Прескочи до съдържание

дневник Саудитска Арабия - репортажите на warda


warda

Препоръчани мнения

Тяхната държава - техните правила.

 

 

Хубаво би било това да се отнася за всички  и нека си живеят по техните правила , ама за едни може други ги бият през пръстите  ;)

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
Георги Матеев

Добре де, нека направят изключение и да ме пуснат в държавата си за няколко дни. Обещавам много да слушам...

  • Харесвам 11
Връзка към мнение

Това с обрязването доколкото знам си е присъщо за евреи , мюсюлмани и за родените в САЩ , та ще се искат повече доказателства. Предполагам познаване на разни обичаи присъщи за религията , познаване на Корана и подобни.

Та Матеев почвай да четеш ;)

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Един от малкото и не особено подробни пътеписи за Саудитска Арабия на български цък


Това с обрязването доколкото знам си е присъщо за евреи , мюсюлмани и за родените в САЩ , та ще се искат повече доказателства. Предполагам познаване на разни обичаи присъщи за религията , познаване на Корана и подобни.
Та Матеев почвай да четеш ;)

 

Бюрокрацията в цял свят е еднаква! Иска или декларация или тапия ;) Да не забравяме обаче, че освен мъже, допускат и жени, а в Саудистака Арабия женското обрязване не е характерно ;)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Сигурно има и подкупни ходжи да дадат тапия , хората не са толкова различни. Вярвам обаче има контрол на по-високо ниво.

Само си чешем езиците , ще се радвам на инфото от първа ръка , как се процедира по тия КПП.

Интересно ми е , самият аз нямам желание :)

 

Погледнато обективно е доста близо до БГ , а в същото време безкрайно непознато.

То май за Северна Корея имаме повече инфо ...

Редактирано от stanimir
Връзка към мнение
Двуцветко

Вкарахте ме във филм/кошмар с тази Саудитска Арабия. Цяла нощ сънувам, че отивам там с виза на пристигане. И на пристигане се започна полиция, ти къв си, що си, чий го дириш, разпити, чудеса. Аз разправям, че съм за малко и че съм дошъл да разгледам само. Те ми казват, че такива не идват, които да разглеждат и направо да си казвам какво правя тук (там). Накрая с 300 зора ми казаха, че ще ми дадат виза, но трябваше един полицай да ми донесе паспорта на една спирка на градския транспорт... Всичко беше много зловещо и криминално и като се събудих цялата възглавница беше мокра :)

Спирам да е чета тази тема за известно време :)

Редактирано от Двуцветко
  • Харесвам 17
Връзка към мнение

Вкарахте ме във филм/кошмар с тази Саудитска Арабия. Цяла нощ сънувам, че отивам там с виза на пристигане. И на пристигане се започна полиция, ти къв си, що си, чий го дириш, разпити, чудеса. Аз разправям, че съм за малко и че съм дошъл да разгледам само. Те ми казват, че такива не идват, които да разглеждат и направо да си казвам какво правя тук (там). Накрая с 300 зора ми казаха, че ще ми дадат виза, но трябваше един полицай да ми донесе паспорта на една спирка на градския транспорт... Всичко беше много зловещо и криминално и като се събудих цялата възглавница беше мокра :)

 

Моля @cck да добави връзка с така описаната процедура към таблицата с визите :)

Редактирано от captain_oveur
  • Харесвам 14
Връзка към мнение

Познат, работещ в Швеция, е ходил в командировка. Визата я получи изключително трудно, а за условията на място каза, че са били най-мизерните, при които е бил къде да е. Вярно, че мястото на командировката не предполагаше лукс, но все пак. Обаче донесе магнитче, зелено, естествено. Поне се върна цял.  B)

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Вкарахте ме във филм/кошмар с тази Саудитска Арабия. Цяла нощ сънувам, че отивам там с виза на пристигане. И на пристигане се започна полиция, ти къв си, що си, чий го дириш, разпити, чудеса. Аз разправям, че съм за малко и че съм дошъл да разгледам само. Те ми казват, че такива не идват, които да разглеждат и направо да си казвам какво правя тук (там). Накрая с 300 зора ми казаха, че ще ми дадат виза, но трябваше един полицай да ми донесе паспорта на една спирка на градския транспорт... Всичко беше много зловещо и криминално и като се събудих цялата възглавница беше мокра :)

Спирам да е чета тази тема за известно време :)

 

И в паспорта снимка на жена с бурка ? 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Сега слушам на запис едно интервю с един унгарски пътешественик за Саудистка Арабия. Това му е била 128-та държава. Той е получил бизнес виза, чрез покана от един негов познат работещ в Саудистка Арабия. Провел е няколкоко “бизнес срещи“, но след това 1 месец е пътувал на стоп в Саудистска Арабия. Доста интересни неща разкава, които разбиват много митове за Саудистка Арабия. Повечето хора са много отворени и са го канели и по домовете си. Разговарял е дори с представители на религиозната полиция, които се оказали доста по отворени хора от колкото си е представял. В моловете младежите се запознавали с приложения за блутут, а извънбрачните връзки не са толкова страшни, колкото изглеждат от вън. Вярно е, че има случаи да пребият с камъни жени за извънбрачна връзка, но за да стане това трябва да има 4-ма свидетели мъже, които да хванат двойката по време на секс. Ако заключат врата докато правят секс, проблемът е решен ;) Имало и университет, където жените и на публични места могат да ходят без бурки, а саудистците масово се интересували от европейската музика, футбол и т.н.

От обиколката си от 6000 километра останал много очарован и от нещата които е видял. Имало град подобен на Петра построен от набатеите, а коралите в Червено море били много по запазени от тези в Египет, поради малкото туристи и т.н.

Освен че е било предизвикателство да си уреди виза за Саудистка арабия, това е било една от най-интересните държави, които до тогава е посещавал. Мека не била много интересна, като град, но не ми стана много ясно лично ли е посетил Мека или местните са му казали тази информация.

 

Тук има малко информация на английски актуализирана през 2011-та година за момчето цък

  • Харесвам 7
Връзка към мнение

Единият от посетилите ми е много добър приятел, регистрирал се е, но не е редовен участник. Посети Саудитска Арабия по линия на сестра си, която тогава работеше като кабинен екипаж за един богат саудитски принц. Дори и с такива високи протекции, визата хич не беше лесна си спомням. Същия принц като беше на гости в България имаше и статия за тях, ето намерих една от статиите: http://dariknews.bg/view_article.php?article_id=370802(ох, много смехотворна статия - България и СА щели да си сътрудничат по линия на туризма!)

 

Ще се опитам да видя дали някой от двамата ще влезе да сподели впечатления, но до колкото съм чувал от сестра му, тя като чужденка е била отделена в нещо като затворен комплекс за западни граждани, където не е имало строги правила като да ходят задължително забулени и т.н. 

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Единият от посетилите ми е много добър приятел, регистрирал се е, но не е редовен участник. Посети Саудитска Арабия по линия на сестра си, която тогава работеше като кабинен екипаж за един богат саудитски принц. Дори и с такива високи протекции, визата хич не беше лесна си спомням. Същия принц като беше на гости в България имаше и статия за тях, ето намерих една от статиите: http://dariknews.bg/view_article.php?article_id=370802(ох, много смехотворна статия - България и СА щели да си сътрудничат по линия на туризма!)

 

Ще се опитам да видя дали някой от двамата ще влезе да сподели впечатления, но до колкото съм чувал от сестра му, тя като чужденка е била отделена в нещо като затворен комплекс за западни граждани, където не е имало строги правила като да ходят задължително забулени и т.н. 

 

Унгарецът в интервюто също разказваше за тези затворени комплекси, където жените могат да се движат без бурка. Задължението за бурките обаче се отнасяло само докато са на територията на Саудистка Арабия, но там както споменах с някои изключения. Когато се качат на самолет за чужбина задължението отпада. Интересно е човек да се вгледа в снимката в статия на принца и принцесата. Нито той, нито тя изглеждат като представители на някаква държва живееща в “средновековието“, а принцесата се появавя без бурка дори пред пресата...

 

path_6535.jpg

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Принца не струва , но принцесата бива :)

 

Ето и едно интересно интервю с нея, което се опитва малко да разбие стереотипите за положението на жените в Саудистка Арабия

 

https://www.youtube.com/watch?v=PDQCmmjK9Gg

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Двуцветко

И в паспорта снимка на жена с бурка ?

 

Не знам, събудих се от ужас след като видях униформения да се запътва към мен, нещо му нямах вяра, че ми носи визата :)

Иначе тук се зачетох за пътепис на един от малкото европейци добрал се до Мека

http://mobile.wnd.com/2015/03/the-story-of-a-non-muslim-eyewitness-in-mecca/

Само не мога да разбера защо му липсва част 2 на пътеписа. Опасявам се, че и той може да е имал срещи с униформени по спирки на градски транспорт ..

  • Харесвам 4
  • Смея се 1
Връзка към мнение

Интересно е човек да се вгледа в снимката в статия на принца и принцесата. Нито той, нито тя изглеждат като представители на някаква държва живееща в “средновековието“, а принцесата се появавя без бурка дори пред пресата...

 

path_6535.jpg

 

Принцът е един от адвокатите за повече права на жените, до колкото може да става въпрос за нещо такова в много консервативно общество де. Но е спонсорирал лично обученито на първата жена пилот там, мисля че има и други подобни прояви. 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Нищо не знаем наистина , а и засега извън ония линкове няма по-близко инфо.

Те и за Северна Корея ни казват как пасат трева , ама в същото време севернокорейци уж хакват сървърите на Пентагона и т.н.

Та вече на нищо не вярвам не видя ли със собствени очи

Иран империя на злото , пък всички магеланци са очаровани от там и т.н.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Нищо не знаем наистина , а и засега извън ония линкове няма по-близко инфо.

Те и за Северна Корея ни казват как пасат трева , ама в същото време севернокорейци уж хакват сървърите на Пентагона и т.н.

Та вече на нищо не вярвам не видя ли със собствени очи

Иран империя на злото , пък всички магеланци са очаровани от там и т.н.

 

Това което може да видиш като турист е също част от истината. Без близки контакти с местните трудно ще разберш как мислят, а дори да разбереш какво мисли обикновенният човек, това нищо не значи за политиката на дадена държава и т.н.

 

Без да пътуваш обаче със сигурност ще имаш много по изкривена представа за света ;)

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
Георги Матеев

Това с обрязването доколкото знам си е присъщо за евреи , мюсюлмани и за родените в САЩ , та ще се искат повече доказателства. Предполагам познаване на разни обичаи присъщи за религията , познаване на Корана и подобни.Та Матеев почвай да четеш ;)

Аз лесно ще почна да чета, ама с обрязването хич няма да се разберем...

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Аз лесно ще почна да чета, ама с обрязването хич няма да се разберем...

 

Почваш да омекваш! В моите представи за виза, ти си склонен на почти всичко ;) Как ще посетиш така всички държави в света? Човек трябва да прави жертви в името на висшата цел ;)

  • Харесвам 6
  • Смея се 2
Връзка към мнение

Сега чета, че има традиция за самообрязване със секира :O Надявам се Двуцветко да няма лоши сънища след тази информация ;)

 

 

В пре-ислямското време били обрязвани както мъжете така и жените. Обрязването на мъжете на арабски се обозначава с "хитан", а на жените с "хафд". Въпреки,че в Корана няма аят за обрязването, то се приема за символ на мюсюлманите.

Според преданията пръв се обрязал пророка Ибрахим (Абрахам) на 80 годишна възраст:

Абу Хурайра (Аллах да е доволен от него) предава, че пратеникът на Аллах (с.а.с) казал: "Абрахам, Аллах да е доволен от него, сам се обрязал на 80 годишна възраст и за тази цел използвал секира." (Бухари : 780)

 

  • Харесвам 5
  • Смея се 1
Връзка към мнение

Един познат е ходил, тъй като баща му беше пилот там. Единственото, което си спомням, е че каза, че като пътуваш може би за Мека на магистралата пишело на едно място, че колите с немюсюлмани са до там. Нещо такова. Като го видя пак, което няма да е скоро ще го поразпитам. Той и в Нигерия беше, където е баща му в момента и разказа интересни неща също. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.