Прескочи до съдържание

Искам да попитам...


Георги
Георги
Съобщението е добавено от Георги

Темата е за общи въпроси, несвързани с пътешествията. Ако имате пътешественически въпрос, използвайте останалата част от форума :)

Препоръчани мнения

Мисля си, че в тон с темите за хвалене и оплакване, няма лошо да имаме и такива, в която да питаме. Сега, някой ще каже, че не е ли целия форум общо взето питане на въпроси и ще е прав :)

 

Идеята ми е в тази тема да са въпроси извън пътувания, резервации, банкови карти и въобще, нещата от скучното ни ежедневие, за които чат-пат нямаме точен отговор, все пак не може да сме специалисти по всичко. Убеден съм, че тук имаме професионалисти в почти всяка област и ще получим компетентен отговор на въпросите си. 

 

Започвам аз с два въпроса за лаптопи, но идеята ми е темата да покрива абсолютно разнообразни области. 

 

1. Оглеждам се за класическия въпрос - най-читав лаптоп около 1000лв. Хората работещи в компютърните магазини им е писнало от такива клиенти :) Интересуват ме по-скоро подходящи серии и марки, ясно е че показателите са горе-долу еднакви. До колкото се поинтересувах, преобладава мнението, че за тези пари по-добре да се вземе нещо втора ръка, но на мен качеството на сглобката сякаш не ми е водещ фактор. По-скоро предпочитам по-съвременен хардуер, от колкото здраво, но по-старичко шаси - лаптопът ще е почти статичен и няма да се мести нагоре-надолу. Търпя разубеждаване тук! Максималното натоварване ще е за Ауто Кад 2Д, така че като спецификации не е задължително да е нещо кой знае какво, просто да може и след поне 3 години да си изпълнява основните леки функции. Харесал съм сякаш Е серията на Lenovo Thinkpad, добър избор ли е или има и по-подходящи в ниския клас?

 

2. Много, ама много съм си харесал Dell XPS серията (това за друг лаптоп, не за този, който питам в 1 :)). В САЩ тези лаптопи са около $800, което е приемлива цена за мен, но из цяла Европа са по 1200€+. За България да не говорим, гонят 3000лв за базовия модел, което е на практика двойна разлика спрямо САЩ. Разбирам мита, ДДС, падането на еврото да влиаят на цената, но разликата е направо фрапантна. Като че ли при други модели го няма това нещо и ми е интересно на какво се дължи? Да не би Dell тотално да са отписали европейския пазар?

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Видя ли Правец-а 64bit? Не се шегувам, аз си купих :)

Иначе Lenovo ThinkPad-овете са нещо, което предпочитам.

Dell XPS е много, ама много добра серия, стига да ти се дават парите. В България винаги са били по-скъпи от САЩ. Ако имаш възможност взимай от там. 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Eй, полезна тема и аз няколко пъти се чудя къде да задам въпроси, различни от главната насока на форума. 

 

 

 за Ауто Кад 2Д,

За конкретния ти въпрос по хардуера не мога да бъда полезен с мнение, но нещо ако имаш въпроси по работата с AutoCAD, или нещо трябва да се начертае - мога да помагам  ;)

Редактирано от Фичо
Връзка към мнение

Аз съм повече по софтуера, а хардуера го пробирах преди години... вече не мисля, че има голямо значение. Взимаш най-доброто което ти влиза в бюджета (защото остаряват бързо), ако имаш специални изисквания вече се съобразяваш. Примерно аз преди години гледах като купувам в Бг да има гаранционен сервиз в Бразилия, и трябваше да е Тошиба. Изкараха по 7-8 години без да ми потрябва гаранционния сервиз.

Връзка към мнение

Видя ли Правец-а 64bit? Не се шегувам, аз си купих :)

Иначе Lenovo ThinkPad-овете са нещо, което предпочитам.

Dell XPS е много, ама много добра серия, стига да ти се дават парите. В България винаги са били по-скъпи от САЩ. Ако имаш възможност взимай от там. 

 

Видях. Извън маркетинговия шум, сякаш държа на 15 инчовия екран. Супер олекотяване не е необходимо, така че не е подходящия модел така и така. А и сякаш трябва да проуча по-сериозно китайския им източник :)

 

То с ThinkPad-овете драмата изглежда, е че има различни класове ThinkPad-ове, та и с това трябва да се внимава. Харесах го Е класа уж, ама Леново имат и някакви драми със spyware, който идваше автоматично инсталиран, та сякаш не ми се ще да поддържам подобни практики...

 

За конкретния ти въпрос по хардуера не мога да бъда полезен с мнение, но нещо ако имаш въпроси по работата с AutoCAD, или нещо трябва да се начертае - мога да помагам  ;)

 

Не е за мен, ама съм сигурен, че човека който чертае чете внимателно :)

 

Аз съм повече по софтуера, а хардуера го пробирах преди години... вече не мисля, че има голямо значение. Взимаш най-доброто което ти влиза в бюджета (защото остаряват бързо), ако имаш специални изисквания вече се съобразяваш. Примерно аз преди години гледах като купувам в Бг да има гаранционен сервиз в Бразилия, и трябваше да е Тошиба. Изкараха по 7-8 години без да ми потрябва гаранционния сервиз.

 

Май накрая точно така ще стане...

Връзка към мнение

Здравей Георги,
според мен от важно значение е и сервизната услуга на марката. Вече всички се развалят. Има марки които си държат на сервиза а има и такива, които не чак толкова. Най неприятният момент е когато влезнеш в спиралата на сервизите. В този бизнес съм повече от 20 години. Мисля че мога да помогна много. xxx това ми е телефона, ако искаш ми се обади.

Редактирано от Георги
премахнат телефон
Връзка към мнение

Аз ще се въздържа от съвети за марката (макар да си имам предпочитания), но ще ти обърна внимание на цената, по-точно на възможността да намериш по-добра.

В момента вървят две масивни намаления в мрежата: това и това. Досещаш се, че има два възможни подхода. Можеш това, което е с редовна цена 1000 лева, да го купиш за 800 (примерно) и така да спестиш 200 лева. А можеш и да похарчиш всичките приготвени 1000 лева, но за тях да получиш нещо, чиято редовна цена е например 1300. Не зная колко спешни са тези покупки, но ако се абонираш за няколко бюлетина, може да попаднеш на нещо добро.

За "AutoCAD" е добре да има отделна (не вградена в дъното) видеокарта, а повечето RAM винаги е голям плюс.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Аз бих попитал, ако мобилността не е нужна, то тогава защо да е лаптоп. 15 инча за чертане е малко. Десктоп машина с до 1000 лв. бюджет ще е в пъти по-добра. А и както е споменал Боре, сервиза е в пъти по-лесен.
А и лаптопите както телефоните за две години се амортизират и се превръщат в ненужна вещ. От тази гледна точка не бива да се мисли за висока цена, а за златната среда. Аз съм отколешен привърженик на Acer. Непретенциозно и работливо. При моят избор бяха важни теглото, батерията и подсветка на клавиатура, не при теб май е обратното.

Връзка към мнение

Харесал съм сякаш Е серията на Lenovo Thinkpad, добър избор ли е или има и по-подходящи в ниския клас?

 

 

 

Аз съм с такъв, основната ми идея беше да е здрав да издържа на постоянно местене, лашкане из азиатските летища, самолети  и пътя до там. Изключително масивен и здрав, размерът не ме притеснява, защото не нося почти нищо в ръчния багаж и раницата е основно за него (нямам специален лаптоп калъф или чанта) Нямам забележки, но не ми се е налагало да го изпробвам за по-тежки неща.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

 

 

1. Оглеждам се за класическия въпрос - най-читав лаптоп около 1000лв. Хората работещи в компютърните магазини им е писнало от такива клиенти :) Интересуват ме по-скоро подходящи серии и марки, ясно е че показателите са горе-долу еднакви. До колкото се поинтересувах, преобладава мнението, че за тези пари по-добре да се вземе нещо втора ръка, но на мен качеството на сглобката сякаш не ми е водещ фактор. По-скоро предпочитам по-съвременен хардуер, от колкото здраво, но по-старичко шаси - лаптопът ще е почти статичен и няма да се мести нагоре-надолу. Търпя разубеждаване тук! Максималното натоварване ще е за Ауто Кад 2Д, така че като спецификации не е задължително да е нещо кой знае какво, просто да може и след поне 3 години да си изпълнява основните леки функции. Харесал съм сякаш Е серията на Lenovo Thinkpad, добър избор ли е или има и по-подходящи в ниския клас?

 

 

 

Тъкмо преди десетина дни купувах на сина ми пореден лаптоп, че той май нещо като консумативи ги има... :P

 

Взех ето това, като отделно му купих и Windows 10. Лично аз съм фен на IBM, сега Lenovo. В къщи още се мотае един IBM ThinkPad T-43. Това чудо няма чупене, ама вече остаря морално. На жена ми също съм взел Lenovo, отново от серията 50. Ясно че нивото е по-ниско от ThinkPad, но в крайна сметка при цена около 1000 лева и при толкова бързо остаряване на моделите, не виждам причина да плащам двойно...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

...

 

Това , примерно, за 1039 лв.

Още един глас за "това".

Не става съвсем ясно през монитор ли ще се ползва или през неговия си екран. Ако е второто и няма много-много да се носи - то тогава гледай за 17"+

Аз не бих взел нещо по-малко от I5 и 8 GB RAM. Също така е задължително SSD диск.

А иначе, каквото и да вземеш след 2-3 години ще взимаш друго. т.е. противно на изказаните по-горе мнения сервиза не би ме интересувал - лаптопа ще си е в гаранция през тези години.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Погледни и това предложение, което е с много добра цена на пазара - аналогични модели вървят около 1400-1500лв на свободна продажба при другите търговци:

http://www.mtel.bg/ustroystva/mc/device/ma/index/device/3137.HP-ProBook-450-G3

Плюсове:

  • 15,6' Full HD дисплей - повечето изброени горе предложения са с по-ниска резолюция на дислея
  • i5-6200U Процесор от шесто поколение (най-новото и актуално) - предложените от колегите модели горе са с 5-то, дори и 4-то поколение
  • 8GB RAM
  • 2GB видеокарта AMD Radeon R7 M340
  • Оригинален Windows 10
Редактирано от Alenn
Връзка към мнение

Мерси. 

 

По ред на номерата :)

 

- Не е тупнал тъпана, може да се чакат промоции, но често тия промоции не съм сигурен до колко са реални. Сякаш си има модели, които постоянно са маркирани като промоция, а изглежда че да хвана истинските намаления от фалшивите трябва да впрегна нещо подобно на маймунките на macf1an :)

 

- 17 инча не е опция, спираме се на 15.6 като идеален вариант. По начало често ще се ползва с външен монитор.

 

- Обмисляхме варианта за десктоп машина, даже аз съм фен на този вариант, но минимална преносимост ще е необходима. Дори да говорим за пренасяне от тази стая в другата. 

 

Thinkpad E сякаш си ми остават фаворит, ще му купя едно допълнително SSD на мястото на оптичното устройство и май ще е това...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Thinkpad E сякаш си ми остават фаворит, ще му купя едно допълнително SSD на мястото на оптичното устройство и май ще е това...

Е щом ще е Thinkpad, по-добре серия T. SSDто им е с MMC слот и нямаш нужда да махаш оптичното. По-добра е и изработката. Не напразно дюковото е издържало. Също нямам забележки към старото си T43 или наследника му T520.

Връзка към мнение

Е щом ще е Thinkpad, по-добре серия T. SSDто им е с MMC слот и нямаш нужда да махаш оптичното. По-добра е и изработката. Не напразно дюковото е издържало. Също нямам забележки към старото си T43 или наследника му T520.

 

За съжаление там вече скачаме в друг ценови диапазон...

Връзка към мнение

Някой може ли с прости думи да разясни каква е тази Pokemon Go мания? От два дни насам сякаш навсякъде ме заливат шегички и картинки, които не разбирам, а ме мързи да проучвам какво точно е цялата забава. До колкото разбирам е нещо подобно на Ingress, търсиш определени забележителности по GPS, имаш някакви ориентири, ама от къде идва вманиачаването? :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Някой може ли с прости думи да разясни каква е тази Pokemon Go мания? От два дни насам сякаш навсякъде ме заливат шегички и картинки, които не разбирам, а ме мързи да проучвам какво точно е цялата забава. До колкото разбирам е нещо подобно на Ingress, търсиш определени забележителности по GPS, имаш някакви ориентири, ама от къде идва вманиачаването? :)

 

И аз попитах онзи ден и вкъщи младши ме светна по въпроса. Това е последната мания, която очевидно навлиза и в България. Не разбрах на какъв принцип работи това чудо, но на екрана на мобилен телефон се изобразява "покемон", който трябва да отстреляш/присвоиш/уотевър. Това последното се визуализира на определено място в реалния свят. Твоята цел е да достигнеш мястото и преминеш през "покемона". Пълна щуротия! Деца ходят като упоени по улиците с впити в екрана погледи, без да поглеждат кога пресичат улица. Влизат по къщи на непознати с молба да си "приберат покемона" и въобще, добре дошли във виртуалната реалност...

  • Харесвам 8
Връзка към мнение

. До колкото разбирам е нещо подобно на Ingress

Е, ти си по-напред с матр'яла, на мен и ingress трябва да ми се обясни какво е ..  :biggrin:

  • Харесвам 11
Връзка към мнение

Някой може ли с прости думи да разясни каква е тази Pokemon Go мания? От два дни насам сякаш навсякъде ме заливат шегички и картинки, които не разбирам, а ме мързи да проучвам какво точно е цялата забава. До колкото разбирам е нещо подобно на Ingress, търсиш определени забележителности по GPS, имаш някакви ориентири, ама от къде идва вманиачаването? :)

 

http://goguide.bg/gradska-kultura/2882-POKEMON-IM-POKAZA-tYMNAtA-StRANA

 

:)

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Е, ти си по-напред с матр'яла, на мен и ingress трябва да ми се обясни какво е ..  :biggrin:

 

Горе-долу това, което написа и Duke, само че по-гийковско. Завземаш разни територии и обекти като се биеш с противниковия отбор...но идеята пак е същата, да отидеш на някое място и да се чекнеш там :) Успеха на покемоните явно идва от това, че са по-детски ориентирани и по-лесни за разбиране. 

За десет дни акциите на разработчика правят над 60% ръст. Не че нещо, ама чак пък толкова...

 

Те даже не са и разработчик, а само имат дял в компанията, която държи авторските права...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.