Прескочи до съдържание

Тайланд, Мианмар, Сингапур, Малайзия - маршрут


Здравко Ангел

Препоръчани мнения

Да, ще споделям, само интернет да има :)

Щом няма да сте само на Борнео - вижте по това време на годината къде в Малайзия беше хубаво да се ходи, че нещо ми се върти в главата, че имаше райони, които трябваше да се избягват

Връзка към мнение
Здравко Ангел

Не е мега очарован :) Ама той всъщност не е катерил. Ние по-скоро ще го пропуснем, но още не ни е готов маршрутът, така че не го зачеркваме.

Връзка към мнение

Представях си го да се вдигнем нагоре из Северен Тайланд, да разглеждаме около десетина дни и след това да минем през Мае Сот и направо да останем в Бирма за 2 седмици. Тук се появява идея, че ще е по-разумно, ако тръгнем от Янгон нагоре, да вземем след това полет от Мандалей до Сингапур. Как е с придвижването от Янгон до Мандалей, нали може да се ползват автобуси?

Личното ми мнение се покрива с това на Lawrence- всичко зависи от цените на самолетните билети (при нас Банкок- Мандалей, беше почти 2 пъти по- евтин от Банкок- Янгон).

Ако не се придвижвате със самолети, то имайте предвид, че пътищата не са в чудесно състояние и може да ви отнеме доста време за придвижване. Между Янгон и Мандалей използвахме самолет. Бирманската компания, в общи линии, имат полет дневно, който като маршрутка обикаля Янгон, Баган, Мандалей и Инле (май и Нгпали отвреме навреме). Много време спестява. Ние се подлъгахме Мандалей- Баган да минем с лодка... ами- по някое време стана отекчително, да не коментираме, че един ден кибичихме на корабчето.

За Мандалей (и околните стари столици), повече от 3-4 дни, не виждам какво ще правите. За Баган- 2-3 стигат. Инле- отново 2-3. Янгон ми е тоталното разочарование- Банкок в началото на 90-те. Мръсно, миризливо, автентичния дух е на изчезване, но все още има местенца, самобитни и красиви- 2 дни за там ни бяха пре достатъчни. 

Ако имате време, защо не прескочите и през Сием Реп (4 дни, оптимално). От Янгон имаше полети до там с airAsia на супер цени. 

За Южен Тайланд- освен плажове, то друго няма. Северен е "друга бира". Чанг Май ми е много любим

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Личното ми мнение се покрива с това на Lawrence- всичко зависи от цените на самолетните билети (при нас Банкок- Мандалей, беше почти 2 пъти по- евтин от Банкок- Янгон).

Ако не се придвижвате със самолети, то имайте предвид, че пътищата не са в чудесно състояние и може да ви отнеме доста време за придвижване. Между Янгон и Мандалей използвахме самолет. Бирманската компания, в общи линии, имат полет дневно, който като маршрутка обикаля Янгон, Баган, Мандалей и Инле (май и Нгпали отвреме навреме). Много време спестява. Ние се подлъгахме Мандалей- Баган да минем с лодка... ами- по някое време стана отекчително, да не коментираме, че един ден кибичихме на корабчето.

За Мандалей (и околните стари столици), повече от 3-4 дни, не виждам какво ще правите. За Баган- 2-3 стигат. Инле- отново 2-3. Янгон ми е тоталното разочарование- Банкок в началото на 90-те. Мръсно, миризливо, автентичния дух е на изчезване, но все още има местенца, самобитни и красиви- 2 дни за там ни бяха пре достатъчни. 

Ако имате време, защо не прескочите и през Сием Реп (4 дни, оптимално). От Янгон имаше полети до там с airAsia на супер цени. 

За Южен Тайланд- освен плажове, то друго няма. Северен е "друга бира". Чанг Май ми е много любим

Благодаря за съветите! Ние последно решихме от Чанг Май да вземем полет до Мандалей.

Видяхме се с едни хора, които се върнаха от Бирма и мислим да следваме техния трип. Те са направили 3-дневен трекинг от Сипо и много ни зарибиха с това, та и ние ще го правим. Иначе те бяха разочаровани от Инле. Може ли да споделиш твоето впечатление, защото се чудим дали да не го пропуснем.

Иначе от Янгон и те не бяха очаровани, но ние все пак ще вземем самолет оттам за Сингапур, та със сигурност ще останем поне една нощувка.

Ние в Сием Реап сме били, преди 2 години направихме Виетнам, Лаос и Камбоджа за 2 месеца.

За Южен Тайланд, T.E. Lawrence ме убеди, че не били само плажове, имало яки резервати, та затова ще му отделим една седмица. Иначе и ние мислим да наблегнем на Северен Тайланд в началото на пътуването.

Връзка към мнение

За Инле- интересно е, ако спите в езерото, а не в Няунг Шве. Хотела, който букнахме- Shwe Inn Tha Floating Resort. Взимат те от пристана и с лодка се пътуваше около 1-2 часа навътре. Минавахме покрай местните рибари (доста различни), гледахме плаващите градини (зеленчукови) насред езерото, водиха ни до място, където правеха шалове от лотосова коприна, разхождахме се сред наколни жилища. Друг ден посетихме местния пазар (пак с лодка)- шарен и готин. В близост имаше и някакви храмове, но ние, бяхме пренаситени и ги попропуснахме. 

Иначе, в близост до града има френско шато, където правят вино (доста прехвалено, според моите рецептори), до което можете да отидете с велосипеди или тук-тук и да се насладите на гледката. Можете да пропуснете.

В темата за Бирма има доста мнения и полезни съвети за тази, малко позната страна (ма, то, Магеланци изръчкват где що има :)

Редактирано от vesi
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

И моите 5 стотинки по въпроса с Бирма:

Янгон пълна загуба на време, а прословутия Шведагон е станал на нещо в стил Лас Вегас - мигащи лампички, Буди като от Дисниленд и кич. 

Баган с вкл. Салай поне 3 дни. За мен Баган е топ преживяването. Всички ходят и до Маунт Попа, предполагам че и вие ще го направите. Свято място за мианмарци, останалото е без коментар.

Инле - на нас ни хареса, защото е друг тип преживяване. Наблюдава се живота около езерото - хората се къпят, перат, играят, къпят и поят добитъка и т.н. Нещо, което е в страни от религията и създава разнообразие в пътуването. Обикновено те водят и до разни фабрики - за сувенири според мен става. Ние купихме доста неща от там, но пък си е и скъпо. Според мен можете да договаряте с лодкарите и да обикаляте само по езерото без търговията. Идете и до Каку с храмовете. Различни са. Въобще хората в този район са по-различни от останалите части в Бирма. Там освен будизъм в главите си имат и идея, че трябва да се трудят. Посетете някое село и понеже разходките в Каку са задължително с местен екскурзовод - момче или момиче от племето, поискайте да ви заведат и на гости при някой местен. Ние ходихме да пием чай при една баба. Другите ходят и до пещерата в близост до езерото, ама на нас ни дойдоха твърде много будите и не можахме да понесем и цяла пещера с тях.

Мандалай и старите столици - 2-3 дена - на мен ми хареса. Там можеш да наблюдаваш монасите и отделните церемонии по изхранването им. Различно е при момчетата и момичетата. Заслужава си да отделите време и за двете. Обиколете столиците изцяло сухоземно, за да можете да видите и храмове, които са извън туристическия маршрут. Има един полуразрушен манастир, фантастичен е.

Другото топ преживяване за мен бяха пещерите около Монива. Отидете и ги вижте. Може да стане при прехода от Баган към Мандалай или като екскурзия от Мандалай. Ние го правихме от Баган, но изисква повече време за път.

Идете и до Голден рок - заслужава си заради преживяването с комиончетата, отделно че е свято място за будистите.

Това е минимумът от Бирма. Има и места извън туристическите маршрути, които също са интересни, но за някои от тях искат специални разрешителни.

Ползвайте нощните ВИП автобуси за преходите, ако нямате време. Иначе можете да пътувате и през деня и ще можете да зяпате, което също е доста интересно.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

За Инле- интересно е, ако спите в езерото, а не в Няунг Шве. Хотела, който букнахме- Shwe Inn Tha Floating Resort. Взимат те от пристана и с лодка се пътуваше около 1-2 часа навътре. Минавахме покрай местните рибари (доста различни), гледахме плаващите градини (зеленчукови) насред езерото, водиха ни до място, където правеха шалове от лотосова коприна, разхождахме се сред наколни жилища. Друг ден посетихме местния пазар (пак с лодка)- шарен и готин. В близост имаше и някакви храмове, но ние, бяхме пренаситени и ги попропуснахме. 

Иначе, в близост до града има френско шато, където правят вино (доста прехвалено, според моите рецептори), до което можете да отидете с велосипеди или тук-тук и да се насладите на гледката. Можете да пропуснете.

В темата за Бирма има доста мнения и полезни съвети за тази, малко позната страна (ма, то, Магеланци изръчкват где що има :)

Проверих хотела, изглежда доста добре и е на прилични цени, може и ние да направим една-две нощувка там. С нещата, които описваш изглежда интересно. Ние всъщност ще имаме време, защото сме отделили 2 седмици за Бирма.

И моите 5 стотинки по въпроса с Бирма:

Янгон пълна загуба на време, а прословутия Шведагон е станал на нещо в стил Лас Вегас - мигащи лампички, Буди като от Дисниленд и кич. 

Баган с вкл. Салай поне 3 дни. За мен Баган е топ преживяването. Всички ходят и до Маунт Попа, предполагам че и вие ще го направите. Свято място за мианмарци, останалото е без коментар.

Инле - на нас ни хареса, защото е друг тип преживяване. Наблюдава се живота около езерото - хората се къпят, перат, играят, къпят и поят добитъка и т.н. Нещо, което е в страни от религията и създава разнообразие в пътуването. Обикновено те водят и до разни фабрики - за сувенири според мен става. Ние купихме доста неща от там, но пък си е и скъпо. Според мен можете да договаряте с лодкарите и да обикаляте само по езерото без търговията. Идете и до Каку с храмовете. Различни са. Въобще хората в този район са по-различни от останалите части в Бирма. Там освен будизъм в главите си имат и идея, че трябва да се трудят. Посетете някое село и понеже разходките в Каку са задължително с местен екскурзовод - момче или момиче от племето, поискайте да ви заведат и на гости при някой местен. Ние ходихме да пием чай при една баба. Другите ходят и до пещерата в близост до езерото, ама на нас ни дойдоха твърде много будите и не можахме да понесем и цяла пещера с тях.

Мандалай и старите столици - 2-3 дена - на мен ми хареса. Там можеш да наблюдаваш монасите и отделните церемонии по изхранването им. Различно е при момчетата и момичетата. Заслужава си да отделите време и за двете. Обиколете столиците изцяло сухоземно, за да можете да видите и храмове, които са извън туристическия маршрут. Има един полуразрушен манастир, фантастичен е.

Другото топ преживяване за мен бяха пещерите около Монива. Отидете и ги вижте. Може да стане при прехода от Баган към Мандалай или като екскурзия от Мандалай. Ние го правихме от Баган, но изисква повече време за път.

Идете и до Голден рок - заслужава си заради преживяването с комиончетата, отделно че е свято място за будистите.

Това е минимумът от Бирма. Има и места извън туристическите маршрути, които също са интересни, но за някои от тях искат специални разрешителни.

Ползвайте нощните ВИП автобуси за преходите, ако нямате време. Иначе можете да пътувате и през деня и ще можете да зяпате, което също е доста интересно.

Много благодарности! Ще включим и езерото Инле. И ние си мислехме за 3 дни в Баган, значи добре сме се ориентирали. Мислим да пътуваме сухоземно из страната, може би по-често с нощните автобуси, но това ще го решаваме на място. Значи отбелязвам Каку като задължително.

Връзка към мнение

и пещерите около Монива,

В моята класация те са топ 2 в Бирма.

Тези ли са:

https://en.wikipedia.org/wiki/Pindaya_Caves

Връзка към мнение

Не, това е пещерата на езерото Инлe, за която писах, че не пожелахме да ходим, тъй като ни писна от Буди.

Ето малко интернет снимки от там - Hpo Win Taung & Shwe Ba Taung Cave 

 

https://www.google.bg/search?q=monywa+caves&rlz=1C1SKPL_enBG431&espv=2&biw=1280&bih=709&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwjgm6aL_PDOAhUB1RQKHR-PDUoQsAQIGQ

 

Намират се на 40 км от Monywa.

https://www.tripadvisor.com/Attraction_Review-g641717-d2668545-Reviews-Po_Win_Daung_Caves-Monywa_Sagaing_Region.html

 

 

В пътеписа на Рейни има нейни снимки от тези пещери - 3 албум във FB.

Редактирано от mililia
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

 Ние се подлъгахме Мандалей- Баган да минем с лодка... ами- по някое време стана отекчително, да не коментираме, че един ден кибичихме на корабчето.

 

 

 

 

Как хората по съвършено различен начин виждаме нещата. На мен от цялото ми 10 дневно ли колко беше там пребиваване в Мианмар през 2006 г. най-много ми хареса целодневното пътуване по река Иравади от Мандалей до Баган.

 

Страхотни картини по време на изгрева над реката при напускане на Мандалей, по време на целия път се вижда по абсолютно автентичен начин бита на хората по бреговете - фермерите как засяват реколта и как орат земята с волове, разни села и градчета, пагоди, природа. При държави със слабо развита инфраструктура (като Бирма) всичко се случва около плавателните реки и по самите тях - пълно беше в всевъзможни съдове - junk-ове, рибарски лодки, огромни салове, на които имаше колиби и живееха хора, други превозващи грънци, влекачи / тласкачи дърпащи / бутащи трупи и шлепове, общо взето всичко, за което може да се сети човек. Просто си плаваш с гемията и целия този свят минава бавно покрай теб.

 

Ето част от снимките, които съм направил по време на това плаване по реката, като намеря време ще потърся и кача и останалите.

Редактирано от FlyTraveler
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

И аз си мълча, защото за мен езерото Инле е уникално място.

Бяхме в хубав хотел насред езерото и имахме такива изгреви и залези+местния езерен фестивал, че ми останаха невероятни спомени.

Пещерите Пиндая+гледката оттам към реката, долината и многото храмове наоколо също ми харесаха много.:)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Значи езерото Инле вече със сигурност го броим като част от пътуването, а и този хотел, за който е писала Веси май също е в езерото.

Пещерите Po Win Daung изглеждат чудно, включваме ги веднага. Благодаря, mililia!

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

За Сингапур мога да предложа да се разходите до Китайската и Японската градини, намират се на около 15 км. от центъра на града, в посока север. Двете са прекрасно място за отпускане и разходка, проектирани са от гурута от Китай и Япония. Това в случай, че искате да видите нещо по-различно от Мърлиона, Марина Бей и Гардънс бай дъ бей и другите капани за туристи и харесвате такива места. Може да се стигне до там и с градски транспорт.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
Здравко Ангел

За Сингапур мога да предложа да се разходите до Китайската и Японската градини, намират се на около 15 км. от центъра на града, в посока север. Двете са прекрасно място за отпускане и разходка, проектирани са от гурута от Китай и Япония. Това в случай, че искате да видите нещо по-различно от Мърлиона, Марина Бей и Гардънс бай дъ бей и другите капани за туристи и харесвате такива места. Може да се стигне до там и с градски транспорт.

Благодаря, Ангел си пада по японски градини, така че ще ги включим. Имаме 3 нощувки в Сингапур, така че ще имаме време.

Има четири национални парка, между които трябва да изберем един, най-много два:

 

Тези на Борнео са:

 

Kinabalu National Park

Mulu National Park

Bako National Park

 

И Taman Negra, който е на острова на Куала Лумпур.

 

Някой ходил ли е из тези резервати?

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

При престоя ми в КЛ ме водиха на Рачешкия остров (Pulau Ketam - Crab Island) - много раци живеят и се размножават там и от там името. След като се слезе от ферибота (моторна лодка (закрита или открита) за 10-20 души) и се тръгне по мостчето към селото (колно селище) се виждат дупките в пясъка, както и самите раци. Показаха ми храм (насред селото), в който имаше в клетки змия и костенурка (за костенурката не съм много сигурна - трябва да се поразровя по снимките), които дошли сами при човека, построил храма и не искали да си тръгнат и той в тяхна чест го издигнал. Там имаше и рибен пазар, на който продаваха всякакви рибни и мекотелни продукти, характерни за региона - пресни и опаковани/изсушени/сготвени. Мястото е туристическа забележителност и имаше доста туристи и ако искате да се разходите за половин/цял ден може и да ви хареса. Иначе в района на КЛ всички ходят в Бату кейв, но ви препоръчвам да влезете и в Дарк кейв (в съседство до Бату) правят туристическа разходка и разказват и показват (ако тварите се покажат) ендемитни животинки/твари за района. Входа беше 35 рингита, ако не се лъжа, за едночасова "разходка". Като цяло историята на пещерата е много интересна и всяка година намират нови и нови видове, срещащи се само в района и никъде на друг място. За последните няколко години са открили над 2000 такива.

Редактирано от lisska99
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

 Това в случай, че искате да видите нещо по-различно от Мърлиона, Марина Бей и Гардънс бай дъ бей и другите капани за туристи и харесвате такива места. 

Eee, чак пък "капани" ... ;)

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
Здравко Ангел

При престоя ми в КЛ ме водиха на Рачешкия остров (Pulau Ketam - Crab Island) - много раци живеят и се размножават там и от там името. След като се слезе от ферибота (моторна лодка (закрита или открита) за 10-20 души) и се тръгне по мостчето към селото (колно селище) се виждат дупките в пясъка, както и самите раци. Показаха ми храм (насред селото), в който имаше в клетки змия и костенурка (за костенурката не съм много сигурна - трябва да се поразровя по снимките), които дошли сами при човека, построил храма и не искали да си тръгнат и той в тяхна чест го издигнал. Там имаше и рибен пазар, на който продаваха всякакви рибни и мекотелни продукти, характерни за региона - пресни и опаковани/изсушени/сготвени. Мястото е туристическа забележителност и имаше доста туристи и ако искате да се разходите за половин/цял ден може и да ви хареса. Иначе в района на КЛ всички ходят в Бату кейв, но ви препоръчвам да влезете и в Дарк кейв (в съседство до Бату) правят туристическа разходка и разказват и показват (ако тварите се покажат) ендемитни животинки/твари за района. Входа беше 35 рингита, ако не се лъжа, за едночасова "разходка". Като цяло историята на пещерата е много интересна и всяка година намират нови и нови видове, срещащи се само в района и никъде на друг място. За последните няколко години са открили над 2000 такива

Чудим се и в Куала Лумпур дали да останем 2 или 3 дни, ама май по-скоро клоним към 2 и другия ден да го прехвърлим към Джорджтаун, където също да останем 2 дни. Там ходила ли си?

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Чудим се и в Куала Лумпур дали да останем 2 или 3 дни, ама май по-скоро клоним към 2 и другия ден да го прехвърлим към Джорджтаун, където също да останем 2 дни. Там ходила ли си?

 

Нямах много възможност да обикалям в Малайзия - разгледах само КЛ, Рачешкия остро, двете пещери и толкоз, но следващия път (дано да е съвсем скоро) са ми обещали да ме разходят до някакви острови в източната част на страната да се попеча малко, че много бяла им се сторих ;)

 

Във форума, обаче, има хора за които Малайзия е като втори дом и дано се включат и дадат повечко инфо

Eee, чак пък "капани" ... ;)

 

Фичо, имах предвид, че хората - разбирай туристите - ходят предимно там пък си има и доста други места за посещение :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Здравко Ангел

А относно Бруней, колко нощувки да предвидим за там, струва ми се, че две са напълно достатъчни. Но ако някой може да посъветва, имаме няколко плаващи нощувки, които трябва да разпределим.

Връзка към мнение

А относно Бруней, колко нощувки да предвидим за там, струва ми се, че две са напълно достатъчни. Но ако някой може да посъветва, имаме няколко плаващи нощувки, които трябва да разпределим.

 

Според мен две нощувки са предостатъчни.

В пътеписчето ми от 12'2014 разказвах за краткия си престой там. Беше интересно. Джамията с архитектурния ансамбъл около нея определено си заслужава, музеят на султана също може, както и разходка около наколните жилища с някакво възможно приближаване до двореца.

Приятно изкарване :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Здравко Ангел

Според мен две нощувки са предостатъчни.

В пътеписчето ми от 12'2014 разказвах за краткия си престой там. Беше интересно. Джамията с архитектурния ансамбъл около нея определено си заслужава, музеят на султана също може, както и разходка около наколните жилища с някакво възможно приближаване до двореца.

Приятно изкарване :)

То направо се замислям дали да не отидем там преди обед, да преспим една нощувка и на другия ден следобед да си тръгнем :)

Връзка към мнение

То направо се замислям дали да не отидем там преди обед, да преспим една нощувка и на другия ден следобед да си тръгнем :)

 

Ако уцелите хубаво време с малко по-подредена програма, престоя ми се струва достатъчен.

Разстоянията са за пеша. Летището е близо. Задръствания няма. Ако сте предиобед - джамията като първи обект. По късно една разходка, може и по каналите. За другия ден каквото остане и така :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.