Прескочи до съдържание

дневник Норвегия - Берген, Сеня, Лофотен.


Препоръчани мнения

Публикувано: (редактирано)

Не ми излиза целият текст, затова го копирам отново.

От Тромсо до Лофотенски острови такси не видях, днес платихме първата за последната седмица преди Нарвик. Дано на Сеня също да няма, че доста тунели ни чакат. Малко впечатления... банята е мираж, когато спиш на палатка. Да живеят тоалетните по паркингите,които предлагат топла вода. Почти успявах да се изкъпя на мивката, но човек като е на зор и целия в пот, няма избор. Най-добри условия има в тоалетните на паркинга на селцето А и на паркинга преди Hamnoy. За ядене, къпане и пране са идеални. Лофотенските баири са стръмни, доста, че и кални, но отгоре панорамата при добро време и светлина е нечовешка. Къщички, мостове, малки разпилени в морето островчета, а фиордите отвисоко са още по-впечатляващи. Драпането по чукарите посред нощ, която така и не настъпва се понася по-леко отколкото очаквах. Адреналинът ме държи будна поне още 2 часа, след като легна. Белите нощи са странно нещо. Последният ми ден продължава вече 10 дена и днес сериозно се напънах, докато зацепя кой ден и дата сме. Интересно преживяване, кога ставам, лягам и снимам вече е пълна каша в главата ми. Краткият сън и красивите гледки правят цялото пътуване още по-сюрреалистично. Малко снимки от Лофотенски острови. Влади пред селцето А, мястото където пътя свършва.

post-181-0-28588300-1467846165_thumb.jpg post-181-0-90598700-1467846257_thumb.jpg

Vindstad.Малко селце в края на фиорда. Времето там е спряло, само туристите внасят лека суматоха за кратко.

post-181-0-20635800-1467846404_thumb.jpg

post-181-0-81033100-1467846441_thumb.jpg

Bunes Beach. Беше пълно с полузаровени мини от войната. Май са обезвредени. post-181-0-10609900-1467846642_thumb.jpg post-181-0-87139800-1467846719_thumb.jpg

Редактирано от Tedy
  • Харесвам 46
Връзка към мнение

Ма той и Влади бил с вас.Аз си мислех,че сте само двамата с Wilks и затова така ти харесва :shout:

Интересно ми е какво е мнението на Влади за Норвегия,имайки в предвид любовта му към Исландия.

Пожелавам ви много готино доизкарване и много снимки.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Теди, с риск да нахалствам дали може да опишеш маршрута след като се върнете? Горе долу по постовете мога да го сглобя но все пак друго си е да го има по дни.

 

П.С. Много обичам да ти 'крада' голяма част от маршрутите защото са със страхотни гледки :)

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
Публикувано: (редактирано)

Руми, поздрави и на теб, винаги се радвам, когато запаля някой с идеите си за пътувания.

Емо, че кога съм била без Влади... За мнението му по-добре не питай сега, че малко в повече му идва палатката, а и Тролтунга си беше трудна като за начало. След 2 месеца ще има по-ясна представа какво точно му се е случило.

Мая, ако не ме домързи ще опиша. Снимки също мисля да пусна от най-готините места с панорама. Хахахаха, "крадеш ли"?

Редактирано от Tedy
  • Харесвам 7
Връзка към мнение

Теди, страхотни снимки.

Така ме запалихте, че догодина през юни или юли и аз ще ходя :)

Поздрави на всички и весело :)

 

Поздрави

Руми

 

И аз така го мисля. :D

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

За мнението му по-добре не питай сега, че малко в повече му идва палатката, а и Тролтунга си беше трудна като за начало. 

E не свикна ли на Сокотра и в Етиопия ? :) с палатката! Зор-а до Тролтунга по голям ли беше от колкото до Сканд ? Поне в Норвегия е по прохладно и е подходящо за ходене ,ако не духа и не вали.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

На Сокотра било топло, а тук не.

Времето на Тролтунга беше идеално прохладно, но носехме екипировка за нощувката, който си тежеше. Моя багаж си тежи така или иначе. Имаше 2 стръмни спускания, които Влади не хареса.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Страхотни снимки . Норвегия е прекрасна страна . Фериботите 2015 г. около осем на брой по фиордите бяха  между 10 - 15 и 20 евро , но това са цени за 7 метров кемпер , за кола ще е по- малко :) Мина вече една година от както сме се върнали от там, но не сме получили нищо да плащаме :)  а минахме няколко платени участъка, които възлизаха на 150-200 крони .

Теди , пожелавам ви още много емоции там

Редактирано от Роси и Стоян
  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Минахме и остров Сеня. Направихме пълна обиколка, но не нацелихме време и сега ми е леко тъпо, че не успях да направя поне единия от планираните трекове. Вчера тръгнахме с Wilks, но влязохме в мъглата, заваля, гледки йок и се върнахме. Както и да е, нагледахме се на фиорди за години напред. Даже се чувствам преситена от гледките на вода, планини и облаци. Сега съм в очакване на температурен шок в София. Малко снимки.

Село Бовар.

post-181-0-29721000-1468107977_thumb.jpg

Ерсфьорд.

post-181-0-73922200-1468108002_thumb.jpg

Тунгенесет

post-181-0-57950100-1468108035_thumb.jpg

Хусой

post-181-0-99221000-1468108059_thumb.jpg

За таксите - на Сеня никъде не видях платени пътни съоръжения, както и на Лофотенските острови. Накрая сметката ще покаже.

  • Харесвам 23
Връзка към мнение

Малко инфо за Сеня... хубаво място за къмпинг с чиста тоалетна, паркинг и полянка за палатки има в Ерсфьорд, до плажа. Друга чиста тоалетна с паркинг има на Тунгенесет. Местата за палаткуване са малко, в това отношение има голяма разлика с Лофотенските острови. За пътуване в група с малка, икономична кола трима души са оптимален вариант. Четвъртото място беше заето от багаж и храна. Веригата Рема 1000 имат големи магазини винаги на главните пътища, виждат се отдалеч. Предлагат добър асортимент и най-важното - интернет. Карта за нет не сме купували, връзвахме се както дойде по настанявания, магазини, бензиностанции, дори закачихме супер скоростен от туристически автобус с група китайци. :) Най-важната информация, която е желателно да се проверява е прогнозата за времето. Променливо и непредвидимо. Температурите лятото се движат от 5 до 22 С, та човек трябва да е добре екипиран, за да не се налага да се ограничава откъм разглеждане. С изключение на последните 2 дена ние имахме късмет и времето беше с нас.

  • Харесвам 8
Връзка към мнение

Рекапитулация на първия рентакар:

Херц от летище Берген за 3 дни е 2100 кр. с пълна застраховка; Пътни такси 540 кр. при ходене до тролтунга + 400 кр. за пркинга там; Хибрида гореше малко и бензина излезе само 280 кр.

Редактирано от vlady
  • Харесвам 7
Връзка към мнение

Тръгваме в сряда за само и около Лофотен. С палатки и спални чували. Кацаме и излитаме от Bodo после ферибот до Moskenes.От там и кола под наем,и 5 дена обиколки в този район. Имам набелязани няколко идеи,но Вие сте съвсем пресни и ако може ще помоля за малко информация :)...та нещата които съм набелязал са :

 

Reinebringen

Helvetestinden

Holandsmelen

Offersoykammen

Stornappstind

Munken

 

Bundes beaches

Horsed beaches 

Kvalika beaches

 

чета ,че почти всичките изкачвания са кратки със средна трудност на изкачване, до максимум 3 4 часа, гледките са феноменални (при ясно време) за което се молим :)  въпросите ми са...Пропускам ли нещо в списъка? Къде из Лофотен Ви хареса,от къде останахте най  впечатлени ? Мисля,че четох за къмпинг не се плаща ,Вярно ли е и това? Трябва ли разпечатвам  карти с маршрутите ? Или местата се откриват лесно ? Паркингите из Лофотен платени ли са ? Взехме си и газово котлонче ,все още нямаме газ бутилка от най малките дее .Дали може да я пренесем газ бутилката в чекиран багаж или от там да купуваме ?

Много благодаря  :)

Редактирано от Iceman
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Бутилката трябва да я купиш в Норвегия. На палатка извън къмпинг е безплатно. За паркинг също не се плаща.

Направих първите 2 качвания от списъка ти. Всяко за по-малко от 3 часа ретърн, кратки са, но доста кални и стръмни. За хора с опит няма да е проблем, моите спътници например не ги направиха. Другите трекове от списъка ти са по-леки, с по-малка денивелация. За 5 дена е абсурд да успееш с всички, освен това може и времето да се скофти. Подреди си ги по приоритети и на място действай според прогнозата. Лесно се намират, местните ги знаят и са много отзивчиви. Ако някой има проблем с височини много да внимава. Освен, че са стръмни и хлъзгави има и тесни ръбове, по които се минава. На Рейнебринген в горната част пътеката е силно ерозирала и има сериозен риск от падащи камъни. Там трябва също много да се внимава.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Дааааа,Има доста....И са перфектно екипирани,за дъжд и студ и изобщо не се притесняват от времето :)Карат тия колелета хич не им пука...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Дааааа,Има доста....И са перфектно екипирани,за дъжд и студ и изобщо не се притесняват от времето :)Карат тия колелета хич не им пука...

Случихте ли време? Колко от планираните гледки успяхте да видите? :)

 

Да допълня за таксите, на север съоръженията са безплатни.

Връзка към мнение

За тунелите и мостовете по лофотен не се плаща. Има изисквания относно палаткуването, трябва да си на повече от 200м от населено място и 100м от вода (река или море). Паленето на огън е забранено!

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Времето си беше студено по принцип не валеше първите 3 дена и след това като заваля не спря да вали цели 2 дни....Списъка го изпълнихме на около 60% 65%....Със сигурност ще се ходи пак .....Няма как Норвегия ми е една от топ дестинациите:-)

post-2409-0-58774800-1469078707_thumb.jpg

post-2409-0-40108700-1469078779_thumb.jpg

post-2409-0-70179100-1469078850_thumb.jpg

post-2409-0-80932500-1469078911_thumb.jpg

post-2409-0-83356300-1469078966_thumb.jpg

post-2409-0-50285000-1469079066_thumb.jpg

Редактирано от Iceman
  • Харесвам 16
Връзка към мнение

Времето си беше студено по принцип не валеше първите 3 дена и след това като заваля не спря да вали цели 2 дни....Списъка го изпълнихме на около 60% 65%....Със сигурност ще се ходи пак .....Няма как Норвегия ми е една от топ дестинациите:-)

То, понякога и на мрачно време стават чудесни снимки - твоите са такива. :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Нашето пътуване започна с висене на летище Торп в Осло. :)  Полетът ни за Берген беше препълнен и ни оставиха за следващия след 4 часа. Изобщо не се разсърдихме, напазарихме здраво с ваучера храна и напитки в барчето, а мисълта за 250-те евро компенсация сгряваше  допълнително бедните ни недоспали души . :) Часовете ни за разглеждане на Берген намаляха, но там валеше яко и не беше голяма загуба. Централната част на града не е голяма, разглежда се за около 2, 3 часа. Всъщност можехме да направим по-късно и качването за гледка с фуникуляра, но просто нямахме сили. Хапване на рибния пазар. Харесах треската и сепията, кита категорично не е за мен. Рибената супа не беше лоша, но нищо особено.  :) Порция риба с гарнитура е около 230кр.

 

Входната врата на нашия хазяин. Фен на Междузвездни войни, как мислите? :) Квартирата ни беше в центъра, на добро място. Изключително чист апартамент, стаята струваше 62Е за трима. И нещо важно: не сме плащали за паркинг, нашият хазяин имаше грижата.

post-181-0-04192100-1469459734_thumb.jpg

Берген, ту вали, ту спира. За цялата година имало 38 слънчеви дни. На мен тази информация ми прозвуча направо депресиращо и се зачудих защо хазяина е направил такава огромна, разкошна, открита тераса с барбекю, хамак и какво ли още не. Само за 38 дни употреба в годината.

post-181-0-84983600-1469459715_thumb.jpg

post-181-0-71069100-1469460091_thumb.jpg

post-181-0-55412000-1469460115_thumb.jpg

post-181-0-82248500-1469460137_thumb.jpg

Рибните ресторантчета. Масово ни обслужваха емигранти от Европа.

post-181-0-75307400-1469460151_thumb.jpg

post-181-0-48685100-1469460201_thumb.jpg

post-181-0-54416100-1469460214_thumb.jpg

post-181-0-79193500-1469460227_thumb.jpg

В дъжда по улиците на града е празно, блуждаят само закоравели туристи готови на всичко, дори и да се понамокрят, но да разгледат стария център. При хубаво време ситуацията е съвсем различна. Берген се изпълва с живот, колелета, местните са по лодките, ловят риба и се забавляват по норвежки. :)

post-181-0-93816200-1469460260_thumb.jpg

post-181-0-73724300-1469460533_thumb.jpg

  • Харесвам 28
Връзка към мнение
  • 7 месеца по-късно ...

Рекапитулация на втория рентакар:
Херц от летище Тромсо за 10 дни е 4900 кр. с пълна застраховка; Пътни такси 200 кр. и бензина излезе 600 кр.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.