Прескочи до съдържание

Да пътуваш като доброволец


Препоръчани мнения

При толкова много и интересни хора във форума, се чудех дали има някой, който е бил част от доброволчески проект в чужда страна. Нямам предвид студентските обмени, младежките организации, както и платените програми, а онзи вид доброволчество, при който разменяш работа срещу подслон и храна :) Има стотици сайтове с обяви, но ми е интересно да чуя някой разказ от първа ръка. 

Връзка към мнение

Това го правят голяма част от бекпекърите.Лично мое мнение това е пълна глупост да си плащаш и да бачкаш за някаква уж кауза.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

При толкова много и интересни хора във форума, се чудех дали има някой, който е бил част от доброволчески проект в чужда страна. Нямам предвид студентските обмени, младежките организации, както и платените програми, а онзи вид доброволчество, при който разменяш работа срещу подслон и храна :) Има стотици сайтове с обяви, но ми е интересно да чуя някой разказ от първа ръка. 

 

Може би това? :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Има неколцина във форума.

Аз също съм на мнение, че да си плащаш за да работиш е неприемливо, пък било то в Рая.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Това го правят голяма част от бекпекърите.Лично мое мнение това е пълна глупост да си плащаш и да бачкаш за някаква уж кауза.

 

Какво означава за теб “уж кауза“? Едва ли има по добър начин да провериш каузата ако ти лично работиш за нея.

 

Друг е въпросът ако благотворителността за теб по принцип е глупост...

 

Аз лично познавам едно момиче което няколко години работи като доброволка, като преподаваше английски. Тя ми е казвала, че за нея това е бил един от най-щастливите периоди в живота. Опознала е чужди култури така както един турист никога не може да ги опознае и в същото време се е занимавала с нещо, което и доставя огромно удоволствие! Тя дълбоко вярваше, че всеки човек на света има право на равен старт в живота, а едно от условията да имаш равен старт е всеки да има възможност да получи добро образование. На много места в света за съжаление единственият шанс децата да получат модерно образование са доброволците...

 

Да даваш по принцип е щастие и това го знае всеки родител, който е купил сладолед на детето си или го е научил на нещо полезно. Същото щастие може да получиш и от чужди деца, но с тази разлика, че те ще са ти много по благодарни, защото знаят, че с нищо не си им длъжен ;)

Има неколцина във форума.

Аз също съм на мнение, че да си плащаш за да работиш е неприемливо, пък било то в Рая.

 

Семейните отношения са точно това ;) Плащаш за правото да обслужваш децата си и ако си късметлия получаваш благодарност, но ако не си късметлия ти ще си лошият който е длъжен неограничено да дава на неблагодарното ново поколение ;)

  • Харесвам 14
Връзка към мнение

DenitsaS, виж и това: http://magelanci.com/patepisi/article/37-%D0%B1%D0%BE%D1%82%D1%81%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%B0/

 

 

Какво означава за теб “уж кауза“? Едва ли има по добър начин да провериш каузата ако ти лично работиш за нея.

 

Друг е въпросът ако благотворителността за теб по принцип е глупост...

 

 

"уж кауза" сигурно се има предвид това, че доста доброволчески програми експлоатират идеалистично настроените и доста наивни младежи. Как ти се струва да събираш например дрехи за бедните в Африка, които после се появяват по магазините за втора употреба в София?

 

Трябва, ама адски сериозното проучване да направиш, за да си сигурен че ползите от труда който полагаш безвъзмездно всъщност отива там, където очакваш, а не в джобовете на някой, който просто се възползва от идеалистичните ти възгледи. 

 

Естествено, не всички организации са такива, но здрава доза скепитицизъм е силно препоръчителна в случая. 

  • Харесвам 11
Връзка към мнение

 

Естествено, не всички организации са такива, но здрава доза скепитицизъм е силно препоръчителна в случая. 

Здрава доза скептицизъм е препоръчителна, както почти навсякъде в тоя живот, това обаче не е оправдание да се дават определения ангро и да се насажда негативизъм към доброволчеството и благотворителността по принцип.

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Това го правят голяма част от бекпекърите.Лично мое мнение това е пълна глупост да си плащаш и да бачкаш за някаква уж кауза.

 

Аз също съм на мнение, че да си плащаш за да работиш е неприемливо, пък било то в Рая.

 

Хора, аз съм написала, че не се интересувам от програмите, за които се плаща (не защото е глупаво, а защото нямам възможност :) ). Става въпрос за отношенията - аз ти помагам с нещо в хостела/училището/фермата, ти ми се отплащаш с легло и храна. Може би не е съвсем правилно заглавието на темата, разбира се, че доброволец означава много повече от това. Любопитно ми е да чуя/прочета разкази като тези на момичетата от Африка, а дали си струва или не, всеки си преценя сам.

Връзка към мнение

"уж кауза" сигурно се има предвид това, че доста доброволчески програми експлоатират идеалистично настроените и доста наивни младежи. Как ти се струва да събираш например дрехи за бедните в Африка, които после се появяват по магазините за втора употреба в София?

 

Трябва, ама адски сериозното проучване да направиш, за да си сигурен че ползите от труда който полагаш безвъзмездно всъщност отива там, където очакваш, а не в джобовете на някой, който просто се възползва от идеалистичните ти възгледи. 

 

Естествено, не всички организации са такива, но здрава доза скепитицизъм е силно препоръчителна в случая. 

 

В случая обсъждаме доброволчески труд който се извършва на място и без посредници. Когато ти лично преподаваш на нуждаещи се деца, строиш им къщи или участваш в проекти за защита на околната среда, директно усещаш резултата от твоя труд. Разбира се и в този случай могат да те излъжат, както обсъждахме доброволците в Tiger temple в Тайланд.

Здравословен скептицизъм и проучване на организацията с която влизаш връзка винаги е нужен. Това обаче не означава, че няма много благотворителни организации, които работят коректно.

 

Що се отнася до дрехите втора употреба продавани в София не бъди сигурен, че тяхната продажба е измама. Бедните в Африка изобщо не е сигурно че имат нужда от кожено яке или леко износени модни дрехи. Много благотворителни организации съвсем легално продават дрехите втора употреба за да могат с парите да купят неща от които реално имат нужда бедните в Африка и т.н..

Хора, аз съм написала, че не се интересувам от програмите, за които се плаща (не защото е глупаво, а защото нямам възможност :) ). Става въпрос за отношенията - аз ти помагам с нещо в хостела/училището/фермата, ти ми се отплащаш с легло и храна. Може би не е съвсем правилно заглавието на темата, разбира се, че доброволец означава много повече от това. Любопитно ми е да чуя/прочета разкази като тези на момичетата от Африка, а дали си струва или не, всеки си преценя сам.

 

Не съм експерт в темата, но това което съм чувал, че повечето програми са точно такива. Това което ти трябва да плащаш е обикновенно пътуването ти до дестинацията, аксесоари за лина хигиена, пътувания за удоволствие в държавата и т.н.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Нямам намерение да навлизам в анализи, или спорове.
Въпрос на личен избор е да дадеш пари (дарение), за някаква кауза или фондация. Или алтернативата - да положиш вид усилие, труд, дейност безвъзмездно. Но да си плащаш, и то не малко (освен пътя, също и храната и спането, и всички други ежедневни разходи, които често са доста високи), за да работиш, тоест и двете - да работиш и да даваш пари, наистина трябва сериозно проучване дали всичко отива за "идеалната цел". Или някой се облажва за твоя сметка, както се получава при немалко от случаите.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Нямам намерение да навлизам в анализи, или спорове.

Въпрос на личен избор е да дадеш пари (дарение), за някаква кауза или фондация. Или алтернативата - да положиш вид усилие, труд, дейност безвъзмездно. Но да си плащаш, и то не малко (освен пътя, също и храната и спането, и всички други ежедневни разходи, които често са доста високи), за да работиш, тоест и двете - да работиш и да даваш пари, наистина трябва сериозно проучване дали всичко отива за "идеалната цел". Или някой се облажва за твоя сметка, както се получава при немалко от случаите.

 

Не мога да разбера защо обсъждаме тази опция? Аз лично дори и не съм чувал за такива варианти, но е вярно, че и не съм се задълбавал в темата. Ако ти плащаш всичко за какво ти е тогава организацията?  Намираш си 5 съмишленици и едно село в Афррика, където няма училище, плащате си всички разходи, строите една голяма колиба за училище и почвате да преподавате.

 

Това което аз съм чел и са ми разказвали хора от първа ръка, че целта на доброволческите програми е да привлекат млади и образовани хора от Запад, които имат приключенски дух и желание за помощ, но нямат пари с които да помогнат.

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Не мога да разбера защо обсъждаме тази опция? Аз лично дори и не съм чувал за такива варианти, но е вярно, че и не съм се задълбавал в темата. Ако ти плащаш всичко за какво ти е тогава организацията?  

 

Факт е, че за много от програмите се плаща определена и то не малка сума за седмица/две/месец (по 400-500 долара например), за да участваш изобщо, но с риск да се потретя, аз не се интересувам от тях :) По някаква причина обаче този аспект продължава да е най-коментираният, и аз не знам защо...

Във всеки случай има и друг тип - такива, при които си поемаш пътните и личните разходи, не получаваш заплащане за работата, но ти се осигуряват спане и храна. За тях ми беше и първоначалният въпрос, но и да е било правено от някой магеланец, явно не ми чете темата :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Компанията, в която работя от години предлага такива "пътувания за доброволци" заедно с асоциацията "Free the Children". 

 

10 дена са пътуванията и половина от сумата се поема от нашата фирма, другата половина от доброволеца. Също така вземаш само 5 дена отпуска, другите 5 ти ги плащат все едно си на работа. Държавите са различни всяка година, Евкадор винаги присъства, другите са Индия, Кения, Никарагуа.

 

Аз имам голямо желание да отида, но ще изчакам да пораснат малко децата ми, сега са твърде малки и не искам да ги оставям. 

 

Говорих с мои колежки, които ходиха в Еквадор - били са в някакво малко, труднодостъпно селце в джунглата, където са помагали в строежа на училище. Условията на живот и работата са били доста тежки. Казаха, че имало страшно много комари, били са обути всеки ден с гумени ботуши до над коляното, преди да заминат задължително е трябвало да си правят ваксини. 


Във всеки случай има и друг тип - такива, при които си поемаш пътните и личните разходи, не получаваш заплащане за работата, но ти се осигуряват спане и храна. За тях ми беше и първоначалният въпрос, но и да е било правено от някой магеланец, явно не ми чете темата :)

 

Сестра ми беше на две такива програми като беше ученичка: работеше в хостел в Дания едно лято, а друго беше в Норвегия (там реставрираха обекти на Юнеско). Беше доста отдавна обаче, мога да я питам за подробности ако се интересуваш.

Редактирано от Травеолани
  • Харесвам 4
Връзка към мнение

В доста хостели в Европа има подобно търсене. Осигуряват нощувка и храна , на места само мениджърите са местни. Примерно във Франция съм забелязвал много млади американци по тия места.

Тук май обаче се търси нещо по-екзотично.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Аз лично дори и не съм чувал за такива варианти, но е вярно, че и не съм се задълбавал в темата. Ако ти плащаш всичко за какво ти е тогава организацията?  

 

 

Има такива варианти! Виж предния ми пост. Точно така е - ти си плащаш и работиш не лека работа. Хората го правят, имам колеги, които ходят семейно с децата си дори. Но са на високи позиции и финансовата страна на процеса не им е проблем.

 

Ето информация: 

 

http://www.we.org/we-villages/where-we-work/

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

В доста хостели в Европа има подобно търсене. Осигуряват нощувка и храна , на места само мениджърите са местни.

 

Мога да потвърдя - една моя позната пътува с приятеля си из далечния югоизток за около година, като поработваше по около месец именно по хостели (сещам се за Куала Лумпур със сигурност); друга и в момента работи в хостел в Бирмингам, където ако не се лъжа взимаше и по 50 паунда на седмица, освен леглото(:

 

При толкова много и интересни хора във форума, се чудех дали има някой, който е бил част от доброволчески проект в чужда страна. Нямам предвид студентските обмени, младежките организации, както и платените програми, а онзи вид доброволчество, при който разменяш работа срещу подслон и храна :)

 

Амии... аз съм преподавал английски на летен ученически лагер по проект на UNESCO, но на място ми върнаха разходите за визи и застраховки, а на мен останаха само транспортните разходи... Също и проектът ми по ЕДС (Европейска Доброволческа Служба) в Непал, където обаче ми платиха 90% от транспортните разходи (т.е. 500 от 550-те Евро билети), визата (100 USD) и ми се полагаха пари за храна и джобни от около 120 евро на месец :imsohappy:

 

Не знам дали отговарят на изискванията? О:)

  • Харесвам 11
Връзка към мнение

Аз съм се интересувал също. До сега винаги съм намирал възможност да ми плащат за работата. Тук не говорим за благотворителност или доброволчество, а за учебни стажове и квалифицирана работа.

Лично мое мнение е, че човек ако иска да се ангажира като доброволец, е по-добре да го направи на местно ниво, близо до дома си, но дългосрочно - толкова каузи има в България, за които си струва да се даде време и усилия. Но те не са тема на туристически форум. 10 дена в Еквадор няма нито да спасят Еквадор, нито да му оправят образователната система. Това е по-скоро за хора, които имат гузна съвест, че имат чанта за 1000 евро и плюскат всеки ден в Мак Доналдс, а по света има хора които нямат какво да ядат. Отделно, че за строежа на училище е по-добре да се наемат 5 еквадорски майстора, които да получават заплата и да донесат нещо на децата си в края на деня.

Да не говорим, че истинските организации, които де факто са полезни с дейността си, а те са много, плащат, а не искат на тях да се плаща. Те все повече се специализират и търсят хора с квалификации, качества и умения, които наистина да помогнат. Независимо дали са проджект мениджъри, кампейнъри и ПР, специалисти по логистика и т.н. Или медицински специалисти, мед, сестри, рехабилитатори, лекари, психолози, акушерки. Или инженери, технически и аграрни специалисти. Които им се плащат, ако не заплати в истинския смисъл на думата, поне командировъчни и хонорари. 

Да, месеците прекарани в Гамбия, Мадагаскар и Южна Африка бяха от най-добрите в живота ми. Имам прекрасни спомени и от трите места, а сега кандидатствам за едногодишен договор в Габон (стискайте палци). Смятам, че това е прекрасна възможност да се пътува, да се създадат контакти с местните, да се натрупа опит и положителни емоции. Но това са сериозни организации, които осигуряват заплащане и чиято дейност наистина може да промени живота на местните хора, без да се възползва от нечий идеализъм. Времето, когато хипита раздаваха консерви и презервативи на бедните страни отдавна приключи.

Сериозни организации са ОКСФАМ, Лекари без граници, Action against hunger, SOS Children's villages, ACTED. Но там има голямо сито и не пращат кой да е. Не знам какъв ти е бекграунда, но някои от тях търсят стажанти на терен.

Междинен вариант е т.нар. "солидарен туризъм", където ти осигуряват храна и подслон, а също и туристически обиколки с гидове, като същевременно си спиш при местното население и помагаш пак с някаква работа, но не е къртовски труд. По-скоро е вид трансфер от север на юг, като така и така ще дам 1000 евро за ваканция, поне да помогнат на някой. Тук във Франция има няколко агенции, които се занимават с това, но то си е туризъм, а не кауза или доброволчество.

Има един сайт, idealist.orgм където постват възможности за краткосрочно и дългосрочно доброволчество, някои платени, други не. Ако си намериш странично финансиране както аз (Еразъм + или други програми) може да ти излезе сметката, дори и а не ти плащат. Но трябва поне няколко месеца да си на място. 

Редактирано от Kaloyan89
  • Харесвам 15
Връзка към мнение

10 дена в Еквадор няма нито да спасят Еквадор, нито да му оправят образователната система. Това е по-скоро за хора, които имат гузна съвест, че имат чанта за 1000 евро и плюскат всеки ден в Мак Доналдс, а по света има хора които нямат какво да ядат. 

Да не говорим, че истинските организации

 

Сериозни организации са ОКСФАМ, Лекари без граници, Action against hunger, SOS Children's villages, ACTED. Но там има голямо сито и не пращат кой да е. Не знам какъв ти е бекграунда, но някои от тях търсят стажанти на терен.

 

 

Да, прав си, че до някъде хората осъзнават, че са привилегировани и живеят прекрасен живот, и точно защото знаят, че не всички имат тяхния късмет, искат да помогнат. 20 човека ще са там за 10 дена, след тях ще дойдат още 20 за 10 дена, след тях още и така нататък. Поставената цел ще се изпълни, каквато и да е тя (училище, болница и т.н). 

 

 

Интересно ми е по какви критерии определи (етикира) кои са "сериозните" организации"? Защо реши, че една от най-големите канадски благотворителни организации, не е сериозна?!?

Между другото Free the Children e създадена от момче на 13 години, което още на тази крехка възраст е осъзнало, че децата растящи в Канада са изключително привилегировани и иска да направи нещо, за да помогне на други деца по света, които са лишени от най-основните неща: образование, чиста питейна вода, жилище и храна. Аз лично съм се срещала с този човек на живо и такива хора, както и каузата, за която работят, са достойни за възхищение.

 

Нека като не се разбира нещо, да не се оплюва и критикува поне!

 

И междудугото, хората с чанти за 1500 долара не ядат в МакДоналдс, дори хората с чанти за 10 долара не ядат там :)

Редактирано от Травеолани
  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Не съм искал да се заяждам, нито да омаловажавам усилията на хората. Дадох този пример, защото беше споменат горе. Може в конкретния случай да не е така, но в много от случаите е. За мен организации, събиращи пари от хората и пращащи ги на работа за 10 дни не са сериозни, защото просто за да се осигури устойчивост на проект са нужни години, а не месец-два. И е неприемливо финансирането на дейността да е от хората, които така или иначе даряват своето време и труд. Много училища и болници по света пустеят, защото едно е да се построят, друго е да се управляват и да се involve местното население в тях. Трето и четвърто е да се доставят всяка година учебни материали, да се наемат учители и да им се плащат заплати, да се осигури материално - техническа база. оборудване и така нататък. Ако твоята организация не е от тези пишман НПО, за които благотворителността е бизнес е още по-добре. 

Сериозните организации имат бюджети за десетки, стотици милиони, използват квалифицирани кадри и наемат на работа местни хора. Един проект трае две-три години, докато не се  завърши, а после има контрол и follow up. Каузата е важна, но за да е ефективна, дълготрайна и устойчива помощта е нужно повече от добра воля за съжаление. 

Извинявам се ако съм разбран погрешно, дадох примера който даде ти, за да илюстрирам положението на много други организации, без да познавам Free the children. Просто прекалено много хора забогатяха от благотворителност. Не съм искал да оплювам ничия инициатива и желая много бъдещи успешни проекти. 

 

 

И междудугото, хората с чанти за 1500 долара не ядат в МакДоналдс, дори хората с чанти за 10 долара не ядат там :)

Това поне е факт, със сигурност. Метафората е със западния лайфстайл и псевдо-чувството за вина.

Редактирано от Kaloyan89
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Без да ангажирам никого с мнението си, но лично аз намирам за страшно извратено да си плащаш, за да участваш като доброволец в каквато и да е инициатива. И тук под плащане нямам предвид да си поемаш част или всички разходи по пътуването, подслона и изхранването, ами това да даваш изрично пари на организатора като един вид такса участие като доброволец. Не знам откъде е тръгнала тази сбърканящина, но на мен ми мяза на някаква зле прикрита форма на печалбарство от американски тип, често маскирана угодно зад благовидното определение "благотворителност".  

 

Аз разбирам честната и равнопоставена сделка между двете страни по следния начин - доброволецът участва с труд, организаторът поема основните разходи и нужди по участието на доброволеца (храна, подслон и транспорт). Да, често се случва организаторът да не може да си позволи финансово покриване на някои от тези основни нужди на доброволеца (обикновено транспортните разходи, а понякога и подслона). Това е разбираемо и всеки потенциален доброволец си претегля плюсовете и минусите, преди да избере дали участва при конкретните условия, но да ти излиза организаторът и да ти иска пари за участието, защото имало голям наплив от доброволци, или видиш ли, процесът на доброволчеството включвал обучение, придобиване на умения и изживяване, които по принцип се плащали  - е, това вече не мога да го приема за нормално!

 

Сега се сещам, че в една съседна тема май бяхме обсъждали доброволчеството на олимпиадата и как при всичките милиарди, които се въртят около организацията на този форум, за доброволците има някакви смешни дажби храна, а всичко останало (път и разходи по престой) трябва да си осигурят и платят сами и идва ли не да са благодарни, че са ги избрали да слугуват без пари. Пълна подигравка! Пак добре, че не са им искали пари... 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Сега се сещам, че в една съседна тема май бяхме обсъждали доброволчеството на олимпиадата и как при всичките милиарди, които се въртят около организацията на този форум, за доброволците има някакви смешни дажби храна, а всичко останало (път и разходи по престой) трябва да си осигурят и платят сами и идва ли не да са благодарни, че са ги избрали да слугуват без пари. Пълна подигравка! Пак добре, че не са им искали пари... 

 

По принцип всичко е въпрос на търсене и предлагане. На олимпиадите могат да се въртят милиарди, но с много малко изключения крайната сметка е един голям минус. Една от причините за сериозните икономически проблеми на Гърция например е точно загубата от организацията на олипиадата. В Рио за сегашната олимпиада бяха обявени 70 000 места за доброволци. Ако на всички тези доброволци бяха им обещани самолетни билети, хотели, храна и заплата (примерно по 2000 евро на човек), загубата на олимпиадата щеше да се увеличи със 140 милиона евро, които трябваше да платят данъкоплатците. За Рио четох, че единственото заплащане на доброволците е една тениска със символите на олимпиадата и един часовник. Всичко останало, като пътуване, спане, харана и т.н. се финансира от доброволеца.

 

Горното може да изглежда като много тъпа сделка, но въпреки това видимо има достатъчно кандидати. Много от  кандидатите вероятно просто искат да са част от нещо голямо и значимо и затова си плащат за удоволствието. Други хитро използват доброволческите програми за трупане на опит в CV-то. За работодателите със сигурност е голям плюс ако видят, че един кандидат за работа е готов да работи просто за идеята и заплащането за труда не му е основната мотивация, а в същото време вече има опит в работа в екип и т.н. Това е добра основа основата да получат лоялни служители, които не им мрънкат постоянно за увеличение на заплатата и се мотивират от предизвикателствата в работата.

  • Харесвам 8
Връзка към мнение

 Става въпрос за отношенията - аз ти помагам с нещо в хостела/училището/фермата, ти ми се отплащаш с легло и храна. Може би не е съвсем правилно заглавието на темата, разбира се, че доброволец означава много повече от това. Любопитно ми е да чуя/прочета разкази като тези на момичетата от Африка, а дали си струва или не, всеки си преценя сам.

 

За подобно нещо чух за първи път от учителката си по английски - англичанка, която беше купила къща в разградско село и в момента я ремонтираха. Ремонта го правеха доброволци, които тя беше подслонила и изхранваше. По същия начин в младините си тя е живяла една година във ферма в Австралия. Беше ни дала и сайт, в който става "заварката" и аз си проверявах за Корея, но нещо не ми харесаха районите и работата на оризищата. За съжаление нещо не го намирам.

 

Подобни оферти има и за хостели - https://hosteljobs.net/Преди време почти се бяхме разбрали с един хостел в Будапеща, но като добавиха й задължението на алкохолен гид 3 пъти седмично и ме загубиха.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Подобни оферти има и за хостели - https://hosteljobs.net/Преди време почти се бяхме разбрали с един хостел в Будапеща, но като добавиха й задължението на алкохолен гид 3 пъти седмично и ме загубиха.

А някои биха направили чудеса от храброст, за да имат това задължение.

  • Харесвам 7
Връзка към мнение
  • 5 месеца по-късно ...

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.