Прескочи до съдържание

дневник Норвегия - Берген, Сеня, Лофотен.


Препоръчани мнения

Понеделник тръгваме трима бодри магеланци - патиланци към Норвегия. Днес се присетих да правя по-подробен маршрут, не че ми е дошла музата, просто няма накъде повече да отлагам.  :lol:   Отварям тема, защото може да се появят дребни въпроси и се надявам все някой да може да ми отговори. Местата, които ще посетим най-общо са: Берген, Тролтунга, Тромсо, остров Сеня, Лофотенски острови и по пътя каквото видим, защото ще се пътува с кола под наем и опции за спиране ще има много.

 

Та първи важен въпрос: в Берген има 2 опции за панорамни гледки Fløibanen и Ulriksbanen. От кой гледката е по-добра за снимане и разглеждане? Първият е по-близо до центъра и според мен ще е по-подходящ, но ако някой е бил и има мнение да си каже. :)

 

 

П.П. От началото на годината съм повлякла крак с отменени, некацнали и закъснели полети, стискайте палци в Норвегия всичко да е наред. :) :)

Редактирано от Tedy
  • Харесвам 9
Връзка към мнение

Ние се качихме на Fløibanen,гледката е перфектна и снимките станаха много добри.Качването е с едно влакче,взехме първото за деня и добре ,че направихме така,после стана лудница.Ulriksbanen е по далеч,качването е с лифт ,със сигурност е красиво но се съмнявам гледката и снимките да са по добри от толкова далеч.Но ако имате време мисля че има пътека от Fløibanen през гората и може да си спретнете преходче до там :) 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
Публикувано: (редактирано)

Но ако имате време мисля че има пътека от Fløibanen през гората и може да си спретнете преходче до там :) 

Това е добра идея, но вероятно ще се качим с влакчето, че не сме във форма, а на следващия ден ни чака Тролтунга.

 

Какво интересно има за гледане в Берген освен старата част? На рибния пазар хапвахте ли и как е цената на порция риба? Депресиращо скъпа или отчайващо скъпа. :lol:

Друго важно - как е трека до Тролтунга? Четох много инфо, дават го от 4 до 7 часа в едната посока, което е голяма разлика. Ако някой е минавал маршрута да сподели.

Редактирано от Tedy
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

С нашата групичка сме планували подобни изживявания в Норвегия за Август. Мога да ти помогна само с информация за трека до Тролтунга ( и то за съжаление не от 1во лице ).

1. http://www.norwaytonowhere.com/a-guide-to-hiking-trolltunga/

2. http://www.earthtrekkers.com/trolltunga/- като тук до колкото разбирам стълбата, по която се изкачват и която е бивша част от зъбчата железница е вече затворена, така че отпада като вариант. 
Колко ще отнеме на вас самите трекът зависи от подготовката ви, багажа, който мъкнете с вас, времето и условията :) От видяното в ютуб и съответно прочетено по форуми и блогове, не е чак толкова страшен :) Водата от поточетата е питейна, така че няма да е нужно да мъкнете големи бутилки отдолу. И като повечето подобни трекове - 1вите 1-2 километра са най-гадни, след това изкачването е по-плавно. Ако сте решили да кемпвате някъде там ( ние така мислим да правим ) ще ви трябва палатка, за хамаци и дума не можело да става, защото няма къде да се опънат ... 
Ако все още маршрутът ви подлежи на промени и ви се правят по-сериозни разходки след Тролтунга, мога да предложа и хайкване до Romsdalseggen, намира се в близост до Тролщиген и като трудност и време е подобен на Тролтунга
 
romsdalseggen-oystein-tveiten-norway-140
  • Харесвам 10
Връзка към мнение

Това е добра идея, но вероятно ще се качим с влакчето, че не сме във форма, а на следващия ден ни чака Тролтунга.

 

Какво интересно има за гледане в Берген освен старата част? На рибния пазар хапвахте ли и как е цената на порция риба? Депресиращо скъпа или отчайващо скъпа. :lol:

Друго важно - как е трека до Тролтунга? Четох много инфо, дават го от 4 до 7 часа в едната посока, което е голяма разлика. Ако някой е минавал маршрута да сподели.

Навсякъде е депресиращо скъпо,но чак отчайващо не :) .Хапвахме на рибния пазар,има голям избор какво да хапнеш.До открития пазар има и закрит,там също има голям избор,по евтино е определено от в някоя кръчма да седнеш,но поне веднъж е задължително . Берген е малък град и за един ден се разглежда.Освен стария град има хубав парк с езеро,където към 22.00 часа хората още си се препичат на слънце :) ,там единия ден попаднахме на някакъв фестивал на чуждата кухня,приготвени в къщи  ястия от различни чужденци живеещи там.Бяха много вкусни и евтини,за 20 крони взимаш две яденета и се наяждаш,та имахме късмет с обяда за единия ден да минем тънко.Крепостта Hakon hall и църквата св.Дева Мария са най старите сгради в града.Под хотела имахме рок бар в който се оказа ,че има долен етаж със сцена и музика на живо .Става голям купон,местните се унищожават жестоко петък и събота :lol:  :lol:  :lol:  и гостите също :) .Глобата за пиене по пейките в парковете започва от 6000 крони към 1200 лв,та да внимавате :lol:  :lol: ,нас любезно ни предупредиха,след като си пийвахме джак в парка докато чакахме да стане време за влака,хем бяхме дискретни  :lol:  :lol:  :lol:

Дано и уцелите хубаво време,че се води град на дъжда,ние имахме късмет с него,времето беше перфектно

Редактирано от Branko
  • Харесвам 5
Връзка към мнение

 

С нашата групичка сме планували подобни изживявания в Норвегия за Август. Мога да ти помогна само с информация за трека до Тролтунга ( и то за съжаление не от 1во лице ).

romsdalseggen-oystein-tveiten-norway-140

 

Плановете за Тролтунга са да се качим с палатка и горе да поспим, ако можем. Залезът е много късно към 23 часа. С багажа ще вървим бавно то е ясно, но имам съмнения ще намерим ли къде да опънем палатката, ако има и други желаещи...

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

За снимане по-добрият вариант е Ulriken, от тази точка са снимани повечето панорамни снимки на Берген, тъй като е на 643 метра надморска височина. Ние два пъти се качвахме с фуникуляра Fløibanen и веднъж до Ulriken. Достигането до началната станция може да се извърши и с градски транспорт http://ulriken643.no/ulriksbanen-2/buss-og-bane/?lang=en или с осигуренен автобус в близост до информационния център. Ако имате Bergen Card препоръчвам с автобус 2 или 3 да слезете на спирка Haukeland Hospital, с картата ползвате и 50% намаление за Fløibanen. Цената на сандвичите на рибния пазар е приемлива около 6-7 евро. На Ulriken има езерца от едната страна и можете да се поразходите там, много е приятно.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
Публикувано: (редактирано)

За снимане по-добрият вариант е Ulriken, от тази точка са снимани повечето панорамни снимки на Берген, тъй като е на 643 метра надморска височина. Ние два пъти се качвахме с фуникуляра Fløibanen и веднъж до Ulriken. Достигането до началната станция може да се извърши и с градски транспорт http://ulriken643.no/ulriksbanen-2/buss-og-bane/?lang=en или с осигуренен автобус в близост до информационния център. Ако имате Bergen Card препоръчвам с автобус 2 или 3 да слезете на спирка Haukeland Hospital, с картата ползвате и 50% намаление за Fløibanen. Цената на сандвичите на рибния пазар е приемлива около 6-7 евро. На Ulriken има езерца от едната страна и можете да се поразходите там, много е приятно.

Колко струва картата за Берген? Ulriken не е ли много далеч от центъра, моя обектив няма много голям зуум и дали няма всичко да е прекалено далеч.

Редактирано от Tedy
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

точно това имах в предвид,за туристи с обикновени апарати е далеч .панорамните снимки не са с такива апарати снимани

Редактирано от Branko
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Публикувано: (редактирано)

точно това имах в предвид,за туристи с обикновени апарати е далеч .панорамните снимки не са с такива апарати снимани

моят апарат е добър, но нямам обектив с голям зуум. сега пак гледах в нета, Ulriken си е доста далеч.

 

За Romsdalseggen няма да има време, готина гледка. :)

Редактирано от Tedy
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Няма ли да врътнете през Фламската железница и после по някой от фиордите обратно към Берген или това отпадна? Самият град е доста компактен и според мен ден му стига, ако планирате втори там, по-скоро бих се разходил към Флам. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
Публикувано: (редактирано)

Няма ли да врътнете през Фламската железница и после по някой от фиордите обратно към Берген или това отпадна? Самият град е доста компактен и според мен ден му стига, ако планирате втори там, по-скоро бих се разходил към Флам. 

По съвет на Ботко ще правим с фери Гудванген - Флом. Каза, че е красиво и не отнема много време. Ще бъдем с кола и няма как да я зарежем, ще я върнем в Берген. Но... ако слезем навреме от Тролтунга и успеем, ако не се прибираме без фери и гледките ще са само край пътя.

Редактирано от Tedy
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Колко струва картата за Берген? Ulriken не е ли много далеч от центъра, моя обектив няма много голям зуум и дали няма всичко да е прекалено далеч.

Картата за 24 часа струва 240 NOK, с нея е безплатен градския транспорт и се ползват отстъпки.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Какво интересно има за гледане в Берген освен старата част? На рибния пазар хапвахте ли и как е цената на порция риба? Депресиращо скъпа или отчайващо скъпа. :lol:

 

Всъщност е нормално скъпа и отчайващо вкусна :) Ядохме риба на деня, която се оказа писия и порцията с гарнитура беше около 20евро, рибна супа около 10евро. Отделно ти носят панерче с поне два вида хляб и голяма бутилка с вода на масата. Но си струваше от всякъде, няма такъв вкус, а аз риба много не обичам. Още я сънувам :)

За сравнение, в Осло беше по-скъпо и по не вкусно.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
Публикувано: (редактирано)

Точно този от качената снимка съм го планирала. Де този късмет да нацеля и подобна светлина. :) Ще имаме 2 или 3 дена на Сеня зависи от времето, после продължаваме с кола до Лофотенските.

За пейзажи винаги нося един по-дълъг 200мм, широкоъгълен и един китов, с който съм през деня.

Редактирано от Tedy
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Ulriken първо е далече от центъра второ е много високо.Картичките на панорамен Берген повечето са от терасата в близост до горната станция на Fløbana.От там виждаш целия залив,намираш се над стария Берген и стария Брюген-холандските къщи,фискторгет-пазара.С добър обектив може да хванеш отсрещната част на града където в края му е аквариума.От Ulriken просто толкова детайлно сградите и старата част няма как да го хванеш.Но хващаш целия град и островите в залива без детайлите на сградите.И двете места са хубави но аз съм пристрастен...за мен по хубавия изглед на самия град е от Flø.Oще повече не изисква кой знае какво придвижване от пристана/пазара/Брюген.Преди 20 години сандвич с хлебче и парче пушена сьомга беше между 8 и 12 крони...кутия "боро 100" беше 40 крони.Сега висините са други в стандарта.Тази "писия" дето разправя боболече...да не е треска ?Торшкфиск е може би най хапваната риба в Норвегия.Сещам се преди че в супермаркетите имаше много и различни видове пушена скумрия(Макрел) с подправки и беше най евтината риба в сравнение с другите.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Ние ще вземем някакви консерви, но в градовете, ако има вариант да хапнем на прилична цена, бих предпочела. Риба, хляб и вода за 20Е са оферта, миналата година в Осло дадох повече за пица. :) Още треперя от възмущение като се сетя. :lol:

В Берген ще има късен залез, там сме 2 нощи, но втората ще сме супер изморени и едва ли ще ми е до гледки. Та избирам по-близката панорама. :)

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Ами пожелавам ви да случите на време.Осло е сред най скъпите градове в света.За Норвегия след него по скъпотия е Ставангер.Берген може би е след тях.Оглеждайте се за азиатски магазини.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
Публикувано: (редактирано)

По-малко дъжд, че идеята да се намокрим, както в Реюнион хич не ми допада. Особено на по-дългия трек до Тролтунга. :) В Реюнион беше такова омазване... още ми държи влага. :lol:

 

В Тромсо също има хълм с лифт и гледка -  Mount Fløya.

Редактирано от Tedy
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Приятно прекарване на приятната компания!  :)

Благодаря! Някак съм убедена, че ще влезем в приключения, но точно какви тепърва ще се разбере. :) Важното е да е  забавно и интересно, да сме здрави и да спечелим битката с големите комари. А да, не съм споменавала, но вече от 2 места ме предупредиха, че по-яки комари нямало.  :huh: 

Ами пожелавам ви да случите на време.Осло е сред най скъпите градове в света.За Норвегия след него по скъпотия е Ставангер.Берген може би е след тях.Оглеждайте се за азиатски магазини.

Ботко, а за суперите има ли значение от коя верига пазарим?

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
Георги Матеев

Теди, то е ясно, че ще си изкарате прекрасно :) Пожелавам само времето да е с вас и комарите да не са толкова нахални...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.