Прескочи до съдържание

бързи въпроси Лондон - бързи въпроси


Препоръчани мнения

Тъй като и на нас ни предстои един кратък Лондон - 20.05-24.05, при това сравнително бюджетен (ок. 300 паунда с безплатни нощувки в Hammersmith), ще използвам темата за да задам няколко въпроса:

1. Какво представлява тази Oyster card?

2. Кои от платените забележителности си заслужават? stanimir спомена Уестминстърското абатство и Уиндзор (този ми идва малко далече за само 3 пълни дни в града), какво друго платено е добре да видим като за първи път в Лондон? На една магеланска сбирка дочух и за някакъв небостъргач, където можеш да се качиш безплатно (но не и да снимаш).

3. Летим с Ryan и кацаме в 23.10 на летище Станстед. Колко горе-долу отнема проверката на влизане в UK, за да знам за колко часа да си резервираме easybus до центъра? По това време метро вече няма, но доколкото видях автобуси до Hammersmith има и в 2 през нощта. Денонощни ли са?

 

По принцип си проверявам и чета доста преди да питам, но този път още не съм започнал и понеже случайно попаднах на темата, реших да се направя на готованец и да поискам информацията на готово. Съжалявам, ако повтарям едни и същи въпроси, на които вече сте отговаряли.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Тъй като и на нас ни предстои един кратък Лондон - 20.05-24.05, при това сравнително бюджетен (ок. 300 паунда с безплатни нощувки в Hammersmith), ще използвам темата за да задам няколко въпроса:

1. Какво представлява тази Oyster card?

2. Кои от платените забележителности си заслужават? stanimir спомена Уестминстърското абатство и Уиндзор (този ми идва малко далече за само 3 пълни дни в града), какво друго платено е добре да видим като за първи път в Лондон? На една магеланска сбирка дочух и за някакъв небостъргач, където можеш да се качиш безплатно (но не и да снимаш).

3. Летим с Ryan и кацаме в 23.10 на летище Станстед. Колко горе-долу отнема проверката на влизане в UK, за да знам за колко часа да си резервираме easybus до центъра? По това време метро вече няма, но доколкото видях автобуси до Hammersmith има и в 2 през нощта. Денонощни ли са?

 

По принцип си проверявам и чета доста преди да питам, но този път още не съм започнал и понеже случайно попаднах на темата, реших да се направя на готованец и да поискам информацията на готово. Съжалявам, ако повтарям едни и същи въпроси, на които вече сте отговаряли.

Здравей, и ние с детето на там сме се запътили, само че по-рано от 25.04 до 27.04 и след това Ирландия. Та каквото научих аз за Ойстер картата : купуваш си я или от автомат или от гише по гарите, зареждаш вътре сума, която искаш (5 паунда са капаро за самата карта) и след това картата се чекира във всяко превозно средство (както електронните карти в нашия градски транспорт), най-изгодния вариант за пътуване в Лондон, някъде четох че дори до летище Гетуик може да се ползва картата (още не знам, но ще разбера на 27, защото от там излитаме към Ирландия). След като приключи визитата в Лондон картата може да се върне и така да си прибереш депозита. По втората точка, много зависи по какво си падаш, аз понеже ще пътувам с 4 годишно, сме се насочили към детски тип атракциони : Окото, къщата на Шрек, Аквариума, Зоологическата градина (ако ми стигнат парите, там искам да и взема вход до плажа на пингвините, за да ги гушка и да си играе стях, но е малко скъпичко, освен входа за зоопарка, се плащат допълнителни 52 паунда на човек), за два дена толкова - Леголанд ще го оставим за друг път. За Станстед : ние също кацаме по това време и понеже се бях притеснила дали ще хванем последния шатъл до хотела (ще нощуваме на летището, защото с малко дете не ми се пътува по нощите), като се обадих в хотела, момичето ми каза, че от кацането до 45 минути би трябвало да сме излезни навън (освен ако няма нещо извънредно). 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

1. https://tfl.gov.uk/fares-and-payments/oyster/what-is-oyster?intcmp=1685Oyster card, карта за транспорта

2. при първото ми ходене не посетих никой от платените обекти и аз имах 3 цели дни, имаше какво да се разглежда и безплатно

вторият път влезнах в Уестмиснстър, не съжалявам, но  не е и толкова УАУ   :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Колко да е Уау , то е ценно с историята , коронацията на кралете , и личностите погребани там. Иначе нищо особено , средновековна сграда като много други.

 

 

Не се заяждам ама това " цели три дни " за Лондон е ... търся подходяща усмивка ;)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Дано да я намериш подходящата усмивка, защото не разбирам какво имаш предвид. Това, което написах е, че ако си 3 дни има какво да се посети и безплатно.

Връзка към мнение

 Та каквото научих аз за Ойстер картата : купуваш си я или от автомат или от гише по гарите, зареждаш вътре сума, която искаш (5 паунда са капаро за самата карта) и след това картата се чекира във всяко превозно средство (както електронните карти в нашия градски транспорт)

 

Някъде сигурно по лондонските теми съм писал, но е много важно да се запомни, че при смяна на влак с метро по време на едно и също пътуване, картата се чекира и на транзитен автомат на междинната спирка. В противен случай ще ви бъде начислена по-висока тарифа. Общо взето, гледайте какво правят местните пред вас, които са слезли от влака/метрото и се насочват към свързващото метро/влак и няма да сбъркате...

  • Харесвам 7
Връзка към мнение

2. Кои от платените забележителности си заслужават? stanimir спомена Уестминстърското абатство и Уиндзор (този ми идва малко далече за само 3 пълни дни в града), какво друго платено е добре да видим като за първи път в Лондон? На една магеланска сбирка дочух и за някакъв небостъргач, където можеш да се качиш безплатно (но не и да снимаш).

 

Въпрос на вкус и интереси

Нещо, което не е обсъждано тук, е музеят на Шерлок Холмс. Малко странно на пръв поглед да има музей на нещо несъществуващо, но на мен ми хареса много. Показателен е начинът, по който изкарват пари от нещо несъществуващо. Човек ще каже, че са македонци.

 

Аз бих посетил мач от *-найста английска дивизия B)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

 

3. Летим с Ryan и кацаме в 23.10 на летище Станстед. Колко горе-долу отнема проверката на влизане в UK, за да знам за колко часа да си резервираме easybus до центъра? По това време метро вече няма, но доколкото видях автобуси до Hammersmith има и в 2 през нощта. Денонощни ли са?

 

По повод easybus, които не съм ползвала до сега и да ползвам и аз темата, ако се резервира easybus за определен час, но не успее да се хвани в указания час, билетът може ли да се ползва за следващия след него или гори?

Връзка към мнение
3. Летим с Ryan и кацаме в 23.10 на летище Станстед. Колко горе-долу отнема проверката на влизане в UK, за да знам за колко часа да си резервираме easybus до центъра? По това време метро вече няма, но доколкото видях автобуси до Hammersmith има и в 2 през нощта. Денонощни ли са?

 

 

По повод easybus, които не съм ползвала до сега и да ползвам и аз темата, ако се резервира easybus за определен час, но не успее да се хвани в указания час, билетът може ли да се ползва за следващия след него или гори?

Връзка към мнение

 

 

По повод easybus, които не съм ползвала до сега и да ползвам и аз темата, ако се резервира easybus за определен час, но не успее да се хвани в указания час, билетът може ли да се ползва за следващия след него или гори?

 

 

Напоследък служителите на easybus на всички лондонски летища правят каквото си искат. Случвало ми се е да ме качат на автобуса при по-ранно излизане от летището, вместо да ме оставят за този посочен в билета ми. Също така обаче ми се е случвало на Виктория да откажат да ме качат при по-ранно явяване, което наложи изчакване на "правилния" автобус. Трудно е да се каже със сигурност, правилата им бяха сравнително гъвкави, но пак казвам - на място нещата варират...

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Напоследък служителите на easybus на всички лондонски летища правят каквото си искат. Случвало ми се е да ме качат на автобуса при по-ранно излизане от летището, вместо да ме оставят за този посочен в билета ми. Също така обаче ми се е случвало на Виктория да откажат да ме качат при по-ранно явяване, което наложи изчакване на "правилния" автобус. Трудно е да се каже със сигурност, правилата им бяха сравнително гъвкави, но пак казвам - на място нещата варират...

А ако оставя билета да го купя на място предполагам цената ще е доста по-висока?

Връзка към мнение

А ако оставя билета да го купя на място предполагам цената ще е доста по-висока?

 

Със сигурност цената ще бъде значително по-висока. При тях принципът е колкото по-рано, толкова по-ниска цена. Моят съвет е да заложиш минимум един час след кацане на самолета като час за качване в автобуса. Може да се наложи да почакаш, но може и да те качат на по-ранен автобус ако излезеш по-рано от летището. Във всички случаи обаче билетът няма да изгори. За връщане също предвиди по-ранен час, защото е по-добре да чакаш на летището, отколкото да не те качат по една или друга причина на автобуса или пък да попаднеш в някое от приятните лондонски задръствания. Аз принципно затова не обичам автобусните трансфери и винаги съм предпочитал влаковете за придвижване от/до летищата в Лондон, но разликата в цената е значителна...

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Със сигурност цената ще бъде значително по-висока.

Много ти благодаря, така ще направя, че и без друго имам престой в Лондон само 9 часа в посока и се пазя от сакатлъци.

Връзка към мнение

Относно кацането на Stansted в 23:10 - именно в този период кацат много полети и много често опашките са на пръв поглед впечатляващи, но проверките се извършват много бързо и като цяло потокът от хора се движи бързо.

Отделно има голяма секция с ePassport gates.

 

Много зависи също къде ще кацнете и дали ще трябва да използвате вътрешния влак до основната сграда. Също зависи дали пътувате с чекиран багаж.

При едно от последните ми кацания, самолетът кацна в 22:20, 22:35 бях минал паспортната проверка, но чаках около 30 минути на багажната лента.

Ако няма наистина нещо особено, 45 минути би трябвало да ви стигнат.

 

Относно небостъргачa с безплатен достъп, трябва да имате предварителна (безплатна) резервация: http://skygarden.london/sky-garden

 

Ако сте за пръв път в Лондон, то спокойно можете да запълните и 3-те дни само с безплатни атракции.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Мари, да използвам, че си тук. С билет за Станстед експрес могат да се използват 2в1, нали? Но ако е еднопосочен само за деня на пътуване? А ако е двупосочен във времето между двете пътувания? И нали не беше само за една забележителност, а можеш да използваш билетите от железницата за колкото си поискаш?

 

Чудя се как да комбинирам нещата за двама възрастни и дете на 7 г. Не съм проверявала в метрото за детето дали следва Ойстер да ползвам или е безплатно.

Редактирано от Bliss
Връзка към мнение

Мари, да използвам, че си тук. С билет за Станстед експрес могат да се използват 2в1, нали? Но ако е еднопосочен само за деня на пътуване? А ако е двупосочен във времето между двете пътувания? И нали не беше само за една забележителност, а можеш да използваш билетите от железницата за колкото си поискаш?

 

Чудя се как да комбинирам нещата за двама възрастни и дете на 7 г. Не съм проверявала в метрото за детето дали следва Ойстер да ползвам или е безплатно.

Ако е еднопосочен билета, офертите ще важат само за деня.

При двупосочен билет, важат за всички дни между пътуванията.

Можеш да ги ползваш за повече от една забележителност.

Трябва да си разпечаташ ваучер от сайта предварително и да имаш за двамата билети за пътуване.

 

Детето ще пътува безплатно, ако е придружено от възрастен с Ойстер.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Относно EasyBus. Може да го ползваш от/до 60 мин.преди/след часа на билета ти , при наличие на свободни места. Иначе естествено си чакаш часа.

Не съм сигурен сега , но последно беше някъде 18 £ ако купиш билет от летището.

Това за двупосочен.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

няма  

 

и без друго имам престой в Лондон само 9 часа в посока и се пазя от сакатлъци.

 

Да не ви сугестирам, но аз имам много "опит" с лондонския транспорт. Нямам пътуване до там (няма значение дали е било служебно или за удоволствие, дали е организирано от други или от мен, няма значение сезона .... изобщо нищо няма значение), при което да не съм имала транспортни приключения. То не бяха вулкани, то не бяха убийства наречени за терористични актове, то не беше "снеговалеж", аварии, то какво ли не беше. :blink:

 

Затова, винаги имайте план "Б" за Лондон.

Връзка към мнение

Здравейте магеланци! Аз вчера се върнах от Лондон.

Пътуването Варна-Лутън и обратно и целият престой в Лондон мина неусетно. Изпълнихме програма мах. Много неща видяхме, много впечатления натрупахме, и ще имаме много хубави спомени. Пътуването с двуетажните автобуси не е за пропускане. И винаги на вторият етаж. Внимавайте със слизането по стълбичката, малко е трудничко, но само докато се свикне, че трябва да се държите много здраво за парапета. Ние пътувахме само с Ойстери. Купихме ги от машина на станция за метро. Ние не видяхме гишета с оператори за тази цел. Не е трудно. Два три бутона се натискат, слагаш парите на съответното място, като ние за един ойстер бяхме предвидили -5 паунда депозит +10 паунда. С една операция закупихме 3 ойстера за 45 паунда. И така се возихме до откат. Само с автобуси. Много е удобно. Бях си разпечатала карта Map bus от сайта им. А имахме и мобилно приложение заредено в телефон. Проблем никакъв. Слизахме от един автобус, качвахме се на следващ и така до съответната забележителност. Важно е да се знае, че на ден повече от 4,50 паунда не може да бъдат изтеглени от ойстера. А това са 4 пътувания, /едно пътуване е 1,5 паунда/. Всички останали пътувания за деня до 24,00 часа са безплатни. Дори можете да проверите горното на всяка машина за ойстери с допир на картата. И ще ви излезе история на пътуванията за ден - с кой номер автобус и в колко часа сте го ползвали. Ще видите, че петото, шестото и т.н. са 0 паунди.

Ние стигнахме до 10 пътувания на ден. Единични билети се купуват от същите машини, но колкото разбрах са 4,50 паунда. Не ни се наложи да купуваме единични билети. Бях избрала хотел на 20 мин. пеш от спирката на Изи бас. Така, че отиването ни до хотела при пристигането и при отпътуването ни - от хотела до спирката го извървяхме пеш. Ойстера го върнахме на същите машини, пак с два бутона, и с допир на ойстера до съответното място на машината. Машината ни върна депозита от 5 паунда +остатъка, който не можахме да използваме, понеже излизането ни от хотела и придвижването ни  към спирката за автобуса, за да ни отведе до Лутън, беше в 2,00 часа посред нощ. След 24,00 часа не работят станциите на метрото. Не сме ползвали метро, не сме ползвали влак.

  • Харесвам 12
  • Браво 1
Връзка към мнение

На една магеланска сбирка дочух и за някакъв небостъргач, където можеш да се качиш безплатно (но не и да снимаш).

Може би за това става дума Sky garden

https://skygardentickets.com/skygardenpublic_ui/events/

Ско е това - ние имаме много снимки от там, не е имало проблем.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

За Скай гардън, е необходимо да имате резервация, която се прави на сайта им, за определен ден и час и е безплатна. Но за април имаше много малко дати активни на календара. Не че са се свършили часовете за посещение, просто бяха определени няколко дати само, и не съвпадаха с нашият престой в Лондон. Следващият път!  До колкото следях календара им в сайта, датите за посещение за съответен месец ги активират последния ден на предния месец. А в Лондон най-високата сграда - небостъргач е Шард. За там има вход, около 25 паунда онлайн, на място е по-скъпо. Скай гардън е от северната страна на река Темза, и почти точно срещу нея е Шард от южната страна на реката.

Връзка към мнение

За Скай гардън, е необходимо да имате резервация, която се прави на сайта им, за определен ден и час и е безплатна. Но за април имаше много малко дати активни на календара. Не че са се свършили часовете за посещение, просто бяха определени няколко дати само, и не съвпадаха с нашият престой в Лондон. Следващият път!  До колкото следях календара им в сайта, датите за посещение за съответен месец ги активират последния ден на предния месец. А в Лондон най-високата сграда - небостъргач е Шард. За там има вход, около 25 паунда онлайн, на място е по-скъпо. Скай гардън е от северната страна на река Темза, и почти точно срещу нея е Шард от южната страна на реката.

За скай Гардън от два месеца насам всеки ден следам датите (чакам да пуснат за 26 април) и съм забелязала, че пускат няколко дати, чак след като се резервират всички, тогава пускат за следващите дни, не ги активират за целия следващ месец на края на настоящия месец. 

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.