Прескочи до съдържание

Говорим си за Дронове


Препоръчани мнения

Вече и аз мога да се включа в темата.

Ставам все по-добър "пилот" … на дрон.:grin: Всъщност, не знам коллко е вярно това, но аз си се кефя:

 

https://youtu.be/1_3IMWGipH4 

 

DJI_0137-1.jpg.74cdd2bb33bd382166032718b70d5e24.jpg

 

DJI_0177-1.jpg.ff695a1b2e2d9698dda1bd7fe3178bc1.jpg

 

DJI_0173-1.jpg.be44d21008870f70cc851a430abb90cd.jpg

 

DJI_0124-1.jpg.6d4be747efd772cc198eacd49e8f7724.jpg

 

DJI_0167-1.jpg.a188b55a26de2ad599eebc72798b264b.jpg

 

@Фил, нали се сещаш защо те тагвам. :wink:

 

 

 

  • Харесвам 11
  • Браво 1
Връзка към мнение

Браво, хубаво видео и снимки! :smile3::clapping:
 

преди 33 минути , ven62 каза:

 

@Фил, нали се сещаш защо те тагвам. :wink:

Ми аз малко бавно загрявам  :unsure: ... не съм сигурен ... :unsure:
 

На 7.05.2020 г. в 2:29, ven62 каза:

2. За всяко летене се попълва заявка (на някои места казват 3-5 дни предварително). Официалния срок е 8. Въз основа на заявката ти издават разрешение за летене на твоята БЛС. 
...

Ти подава ли заявка за този полет? 

 

Връзка към мнение

 

преди 19 часа, Фил каза:

Ми аз малко бавно загрявам  :unsure: ... не съм сигурен ….:unsure:

...

 

:biggrin:

Имах предвид това:

 

"И мен от известно време ме сърбят ръчичките да си го взема това мини, ама нали сега не може много да се пътува, а и като знам какъв карък съм, ще вземе да се проточи настоящата ситуация (пу-пу, пепел ми на езика )  и така да се окаже, че в близко бъдеще ще си снимам основно около блока ... "

:biggrin:

 

 

преди 19 часа, Фил каза:

...

Ти подава ли заявка за този полет? 

...

Да. Ето отговора:

 

IMG_20200608_112422.jpg.ac13232c594db8c6be0e07963c844be3.jpg

 

Малко досадно - Обади се половин час преди да летиш. После пак се обади, ама 10 мин преди летене. И последно, като свършиш - пак се обади ...

 

 

Доста разговори проведох. :biggrin: И все питах. "Дронът е под 250 гр. Трябва ли да го регистрирам и да искам разрешение (подавам заявка) всеки път, когато реша да го използвам."

Въпреки, че хората бяха различни, винаги получавах един и същ отговор от типа: 

"Да, според нас трябва, особено в Altitude Zones, но ние не сме компетентния орган. Питайте Главна дирекция "Гражданска въздухоплавателна администрация" (ГД ГВА)."

 

 

За различните зони:

https://www.dji.com/bg/flysafe/geo-map

1.jpg.ddce4f65e9ebf6f2566ffffe3d959a62.jpg

 

 

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
  • Браво 1
Връзка към мнение
преди 28 минути , ven62 каза:

Малко досадно - Обади се половин час преди да летиш. После пак се обади, ама 10 мин преди летене. И последно, като свършиш - пак се обади ...

Доста разговори проведох.

Мдааа, мерси за инфото ... Тая бумащина е на път да ме разколебае ... :rolleyes:  - припомня ми вица за вълка и заяка :grin:
 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
На ‎8‎.‎6‎.‎2020‎ г. в 12:24, Фил каза:

Мдааа, мерси за инфото ... Тая бумащина е на път да ме разколебае ... :rolleyes:  - припомня ми вица за вълка и заяка :grin:
 

@Фичо -о-о, Светъл лъч в казуса (може ли да си летим без регистрации и заявки или не може)

Става въпрос за дрон под 250 гр.!

 

Писах на Главна дирекция „Гражданска въздухоплавателна администрация“:

--------------

Здравейте,

Благодаря за навременния отговор и разрешението за летене.

 

Ще си позволя да Ви попитам нещо:

 

Дронът е DJI Mavic Mini – 249 гр.

Има противоречива информация в мрежата, вкл. и на страницата на Главна дирекция „Гражданска въздухоплавателна администрация“ дали е задължително да регистрирам този дрон или не. Причината е, че е по-лек от 250 гр.:

https://www.caa.bg/bg/category/633  ->  „Приложение2 - Помощен материал – таблица за определяне на категорията на операцията и класа на БЛС“ Това е един Excel файл, в който пише че дронове под 250 гр. не е задължително да бъдат регистрирани. )

 

Но, ако не го регистрирам не бих могъл да подам заявка за разрешение за летене с дрона, съгласно инструкциите :

https://www.bulatsa.com/uslugi/informatsiya-duvs/

 

т.е. получава се малко параграф 22 или пък наистина летенето с този модел дрон не изисква никакви регистрационни и разрешителни процедури.

 

Предварително благодаря за отговора Ви.

Поздрави

Ven62

 ------------------------------------

 

Ето отговорът:

-------------------------------------------------

"Уважаеми г-н Ven62, при условие че вашата БЛС не е оборудвана със сензор улавящ лични данни, не лети над множество от хора и е по лека от 250г.

летенето с това БЛС не изисква никакви регистрационни и разрешителни процедури"

 

ААА БББ ВВВ

Инспектор,
отдел „Въздушно пространство,

 търсене и спасяване“
Главна дирекция  "Гражданска
въздухоплавателна администрация

 

------------------------------------------------------- 

 

Човекът беше така любезен да ми изпрати и регламента (РЕГЛАМЕНТ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ (ЕС) 2019/947 НА КОМИСИЯТА от 24 май 2019 година относно правилата и процедурите за експлоатация на безпилотни въздухоплавателни средства) , който регулира летенето с дрон.

https://eur-lex.europa.eu/legal-content/BG/TXT/PDF/?uri=CELEX:32019R0947&from=IT

 

Според мен това са по-важните текстове:

-------------------

Член 14

Регистрация на оператори на БЛС и сертифицирани БЛС

5.   Операторите на БЛС се регистрират:

а) | когато извършват експлоатация в „неограничената“ категория с което и да било от следните безпилотни въздухоплавателни средства: | i) | с MTOM от 250 g или повече или което в случай на удар може да предаде на човек кинетична енергия, по-голяма от 80 джаула; | ii) | което е оборудвано със сензор, който може да улавя лични данни, освен ако не отговаря на изискванията на Директива 2009/48/ЕО.

----------------------

Член 20

Конкретни разпоредби, свързани с използването на определени БЛС в „неограничената“ категория

а) | в подкатегория А1, определена в част А от приложението, при условие че безпилотното въздухоплавателно средство има максимална излетна маса, по-малка от 250 g, включително неговия полезен товар;

 ------------------------

Обърни внимание, че влиза в сила от 01.07.2020 г.

 

В заключение:

Имаш време да си купиш DJI Mavic Mini до края на месеца и от 1-ви юли да си летиш без допълнителни регистрации, разрешения, …, формалности.:wink:

 

 

Аз реших, за в бъдеще, да си отпечата мейла на този инспектор, както и тези два текста от регламента и да си ги сложа в чантичката на дрона. Ако някой полицай се опита да ми прави забележка, му ги давам да си ги чете.

 

 

 

 

  • Харесвам 3
  • Браво 3
Връзка към мнение
12 minutes ago, ven62 said:

@Фил -о-о, Светъл лъч в казуса (може ли да си летим без регистрации и заявки или не може)

Става въпрос за дрон под 250 гр.!

Дамммм... този мини приятел ще е следващия ми дрон. Отдавна съм се прицелил, само дето никой не иска да ми купи Фантома вече четвърти месец в ОЛХ-то. 🙂
Ето няколко сглобени кадри от Исландия.
 

 

  • Харесвам 1
  • Браво 4
Връзка към мнение
преди 9 минути , itcome каза:

Дамммм... този мини приятел ще е следващия ми дрон. Отдавна съм се прицелил, само дето никой не иска да ми купи Фантома вече четвърти месец в ОЛХ-то. 🙂
Ето няколко сглобени кадри от Исландия.

...

 

Еха-а-а, поздравления за клипчетата. Исландия е магия.

 

--------

Да попитам по-опитните:

Каква безплатна програма за видео редактиране препоръчвате?

Имам следните изисквания:

Да е семпла - като за мен.:wink:     Да може да прави поне 4 неща:

- Да запазва резолюцията на оригиналните клипчета т.е. да не е ограничена до HD.

- Да може да се слагат текстове (напр. като моите, грозно-сините в клипчето за Ал. Невски и Руската църква)

- Да може да се слага музика като фон

- Да може да се избира начина, по който се преминава от едно клипче в следващото.

Друго на мен не ми трябва.

 

Като казвам семпла, имам предвид да не е по-сложна от:

-  "Video editor" в Win 10 (върши работа, само дето ограничава изхода до HD)

- "Filmora9" - безплатната версия слага досаден воден знак по ширината на цялата картина

- "VideoPad" - безплатната (trial) версия позволява само 1-2 експорта на готовото клипче.

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 46 минути , ven62 каза:

@Фил -о-о, Светъл лъч в казуса (може ли да си летим без регистрации и заявки или не може)

Става въпрос за дрон под 250 гр.!

Много ти благодаря! :yes:

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
40 minutes ago, ven62 said:

Каква безплатна програма за видео редактиране препоръчвате?

 

Аз съм си още с Виндовс Мовие Макер. ХД-то не ми пречи. Усещането е важно 🙂 Направиха гениална игра само от кубчета с резолючия от 15 кубчета/пиксела за човече 🙂

 

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Последно ползвах Shotcut след като се разочаровах от OpenShot.

 

OpenShot е определено по простата програма, а и при мен се бъгна доста при едно по сложно клипче, но ако искаш само да изрежеш нещо и да налепиш частите е перфектна. Преходи и такива неща са леко скрити в контекстното меню. Слагането на текст е малко особено, става чрез външна програма

 

Shotcut изглежда малко "страшна" на пръв поглед, но това е по-скоро направено, за да прилича на професионалните софтуери. Работи се лесно, стига вече да имаш основните разбирания.

 

 

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 2 часа, ShaMan-H_Fel каза:

Последно ползвах Shotcut след като се разочаровах от OpenShot.

……...

Shotcut изглежда малко "страшна" на пръв поглед, но това е по-скоро направено, за да прилича на професионалните софтуери. Работи се лесно, стига вече да имаш основните разбирания.

 

Мерси, ще пробвам shotcut.

Връзка към мнение
На ‎10‎.‎6‎.‎2020‎ г. в 6:21, ShaMan-H_Fel каза:

 

Shotcut изглежда малко "страшна" на пръв поглед, но това е по-скоро направено, за да прилича на професионалните софтуери. Работи се лесно, стига вече да имаш основните разбирания.

 

 

Още един път - благодаря за shortcut-а.

Върши чудесна работа.

 

DJI_0192-1.thumb.jpg.e6c8cca5c686604e43991c95957d8212.jpg

 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

От МОСВ:
"Всички видове птици по време на гнездовия период са уязвими към човешки дейности предизвикващи безпокойство, увреждане или разрушаване на местообитанията им."

Източник - http://natura2000.moew.government.bg/PublicDownloads/Auto/OtherDoc/276295/276295_Birds_120.pdf, стр. 32

Връзка към мнение
Преди 1 час, Hadzhitodorovi каза:

От МОСВ:
"Всички видове птици по време на гнездовия период са уязвими към човешки дейности предизвикващи безпокойство, увреждане или разрушаване на местообитанията им."

Източник - http://natura2000.moew.government.bg/PublicDownloads/Auto/OtherDoc/276295/276295_Birds_120.pdf, стр. 32

Въпреки, че няма пряк упрек, аз да си кажа.

1. Дронът не е приближавал гнездото на по-малко разстояние от височината на самия стълб.

2. Гнездото се намира в село, на улица, заобиколено от къщи с нормален за едно селско ежедневие шум - фуражомелки, косачки на трева, трактори, коли и т.н.

 

@Hadzhitodorovi , за т.1 ще трябва да ми се доверите. Т.2 е проверима. При желание от Ваша страна ще Ви пратя на лични точния адрес в селото. (на 10 км. от Лом е)

 

 

Нека не бъдем по-католици от папата!

 

 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
  • 6 месеца по-късно ...

Някой успя ли да вземе изпита и да получи сертификат. Аз засега стигнсх до 100% завършена самоподготовка. Утре мисля да направя пробния изпит. А събота на спокойствие ако има часове и истинския изпит.

Връзка към мнение
  • 11 месеца по-късно ...

Според новите регламенти на ЕС валидни от 01.01.2021, всеки собственик на дрон, дори и по-лек от 250г, трябва да се регистрира като оператор на БЛС и да регистрира дрона. Доколкото разбрах обучението и сертифицирането не е задължително ако ще се управлява дрон от категория CE (под 250гр), но регистрацията  необходима.

 

https://drones.caa.bg/bg/news/operirane-s-bls-s-teglo-pod-250gr 

Връзка към мнение
В момента, П.Кръстев каза:

Според новите регламенти на ЕС валидни от 01.01.2021, всеки собственик на дрон, дори и по-лек от 250г, трябва да се регистрира като оператор на БЛС и да регистрира дрона. Доколкото разбрах обучението и сертифицирането не е задължително ако ще се управлява дрон от категория CE (под 250гр), но регистрацията  необходима.

 

https://drones.caa.bg/bg/news/operirane-s-bls-s-teglo-pod-250gr 

То няма нищо по различно от това което е в сила от миналата година. Не знам защо сега пак пишат на тази тема, мисля си че си намират теми за списване просто.

Връзка към мнение

Не знам, аз понеже получих такова чудо за подарък (DJI Mini 2) и сега се запознавам с всичките изисквания.

Нямам търпение да го пробвам, има ли нещо по-особено на което трябва да обърна внимание от към регулации, освен това което споменах по-горе и естествено спазване на изискванията за различните зони на картата (Altitude, restricted и т.н.) ?

 

Доколкото разбирам за такъв тип дрон не са необходими специални разрешения за полети от ГД ГВА? Т.е. това което @ven62 е взел за полета около Ал. Невски не е необходимо ?

Връзка към мнение
преди 1 минута , П.Кръстев каза:

Не знам, аз понеже получих такова чудо за подарък (DJI Mini 2) и сега се запознавам с всичките изисквания. Нямам търпение да го пробвам, има ли нещо по-особено на което трябва да обърна внимание от към регулации, освен това което споменах по-горе и естествено спазване на изискванията за различните зони на картата (Altitude, restricted и т.н.) 

Ти попадаш в графата за запис на лични данни, защото имаш камера. Ще трябва да си направиш акаунт в ГДВА да се регистрираш като оператор на дрон и не съм сигурна прочети там пак дали караш изпит и регистрираш самото устройство.  И всичко е само защото имаш камера и това че е под 250гр е кел файда 🙁. Свали си двете разпоредби на ЕС и виж всички документи за четене в сайта на ГДВА. Иначе честита придобивка с кеф да си я ползваш и безаварийно :). Ако има нещо питай.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Може да се присъединиш и към фейсбук групата БГ Дронове (BG Drones) - винаги помагат при въпроси. А мисля има и отделна за минито.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 1 час, П.Кръстев каза:

Не знам, аз понеже получих такова чудо за подарък (DJI Mini 2) и сега се запознавам с всичките изисквания.

Нямам търпение да го пробвам, има ли нещо по-особено на което трябва да обърна внимание от към регулации, освен това което споменах по-горе и естествено спазване на изискванията за различните зони на картата (Altitude, restricted и т.н.) ?

 

Доколкото разбирам за такъв тип дрон не са необходими специални разрешения за полети от ГД ГВА? Т.е. това което @ven62 е взел за полета около Ал. Невски не е необходимо ?

Това ми пратиха при кореспонденцията преди време:

-----------------------------------------

Уважаеми г-н Ven62, при условие че вашата БЛС не е оборудвана със сензор улавящ лични данни, не лети над множество от хора и е по лека от 250г.

летенето с това БЛС не изисква никакви регистрационни и разрешителни процедури

 

.......................,
Инспектор,
отдел „Въздушно пространство,

 търсене и спасяване“
Главна дирекция  "Гражданска
въздухоплавателна администрация"


Phone:   +359 2 937.........

+359 87............

E-mail:   ...........v@caa.bg
Websitehttp://www.caa.bg

 

----------------------------------------------------------

Да, тогава се бях престарал.

 

Прати ми на лични един имейл и ще ти форлърдна оригиналния мейл, който съм цитирал по-горе.

 

 

Това съм си го разпечатал и сложил в чантата на дрона и ... си хвърча, където ми е кеф.

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 10 минути , ven62 каза:

Това ми пратиха при кореспонденцията преди време:

-----------------------------------------

Уважаеми г-н Ven62, при условие че вашата БЛС не е оборудвана със сензор улавящ лични данни, не лети над множество от хора и е по лека от 250г.

летенето с това БЛС не изисква никакви регистрационни и разрешителни процедури

 

.......................,
Инспектор,
отдел „Въздушно пространство,

 търсене и спасяване“
Главна дирекция  "Гражданска
въздухоплавателна администрация"


Phone:   +359 2 937.........

+359 87............

E-mail:   ...........v@caa.bg
Websitehttp://www.caa.bg

 

----------------------------------------------------------

Да, тогава се бях престарал.

 

Прати ми на лични един имейл и ще ти форлърдна оригиналния мейл, който съм цитирал по-горе.

 

 

Това съм си го разпечатал и сложил в чантата на дрона и ... си хвърча, където ми е кеф.

 

Ами те в този мейл ти казват, че все пак ще ти трябва регистрация:

 

Цитат

при условие че вашата БЛС не е оборудвана със сензор улавящ лични данни

Камерата на дрона се води "сензор улавящ лични данни", така че трябва да се регистрираш като оператор на БЛС и да регистрираш дрона, аз това ще правя сега с моя 🙂 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 3 минути , П.Кръстев каза:

Ами те в този мейл ти казват, че все пак ще ти трябва регистрация:

 

Камерата на дрона се води "сензор улавящ лични данни", така че трябва да се регистрираш като оператор на БЛС и да регистрираш дрона, аз това ще правя сега с моя 🙂 

Според този инспектор камерата не била сензор улавящ лични данни. Преди мейла аз говорих с него по телефона, а и в питането си бях посочил точния модел дрон (DJI Mini)

Но, така или иначе, аз това с регистрацията го направих, за да получа навремето прословутото разрешение да вдигна дрона около Руската църква и Ал. Невски.

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.