски, докато в БГ все още имаше доста високи...?

Връзка към мнение
преди 19 минути , bad kid каза:

Е, са се депресирах вече

между другото лихвите в Европа по депозитите не бяха ли ниски, докато в БГ все още имаше доста високи...?

Така беше. Когато имаше в България високи лихви по депозити от 6-7-8% в Испания бяха към 3-3,5%.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 20 часа, Vyara каза:

Картата ми е Visa PayWave, може това да има значение. На физическо лице е.

Спомням си, че точно покрай тези билети от извлечението приятел от компанията каза за някви такси и ми стана странно, но на мен не са ми удържали такива.

Яввно ползвате пакет "Моят избор" или "Моят избор Онлайн", за които спомена @macf1an. Не знаех за тях, но изглеждат много добре на хартия и днес ще посетя офис на ПИБ и вероятно ще взема и аз такъв пакет. Благодаря, @macf1an! :) Отдавна се дразня много на таксата, която ми начисляват за плащане на чужд ПОС, а с този пакет нещата изглеждат съмнително добре... 3 лв месечна такса (1 лв стандартна такса без пакет) с 2 безплатни междубанкови превода на месец (2 х 1.10 лв) + безплатно токън устройство (28.00 лв) + безплатно теглене на бакомат (0.20 лв на банкомат на ПИБ и май около левче на чужд)... Само от тези неща 2-та лв по-висока месечна такса се "избиват", а като премахнем и онези 0.25% за плащане на чужд ПОС... :)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
Георги Матеев
преди 2 часа, Alexander каза:

Дебитна и кредитна карта без никакви  годишни такси и поддръжки.

 

Ако сметката е обща със съпруг /съпруга и другите карти са също напълно безплатни.

 

Безплатни преводи от гише или през банкирането в страната и в ЕС на обща стойност 50 хиляди евро на година.

 

Входящи преводи безплатни.

 

Теглене и внасяне на пари от банкомат или  гише, безплатно без значение от сумите.

 

Единствено има такса превалутиране, ако платя в лева или някаква друга валута различна от евро, както и при  теглене кеш от друг банкомат, но при всички случаи излизам на печалба в края на годината.

 

Revolut предоставя същите екстри, че и доста отгоре:

 

- дебитна карта без годишни такси и поддръжки, същото важи за допълнителните карти

- безплатни онлайн преводи към всички банки в ЕС (включително в България)

- безплатни входящи еврови трансфери по персонална IBAN сметка

- безплатни входящи GBP трансфери по персонална британска сметка

- безплатно зареждане на Revolut сметката чрез каквато и да е дебитна карта

- нулева такса за плащане на ПОС терминал в цял свят

- нулева такса за теглене на кеш от АТМ в цял свят, включително в БГ (в рамките на 200 EUR / GBP месечно)

- нулева такса превалутиране, а превалутирането е по междубанков курс - значително по-изгоден от тези на Visa / Mastercard

 

И още и още... Покажете среден пръст на нашенските банки: www.revolut.com

  • Харесвам 13
Връзка към мнение
преди 36 минути , chandni каза:

"Моят избор Онлайн"

Ползвам го, но не съм обърнала внимание в условията му да се говори за плащанията през ПОС, но е и факт че не ми взимат такава такса.

Връзка към мнение
преди 3 часа, bad kid каза:

между другото лихвите в Европа по депозитите не бяха ли ниски, докато в БГ все още имаше доста високи...?

В коя банка има такива доста високи лихви по депозити? :rolleyes:

Връзка към мнение
преди 2 минути , Фил каза:

В коя банка има такива доста високи лихви по депозити? :rolleyes:

Говоря за лихвите до преди 3-4 години...Тогава бяхме по-добре с лихвите...

в момента...студена вода от чешмата.

Връзка към мнение
преди 3 часа, chandni каза:

Благодаря

Периодично пускат промоции - моят пакет е 1 лв на месесц.

Внимателно с IQ сметката - много е тънък моментът със захранването й. Даже е препоръчително първо да си създадеш само такава сметка, която да захраниш на място (ако нямаш друга в ПИБ), и след това да я включиш в пакет с тези услуги.

Връзка към мнение
31 minutes ago, Фил said:

В коя банка има такива доста високи лихви по депозити? :rolleyes:

Сега в България е около 1% в Европа е 0.05. Но отвсякъде ни клатят де. Маржът на банките е по 30-тина процента.

Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

ПИБ взеха да изнагляват много и май ще се развеждаме..

Преди 1-2 месеца се зарадвах, че са по-скромни при зареждане на revolut-a, но днес се оказа, че са станали по-алчни от Райфайзен дори!

 

При зареждане от Райфайзен за 10 евро ми взимаха 19,79 или си слагаха 1%, докато ПИБ взимаше по-малко, поне до скоро.

Преди 2-3 дни заредих от ПИБ и днес с изненада установявам, че вече за 10 евро ми взимат 19,84лв и отделно още 0,05лв или общо 19,89.

Съвсем скоро ще ги закръглят на 20лв.

 

Връзка към мнение
преди 11 минути , Alexander каза:

ПИБ взеха да изнагляват много и май ще се развеждаме..

Преди 1-2 месеца се зарадвах, че са по-скромни при зареждане на revolut-a, но днес се оказа, че са станали по-алчни от Райфайзен дори!

 

При зареждане от Райфайзен за 10 евро ми взимаха 19,79 или си слагаха 1%, докато ПИБ взимаше по-малко, поне до скоро.

Преди 2-3 дни заредих от ПИБ и днес с изненада установявам, че вече за 10 евро ми взимат 19,84лв и отделно още 0,05лв или общо 19,89.

Съвсем скоро ще ги закръглят на 20лв.

 

Дебитна или кредитна.

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   1 магеланец

    • timobg
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.