Прескочи до съдържание

Рим за 2 дни


slujitel

Препоръчани мнения

За да стане без опашки-резервирай онлайн час.Така направих и двата пъти.

Влизаш вътре без да чакаш нито минута,минаваш проверка,която е като на летището,и тръгваш по музеите.Сикстинката капела е в края и постоянно ще виждаш табели със стрелка към нея.В нея се влиза през един вход и се излиза прз друг изход.В дъното в дясно има една малка врата/има охрана понякога/,там е вътрешния изход към св Петър.Ако на вратата има полицай изчакай да пусне група и тръгни с тях.Така пропускаш опашката пред св Петър.

Връзка към мнение

Резервацията не важи за безплатната неделя, която те искат да ползват. Може да се прави резервация само с платения вход, като доколкото си спомням, редовната цена за входа е 15€ на човек и се доплащаха 4-5€ за резервация.

Връзка към мнение

Е,това е ясно.Безплатен обяд няма.Бързо и безплатно във Ватикана...едва ли.

Аз винаги правя резервации предварително ,проучвам музеи,карти и т.н.Но пък може би другия вариант е по-забавен,знам ли.

Връзка към мнение

Обърках се, може ли някой да ми каже подред като влезем по какъв ред и как точно да се движим, за да видим всичко максимално бързо и да пропуснем опашките.

 

първо избери какво искаш да видиш, че и да бягаш, пак не можеш да разгледаш всичко

ето малко по-подробно:

http://www.build.bg/bg/gallery/simeonnedkov/bg_museology_g4r6.htm

Връзка към мнение

То е ясно, че сутринта ще отидем рано и ще чакаме на опашка да отворят. Въпроса ми е като влезем вътре. Кое е първо, музеите ли? Значи влизаме в музеите, разглеждаме докато ни омръзне, после излизаме през друго място, то къде е? Отиваме в Систинската капела, от там през малката врата в свети Петър да пропуснем опашката, нещо такова, ама май не е точно така. Кое е първо, музеите или Секстинската капела, останах с впечатлението, че ако преминем през малката врата направо в свети Петър ще пропуснем музеите. Искам да видя и трите неща, и ако може да пропусна опашката пред свети Петър, ако не може ще чакаме. Това не разбрах.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Влизайки в музеите тръгваш по стрелките към Сикстинската капела. Върви се от зала в зала, ако не ви е интересно, просто минавате по-бързичко през залата и така. Вътре в капелата се огледайте за другия изход към Св. Петър и оттам към църквата. Аз лично не съм го ползвала, защото след капелата има още зали за разглеждане , а и не сме бързали.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Систинската капела е вътре в музеите на Ватикана. Тя не е отделна катедрала, а зала вътре в сградата на музеите. Няма как да сбъркате - влизайки в музеите на Ватикана просто вървите по коридори и посоката е само една - няма накъде да завиете. Единствено от Систинската капела ние излязохме към гифт шоповете и витата стълба, а явно има и директен вход към Св. Петър. Ние Св. Петър го разглеждахме в отделен ден и неделята я бяхме посветили изцяло на Музеите. Имайте предвид, че музеите са много внушителни и след тях всичко друго бледнее. При нас бяха последния ден и след това като излязохме, беше ни останал само замъкa di Sant'Angelo и просто го претупахме, защото сетивата ни се бяха пренаситили преди това.

Редактирано от chandni
Връзка към мнение

Аха, разбрах, мерси, значи неделята е за Ватикана, музеите и св. Петър, после покрай Sant'Angelo по моста до площад Навона по зрдач. В Sant'Angelo няма да влизаме сега, остава за друг път, или можеби първия ден преди полета за Богота. Него още не съм го подредила, приемам идеи. Какво друго да видя за един ден с бързо ходене и гледане.

Редактирано от slujitel
Връзка към мнение

По - горе бях написала ние как направихме бърза обиколка за един ден. В Рим всичко е концентрирано и за пешеходно обикаляне е  най- подходящия град. Има невероятни църкви, ако те интересуват, мога да ти подскажа няколко.

Редактирано от clete
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

По - горе бях написала ние как направихме бърза обиколка за един ден. В Рим всичко е концентрирано и за пешеходно обикаляне е най- подходящия град. Има невероятни църкви, ако те интересуват, мога да ти подскажа няколко.

Ще се върна да прочета, извинявай, концетрирах се за Ватикана и съм пропуснала. Да, обожавам църквите, кажи ми.

Връзка към мнение

Ако споделиш в коя част на града планувате да нощувате, ще имам базата за тръгване и прибиране и ще мога да ти дам идея за планиране на дните, които имате на разположение и забележителностите, които по моя преценка не бива да пропускате.

Връзка към мнение

Ще се върна да прочета, извинявай, концетрирах се за Ватикана и съм пропуснала. Да, обожавам църквите, кажи ми.

Santa Maria in Trastevere е една от най-красивите, които сме виждали, така че определено си заслужава да я посетите.

Редактирано от chandni
Връзка към мнение

 

Ако споделиш в коя част на града планувате да нощувате, ще имам базата за тръгване и прибиране и ще мога да ти дам идея за планиране на дните, които имате на разположение и забележителностите, които по моя преценка не бива да пропускате.[/quote

 

До Термини.

Връзка към мнение

То е ясно, че сутринта ще отидем рано и ще чакаме на опашка да отворят. Въпроса ми е като влезем вътре. Кое е първо, музеите ли? Значи влизаме в музеите, разглеждаме докато ни омръзне, после излизаме през друго място, то къде е? Отиваме в Систинската капела, от там през малката врата в свети Петър да пропуснем опашката, нещо такова, ама май не е точно така. Кое е първо, музеите или Секстинската капела, останах с впечатлението, че ако преминем през малката врата направо в свети Петър ще пропуснем музеите. Искам да видя и трите неща, и ако може да пропусна опашката пред свети Петър, ако не може ще чакаме. Това не разбрах.

Няма как да се изгубиш, няма как да прескочиш това или онова. Има си ред, тълпата те поема като вълна и те кара. Много ще ти е трудно, даже невъзможно да се движиш обратно на потока хора:-)).Сикстинската капела няма как да е пропуснеш, стаите с Рафаело също, апартаментите с географските пана също, Аз съм влизал в Музеите 4 пъти за около 25г и всеки път по различен маршрут минавахме. Обикновено има ремонти, реставрации и т.н Примерно последния път 10.2015 въобще не видяхме витите стълби, но за сметка на това излязохме пред входа за купола(близо до касата за асансьора).С една дума каквото-такова!!Смело давай и не се притеснявай. Ако имаш резервация и си с деца не забравяй паспортите ,че ще ви ги поискат. Ако можеш да избирам бих се качил на купола рано сутрин когато е по-рехаво, а не да се качвам на обед или следобед след обиколка в музеите(4-6  часа ходене в тълпата) . Т.е отдели си два дена за двете неща.

Ако нещо е в ремонт-писано ти е да не го видиш!! А то все нещо се реставрира и ремонтира..Така ,че не си прави планове кое да видиш  без "папата":-))

Връзка към мнение

След като имате два дни плюс една сутрин (доколкото разбрах) на разположение и престоят ви е през зимата, разумно е според мен да ползвате и градския транспорт. В неделя както сте го предвидили - използвайте възможността да посетите безплатните музеи на Ватикана и да се насладите на великолепието на Св. Петър. След като направите тази обиколка, можете да прецените колко сте уморени и ако силите и времето ви позволяват, освен замъка Сант Анджело отвън, разходете се до Навона и Пантеона и от там с градския транспорт към хотела. Ако не стигнете до Навона вечерта, изживейте уникалното усещане да видите Piazza San Pietro и вечер, когато светлините му придават мистична божествена загадъчност и съм сигурна, че ще разберете защо е смятан за може би най-красивия площад в света (или поне в челната тройка по красота - на мен лично към момента ми е абсолютен фаворит). На следващия ден  може да тръгнете от Църквата Santa Maria degli Angeliот там към Фонтана ди Треви и Piazza Colonna, като задължително се отбийте при възможност в Църквата Santa Maria sopra Minerva и ако сте пропуснали Пантеона и Навона, от там към Piazza Venezia, Colosseum и Форума - вероятно само отвън. Ако сте за първи път в Рим, заменете влизането и разходката вътре с разходка и гледка от хълма Капитолия. Ако имате време, отбийте се до Basilica di San Pietro in VincoliНа третата сутрин с градския транспорт се придвижете до Piazza del Popolo и църквата Santa Maria del Popolo. Испанските стълби в момента са в ремонт, ако тогава са открити и имате още време, вижте и тях. Така в рамките на два дни и половина ще видите една част от основните забележителности (ах, колко скучновато и постно звучи тази дума, когато става въпрос за прелестите на Рим). Умишлено не навлизам в подробни обяснения какво има да се види на изброените места, защото инфото в сайта е прекрасно, интелигентно и богато поднесено от експертите в тази област, за което лично аз съм им изключително благодарна.

Редактирано от obsession
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Ще се върна да прочета, извинявай, концетрирах се за Ватикана и съм пропуснала. Да, обожавам църквите, кажи ми.

Понеже Spqr e положил огромен труд, за да опише знайни и незнайни забележителности в Рим, ще е неуважително да повтарям описания. Ще ти напиша само имената на църквите, които са ме впечатлили, а за тях ще е лесно да прочетеш.

Panteon- храмът на всички богове го наричам. Най-забележителната сграда в Рим, според мен. San pietro in vinkoli, Santa Maria in Trastevere, San Govani in Laterano и capella San Lorenzo cъс Scala Sakra, Santa Maria Sopra Minerva, Gesu, Santa Maria del popolo, Santa Maria Magore. Има още много, не им помня и имената, пък и не е нужно. Дори няколко да видиш, ще ти се напълнят сетивата с наслада от изключителни произведения на изкуството.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

За 1-2 дни не е ли по-добре да се акцентира върху разходки, а не по църкви и музеи? Въпрос на гледна точка, разбира се. :)

 

Римските площади и фонтани в съчетание с античните монументи отвън. Така бих направил. Но за да се осъзнае, се изисква предварителна подготовка.

  • Харесвам 7
Връзка към мнение

За 1-2 дни не е ли по-добре да се акцентира върху разходки, а не по църкви и музеи? Въпрос на гледна точка, разбира се. :)

 

Римските площади и фонтани в съчетание с античните монументи отвън. Така бих направил. Но за да се осъзнае, се изисква предварителна подготовка.

 

Напълно подкрепям. Рим е известен и с това, че градът представлява "музей" на открито.

За първо ходене и за кратко време не бих влязла в музей. Разхождайте се и попивайте атмосферата.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Съгласна съм с предишните две мнения, но тя иска да използва безплатната неделя за Ватиканските музеи, които по принцип и аз не бих пропуснала. Друг е въпросът за навалицата и чакането.

И има още ден, така, че ще има възможност за разходки и тук таме някоя църква/ аз съм пристрастна/  :)

Редактирано от clete
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

лично моето мнение е, че точно безплатните недели не са много удачни; вярно, спестяваш по някое евро, ама въпроса е какво ще видиш все пак... то и иначе има много хора, пък в безплатните недели...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Clete го е казала много точно. Няма да ходя по музеи сега, само Ватикана за единия ден и после разходка до площад Навона. Другия ден е само разходка и влизане в някоя и друга църква. Просто не мога да мина покрай тях и да не вляза. И разбира се, че ще прочета всичко написано във всички теми, просто още на съм успяла, едва миналата седмица купих билетите и се концетрирах върху хотелите и тук там по нещо. Все пак Рим е част от голямо пътуване из Колумбия и Еквадор и иска сериозна подготовка.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Съгласявайки се с мненията до момента само ще допълня, че за Рим вероятно и години няма да ми стигнат, за да видя всичко, което би ми се искало. Но ако трябва да го посетя за първи път отново и имам само два дни и половина, наистина бих се отдала на повече разходки и монументите отвън, като за разкош ще добавя освен задължително Свети Петър и няколко църкви (не бих пропуснала Микеланджело и Караваджо за нищо на света). Бих се изкушила да видя отново и Сикстинската капела, но наистина в безплатните недели навалицата би могла да развали част от преживяването, а за изгубеното по опашки време могат да се видят толкова много чудеса, че всеки трябва да прецени дали за него лично би си струвало...все пак въпросът беше конкретно поставен относно Ватиканските музеи и възможността да се комбинират в един ден с нещо друго, така че предполагам, че решението да се посетят музеите е взето и нашите мнения биха могли само да допълнят една вече планирана неделна програма. Все пак февруари напливът на туристите може и да не е толкова страшен, ние бяхме там през декември за първи път (но не в безплатна неделя) и не сме чакали нито минута на опашка за Ватиканските музеи (без предварително да сме купували билети). И не мога да опиша чувствата, които ме споходиха, когато за наше изумление преди да посетим музеите, успяхме почти да докоснем Папата и да получим благословията му в една слънчева сутрин на площада пред базиликата....едно от неизброимите чудеса на Рим е, че чудесата му са толкова много и различни, че не знаеш кое от тях кога ще те споходи и колко силно ще те разтърси..... :)

Редактирано от obsession
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Съгласявайки се с мненията до момента само ще допълня, че за Рим вероятно и години няма да ми стигнат, за да видя всичко, което би ми се искало. Но ако трябва да го посетя за първи път отново и имам само два дни и половина, наистина бих се отдала на повече разходки и монументите отвън, като за разкош ще добавя освен задължително Свети Петър и няколко църкви (не бих пропуснала Микеланджело и Караваджо за нищо на света). Бих се изкушила да видя отново и Сикстинската капела, но наистина в безплатните недели навалицата би могла да развали част от преживяването, а за изгубеното по опашки време могат да се видят толкова много чудеса, че всеки трябва да прецени дали за него лично би си струвало...все пак въпросът беше конкретно поставен относно Ватиканските музеи и възможността да се комбинират в един ден с нещо друго, така че предполагам, че решението да се посетят музеите е взето и нашите мнения биха могли само да допълнят една вече планирана неделна програма. Все пак февруари напливът на туристите може и да не е толкова страшен, ние бяхме там през декември за първи път (но не в безплатна неделя) и не сме чакали нито минута на опашка за Ватиканските музеи (без предварително да сме купували билети). И не мога да опиша чувствата, които ме споходиха, когато за наше изумление преди да посетим музеите, успяхме почти да докоснем Папата и да получим благословията му в една слънчева сутрин на площада пред базиликата....едно от неизброимите чудеса на Рим е, че чудесата му са толкова много и различни, че не знаеш кое от тях кога ще те споходи и колко силно ще те разтърси..... :)

Точно.

Връзка към мнение

 

Има си ред, тълпата те поема като вълна и те кара.

Е те това изречение е определящо за Ватиканските музеи :)

За цървите и катедралите мога да кажа едно, на всеки ъгъл са, влизаш- ахкаш, охкаш, влизаш в следващата - пред припадане си... накрая влизаш в Свети Петър и повече църква в живота си не искаш да видиш :)

Без да съм пътувала много, мога да кажа, че Рим е един от най-красивите градове евър на тоя свят!

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.