Прескочи до съдържание

дневник Куала Лумпур (2 дни) и Бали(4 дни) за Нова Година


samuraika

Препоръчани мнения

Аз още една препоръка... Pura Besakih чудено се вписва в този ден. Леко се отклонявате, но много си заслужава. За мен, разбира се. Храмът-майка безкрайно ме изкефи... Просто го помислете. Batur volcano and lake не знам какво мислите да правите - да го катерите ли? Иначе просто се минава оттам. Обядът - задължително местна риба :)

А и зад Besakih се вижда Агунг- най-високия връх и вулкан на Бали.

На Батур бяхме по обяд и ни спря да ядем в заведение с гледка точно срещу вулкана.Ако не ви се яде може и да пропуснете.Ако не се лъжа беше 100 000  на човек и ядеш колкото можеш. :)

Връзка към мнение

А и зад Besakih се вижда Агунг- най-високия връх и вулкан на Бали.

На Батур бяхме по обяд и ни спря да ядем в заведение с гледка точно срещу вулкана.Ако не ви се яде може и да пропуснете.Ако не се лъжа беше 100 000  на човек и ядеш колкото можеш. :)

 

Да! Много красиво... Сега ще потърся снимка...

FB_IMG_1470906673380.jpg

 

FB_IMG_1470906636476.jpg

 

FB_IMG_1470906656375.jpg

 

:)

Връзка към мнение

Дали било добре да пропусна танца, и храма на свещенната вода и да включа Pura Besakih? Ще яденм , разбира се! Само децата не са ми много ящни, та не сме големи фенове на "колкото можеш", че си можем малко, но цената изглежда повече от прилична (не че се ориентирам де)...

Връзка към мнение

Дали било добре да пропусна танца, и храма на свещенната вода и да включа Pura Besakih? Ще яденм , разбира се! Само децата не са ми много ящни, та не сме големи фенове на "колкото можеш", че си можем малко, но цената изглежда повече от прилична (не че се ориентирам де)...

 

Храмът на свещената вода е много популярен, защото носи здраве (според традициите) и хората се къпят в него. Аз не се бухнах :), но много го правеха. Сам по себе си нищо особено не е. Лично мнение... Мен лично три храма много ме впечатлиха, Mother Temple е един от тях. Но то в усещане, знаеш,,,

За танца - аз гледах вечерни - до uluwatu temple, те бяха въздействащи. За дневно представление не знам.

Връзка към мнение

Рейни, я кажи за трите храма, кои са? Ако има и такива, които не си харесала също, пиши. Аз имам време и съм набутала доста, но пък мога да ги отсея и да правя само това, което реша.

 

Самурайка, харесай си нещата, които искаш да видиш и му ги кажи, а също и с колко дена разполагаш. Той ще ти даде най-удачното предложение.  Аз току променям нещо, после пак се връщам на старото.

Има поне две три шоколадови фабрики и едната е близо до Убуд. Пиши му, че искаш шоколадова фабрика и той да каже в коя може да ви заведе.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Рейни, я кажи за трите храма, кои са? Ако има и такива, които не си харесала също, пиши. Аз имам време и съм набутала доста, но пък мога да ги отсея и да правя само това, което реша.

 

 

Мили: 

 

1) Kuil Gunung Kawi - Изпаднах в ступор. Издълбани олтари в камъка. Няма такава красота. Просто няма. А от местните, продаващи какво ли не на стълбите - че там са едни сериозни стълби, си взех уникално евтина и красива дървена картина.

 

DSC08042.jpg

 

 

2) Pura Besakih. Mother Temple. Най-старият и голям храм. Кръстен на Бога-дракон, за който се смята, че населява тази планина. Този храм е мястото, където на Бога могат да се помолят Индуси от всички касти. Намира се на ръба на вулкана Агунг. Най – важният, най – святият хиндуистки храм - комплекс от 23 храма, върховен символ на религиозното единство на Бали. Да се поклонят там за балийците се явява същото като за нас – поклонението на Божи гроб. Голяма магия има там... 

 

DSC07955.jpg

 

3) Pura Luhur Uluwatu - но не храма, а природата и танците вечерта...

 

DSC07691.jpg

 

DSC07758.jpg

 

DSC07808.jpg

 

Има и други - като те познавам, си напъхала всичко, но тези три места направо ми бяха оргазъм.

 

Tanah Lot си е култов, не можеш да го подминеш, макар че аз се кефих на хората около него. Имаше и места, които не посетих (един от известните им храмове в езерото пропуснах, но просто нямах време - другия път...). Има и още много готини места. Абе... всички храмове ми харесаха - по един или друг начин! Не ми хареса, че ми беше малко времето...

Редактирано от Гост
Връзка към мнение

Хах, Първият храм от списъка ти го включих в програмата си по съвет на гида. Другите неща също ги имам предвидени. Ще ходя и на танците в Улувату.  И си права, че имам доста храмове, чак се чудя дали да не отпадне нещо за сметка на нищоправене из Убуд.

 

Включила съм и танца Баронг, но като ви слушам май ще отпадне. Ще изчакам Вили да се върне от Бали и ще действам според нейното мнение. И тя е клиент на Буда, та поне ще знаем дали да ходим там където той води туристите си.

 

Понеже първият ден съм включила само Улувату с танците, някой може ли да каже красив плаж за снимане. Ще ми се с нещо да запълня деня.


P.P. Можеш спокойно да пропуснеш  Garuda Wisnu Kencana - не ми хареса, нагледала си се на големи статуи в Бирма...

 

Още като му прочетох цената и разгледах снимките от там, категорично го отсвирих. Въпроса е, че не знам с какво да запълня програмата този ден - остана само Улувату.

Връзка към мнение

Благодаря!

Този храм ту го включвам, ту изключвам. След препоръката ти го включвам окончателно. И на мен ми харесва по снимките, но гледах, че е доста далеч, та не знаех какво да го правя.

Връзка към мнение

Благодаря!

Този храм ту го включвам, ту изключвам. След препоръката ти го включвам окончателно. И на мен ми харесва по снимките, но гледах, че е доста далеч, та не знаех какво да го правя.

 

Много специален храм, сериозно. Да, отдалечен е. Аз бях в дъждовен период и имаше мъгли и въпреки това гледките бяха изумителни! И по самия път до него също... 

Мили, виж още малко... 

 

FB_IMG_1470917603346.jpg

 

FB_IMG_1470917590347.jpg

 

FB_IMG_1470917581789.jpg

 

FB_IMG_1470917571361.jpg

 

Там оризовите поля бяха по-диви и въздействащи от туристическите... 

Връзка към мнение

Един много хубав храм е Bedugul Temple. Това е хиндуиски храм в езерото Братан или още известно като Езерото на Света гора. Езерото се намира на 1200 м. надморска височина във вътрешността на острова. Храмът Бедугул (името и на местноста също е Бедугул) е известен под името Pura Ulun Danu Bratan. Храмът е построен през 17 век и е посветен на Деви Дану, богинята на водите и плодородието. 

 

 

post-2803-0-79606700-1470918078_thumb.jpg

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

А някой дали е посещавал нощните пазари? Става въпрос за вечеря с неща от там. Храната дали е безопасна или да се огранича само до ресторантите с туристи? Посещавалите Бали, къде се хранехте?

 

 

Самурайка, извинявай, че нахълтах в темата ти.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

 

Включила съм и танца Баронг, но като ви слушам май ще отпадне. Ще изчакам Вили да се върне от Бали и ще действам според нейното мнение. И тя е клиент на Буда, та поне ще знаем дали да ходим там където той води туристите си.

 

 

Тъкмо днес се чудих ,каква е тази Виолета в приятелите на Буда в клюкарника. :)

Предполагам,че и тя няма да е очарована.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

А някой дали е посещавал нощните пазари? Става въпрос за вечеря с неща от там. Храната дали е безопасна или да се огранича само до ресторантите с туристи? Посещавалите Бали, къде се хранехте?

 

 

Самурайка, извинявай, че нахълтах в темата ти.

 

Моля заповядай! Всичко ми е само от полза. Вие обсъдете хуууубаво всички храмове и полянки, а аз ще си запиша най-мързеливите. :)

За вечеря и аз се интересувам - онези по плажовете на Джимбаран струват ли си?

Връзка към мнение

Понеже и аз имам да ти връщам, та да се включа за КЛ.

За два дена нямаш много опции и най-вече време, а и ще сте посмачкани от пътуване и часова разлика.

Съветът ми е позициониране около кулите, не се качвайте, щото така или иначе нямате време, а има и опашки, половин ден ви е достатъчен. Разходка в околията за останалия половин.

Направете един сити тур с бусовете на другия ден. Ще обхванете доста райони.

Хотел прекрасен за група като вашата е Pacific Regency. Стаите са му огромни - по50-60 кв.м. Почти като в Япония:).

Точно до другата кула е позициониран хотела, телевизионната, от басеИна на последния етаж гледката вечер към КL Towers е невероятна!

 

За Убуд...пак ще се разминем, съдба:), ние сме там от 26-30.12.

Редактирано от Sun4o
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

 Стаите са му огромни - по50-60 кв.м. Почти като в Япония :).

 

 

Да, знам че имаш да си ми връщаш :)

Проверих, нямат свободни стаи за моите дати и критерии, за съжаление. А по линията на бусовете какво ми препоръчваш да видя?

Връзка към мнение

Ето обещаните снимки от музея на илюзиите.

post-1670-0-25552500-1470980251_thumb.jpgpost-1670-0-79695200-1470980284_thumb.jpgpost-1670-0-06176000-1470980312_thumb.jpgpost-1670-0-51041000-1470980343_thumb.jpg

 

Bird and reptile parks:

post-1670-0-21108600-1470980396_thumb.jpgpost-1670-0-94546400-1470980404_thumb.jpgpost-1670-0-88180400-1470980414_thumb.jpgpost-1670-0-65120000-1470980427_thumb.jpg

 

Гледки от фермата за кафе:

post-1670-0-76623900-1470980524_thumb.jpgpost-1670-0-28116700-1470980533_thumb.jpg

 

Ubud monkey forest:

post-1670-0-97680600-1470980605_thumb.jpgpost-1670-0-18225800-1470980615_thumb.jpg

 

Besakih и връх Агунг:

post-1670-0-91973600-1470980670_thumb.jpg

 

 

  • Харесвам 7
Връзка към мнение

Страхотни са!!!!

A кое ми препоръчвате Bali Zoo или Bird Park?

Във фермата за кафе ще се ходи, твърдо!

Tegenungan waterfall много ме съмнява - гледах снимки - види ми се приятно място налазено от туристи, но нищо повече. Има ли смисъл?

Besakih лично много ми харесва, но се опасявам, че по-кекавата част (абсолютно всички останали) ще им дойде питя в повече. Батуан им стига.

 

А как са цените на обикновенните таксита? Понеже първите два дни сме не далеч от Uluwatu мисля да си организираме разходка до там , гледане на нощни танци и вечеря край брега, но с такси, без Буда, от хотела ни. Има ли смисъл това упражнение, или Буда си е на достатъчно добри цени за да не търся каквото и да било друго. Чудех се за половин ден и малки разстояния има ли смисъл (не че му нямам доверие или нещо от сорта).

И понеже съм много смотана с бакшишите (нали си нямаме таквоз чудо тук) - колко е нормално да се остави - хем да не го обидим, хем да не прекалим? И в хотела също, моля за насоки (срааааам :blush: ).

Връзка към мнение

Не съм хидил на Bali Zoo,така че не мога да сравнявам.

Ако взимаш такси мога само да ти преоръчам едни Blu bird,мисля че бяха.Едни светло синички.Мая(българката,която живее там)ни каза ,ако ползваме такси да са на тази фирма.Колко обаче взимат не мога да ти кажа.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Да, знам че имаш да си ми връщаш :)

Проверих, нямат свободни стаи за моите дати и критерии, за съжаление. А по линията на бусовете какво ми препоръчваш да видя?

Не знам, на букинга излизат свободни стаи, вярно, чукнах за 2-ма, не за 5 и имаше. 

Не знам дали да не направите и вие така, а на място да кажете, че сте мааалко повече:). Ние сме спали 4-ма, моите говедца са доста по-по от твоите.

 

За препоръки - двореца на президента, птичия парк, китайския квартал. Това ви стига.

Правиха ми мнооого готин масаж в близост до хотела, различен беше от тайския.

Връзка към мнение

В Куала Лумпур няма хотел с по-хубава панорама към кулите-близнаци от Traders - Shangrli La (трябва да се вземе стая, която да гледа към тях, за предпочитане на висок етаж.) и Mandarin Oriental - малко по-скъп и малко прекалено близо до кулите, трябва да си местите главите нагоре-надолу за да ги виждате целите.

 

И двата хотела са 5-звездни и са едни от най-хубавите в града, на други места тези вериги струват майка си и баща си, но в КЛ са на доста прилични цени. И двата хотела са вътре в парка с фонтаните до кулите. При условие, че става въпрос за кратък престой, аз не бих правил компромис с никакво друго място за отсядане.

 

Traders го слагам на първо място. На последния етаж има и бар с олимпийски размер плувен басейн. :) :) Вечер е куул да се качи човек за малко.

 

attachicon.gif324590_2901356806967_1045309994_o.jpg

 

 

Една снимка на моя милост с изгледа от прозореца на стаята (просто нямам снимка само с изгледа):

 

attachicon.gif404387_2763619323616_1110474454_n.jpg

 

 

Снимка от прозореца на стаята в Mandarin Oriental:

 

attachicon.gif395491_2787144711736_1310127413_n.jpg

 

 

Както вече споменах, КЛ е мястото да се вземат хотели от тези престижни вериги - много по-евтино от същите на други места.

 

Кулите Петронас, аквариума и парка с шадраваните са просто до вас, в който и да е от двата хотела.

 

Потвърждавам, от Traders гледката е страхотна и топ локация, но често барът от снимките е пренаселен и трябва да се чака за място. Друга опция е Конкорд, също има стаи с гледка към кулите, хард рок кафето е на приземния му етаж, последният път се запознах с доста интересни хора там. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

 

samuraika, на 12 Авг. 2016 - 08:41, написа:

А по линията на бусовете какво ми препоръчваш да видя?

За препоръки - двореца на президента, птичия парк, китайския квартал. Това ви стига.

 

Малко по диагонал погледнах темата, но като че ли не видях да се споменава:

- задължително площад Мердека

post-139-0-06419900-1470995027_thumb.jpg

 

с красиви сгради от колониалната епоха като великолепната  Sultan Abdul Samad Building

post-139-0-77872700-1470995017_thumb.jpg

Там силно препоръчвам да влезте в Kuala Lumpur City Gallery

post-139-0-15014000-1470995029_thumb.jpg

 

няма да ви отнеме много време - има кратко филмче за развитието на града, има макети на различни сгради, вкл. много интересен голям макет на целия град. 

post-139-0-82947400-1470995030_thumb.jpg post-139-0-67070000-1470995035_thumb.jpg

 

post-139-0-44866900-1471010848_thumb.jpgpost-139-0-29639400-1470995034_thumb.jpg

 

Входът е само 5RM (около 2лв.) и всъщност служи за ваучер за кафето или магазина за сувенири.

 

 

Ботаническата градина на KL също е много хубава, но вече трябва да прецените дали ще ви стигне времето.

post-139-0-47616700-1470995023_thumb.jpg

 

Позволявам си още една препоръка - ако огладнеете и сте някъде наоколо, отбийте се в MaTiC (Malaysia Tourism Centre), ето тук се намира, недалеч от кулите Петронас.

Аз отначало бях леко скептичен да ходим там, мислех, че е нещо "туристическо", "за туристи", със съответната отрицателна конотация на този термин. А то се оказа много хубаво, зелено местенце, в центъра на големия град и освен нас почти нямаше други туристи

post-139-0-26026400-1471009318_thumb.jpg

Обстановката е много приятна, а храната в ресторанта - вкусна. Не е скъпо, а за хора, които нямат опит с азиатската кухня  и изпитват трудност  да се ориентират в непознатите и сложни названия на местните специалитети, има готови менюта на скромната цена от 20 рингита (около 9лв.) 

На съседната маса  компания местни дами празнуваха рожден ден, видно от доброто им настроение и голямата, красива (и вероятно вкусна) торта, която похапваха с кеф на сладки приказки и смях.

post-139-0-12171700-1471009125_thumb.jpg

post-139-0-35213000-1471009197_thumb.jpg

 

А вероятно в едни по-романтични времена мястото е било средище на местната бохема, защото по стените имаше снимки на (предполагам) известни представители на тогавашния културен елит като например популярната в края на 50-те и началото на 60-те актриса и певица - Салма Исмаил - Салома

post-139-0-83684900-1471009147_thumb.jpg

А докато се разхожда из вътрешния двор, ако човек повдигне глава, може да види какво? Естествено - кулите Петронас. 

post-139-0-38398100-1471009657_thumb.jpg

 

Сградата, в която се помещава туристическия център, има интересна история.  Построена 1935г., отначало е била жилище на заможен магнат, търгувал с каучук и недвижими имоти, след това, през1941г., за кратко става щаб на британската армия, впоследствие, след инвазията на японците през ВСВ, става главна квартира на японската императорска армия до края на 1945г. Скоро след това, новото правителство на Малайската федерация става собственик на сградата и е пристроена конферентна зала, която след това става място на множество исторически събития като например заседания на Малайския парламент или встъпване в длъжност на малайските монарси. 

(Впрочем - Малайзия има 9 султана/краля  и е ротационна монархия - ще рече, че през пет години един от 9-те султана става Главен султан.  В тази връзка - на остров Лангкави, един таксиджия, в присъщия за тази професия оплакваческо-мрънкалнически стил, ни изнесе пространна реч  за това колко корумпирана страна е Малайзия и как не стига, че народът трябва да храни правителството и чиновниците, ами се налага да издържа и още цели девет султана.  Повод за тирадата стана преминаването покрай някакво имение, за което ни беше обяснено, че е на един от въпросните султани, а подхвърлената от мен реплика, че със сигурност има много по-корумпирани страни от Малайзия, беше приета доста скептично и посрещната с недоверчиво клатене на глава и някакво неразбираемо възклицание на местния език, което си преведох произволно като "Да, бе, да!".)

През 1988г. Министерството на културата, изкуството и туризма на Малайзия реставрира сградата, пристроява още две крила и я превръща в Малайски туристически център (MATIC)

 

А за безплатните автобуси стана ли дума? 

 

 

И новата столица Путражая е интересна, има хубав експресен влак до там, но пак вероятно няма да ви стигне времето.

post-139-0-11746900-1470995121_thumb.jpg

post-139-0-14332100-1470995119_thumb.jpg

 

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 17
Връзка към мнение

Понеже писах, писах през телефона и нищо не излезе....

Ще се поправя по-късно, понеже и аз имам да ти връщам ;)  Ако мога да съм ти полезна.

Редактирано от malDivka
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.