Прескочи до съдържание

дневник Саудитска Арабия - репортажите на warda


warda

Препоръчани мнения

Това е селям мул в Джеда Саудитска Арабия
в момента е свещеният месец за мюсюлманите рамадан който започна на 6/6/2016/-6/7/2016/ ще приключи
жиотът през деня е с прял/и всичко започва след 7 вечерта до 4 сутринта всички магаззини работят

attachment=62016:11188182_379217238928977_4011323848905879597_n.jpg]

post-4597-0-11703900-1465805893_thumb.jpg

Редактирано от warda
  • Харесвам 23
Връзка към мнение
Георги Матеев

Това е селям мул в Джеда Саудитска Арабия

в момента е свещеният месец за мюсюлманите рамадан който започна на 6/6/2016/-6/7/2016/ ще приключи

жиотът през деня е с прял/и всичко започва след 7 вечерта до 4 сутринта всички магаззини работят

attachment=62016:11188182_379217238928977_4011323848905879597_n.jpg]

 

Как точно се добра до Саудитска Арабия - с какъв тип виза? Дай повече информация, моля те.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

За саудитска арабия НЯМА ТУРИСТИЧЕСКИ ВИЗИ!

има визи за умра ,хадж,работни визи,бизнез визи,визи за посещение на роители-като мойте например.
как се добрах до там
омъжих се за саудитец

  • Харесвам 8
Връзка към мнение

Това е селям мул в Джеда Саудитска Арабия

в момента е свещеният месец за мюсюлманите рамадан който започна на 6/6/2016/-6/7/2016/ ще приключи

жиотът през деня е с прял/и всичко започва след 7 вечерта до 4 сутринта всички магаззини работят

attachment=62016:11188182_379217238928977_4011323848905879597_n.jpg]

 

Пробва ли да отидеш до Мека? Знам, че пускат само мюсулмани.

За саудитска арабия НЯМА ТУРИСТИЧЕСКИ ВИЗИ!

има визи за умра ,хадж,работни визи,бизнез визи,визи за посещение на роители-като мойте например.

как се добрах до там

омъжих се за саудитец

 

Много, много, много да внимаваш, че публично режат глави със сабя, но ти предполагам знаеш това...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

има визи за умра ,хадж,работни визи,бизнез визи,визи за посещение на роители-като мойте например.

 

Моля те, кажи малко повече за тия „визи за умра“, че звучат малко...притеснително :)

На излизане има ли някакви специални процедури, напр. изходни визи?

  • Харесвам 11
  • Смея се 1
Връзка към мнение

Моля те, кажи малко повече за тия „визи за умра“, че звучат малко...притеснително :)

На излизане има ли някакви специални процедури, напр. изходни визи?

 Umrah

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Моля те, кажи малко повече за тия „визи за умра“, че звучат малко...притеснително :)

 

Капитане, фен съм на чувството ти за хумор и как не пропускаш възможност да ни развеселиш.

Няма нужда от притеснение. Хадж е посещение на Мека в определени дни от годината, а Умра или Омра е същото посещение, но не в рамките на тези дни.

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

мека е на70 кл от джеда

ходила съм доста там

в момента там е препълнено с хора заради рамадан

мека-свещената джмия ,в средата е каба (квадрат)

 

Жени могат ли да посещават Мека? Ще съм ти много благодарен ако споделиш повече за Саудистка Арабия.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

мека е на70 кл от джеда

ходила съм доста там

в момента там е препълнено с хора заради рамадан

мека-свещената джмия ,в средата е каба (квадрат)

Каква религия изповядваш?

Връзка към мнение

Каква религия изповядваш?

Според мен няма как да е омъжена за саудитец с различна от мюсюлманска религия.

 

Ще се опитам да намеря и аз малко снимки от там и да ги приложа в темата.

Имам приятелка, която живя там няколко години, когато мъжът ѝ работеше в Рияд.

 

В още една тема си говорихме да Саудитска Арабия.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Според мен няма как да е омъжена за саудитец с различна от мюсюлманска религия.

 

Ще се опитам да намеря и аз малко снимки от там и да ги приложа в темата.

Имам приятелка, която живя там няколко години, когато мъжът ѝ работеше в Рияд.

 

В още една тема си говорихме да Саудитска Арабия.

Може той да е станал християнин. Не виждам защо винаги християните стават мюсюлмани или поне в 90% от случаите. Знам и за случаи на мъже. Не, че съм вярващ, но това си е доста показателно за европейските ценности.

Връзка към мнение

Да не го удряме на политика , но аз не съм чувал за нито един случай момиче от арабския свят да е омъжено за българин , а в обратната посока лично познавам няколко случая.

Абсурно е саудитец да стане християнин :)

Просто при нас религията не играе толкова важна роля като при тях.

Редактирано от stanimir
  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Жени могат ли да посещават Мека? Ще съм ти много благодарен ако споделиш повече за Саудистка Арабия.

Жени могат да посещават Мека

В Мека и Медина могат да влизат само мюсюлмани

като в началото на града има контролни пунктове

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

post-4597-0-93419300-1466263356_thumb.jpg

Здравейте Магеланци!
Искам да благодаря на админа за за откриването на тема за Саудитска Арабия!

Сега е рамадан и всичко е голям хаос
коктеила е от ресторант който работеше  в 3 сутринта

а аз се намърдах там докато чаках иследванията си от болницата
с една дума работното време беше до 4 сутринта

 

Не си мислете ,че тук няма какво да се види,
има много красиви места

Например В Джеда където живея се намира гробът на ЕВА

града е кръстен на нейното име прародителка на арабски

post-4597-0-96716100-1466264283_thumb.jpg

  • Харесвам 14
Връзка към мнение

Да не го удряме на политика , но аз не съм чувал за нито един случай момиче от арабския свят да е омъжено за българин , а в обратната посока лично познавам няколко случая.

Абсурно е саудитец да стане християнин :)

Просто при нас религията не играе толкова важна роля като при тях.

Стенк, не зная как е за СА,но за Дубай важи следното:

Ако дубаец се ожени за чужденка, детето е дубайче, ако дубайка - за чужденец - детето не е.Тоест - обратно на Израел, тук е важен бащата.

attachicon.gifDSC_0212.JPG

Здравейте Магеланци!

Искам да благодаря на админа за за откриването на тема за Саудитска Арабия!

Сега е рамадан и всичко е голям хаос

коктеила е от ресторант който работеше  в 3 сутринта

а аз се намърдах там докато чаках иследванията си от болницата

с една дума работното време беше до 4 сутринта

 

Не си мислете ,че тук няма какво да се види,

има много красиви места

Например В Джеда където живея се намира гробът на ЕВА

града е кръстен на нейното име прародителка на арабски

attachicon.gif113397893.jpg

Напротив, мислим си, че има много какво да се види, ама търсим начин да се отиде там, за да се попътува и разгледа.

Моля, пиши малко повече, всички чакаме информация от мястото на събитието.

Скоро си намерихме една съфорумка на Малдивите и с нейна помощ и с нейните обяснения, четвърт форум се стяга за там.

Ако не ти е удобно да говориш за себе си, моля, разкажи за живота там, какво работят хората, как се забавляват, как протича Големият празник.На всички ще ни е интересно, каквото и да напишеш.

Редактирано от AlexandraKo
  • Харесвам 7
Връзка към мнение

AleksandraKo много правилно е забелязала - според исляма религията на семейството се определя от мъжа и за това мъжете мюсюлмани може да се женят за жени християнки или еврейки. При евреите пък е обратното - религията на децата се определя от тази на майката. На теория мъж мюсюлманин може да се ожени за жена еврейка и бракът да е приет от религиозните органи и на двамата. Докато брак на християнка с мюсюлманин не се приема от християнската църква.

Само не знам дали Саудитска арабия няма свое тълкуване И на тази особеност от исляма, и да не позволява брак на мюсюлманин с християнка.

И да, жена мюсюлманка не може да се омъжи за мъж християнин. Имам приятелка (палестинка) от мюсюлманско семейство, която се омъжи за немец и на голямото семейство в Ерусалим казаха, че той е приел исляма за да си спестят драми. За съжаление в много арабски страни има не само това религиозно ограничение, но и националността се предава само от бащата на децата му. Ако майката се омъжи за чужденец, децата ѝ не получават нейното гражданство - така е със сигурност в Йордания, страните от Залива. В Йордания имаше протести по този повод и май позволиха децата да получат разрешение за постоянно пребиваване, но не и гражданство.

 

Иначе да допълня за Мека и жените - жени мюсюлманки могат да посещават, но само ако са придружени от мъж. Това е с цел да има кой да ги пази. Моя позната от Йордания получи разрешение миналата година за хадж (тя е над 60 години), но съпругът ѝ вече е бил и за това не може втори път, а синовете ѝ нямаха желание или възможност да я придружат и в крайна сметка не отиде.

Самият хадж до Мека и Медина е с квоти за отделните страни. Само живещите в СА могат неограничено да ходят. В страни с преобладаващо мюсюлманско население желаещите са много, а квотите - малко, за това обикновено възрастните са с предимство. Ние летяхме веднъж от Аман за Европа точно преди началото на хажд и летището беше пълно с възрастни и едва ходещи хора, които чакаха за полети до СА. Много от тях дори умират всяка година по време на това поклонение.  Мисля, че от България ще е по-лесно да се получат квоти, но най-лесно ще е посещение извън свещените дни за хажд, т.нар. умра.

  • Харесвам 7
Връзка към мнение

Жени могат да посещават Мека

В Мека и Медина могат да влизат само мюсюлмани

като в началото на града има контролни пунктове

 

Какво точно проверяват на тези контролни пунктове и как човек доказва, че е мюсюлманин? Достатъчно ли е да направиш една декларация или ти искат някаква тапия?

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Какво точно проверяват на тези контролни пунктове и как човек доказва, че е мюсюлманин? Достатъчно ли е да направиш една декларация или ти искат някаква тапия?

 

Проверяват оръжието (свалят ти гащите), което пак не е гаранция де, но все пак е един първоначален преглед :) :) ;)

Редактирано от FlyTraveler
  • Харесвам 5
  • Смея се 3
Връзка към мнение

Проверяват оръжието (свалят ти гащите), което пак не е гаранция де, но все пак е един първоначален преглед :) :) ;)

До колкото знам изповядващите Юдеизъм - Евреите също се обрязват, така че едва ли рязаната "карабина"  ;):biggrin: е пропуск за Мека и Медина.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

До колкото знам изповядващите Юдеизъм - Евреите също се обрязват, така че едва ли рязаната "карабина"  ;):biggrin: е пропуск за Мека и Медина.

 

Някои хора се обрязват и не по религиозни причини, но както написах по-горе - "един първоначален преглед". ;) От там нататък си имат хиляди начини да те разберат дали си мюсулманин или не. Убеден съм, че никой не-мюсулманин не би искал да бъде хванат в лъжа при проверка в подстъпите към Мека ;)

 

Като цяло това е най-дискриминационната политика на държава спрямо световна забележителност. Еквивалента от християнска гледна точка би бил нещо от сорта да не пускат не-християни да припарят във Ватикана. Тотално първобитна история, за която обаче всички зорлен си затварят очите.

Редактирано от FlyTraveler
  • Харесвам 11
Връзка към мнение

Е, то и в Атон има дискриминация с недопускането на жени. Вярно, че там тя идва от църквата, а не от държавата, но все пак. 

В Индия в няколко храма не допускаха хора, които не изповядват тяхната религия във вътрешната част.

 

В тази тема май не е мястото да обсъждаме това. 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Е, то и в Атон има дискриминация с недопускането на жени. Вярно, че там тя идва от църквата, а не от държавата, но все пак. 

 

 То Атон нали има някакъв полуавтономен статут, така че в някакъв смисъл - и държавата.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

 

Като цяло това е най-дискриминационната политика на държава спрямо световна забележителност. Еквивалента от християнска гледна точка би бил нещо от сорта да не пускат не-християни да припарят във Ватикана. Тотално първобитна история, за която обаче всички зорлен си затварят очите.

 

Във Ватикана освен в църквата св. Петър и музеят на Ватикана по принцип е доста трудно да влезе човек, дори да е католик. Реално само с покана може да влезеш.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Във Ватикана освен в църквата св. Петър и музеят на Ватикана по принцип е доста трудно да влезе човек, дори да е католик. Реално само с покана може да влезеш.

 

Е, да вземем даже само базиликата Св. Петър, в Мека даже не става въпрос за влизане в чертите на града. Разликата е очеизвадна, както и да го въртим. В Саудитска Арабия даже в държавата е проблемно да се влезе (пускат филипинци с работни визи, че няма кой да работи, а пък европейците биха търсили някакви права, разчува се, едно-друго), което и прави тази тема интересна.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.