Прескочи до съдържание

Стокхолм за почти 5 дни


noshtna_ptica

Препоръчани мнения

Някой ще помогне ли със съвет дали да ходим до Дротнингхолм, при положение че е затворен двореца или да оползотворим времето по друг начин?

Колеги, какво пътешествие по вода избрахте? Ние оставаме на вариант Ваксхолм  :)

Ако има желаещи, мога да купя 10 билета за трансфера - така е най-изгодно. На нас ни трябват 6 еднопосочни, остават 4 свободни. Връщането ни е на 11-ти.

Редактирано от noshtna_ptica
Връзка към мнение

Някой ще помогне ли със съвет дали да ходим до Дротнингхолм, при положение че е затворен двореца или да оползотворим времето по друг начин?

Колеги, какво пътешествие по вода избрахте? Ние оставаме на вариант Ваксхолм  :)

Ако има желаещи, мога да купя 10 билета за трансфера - така е най-изгодно. На нас ни трябват 6 еднопосочни, остават 4 свободни. Връщането ни е на 11-ти.

 

доколкото виждам тук Ваксхолм много не става, разписанието не е удобно; само веднъж дневно, 19ч. Стокхолм - 20.30ч. Ваксхолм - 22ч. Стокхолм; по това време вече ще е тъмно, не знам какво ще се вижда

 

http://www.stromma.se/en/stockholm/excursions/day-trips/vaxholm/

 

според мен е по-добре обиколката на архипелага, 2 пъти през деня, по светло:

 

http://www.stromma.se/en/stockholm/sightseeing/sightseeing-by-boat/archipelago-tour-with-guide/

 

 

за трансфера има ли нужда да се купуват предварително билети? по мои впечатления от региона всичко би трябвало да е добре организирано на място... няма смисъл и от двупосочни билети, на цената на 2 единични са; ние много не можем да помогнем с бройката билети - 1 възрастен с 2 ремаркета (деца)  :) 

Връзка към мнение

Попаднах на това разписание:

http://www.waxholmsbolaget.com/webroot/documents/107/01host16.pdf

 

Доколкото разбирам от привидно сложната графика, за дните, в които си там, има фериботи всеки ден, трябва да гледаш редовете в жълто и зелено.

 

Между пристанището на Ваксхолм и острова с крепостта-музей има отделен ферибот. Не знам до колко би представлявал интерес, аз не съм ходила там поради липса на време.

 

 

Няма да ходим с гид, ще слизаме и ще се качваме и ще се мотаем колкото ни е кеф  :)

Поне в едната посока ще сме с параход задължително.

А за трансфера - по-изгодни са двупосочните билети /ако не се купуват онлайн/ и да, може и на място да се купят, стига да имаме време

https://www.flygbussarna.se/en/skavsta

Редактирано от noshtna_ptica
Връзка към мнение

аха, за Ваксхолм това е нещо различно, доста по-добрo от това, което гледах

 

за трансфера двупосочните билети не са по-изгодни, еднопосочен е 139 SEK, двупосочен е 278 SEK, т.е. е все същото; време би трябвало да има - пишеше, че автобусите не са с точно разписание, а в зависимост от полетите, т.е. полета ако се забави и автобуса би трябвало да изчака

Връзка към мнение

Мисля, че това са цените онлайн, а там ще са 159. Не, че разликата е драстична и не, че това ще ни срути екскурзията, де  :)

Връзка към мнение

да, така е, на място е малко повечко, двупосочния излиза по-евтин

Редактирано от logist13
Връзка към мнение

Някой ще помогне ли със съвет дали да ходим до Дротнингхолм, при положение че е затворен двореца или да оползотворим времето по друг начин?

Според мен си струва посещението и без да влизането в двореца, предвид че имате достатъчно време. По принцип само част от двореца може да се види, останалата е затворена, защото там живеят кралските особи :) Има парк зад театъра, самият театър е интересен за посещение (само с гайд и трябва да се провери от колко часа са туровете), градините на двореца и китайския павилион, общо взето достатъчно за няколко часа разходка. Ако пък и сте посещавали други дворци из Европа, мисля че едва ли нещо губите от това, че няма да влезнете, за мен от цялото посещение самият дворец вътре беше най-неинтересната част.

Връзка към мнение

Благодаря много, ще се опитаме да го сместим, макар да не е лесно...

Градините са с едно работно време, павилионът - с друго, театърът - също, а всяко нещо се гледа само с гид и то в определени часове. Ако сложим и претенцията гидът да е на англ, сигурно ще е още по-сложно :)

И за капак - последната лодка към града е в 15 ч?! Комбинирани билети - само с двореца, а той пък не работи  :)

Всъщност истината е, че много ми се ходеше, и сега съм леко нервна...

 

А само лодките Stromma ли пътуват до там?

Редактирано от noshtna_ptica
Връзка към мнение

@noshtna_ptica, до двореца може да се стигне и с градски транспорт, отнема горе-долу едно и също време доколкото бях проучвала. Може в едната посока с корабче, в другата с ГТ. Ето и инфо от официалния сайт:

 

By public transport

Underground (T-bana) to Brommaplan, change to bus 301-323, alternatively 177 or 176 to Drottningholm.

 

Относно туровете с гайд, поне преди 2 години само театъра беше задължително с гайд, градините и павилиона можеше самостоятелно да се разгледат. В крайна сметка може да си оставите Drottningholm за накрая, ако ви остане време :)

Редактирано от Carrie
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Кацнахме. От друга планета! Беше приказно красиво....

Посрещнаха ни на летището с шампанско и торба подаръци  :)

За втори път съм в Шведско - за втори път ни капка дъжд, а ярко слънце, пухкави бели облачета като изрисувани, лек ветрец, мирис на море и аромат на цветя  :)

Първата нощ спахме в "стая" 5 кв.м. без баня и прозорци /заради късното настаняване/, после се преместихме в Bema hotel - супер място, голяма стая, 2 прозореца, баня, мил и любезен викинг на рецепцията...

До Дротнингхолм не стигнахме, но в Архипелага си направихме спирки в Гринда и Ваксхолм, цамбуркахме в Балтийско море, нагледахме се на пейзажи - един от друг по-сини и по-зелени, зашеметяващо! Кметството, Скансен, Васа музей, Нордическия музей, Музея на средновековието /безплатен и чудесен/ - всеки музей - приказка!

Засякохме в последния ден по улиците автобуса-амфибия и ретро-трамвая с вагона-кафене. Не знаех нищо за този трамвай, но беше много екзотичен  :) Ако някой даде инфо за него, ще ми е интересно какво сме пропуснали.

Не сме ползвали градски транспорт, с изключение на параходите. Купихме билети за метрото специално, за да го разгледаме. Уау! Страхотно! От това, което видяхме най ме впечатлиха станциите на синята линия - Kungstradgarden и T-Centralen. Еднократният билет струваше 36 SEK /въпреки, че четох, че е 40 ?/ - важи 75 мин, в които можеш да влизаш и излизаш от метрото.

За трансфера от-до летището броят пътниците и пускат допълнителни автобуси, колкото са необходими. За връщането отидохме 30 мин по-рано и бяхме от първите. Друг е въпросът, че опашката беше от българи и стана ... българска работа...

На летище Скавста има 2 кабинки за пушачи с добра климатизация - за който го влече  :)

Благодарности за помощта, която получих тук и много слънце на запътилите се към прекрасния Стокхолм!  :)

Редактирано от noshtna_ptica
  • Харесвам 7
Връзка към мнение

Имали сте късмет с времето.

Тази година отидохме семейно на разходка с автобуса-амфибия. Много интересно беше и имахме добър гид. На трамвая никога не съм се качвала.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

накратко и от мен за нашата програма:

 

водния салют при кацането на Скавста беше спазване на приятна традиция в авиацията, не разбрах обаче в София да е имало такова нещо; торбичката с дребни подаръци също беше приятна изненада, в нея обаче имаше и информация за близкия град Norrköping, хората си правят реклама на региона...

 

със Stockholm pass и Travel card по дни обиколихме следното:

1 ден: Drottningholm Palace - отиване и връщане с лодка; двореца беше затворен поради предстояща церемония, разгледахме градината, посетихме театъра (струва си) и китайския павилион (не толкова интересен според мен)

2 ден: обиколка на архипелага с корабче; после музея Васа и Скандинавския (Nordic) музей, накрая и парка за забавления GRÖNA LUND TIVOLI; там уцелихме концерт на Troye Sivan; всъщност се оказа, че в парка тази година са изнасяли концерти много известни групи: Whitesnake, Status Quo, Deep Purple

3 ден: THE ROYAL PALACE, Storkyrkan Cathedral, Riddarholmen Church и Fotografiska; после се повозихме на ROYAL CANAL TOUR, а вечерта приключи с VAXHOLM BOAT TOUR (архипелага по здрачаване и по тъмно беше страхотен, гледките са много по-различни от това, което се вижда през деня)

4 ден: кметството (където ни изненадаха много приятно с това, че имаше и информация на български) и кулата на кметството

 

струва си да се отбележи, че Stockholm pass и Travel card се активират отделно; ние ползвахме Stockholm pass за дни 1, 2 и 3, а Travel card за дни 2, 3 и 4; така с 3-дневни карти обхванахме и 4-те дни; в интерес на истината Travel card не я ползвахме много, возихме се няколко пъти на трамвай и на метро, но като гледам цената на 1 билет картата си заслужава, излиза 230 SEK, т.е. 6-7 пътувания с билети

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Ако някой се интересува, ето го и трамваят-кафе:

http://www.djurgardslinjen.se/en/the-cafe-tram/

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Мога ли да поразръчкам малко тази тема, като помоля за съвет относно настаняване. Било то район, или конкретно място. Останах изумена от варианта да спя на лодка - какво ще кажете за това? Ще сме само за 3 нощувки - 2 дами. Та ми се ще да сме по централно място или да е добра локацията.

Редактирано от Лин
Връзка към мнение

Мога ли да поразръчкам малко тази тема, като помоля за съвет относно настаняване. Било то район, или конкретно място. Останах изумена от варианта да спя на лодка - какво ще кажете за това? Ще сме само за 3 нощувки - 2 дами. Та ми се ще да сме по централно място или да е добра локацията.

 

Не си отбелязала бюджет и изисквания, но аз лично спах в този: http://www.booking.com/hotel/se/comfort-stockholm.bg.html?aid=368032

 

По това време търсехме нещо, което да е едно ниво над хостела, на добра локация, максимално евтино. и общо взето този хотел беше от малкото избори <100€ за двойна стая. Имай предвид, че най-евтините стаи са без прозорец, малко се чудех дали няма да психясам, но се оказа че се спи изключително добре така :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Мога ли да поразръчкам малко тази тема, като помоля за съвет относно настаняване. Било то район, или конкретно място. Останах изумена от варианта да спя на лодка - какво ще кажете за това? Ще сме само за 3 нощувки - 2 дами. Та ми се ще да сме по централно място или да е добра локацията.

 

примерно това е на много добро място и с много добри условия:

 

https://generatorhostels.com/en/destinations/stockholm/

Редактирано от logist13
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Не съм дала защото не успявам да се ориентирам. Но наистина е около 100 евро на вечер рейта ни. Това, което ми е проедложил logist13 не изглежда зле и щом е и проверено :) 

Връзка към мнение

Ние спахме в Bema hotel 

http://www.booking.com/hotel/se/bema.bg.html?aid=368032;label=gog235jc-hotel-XX-se-bema-unspec-bg-com-L%3Abg-O%3AwindowsS7-B%3Achrome-N%3Ayes-S%3Abo-U%3Asalo;sid=f7ae852a34eebb86a4daba54c9f0047f

Голяма стая, два прозореца, собствена баня, много чисто и уютно. На 10 мин. пеш от гарата, на крачка от главната улица. Бяхме само жени и се чувствахме уютно и в пълна безопасност. Лошото е, че настаняването е до 17 часа, но не знам при запитване дали часа не подлежи на предоговаряне.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

В момента съм в Generator няколко дни.

Хубавото

- чисто нов е отворен от това лято.

- перфектна хигиена и ежедневно почистване на стаята.

- С охрана , високо ниво на сигурност в добър квартал.

- на около 20 мин. от Стария град и на 10 мин. от главната търговска зона на Стокхолм

 

- частните стаи са скъпи и може да се намери по-изгоден хотел.

- ако търсите хостел тук няма да намерите характерните за хостел удобства , като ТV lounge , кухня , хладилник и т.н.

- има бар , но при град като Стокхолм едва ли ще прекарате време там.

- предлагат и вечеря , но чети горното.

 

Та нито е хотел , нито е хостел , но тя веригата си е такава.

Стокхолм е много скъп откъм настаняване , та 100 евро двойна стая в добър хотел е нормална оферта.

Относно Стокхолм , този град със сигурност ще пренареди моите фаворити.

 

Май Лондон замина на задна позиция :)

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Мога ли да поразръчкам малко тази тема, като помоля за съвет относно настаняване. Било то район, или конкретно място. Останах изумена от варианта да спя на лодка - какво ще кажете за това? Ще сме само за 3 нощувки - 2 дами. Та ми се ще да сме по централно място или да е добра локацията.

 

Аз миналата година водих майка ми в Стокхолм за рождените ни дни и си позволихме много готино място - спахме на кораб от 20-те години Mäladrottningen Yacht & Hotel, на Riddarholmen, уникално беше с изглед към кметството и на 10 минути пеш от центъра, не знам как ще са цените за твоите дати:

 

http://www.booking.com/hotel/se/ma-lardrottningen.bg.html?aid=368032;label=gog235jc-hotel-XX-se-maNlardrottningen-unspec-bg-com-L%3Abg-O%3AwindowsSnt-B%3Achrome-N%3AXX-S%3Abo-U%3AXX;sid=15ac8edd726796d78c0aca94f15db427;dist=0&sb_price_type=total&type=total&

 

п.с. Ресторантът също беше мнооого добър, ето и една снимка отвън (каютата не съм я снимала, но всичко е като на снимките в букинг)

 

DSC00054.JPG

Редактирано от DenitsaS
  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Леле хора, страшно съм ви благодарна! :) Оправихте ми настроението, защото съвсем се бях отчаяла. Друго е да разбереш от първа ръка нещата. Корабчетата ги гледахме именно заради изживяването. В хостел никога не съм била и някак не ми се искаше да бъда. И точно това ме притесняваше защото повечето в моя бюджет е все хостел или нещо такъв тип и доста се бях отчаяла :) Златни сте!  

 

DenitsaS , корабчето, което си показала, е уникално, но за съжаление няма свободни места за нашите дати :) Редактирано от Лин
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Сега се сещам , че видях писано за лодките до Vaxholm и разписанието.

През седмицата е доста орязано , в уикендите има повече възможности.

Да се има предвид , че това не е остров и е свързан с градския транспорт на Стокхолм.

Това дава възможност в едната посока да ползвате автобус , ако часовете на лодките не ви устройват. Доколкото мернах автобус 670 е на всеки 20-ина минути може би.

С корабчето е 75 крони , с автобус не знам колко е.

Не виждам смисъл от скъпи турове из архипелага , едва ли ще е нещо по-различно от тия островчета:)

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.