Прескочи до съдържание

Календар на magelanci.com за 2017 - тема за предварително обсъждане


Препоръчани мнения

Реших да започнем дискусията малко по-рано тази година с цел да имаме доволно време за обсъждане, така че да не сме притиснати от времето, както стана миналата година. Не знам за вас, аз лично съм безкрайно доволен от миналогодишните ни календари, но това не значи че няма възможности за подобрения, които да обсъдим в тази тема. 

 

Пускам малки примери как изглеждаха двата ни календара миналата година, за хората, които тогава не участваха:

 

Настолен:

 

post-1-0-08298200-1442485519.png

 

Стенен:

 

post-1-0-58140100-1442485519.png

 

 

Какво НЯМА да коментираме:

 

  • Цялостният формат на календарите - ограничени сме до А3 и А5. Някакви къстъм формати сигурно са възможни, но ще вдигнат цената, което ми се струва излишно. 
  • Факта, че кандидатите ще трябва да си оразмерят снимките според избраните спецификации. Съжалявам, но повечето камери и телефони снимат в различни резолюции, така че ще е необходимо оразмеряване. Няма да има човек от екипа на форума или външен, който да го прави, ще е дело на всеки автор. 

 

Какво може да коментираме:

 

  • Формата на снимките. Но УМОЛЯВАМ, нека да е в контекста на цялостния дизайн на календара. Т.е., ако смятате, че 4:3 е добър формат, опитайте да го наместите в някакъв шаблон така, че да пасне на А3 или А5, като се включва и място за датите. Ето примерен сайт с много шаблони, предлагайте от там такъв, който ви се струва удачен като формат: https://graphicriver.net/category/print-templates/stationery/calendars. Като стартова точка ще променим условието за 2:1,9 на 1:1, че това 0.1 беше объркално много хора миналата година :)
  • Други идеи за раздвижване - може ли да сложим някъде информация коя част на планетета в кой месец се посещава? От къде да я вземем тази информация, как да я интегрираме в календара? Просто примери. 
  • Сигурно ще имаме условие да не се повтарят кадри от миналия календар, както и като цяло да има разнообразие на държави, т.е. при равни други условия да печели снимка от държава, която не е участвала миналата година. Смятате ли че е правилно?
  • Разделянето на снимките по месеци мисля, че има нужда от ревизия. Миналата година имахме месеци, в които имаше по 10-ина снимки, а в други 40. Някакви идеи как да решим този проблем? Дали въобще да не премахнем разделянето по месеци и да има гласуване на етапи, нещо подобно на анкетата за девиз? Накрая да останат 12 снимки и така, независимо от месеца.
  • Ограничение на броя участващи снимки от един автор, удачно ли е да се слага според вас? Във финалния календар се стараем да няма повтаряемост на авторите, но дали се налага подобно ограничение още на фаза подаване на кандидатури?
  • Миналата година като първо издание нямахме ограничение снимките да са правени само от изминалата година, дали е редно да сложим такова ограничение сега или да си остане свободно?
  • Да се сложи ли снимката в паспарту - намалява се размера на снимката, но пък се получава нещо като рамка около нея?

 

Моето предложение:

 

  • На първо време, мисля да обърнем форматите на двата календара. Т.е. този за бюро да е вертикален, а този за стена хоризонтален. Малко с цел раздвижване :)

 

Като се на дискутираме, сигурно ще подложим част от темите на анкета. 

 

Общо взето темите на дискусия съм ги извадил спрямо проблемите, които имахме миналата година и е възможно да не са изчерпателни. Ако се сещате нещо друго, което си заслужава да се дискутира - давайте смело. 

 

 

  • Харесвам 10
Връзка към мнение

 

  • Други идеи за раздвижване - може ли да сложим някъде информация коя част на планетета в кой месец се посещава? От къде да я вземем тази информация, как да я интегрираме в календара? Просто примери. 
  • Сигурно ще имаме условие да не се повтарят кадри от миналия календар, както и като цяло да има разнообразие на държави, т.е. при равни други условия да печели снимка от държава, която не е участвала миналата година. Смятате ли че е правилно?
  • Разделянето на снимките по месеци мисля, че има нужда от ревизия. Миналата година имахме месеци, в които имаше по 10-ина снимки, а в други 40. Някакви идеи как да решим този проблем? Дали въобще да не премахнем разделянето по месеци и да има гласуване на етапи, нещо подобно на анкетата за девиз? Накрая да останат 12 снимки и така, независимо от месеца.
  • Ограничение на броя участващи снимки от един автор, удачно ли е да се слага според вас? Във финалния календар се стараем да няма повтаряемост на авторите, но дали се налага подобно ограничение още на фаза подаване на кандидатури?
  • Миналата година като първо издание нямахме ограничение снимките да са правени само от изминалата година, дали е редно да сложим такова ограничение сега или да си остане свободно?
  • Да се сложи ли снимката в паспарту - намалява се размера на снимката, но пък се получава нещо като рамка около нея?

 

Моето предложение:

 

  • На първо време, мисля да обърнем форматите на двата календара. Т.е. този за бюро да е вертикален, а този за стена хоризонтален. Малко с цел раздвижване :)

 

 

Моето мнение по въпросите, поставени по-горе:

 

  • Според мен би било интересно върху всяка снимка от календара (някъде до информацията за мястото на снимката) примерно с някаква непретенциозна иконка да се обозначава дали съответния месец е топ сезонът за посещение на мястото, междинен сезон или извън сезона. (зелена - топ сезон, жълта - междинен, червена - извън сезона) Пример: както сега гледам настолния календар на бюрото ми - точно до "Стоунхендж, Великобритания" да има една зелена иконка, която да подсказва, че за това място този месец е топ сезон. Ако същата снимка беше за месец Декември, тогава щеше да има червена.  Надявам се да се изразих добре... :)   По този начин без да претрупваме снимката с допълнителен текст ще ни дава добра информация.
  • Определено смятам, че кадри, които са участвали миналата година не трябва да имат право да участват отново. Колкото до държавите - не мисля, че трябва да се гледа като критерии. Все пак може да има снимка от същата държава, но през съвсем различен сезон и като цяло да изглежда съвсем различно.
  • Ако не разделим снимките по месеци, няма ли опасност да останем с 12 месеца снимки от плажни и слънчеви дестинации или пък всички снимки в календара да са правени в период от 2-3 месеца. (Така идеята с информация за подходящото време за посещение на това място малко се размива - имаш снимка за Декември месец, направена през Март, а даваш информация, че е най-добре да се посети през Август - примерно). На мен миналата година ми хареса, въпреки, че в някои месеци имаш много по-малко снимки, просто тогава по-малко се пътува.
  • Също съм ЗА въвеждането на ограничение за броя снимки от автор. Примерно по 2-3 за месец, в който иска да участва (общо максимум 24-36)

 

Относно форматите - няма ли снимката на настолния календар да изглежда прекалено малка ако е квадрат 10-10 см например ?

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Можем да предприемем друга тактика. Да се гласува по месеци, не за снимки правени в дадения месец, а за снимки на места, за които месецът е топ сезон.

 

За обръщането на формата - има опасност малкия календар да остане с много малка снимка.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Нa мен ми хaресвaт кaлендaри, които сa хоризонтaлни. Не знaм...по въздействaщи сa ми пaнорaмни снимки, които сa "рaзляти" в хоризонтaл. Моето предложение е и двaтa дa сa тaкивa :)

  • Харесвам 11
Връзка към мнение

Можем да предприемем друга тактика. Да се гласува по месеци, не за снимки правени в дадения месец, а за снимки на места, за които месецът е топ сезон.

 

За обръщането на формата - има опасност малкия календар да остане с много малка снимка.

 

Taка всички снимки ще са правени в топ сезона, което също е готино, но няма да имаме информация какво е на тези места извън сезона.

Например една Исландия би отпаднала със снимки на северното сияние, защото официално топ сезона е Юни-Август. Ако решим да сложим иконки обаче, може да имаме спечелила снимка от Ноември-Февруари с червена, Март-Май и Септември - Октомври с жълта или Юни - Август със зелена. Сега от кой сезон снимката ще е най-добра, ще преценим чрез гласуване.

 

По този начин ще получим идея за красотите на дадено място, през който и да е сезон от годината.

 

Естествено, правилото за неповтаряне на снимки от една и съща държава през различни месеци е хубаво да остане.

Редактирано от П.Кръстев
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Аз предлагам да не ограничаваме снимките в такива, направени само в рамките на изминалата година. Чисто егоистични причини имам, разбира се: смятам да си участвам с разни снимки от ОАЕ от 2014та! :)

 

С паспартуто май не ми допада идеята - много по-изчистено е снимката да заема максимално пространството от едната страна.

 

Разделянето по месеци си е готино - ама нямам идея как да се избегне проблема с неравномерния брой снимки. Аз лично предполагам, че тази година интересът ще е още по-голям и ще има и повече предложения като цяло, което може би ще означава и повече снимки в уж "слаби" месеци.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

П. Кръстев:

 

 

 

  • Според мен би било интересно върху всяка снимка от календара (някъде до информацията за мястото на снимката) примерно с някаква непретенциозна иконка да се обозначава дали съответния месец е топ сезонът за посещение на мястото, междинен сезон или извън сезона. (зелена - топ сезон, жълта - междинен, червена - извън сезона) Пример: както сега гледам настолния календар на бюрото ми - точно до "Стоунхендж, Великобритания" да има една зелена иконка, която да подсказва, че за това място този месец е топ сезон. Ако същата снимка беше за месец Декември, тогава щеше да има червена.  Надявам се да се изразих добре...  :)   По този начин без да претрупваме снимката с допълнителен текст ще ни дава добра информация.

 

- То аз си мислех информацията да е по-скоро в обратната посока, през кой месец къде да ходим, но и ти си прав, че може да отбелязваме кога да посетим мястото от снимката. Не просто да е отбелязано дали е топ сезон тогава, а кой е топ сезона... Макар че, тези топ сезони почват много да се преплитат, има и места с повече от един топ сезон (Исландия например има доста големи разлики между лято и зима...) и не знам дали в крайна сметка с опита да информираме, няма да се дезинформираме :)

 

 

 

  • Определено смятам, че кадри, които са участвали миналата година не трябва да имат право да участват отново. Колкото до държавите - не мисля, че трябва да се гледа като критерии. Все пак може да има снимка от същата държава, но през съвсем различен сезон и като цяло да изглежда съвсем различно.

 

- Миналогодишни кадри няма да участват, това е ясно. Но по-скоро се чудех дали миналогодишни места могат да участват. Например, може ли пак да спечели снимка от Мачу Пикчу, но не на Rumiana, а на някой друг?

 

 

 

  • Ако не разделим снимките по месеци, няма ли опасност да останем с 12 месеца снимки от плажни и слънчеви дестинации или пък всички снимки в календара да са правени в период от 2-3 месеца. (Така идеята с информация за подходящото време за посещение на това място малко се размива - имаш снимка за Декември месец, направена през Март, а даваш информация, че е най-добре да се посети през Август - примерно). На мен миналата година ми хареса, въпреки, че в някои месеци имаш много по-малко снимки, просто тогава по-малко се пътува.

 

Има го този риск, факт. Дали пък да не ги разделим на сезони. Или пък да позволим преливане. Ако имаме 20 снимки януари, 40 февруари и 20 март, да ги направим по 26-27 за всеки месец... Знам ли, месечната граница също е малко изкуствена, къде е разликата между 31 януари и 1 февруари. 

 

 

 

  • Също съм ЗА въвеждането на ограничение за броя снимки от автор. Примерно по 2-3 за месец, в който иска да участва (общо максимум 24-36)

 

Да, това правило ще си го оставим от миналата година. Въпроса е дали да не е още по-стриктно. Да речем 5-6 снимки на автор общо...или по 1 на месец. Иначе може да се получи канибализиране като имаш повече от една снимка месечно. 

 

Относно форматите - няма ли снимката на настолния календар да изглежда прекалено малка ако е квадрат 10-10 см например ?

 

 

 

 

За обръщането на формата - има опасност малкия календар да остане с много малка снимка.

 

Снимката ще е по-малка, да, но пак става, имам едно календарче на Boeing тук и е супер. 

 

 

 

 

Можем да предприемем друга тактика. Да се гласува по месеци, не за снимки правени в дадения месец, а за снимки на места, за които месецът е топ сезон.

 

Това звучи добре, но пак удряме как да определяме кое е топ сезон... почвам да се замислям за някаква магеланска дефиниция, примесена с традиционната. Например Тенерифе е евтино за нас есен/зима и пролет, защото само тогава се навързват евтино самолетни билети до там...ама май в прекалено голям филм се вкарвам :)

 

 

 

Нa мен ми хaресвaт кaлендaри, които сa хоризонтaлни. Не знaм...по въздействaщи сa ми пaнорaмни снимки, които сa "рaзляти" в хоризонтaл. Моето предложение е и двaтa дa сa тaкивa  :) 

 

Идеята е да има различни снимки в двата календара, не само като избор, но и стилово. Иначе всичко ще е пейзаж. Миналата година смятам, че добре се получи с различния формат, колкото и да имаше негативни отзиви, точно заради вертикалния календар. После доста хора казаха, че го предпочитат :) 

Връзка към мнение

По отношение на ограниченията за брой снимки от автор, моето мнение е по 2 снимки на месец. Както и ако един автор ако спечели повече от един месец да си избере с коя снимка да остане (ма това май си го имаше и миналата година).

 

Да няма ограничение за годината на снимката.

По отношение на правилата за месеците - добре са си сегашните правила.

 

Не подкрепям идеята с топ сезоните под каквато и да е форма. Нека календара си остане календар - за топ сезона си има google.

 

За техническото оформление на календара. В сегашните трудно се чете автора и от къде е снимката. Съзнавам, че това зависи от самата снимка - текстът е върху нея, но все пак. Според мен шрифта не е оптималния, както и не пречи цвета на буквите да е различен за отделните снимки. За шрифта на самите цифри от месеца за стенния календар - сегашните са ми малко ситни. Но може би за такива подробности има време - да не разводнявам дискусията.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Една генерална идея за ограничението - нека всеки, който иска да участва, да има "бюджет" и всяка ъплоудната снимка да "струва" част от бюджета му. Така например, снимка от Мачу Пикчу от миналата година ще е много по-скъпа от снимка от Занзибар (например). Така някой, който има невроятна (по собствените му виждания) снимка от Мачу Пикчу, ще може да я качи, но това ще му струва повече и ще е за сметка на останалите снимки, които може да качи - като брой и места....

Този подход дава гъвкавост на авторите на снимки - всеки сам преценява как да си изхарчи "бюджета" и създава малко затруднения за екипа на Магеланци - или някой трябва ръчно да седне и да атрибютне всички снимки, или трябва някой още сега да започне работа по система, която да смята бюджета. Разяснението за участниците е допълнителен "бонус" работа. Но моите наблюдения са, че магеланците са напредничави и разяснителната кампания няма да е голяма болка.

Методиката за определяне на цената на снимките може да се разпише на база повече от един фактор - освен вече споменатите места, които са присъствали миналата година, може да включва тегло на цената за месец, базинара на статистиката от миналата година - това ще е допълнителен стимул за магеланците да качват снимки в "непопулярни" месеци.  Други фактори, които могат да бъдат включени - висок/нисък сезон, камера и обектив... Последните две следват логиката, че шансовете за качествена снимка с висок клас DSLR тяло и изключително "светъл" обектив със стабилизация на картината, улесняват работата на снимащия :)

 

(Не се фокусирам върху Мачу Пикчу или автора на снимката, а ги ползвах като пример, следвайки мнението на Георги)

 

Ако не съм успял да го обясня добре, питайте :)

Връзка към мнение

За мен условието снимката да е правена в съответния месец (годината не ми се струва важна) е много добро.

Именно то отличава генерално идеята за магелански календар от други календари с добри кадри.

Само на нашия съм виждал летни снимки за зимните месеци :)

Иначе е логично да участват нови кадри (некандидатствали за миналия календар).

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

  • Други идеи за раздвижване - може ли да сложим някъде информация коя част на планетета в кой месец се посещава? От къде да я вземем тази информация, как да я интегрираме в календара? Просто примери.

http://www.thebesttimetovisit.com/weather/afficherville.php

 

http://www.besttimetogo.com/best_place/June

 

(може с налагане на данните от двата ресурса, тоест при съвпадение на съответната локация за съответния месец)

 

Как да интегрираме информацията... В тази, тънката синя ивица между фотографията и секцията с датите? Колкото се събере, толкова, не може всичко, все пак.

Или с QR code?

 

  • Сигурно ще имаме условие да не се повтарят кадри от миналия календар, както и като цяло да има разнообразие на държави, т.е. при равни други условия да печели снимка от държава, която не е участвала миналата година. Смятате ли че е правилно?

Смятам, че да. Или примерно при равни други условия да печели снимката от държава, където са били по-малко магеланци?

Или...с дузпи? :)

  • Разделянето на снимките по месеци мисля, че има нужда от ревизия. Миналата година имахме месеци, в които имаше по 10-ина снимки, а в други 40. Някакви идеи как да решим този проблем? Дали въобще да не премахнем разделянето по месеци и да има гласуване на етапи, нещо подобно на анкетата за девиз? Накрая да останат 12 снимки и така, независимо от месеца.

Разделянето по месеци няма нужда от ревизия :) Нито нужда от премахване. Миналогодишната схема според мен е екстра.

Евентуално да сложиш ограничение за брой номинации за месец (30-40-50), но това само ще спаси препълнените месеци, няма да помогне на недонапълнените. Не че виждам проблем в избора между 10 снимки, де :)

  • Ограничение на броя участващи снимки от един автор, удачно ли е да се слага според вас? Във финалния календар се стараем да няма повтаряемост на авторите, но дали се налага подобно ограничение още на фаза подаване на кандидатури?

Миналата година как беше? Тази година го направи по другия начин и виж как ще сработи :) Инженер човек си, не може хептен без проба-грешка :)

  • Миналата година като първо издание нямахме ограничение снимките да са правени само от изминалата година, дали е редно да сложим такова ограничение сега или да си остане свободно?

Аз, за разлика от повечето хора, съм твърдо ЗА изискване снимките да са от предходните 12 месеца (считано от началната дата на приемане на номинациите). Тая година виждам чудесни фотографии из форума, много на брой, така че не мисля, че ще има някакво ощетяване. Възможността да се изпращат номинации, правени през 1878 година вкарва календара в някакъв ауфтакт. Това не винаги ще е видимо и забележимо, ама например някой вземе, че пусне снимка на Палмира. Или на друго място, което го няма или не е същото, и ние знаем това. И го гледаш тоя ми ти календар, и цъкаш с език, и си викаш: тия са натъпкали хайванчето с ботокс, да изглежда по-младо! :blink:

  • Да се сложи ли снимката в паспарту - намалява се размера на снимката, но пък се получава нещо като рамка около нея?

Не.

Какво е това „паспарту“?

 

Аз предлагам да не ограничаваме снимките в такива, направени само в рамките на изминалата година. Чисто егоистични причини имам, разбира се: смятам да си участвам с разни снимки от ОАЕ от 2014та! :)

 

На Випа да му се даде право да номинирва снимки от Сътворението насам, та чак до Страшния съд! По усмотрение! Той Вип ли е или на петела гребена?!

 

 

- Миналогодишни кадри няма да участват, това е ясно. Но по-скоро се чудех дали миналогодишни места могат да участват. Например, може ли пак да спечели снимка от Мачу Пикчу, но не на Rumiana, а на някой друг?

 

Гергана. Пенина. Харесва. Това. :yes:

 

 

Така например, снимка от Мачу Пикчу от миналата година ще е много по-скъпа от снимка от Занзибар (например).

 

Гергана. Пенина. НЕ харесва. Това. :negative:

Но пък Ошко харесва :)

Редактирано от captain_oveur
  • Харесвам 8
Връзка към мнение

ОК, явно разделението по месеци е наред. Да се надяваме, че тази година няма да варират бройката предложения в толкова широки граници. За шрифтовете също ще го помислим, това, че не се чете текста е повтаряща се забележка. Проблемът ми тук е, че на теб ти трябва веднъж да го прочетеш текста, а като изпъква повече може да пречи на цялата снимка, постоянно :)

 

Шрифтовете, между другото, са тези, които ползваме от форума, така че поне стилово не ми се ще да ги сменяме :)

 

akair, малко сложен ще дойде този алгоритъм - и за нас, и за участниците. Ще станем бетер като класирания на децата в университетите, вкарваш всякакви висши математики да си прецениш шансовете и да дебнеш да не си биеш топ снимката в един месец с топ снимката на Теди примерно :)

 

Капитане, това с QR кода е интересно. Може той да води към страничка в нашият сайт, в който подробно да е обяснена идеята и историята на снимката, от какво пътуване е, как се е стигнало до нея, нещо като мини пътепис за самата снимка. Това ми се струва добра идея, стига на авторите да им се разказва, защото миналата година чат-пат ми беше сложно 1 ред с локацията на мястото да изчепкам :)

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Аз не си спомням - как решихме проблема "декември" миналата година? Календарите ги прави през есента, нали? Снимки от ноември и декември не е ли трудно (невъзможно) да се вместят?

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Предишния календар не беше за снимки само от миналата година. То ако ще е така, трябва да е ноември и декември 2015 и останалите 2016 примерно. Ама най-добре без това ограничение, мисля.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Така е - алгоритъмът изисква малко усилие, но като цяло е честен към участниците - ако някой е успял да направи само едно пътуване за годината (напр. прев май) и е направил много хубави снимки, ще може да качи не 2, а 5-6 - което е относително честно към него, а също е честно и към другите, които ще качат 24 - по 2 на месец (от някой често пътуващ - като Георги Матеев, напр). Също така алгоритъмът дава incentives за по-мако популярните месеци, с което цели да преодолее starvation-a. :P

Отделно съзадава бизнес кейс част от магеланците да даат съвети и стратегии на други магеланци, а плащането ще става в бири на сбирките :)

После снимките минават през гласуването на магеланците и по естествен начин се отсяват най-добрите :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Да се разменят форматите тази година, защо не. Хоризонталният за големия календар ще стои добре. Паспарту според мен не  е необходимо, така фотоса ще е без рамка, но по–голям. На мен условието снимката да е правена през месеца, за който участва ми харесва. Годината може би не е толкова съществена, но е желателно да се дават актуални фотографии от последната година. Не виждам проблем, ако снимките за някои месеци са по-малко, в крайна сметка достатъчна е една, но да е добра. А това за топ сезона не знам защо е необходимо. На мен не би ми дало особено полезна информация. Идеята ми е, че една и съща държава може да има няколко топ сезона, зависи какво точно отиваш да видиш. Например в споменатата Исландия едни месеци са добри за сияние, други за пъфини.  Кой точно е топ сезона не мога да определя, по–скоро може да се вземе информация кога е най-пренаселено. :)

 

За оразмеряването на снимките избрани на финала мога евентуално да помогна, но само с изричното съгласие на авторите. Кропът може да промени композицията, да я подобри или обратното, но ако някой се затруднява чак толкова мога да ударя едно рамо.

  • Харесвам 7
Връзка към мнение

akair, става ли да удариш едно рамо поне с първоначален пример? Притеснява ме, че ще стане много сложно (въпреки че има потенциала да е много по-забавно!) и може да откаже потенциални кандидати. Миналата година само с просто оразмеряване доста хора се бяха поотказали поне първоначално :)

 

Иначе събирам гледни точки, виждам че по някои въпроси има почти единодушие, по други сигурно ще го пуснем на гласуване. Хубавото, е че този път време има. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

...

 

  • Миналата година като първо издание нямахме ограничение снимките да са правени само от изминалата година, дали е редно да сложим такова ограничение сега или да си остане свободно?

Аз, за разлика от повечето хора, съм твърдо ЗА изискване снимките да са от предходните 12 месеца (считано от началната дата на приемане на номинациите). Тая година виждам чудесни фотографии из форума, много на брой, така че не мисля, че ще има някакво ощетяване. Възможността да се изпращат номинации, правени през 1878 година вкарва календара в някакъв ауфтакт. Това не винаги ще е видимо и забележимо, ама например някой вземе, че пусне снимка на Палмира. Или на друго място, което го няма или не е същото, и ние знаем това. И го гледаш тоя ми ти календар, и цъкаш с език, и си викаш: тия са натъпкали хайванчето с ботокс, да изглежда по-младо! :blink:

...

+1

И аз съм ЗА снимките да са от предходните 12 месеца.

Точно това ще е уникалното - всички снимки да са от конкретния месец и от предходната година.

Мисля, че има достатъчно пътуващи и снимащи във форума.

 

Призовавам FlyTraveler и Домосед да се включат и те тази година! :)

Редактирано от Mary
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Миналата година имах предложение гласуването за различните месеци да е на етапи (примерно на всяко тримесечие), а не наведнъж. Вече е късно за това, но примерно сега може да се направи на седмици.

Мотивите ми: оборете ме със статистика, но по-голям наплив да се гласува имаше за снимките от първите няколко месеца, може би дължащо се на ентусиазъм като за всяко ново нещо. Но после към средата се наблюдаваше лека умора. Няколко човека изразиха позиция, че спират да гласуват по средата, защото еди-какво-си не им харесвало.

 

Иначе съм против други ограничения за брой и минали години. Или определяне на коя дестинация е по-интересна от друга с точки, субективно е. Със сигурност има нови потребители, неучаствали предния път, а може да имат чудесни, подходящи кадри. Други, по-срамежливи, вече знаейки че не е толкова страшно да се участва, могат да излязат на светло и да разровят архивите ;).

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Статистиката показва между 145 и 129 гласували за настолният календар, чиито теми бяха по-нагоре в списъка и 118-125 за стенният. Разликата, не е чак фрапираща, но е осезаема. Така че може гласуването да го разделим на два етапа за съответните календари. 

 

Ще гледам да се подобри и процеса на качване на снимките, това с имейлите беше много неподходящо и затормозяващо - със сигурност много за мен, предполагам и за участниците. Ще гледам да измисля някакъв интерфейс, през който да се прикачват предложенията.

Връзка към мнение
Травеолани

Здравейте, едно предложение и от мен: ако е възможно при хоризонталния календар седмиците от месеца да са една под друга, а не една до друга. Лично на мен ми е много неудобно като гледам сега настолния.

Редактирано от Травеолани
Връзка към мнение

ОК, нямам точни данни, но нека започнем с един относително прост пример. Всеки последен месец от тримесечието ще е "непопулярен". А алогоритъмът няма да създава ненужни наказания, а напротив - ще поощрява участниците. Затова няма да има "наказания" за тези с по-хубавите камери и обективи. В "общия" случай снимките ще струват 2 точки. А за непопулярните месеци - 1 точка надолу. Всяка снимка след 2-рата в дадения месец ще струва 6 точки.

Така получаваме:

януари - 2 точки х 2 снимки = 4

февр.   - 2 точки х 2 снимки = 4

март     - 1 точки х 2 снимки = 2

апри     - 2 точки х 2 снимки = 4

май      - 2 точки х 2 снимки = 4

юни      - 1 точки х 2 снимки = 2

юли      - 2 точки х 2 снимки = 4

авг.       - 2 точки х 2 снимки = 4

септ.     - 1 точки х 2 снимки = 2

окт.       - 2 точки х 2 снимки = 4

ноември- 2 точки х 2 снимки = 4

дек         - 1 точки х 2 снимки = 2

 

ОБЩО: 40 точки

 

Защо алгоритъмът е честен? - Защото всички започват с по 40 точки. Ако всеки сложи по 2 снимки във всеки месец, ще си изразходи напълно бюджета и ще се впише в изискванията на екипа на Магеланци.

 

ОБАЧЕ магеланец Х е правил разходка в САЩ за 3 седмици през май и е обиколил СФ, Dead valley, Tahoe, LA, Yosemite & Vegas. От всичките тези места могат да се изкарат страхотни кадри. Но по принцип всеки магеланец има право да качи 2 снимки във всеки месец. Не искам да си мисля колко ядосан ще е Х, че е събирал пари цяла година за това скъпо пътуване, направил е 5000 снимки, от които 50 стават, а може да предложи само 2. За щастие той има бюджет от 40 точки. Първите му 2 снимки ще са по 2 точки и това ще му струва 4 точки. От останалия бюджет, всяка снимка за май ще му струва по 6 точки - т.е. ще може да качи още 6 снимки (2х2 + 6х6 = 4 + 36 = 40). И най-важното - това може да са много хубави снимки - с невероятни залези в пустнията, водопади по парковете и цъфнали цветя в Dead valley. Така Х ще качи 8 снимки, а не 24, но ще може да покаже най-доброто от себе си. Това е добре за него - ще покже не 2, а 8 снимки, с което чисто математички си повишава шанса за успех. Ще е добре и за екипа - 8 много качествени снимки за календара.

 

За разлика от Х, У е направил няколко пътувания, но в Европа - Милано, Швейцария, България. И разходките в Швейцария в България са били през юни и септ., а в Милано - през юли. У може да качи 2 снимки за юли (общо 4 точки), по 2 за юни и септ (общо 2 + 2, защото са ниски месеци) . Така ще изразходи общо 8 точки. И му остават още 32. Решава да качи още 3 снимки от Милано (знаете - катедрали, фрески, площади, ...) - те ще му струват по 6 точки всяка - общо 18 и му остават 12 точки. Ако качи по още снимка от Швейцария и България - всяка по 5 точки (6-1 - заради "непопулярния" месец), ще "похарчи" още 10 точки и ще му останат 2 точки. Тук У има 2 варианта - да махне с ръка и да отиде да пие бира или да се разрови в архива от предишната година и да изкара 2 снимки  от разходката във Виена през декември или една от Великден, който беше през април.

 

После всички снимки минават на гласуване по стандартния начин - всеки гласува за по 1 снимка на месец и 2-3 кръга се избира най-добрата снимка за съответния месец (нещо като гласуването за девиз).

 

Този "бюджет" дава гъвкавост на участниците - този с разходката до САЩ не е "наказан" да качи само 2 снимки.Това е добре за самите участници - имат по-широко поле за изява и по-голям статистически шанс да спечелят, както и за екипа на Магеланци - да получи повече качествени кадри, от които да магеланците да изберат най-хубавите, за да се радват на един невероятен календар.

Също така помога на екипа с "непопулярните" месеци - чисто статистически вероятността за хубава снимка сред 10 снимки е по-голяма от вероятността за хубава снимка от 3 снимки, качени за месеца.

Ако някой реши да се прави на "тарикат" и качи скучни снимки в "евтините" месеци само и само да спечели, това няма да му помогне особено - винаги ще се намери някой, който има качествена снимка от този месец и на гласуването лошите снимки ще отпаднат.

 

Числата са фигуративни - обикновено е хубаво да се делят на повече делители - напр 6 - дели се на 2 и 3. Така стандартна цена от 6 точки, х0.5 за "непопулярен" месец и х3 за всяка снимка след 2-рата за даден месец, може да изкара по-добра математика...

 

Магеланците показаха, че правят страхотни снимки. Затова смятам, че е по-добре да им се даде гъвкавост, за да покажат най-доброто от себе си, да е честно за всички, независимо кой колко пъти е пътувал през годината. И не на последно място - да няма сърдити и ядосани, че са могли да качат само 2 снимки - знаем се - южни хора, темпераментни сме. Има достатъчно елегантно решение, което да предотврати ненужните лоши чувства и напрежение. :)

 

(После ще видим дали главният стратег ще получи бири за тази идея или ще бъде замерян с камъни :) )

  • Харесвам 7
Връзка към мнение

Според мен има смисъл да стимулираме качването на качествени снимки. При положение, че се избира само една снимка за месец защо му е на някой да качва повече от 2.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Здравейте, едно предложение и от мен: ако е възможно при хоризонталния календар седмиците от месеца да са една под друга, а не една до друга. Лично на мен ми е много неудобно като гледам сега настолния.

 

Както писах, ако може такива предложения да се връзват с цялостния дизайн на календара. Имаме снимка, имаме формат А5, имаме седмици и трябва да ги наместим и трите :) В случая твоето предложение трябва по някакъв начин да намали размера на снимката. 

Връзка към мнение
Травеолани

Както писах, ако може такива предложения да се връзват с цялостния дизайн на календара. Имаме снимка, имаме формат А5, имаме седмици и трябва да ги наместим и трите :) В случая твоето предложение трябва по някакъв начин да намали размера на снимката.

 

Може да се направи и без да се променя формата на календара и снимката.Текущият месец ще е в средата под снимката (седмиците една под друга) и ще е в по-забележим цвят, черно например. Изминалият и следващият месец може да са от двете страни в сиво. Това е, за да се запълни мястото и да не е празно отстрани. Ако се разменят форматите тази година, това ще е стенния календар и ще има достатъчно място. Редактирано от Травеолани
Връзка към мнение
Гост
Тази тема е заключена за нови мнения.
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.