Прескочи до съдържание

Подготовка при пътешествие с кола


Препоръчани мнения

Да не пропусна да напомня, че е добре резервната гума да бъде напомпана предварително. Виждал съм интересни случки с вадене на резервна гума от багажник, която не е помпана от произвеждането на колата...

 

Ето защо някои по-съобразителни си носят и компресорче или помпа в колата. Ако не друго, стават и за помпане на футболна топка. B)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Дамите приличат на излезли от филм за Втората световна война...ако оставим шегата настрана това не е ли Елизабет Втора?

Toчно де. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Аха, компресор имам.

Всичко друго си имам.

И опит със западните пътувания имам, но както казах вече в началото, досега винаги е било екипно/отборно, пък сега едни ще се возят в буквалния и преносния смисъл на думата, пък други трябва да ги организираме. :)

 

Ок значи, към изброените по-горе неща слагам и резервни крушки и гума (плюс спрей и компресор). :huh:

Връзка към мнение

Нека добавя и моите 5 стотинки тука.

 

Карам лизингова кола и пълномощно не са ми искали никога. Може би, защото името ми го има в талона на колата като основен шофьор или нещо такова. Изрично си пише, че колата е собственост на лизинговата компания. Дори когато е шофирала сестра ми (която е със същата фамилия) пак не са искали някакви пълномощно, но пък винаги и аз съм бил в колата.

 

Единствения случай, който знам, за пълномощно е на българотурската граница. Бяха се заяли с дядо ми, че кара колата на баба ми, която е с различна фамилия. Той се беше подготвил и имаше пълномощно да кара колата "навсякъде и по всяко време", но според митничаря, "навсякъде" не включва чужбина. Пуснаха го, но после дядо ми ходи за ново пълномощно, за всеки случай.

 

Освен всичко останало споменато, аз мъкна и една туба с 5 литра нафта. Сложих я в колата първия път като излизах в чужбина, ей така за всеки случай, че знам ли къде ще се загубя без бензиностанция ;) и до ден днешен си стои неизползвана, но както е казал народа - страх лозе пази.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Така, да обобщя до момента:

 

Необходими за тръгване на път детайли, които са от значение за спокойното пътуване

 

1. Документи за автомобила: талон (малък), застраховка с включен road-assistance (ще си нося и зелената карта, така или иначе ми я дадоха от застрахователя), пълномощно, че колата се води на името на съпруга, преведено на английски

 

2. Резервна гума (напомпена), компресор, спрей за гуми, жилетки за трите (плюс триъгълник, крик, набора инструменти в колата), крушки още не съм купила

 

3. GPS, зарядно за телефони за колата, хартиена пътна карта на Европа. На телефона съм си качила Here за всеки случай, в България работи, надявам се няма да има проблеми и в останалите части на Европа

 

4. скромен набор лекарства за първа помощ

 

5. един стек вода и нещо за хрупане (това е необходимо с оглед на пътуващите с мен), цигарите за мен

 

6. няколко диска с музика или USB (зависи какво ще спретнат другите пътешественички, че аз обичам да си слушам радиото, освен че дават и traffic information) -optional, зависи от другите две пътуващи

 

7.  фенерче.

 

8. Резервните ключове за колата

 

9. 5 l туба за гориво. Тук имам въпрос - доколкото си спомням, имаше изискване тубата да е метална. Пък и да си призная не съм виждала толкова малки метални туби. От къде да търся такова чудо. Освен това, преди време внасянето на гориво в Сърбия навремето беше проблем, да не вляза в излишно приключение с тази туба с гориво?

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Леле :)

 

8 и 9 май не са чак толкова необходими. В смисъл, резервния ключ обикновено има смисъл да е на всяко друго място освен заедно с оригиналния, а за тубата не съм сигурен какво е правилото, ама за какво ви е туба след като няма да сте седмица в планините, по магистралите има бензиностанции през 50-100км :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ами не знам, събирам информация и съвети. Резервните ключове на мен не ми трябват, но от много места четох и слушах за случки, в които ключовете по някакъв (необясним за мен) начин са се оказали в заключения автомобил или просто са загубени.

А за тубата - никак даже  не ми трябва, но .... То да не сме в джунглата (образно казано), където няма бензиностанции под път и над път.

Затова и съм започнала да правя списък с необходимите неща. Все пак, чисто женска компания на път.... Не че съпругът ми не се намеси, но той е на принципа да не се бърка в женските работи ;) че сме му много на главата и все жени :lol:

Връзка към мнение

Леле :)

 

8 и 9 май не са чак толкова необходими. В смисъл, резервния ключ обикновено има смисъл да е на всяко друго място освен заедно с оригиналния, а за тубата не съм сигурен какво е правилото, ама за какво ви е туба след като няма да сте седмица в планините, по магистралите има бензиностанции през 50-100км :)

 

Достатъчно е да е в другия джоб. Губил съм ключ на път, макар да съм много внимателен в това отношение, и оттогава не заминавам никъде без двата ключа. Ако остане в колата, стъклото се чупи и може да се подкара. Нямаш ли ключ, с тези блокировки, новите коли нямат подкарване от хора като нас, само от онези от Сухата река. :)

Редактирано от Zaro
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Още при първото си мнение забравих да посоча, че винаги тръгвам и с голям талон на път. Направи си поне копие. Няма да "натежи" на колата. Освен вече изброеното, носенето на резервен ключ има и друго практическо значение. Това ти гарантира, че баш по време на пътуването няма да се изтощи батерията на основния за централното. Туба за гориво категорично не ви трябва, вече не сме в онези години...

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Така, да обобщя до момента:

 

Необходими за тръгване на път детайли, които са от значение за спокойното пътуване

 

1. Документи за автомобила: талон (малък), застраховка с включен road-assistance (ще си нося и зелената карта, така или иначе ми я дадоха от застрахователя), пълномощно, че колата се води на името на съпруга, преведено на английски

 

2. Резервна гума (напомпена), компресор, спрей за гуми, жилетки за трите (плюс триъгълник, крик, набора инструменти в колата), крушки още не съм купила

 

3. GPS, зарядно за телефони за колата, хартиена пътна карта на Европа. На телефона съм си качила Here за всеки случай, в България работи, надявам се няма да има проблеми и в останалите части на Европа

 

4. скромен набор лекарства за първа помощ

 

5. един стек вода и нещо за хрупане (това е необходимо с оглед на пътуващите с мен), цигарите за мен

 

6. няколко диска с музика или USB (зависи какво ще спретнат другите пътешественички, че аз обичам да си слушам радиото, освен че дават и traffic information) -optional, зависи от другите две пътуващи

 

7.  фенерче.

 

8. Резервните ключове за колата

 

9. 5 l туба за гориво. Тук имам въпрос - доколкото си спомням, имаше изискване тубата да е метална. Пък и да си призная не съм виждала толкова малки метални туби. От къде да търся такова чудо. Освен това, преди време внасянето на гориво в Сърбия навремето беше проблем, да не вляза в излишно приключение с тази туба с гориво?

 

Според мен това е напълно достатъчно.

 

Ако обаче си вземете по един чифт обувки с високи токчета - можете да се ограничите само с нещата от т.1 :)

 

 

 

Приятна екскурзия - всичко ще си е наред. :)

 

p.s. А и да не забравите да си вземете пари, щото аз като карам по списък - не взимам нищо друго и по-късно разбирам колко неща съм изпуснал да напиша в тоя списък. :)

  • Харесвам 6
Връзка към мнение
тодор тодоров

Мислим да пътуваме с автомобил до Лидо де Йезоло от София.Интересува ме какви такси се плащат към момента за магистралите по които ми предстои да пътувам. Някой знае ли актуалните цени и как може да се плати в местна валута или евро? Мога ли да ги заплатя с кредитна карта? Ако някой може да ми даде и други полезни съвети ще му бъда благодарен.

Връзка към мнение

Голям талон никога не са ми искали, но винаги го нося. И аз съм на принципа, че по-добре с теб, отколкото да има изненади. Особено, когато колата е служебна. За тубата такива чак щуротии не вярвам в последното десетилетие някой да са го сполетявала, ама знае ли човек. Иначе това с бензиностанциите на всеки 50-100км не важи за Гърция.

Връзка към мнение

Мислим да пътуваме с автомобил до Лидо де Йезоло от София.Интересува ме какви такси се плащат към момента за магистралите по които ми предстои да пътувам. Някой знае ли актуалните цени и как може да се плати в местна валута или евро? Мога ли да ги заплатя с кредитна карта? Ако някой може да ми даде и други полезни съвети ще му бъда благодарен.

43,30 euro винтни и пътни такси, според ВиаМишлен, обикновено са доста точни

http://www.viamichelin.com/web/Routes?departure=Sofija%20(Sof%C3%ADa)&departureId=31MzU1bzEwY05ESXVOamsyTkRrPWNNak11TXpJMk1ERT0=&arrival=30016%20Lido%20di%20Jesolo%2C%20Italy&arrivalId=31NDFpaGMxMGNORFV1TlRFME9ERT1jTVRJdU5qY3lNalE9&index=0&vehicle=0&type=0&distance=km&currency=EUR&avoidClosedRoad=&motorway=&toll=&vignette=&orc=&crossing=true&caravan=&car=hatchback&fuel=petrol&fuelCost=1.36&allowance=&corridor=&departureDate=&arrivalDate=

Връзка към мнение

Всякакви винетни и пътни такси до сега съм плащала с българската си кредитна карта, няма проблеми.

Сайтът, който е посочен е наистина сравнително точен.

Тук също има актуална и точна информация

Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Доколкото знам, на бензиностанция /поне в България/ може да се налива само в метална туба. Сигурно в разни квартални бензиностанцийки наливат във всичко, каквото им дадеш, но поне в големите вериги спазват това правило. Аз за разни пътувания в гори Тилилейски имам една класическа плетена дамаджана от 2 л., пълна с бензин ;) В багажника имам една малка касетка и вътре държа всичко - дамаджаната, 1 бутилка дестилирана вода, малко масло, антифриз, хидравлично масло /щото съм със Ситроен/ и компресорче за въздух, което впрочем е идеално и за топки, плажни принадлежности, велосипеди и т.н. Общо взето досега почти нищо не съм ползвал, ама знае ли човек... ;)

Връзка към мнение

Абе аз туба с бензин не съм ползвал дори в Патагония, където бензиностанциите са на 300км... Трябва да си много разсеян или да ти се развали внезапно датчика, за да ти потрябва...

Сега се сещам за една бензиностанция в Патагония, барачка, на която се отваря едно прозорче и оттам излиза маркуча... Със сигурност я снимах, ама не можах да намеря снимката сега.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
  • 1 година по-късно ...

Изчетох темата и си " сверих часовника".И аз, като една жена- не е лошо да съм подготвена.ДОбрат новина е че мог да си сменя гумата и крушките ;-) Имам обаче следното питане със връзка с прословутия голям тало.Къде по дяволите го държите.На  мен някак ми е притеснено да оставям документи по хотели или  ей  така в колата.Нося си ги в себе си винаги.Н о  въпросния талон ме ангажита с голяма по размер чанта, която не ми е от най-предпочитаните и удобни  при пътуване

Връзка към мнение

Ако толкова те притеснява носенето на големия талон, можеш да си извадиш нов :)

 

При новите талони, малкият е двоен - като книга и в него има цялата информация от големия. :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

1. ако се пътува през Гърция задължително голям талон или новия двоен малък талон

2. ако се пътува през Гърция и решите да носите в туба гориво то не може да е повече от 5л на автомобил иначе ви съдят за контрабанда на гориво !!

 

винаги когато съм пътувал на някъде с колата съм преглеждал основните неща масло охладителна течност резервна гума да я има и да е напомпана на 3.2 атмосфери + необходимите неща за смяната и

пари кеш за тол такси че не на всякъде се плаща с карта- в Македония не приемаха карти на тол-а както и в Гърция ( писаха ми нещо като акт който трябваше да го платя в рамките на една седмица на който и да е тол 1.70 евро, иначе става 200евро глоба, щото нямаха ПОС а аз евро )

 

Връзка към мнение
преди 26 минути , chandni каза:

Ако толкова те притеснява носенето на големия талон, можеш да си извадиш нов :)

 

При новите талони, малкият е двоен - като книга и в него има цялата информация от големия. :)

Знам за новите талони.НО тази кола ще я сменям и не си залсужава ;) Принципно питах 

Връзка към мнение

Като чета тук стигам до извода, че аз най-редовно пътувам в Европа крайно неподготвен. :wacko:  Само изкарвам зелена карта и това е. За резервни ключове за колата никога не съм се замислял....

Връзка към мнение
преди 7 минути , П.Кръстев каза:

За резервни ключове за колата никога не съм се замислял....

А те са по-важни от зелената карта и талона, щото с глоба можеш да се прибереш, но без ключ - не.

Връзка към мнение
  • 1 година по-късно ...
преди 5 минути , Oshko каза:

В Македония искат ли голям талон?

Не са ни искали, но ние винаги го носим. И миналото лято плащахме тол таксите с карта. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

До сега не са ми искали голям талон, но знае ли човек, винаги има първи път 😉 

Най-много документи ми искаха на българо-сръбската граница, нашите митничари. И на влизане, и на излизане. И понеже автомобилът е на името на съпруга ми, даже и пълномощно (нотариално заверено, преведено от заклет преводач) си носех единия път, че пътувахме по женски.

А, в Гърция плащане с карта не става, за там трябва да имаш кеш.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.