Прескочи до съдържание

Бургас-Краков-Бургас с автомобил


Препоръчани мнения

Здравейте, от известно време в главата ми се върти идеята за автомобилно пътешествие до Полша и обратно. Притеснява ме само фактът, че колицата вече е доста старичка и може да не издържи на напрежението :P Но в крайна сметка риск печели, риск губи. Планирам пътешествието за тази есен или следващата пролет с маршрут Бургас - Краков /2-3 дена/ - Торун /2-3 дена/ - Варшава /1-2 дена/ - Бургас. Евентуално Варшава може да отпадне, ако няма достатъчно време. Краков и Торун са задължителни. Основният ми въпрос е кой маршрут да избера:

1. Бургас - София - Сърбия - Унгария - Словакия - Полша

2. Бургас - Русе - Румъния - Унгария - Словакия - Полша

Вторият маршрут като км е по-кратък, но пък почти няма магистрали. Първият маршрут обратно - по-дълъг е, но има доста магистрали.

Планирам една нощувка някъде по пътя, защото ще бъдем с двете деца, освен това жената сигурно няма да кара. За пътни такси и винетки общо взето картинката ми е ясна. Та основното питане е кой маршрут да избера? Ако бях в София, отговорът е ясен. Но от Бургас като че ли маршрутът през Русе повече ми харесва.

Редактирано от Hayasko
Връзка към мнение

Както и да го гледам, няма да се разминеш само с една нощувка в посока. Относно вариантите, въпрос на решение. Имай предвид, че в Румъния и Полша извън магистралите пътуването е изключително бавно поради голям брой населени места. Словакия в частта към Полша е планинска без магистрали, което отново означава бавно придвижване. Отсечката от Будапеща до Словакия също е двулентов път по спомени. Въобще, магистралите са до Будапеща, ако решиш да направиш вариант "А". Времето на пътуване не предполага гастербайтерски трафик, така че наистина е въпрос на избор, но със сигурност и при двата варианта предвиди минимум по две нощувки в посока, като реално щом сте с деца по-оптимално е нощувките да бъдат по три. Знам, звучи доста обезкуражаващо, но това е положението...

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Благодаря, Duke! Да, май ще мина на вариант с 2 нощувки по пътя /3 ми се виждат много и ще се постарая да ги свия до 2 :P / за сметка на Варшава. Пък и така няма да бързаме много и може по пътя да спрем тук-там.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Няма да има време за повече за съжаление :( Затова в програмата са само задължителните градове. Иначе в Полша има много интересни места за посещение, но ще останат за някой друг път.

Редактирано от Hayasko
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Здравей!

 

Моето мнение е, че маршрутът през Сърбия е по-добър. От Бургас до Краков са около 1550 километра, от които малко над 1000 са по магистрали. Виж Гугъл Мапс и Виа Мишлен какво мислят по въпроса.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Здравейте, от известно време в главата ми се върти идеята за автомобилно пътешествие до Полша и обратно. Притеснява ме само фактът, че колицата вече е доста старичка и може да не издържи на напрежението :P Но в крайна сметка риск печели, риск губи. Планирам пътешествието за тази есен или следващата пролет с маршрут Бургас - Краков /2-3 дена/ - Торун /2-3 дена/ - Варшава /1-2 дена/ - Бургас. Евентуално Варшава може да отпадне, ако няма достатъчно време. Краков и Торун са задължителни. Основният ми въпрос е кой маршрут да избера:

1. Бургас - София - Сърбия - Унгария - Словакия - Полша

2. Бургас - Русе - Румъния - Унгария - Словакия - Полша

Вторият маршрут като км е по-кратък, но пък почти няма магистрали. Първият маршрут обратно - по-дълъг е, но има доста магистрали.

Планирам една нощувка някъде по пътя, защото ще бъдем с двете деца, освен това жената сигурно няма да кара. За пътни такси и винетки общо взето картинката ми е ясна. Та основното питане е кой маршрут да избера? Ако бях в София, отговорът е ясен. Но от Бургас като че ли маршрутът през Русе повече ми харесва.

Пътувал съм през Румъния от Бургас и никога не бих го повторил, а хем беше нощен преход. Съветвам те да си минеш през Сърбия, Унгария и от там да гониш пътя към Полша.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Извинявай, но тогава защо ще биеш път чак до Полша? Там иди , когато имаш повечко време, а сега някъде по-близко.

Ами скоро не се очертава да имам повече време от седмица - максимум 10 дена, та затова.

Връзка към мнение

Чакай да си спомня... Така. Значи - самото начало на януари 2012 година - бърз преход София - Варшава с автобус /в рейса предимно спане/ - около 30 часа /през Lodz/. Във Варшава - закупуване на "автомобил" Полски Фиат 126 в не много читаво състояние и прибиране на ход обратно. И тъй:

 

Варшава - Краков - границата - нейде около 350 км двулентов път, усилени ремонти /гласяха европейското тогава/. Винетки нямаше. Тръгнах къде 9 сабалям, ама докато успея да се измъкна минаха повече от два часа - страшни задръствания, обърках се /нямах GPS/, спиране тук и там да питам - английски - младите, руски - повечето разбират, ама никой не ще да го приказва. За зареждане ползвах карта Маестро ВиПей май беше - забравих вече, щото я смених много отдавна/ на Уникредит;

 

Словакия - нейде 300 километра да бяха, щото си спомням, че заредих преди границата с Унгария - изцяло нощно, пранинско и много внимателно /знаеш ли как се суче малко фиатче без спирачки и с 15-годишни гуми по ония баири.../ Няма магистрали и прочее екстри /а, имаше един подобен участък, ама около 30-тина километра да беше/. Въртят ми се из главата Зволен /там се губих/ и Банска Бистрица /тая я знам от "Бързи, смели, сръчни" с бате Мишо - имаше един отбор пионерчета от там/. Винетка си купих на границата, ама се оказа, че нямало нужда май, щото е само за магистрали, а то по тоя маршрут почти нямаше. Внимавай в селата около границата с Унгария - има ограничение 40 и много камери. Бензинът им май беше най-скъп от всичките за това пътуване. Ама и хубав - двигателчето много утихна и падна разходът. Ползвах същата карта;

 

Унгария - от границата до Будапеща е двулентов път, после става магистрала. Гледай да си купиш винетка за магистралата преди да стъпиш на нея, защото имат камери и могат да те хванат. Винетките са им електронни и не се лепят по стъклата - носи си бележката за винетката, там има номер на колата. В тяхната си система го вкарват и после следят колата през камери. Винетката я купувах от бензиностанция на ОМВ - нещо като 10 ЕВРО да беше... не си спомням с точност. Платих в евра, бензин не съм сипвал - значи са били по-малко от 300 км.;

 

Сърбия - влязох на разсъмване, опитах да поспя на една бензиностанция, където заредих, ама не стана. Първата путарина я пропуснах, щото тогава я правеха и още не я бяха пуснали, та почти до Белград карах на аванта. После имаше 3-4 пункта /приготви си динари, че в ЕВРО курсът им е силно трънски/. За бензиностанциите плащах в брой, пак в динари. Възможно е по границите на Сърбия да ти тарашат багаж и да ти искат документи на колата /така разбрах, че съм забравил договора за покупката във Варшава, та после правихме гимнастики разни.../.

 

София - около 15 часа се акостирах на "Графа", та да разменя останалите ми динари и евра, а после отидох... на работа.

 

Равносметка - около 1600 километра за 28 часа почти без спиране, с малко фиатче. Като погледна назад сега и си викам "Бахти идиота...". А фиатчето го продадох за една трета от цената му след няма и месец. Ядоса ме... Бахти идиота - това май го казах вече...

Редактирано от Palio
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Пътувах миналия месец Будапеща-Краков ... километрите не са много - малко под 400 км. са .... но като часове са 6 часа и кусур ....

 

 

През Румъния не съм пътувала с кола но всички казват че е изключително бавно и досадно - защото пътя постоянно минава през населени места ....

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.