Прескочи до съдържание

Избор на палатка (за Исландия)


Препоръчани мнения

Ще започна така - до сега никога не съм нощувал в палатка. Като за начало ще вземем на заем от приятел и ще започнем малко по малко да видим що е то къмпинг тук в България, на позната територия.

 

Основната ми идея обаче е следната - искам да изберем палатка за пътуване в Исландия. Прецених, че закупуването на всичко необходимо за палатка + campingcard IS излиза в пъти по-евтино. Къмпингите разполагат с електричество, вода, тоалетна, баня и т.н. Така ще може да идем и в топ сезона, без да се притесняваме от цените за настаняване.

 

Какво знам:

 

- Трябва ни двуместна/триместна палатка за 3 сезона

- Със сигурност да издържа на силни ветрове и дъжд, все пак се взима за Исландия

- Дължина със сигурност над 200 см (т.к. аз съм висок 195) и ширина от поне 140см.

- Рейките да са от алуминии, не фибростъкло (така ли е?)

 

С тези изисквания има  и евтини и скъпи палатки, очевидно има и друга разлика, с която не съм запознат. Знам, че тук има много хора, които използват палатки и биха могли да помогнат, да споделят различни тънкости, какво трябва да се гледа при покупката или дори да излязат с конкретни предложения, за което ще съм много благодарен.

 

Ето тук гледах в сайта на Декатлон, има и за 90-100 лв има и за 250-300лв. Идеята е да купя нещо качествено, което евентуално да използвам и в бъдеще, но и да не се дават излишни пари за неща, които на нас не ни трябват.

 

След избора на палатката следва: дюшек/матрак и спални чували, които също са важни.

 

П.С. Размерът в неразпънато състояние и теглото на палатката също са от голямо значение, т.к. се надявам да може да съберем всичко необходимо в голям ръчен багаж на Wizz (възможно ли е, или ще трябва чекиран ?)

Редактирано от П.Кръстев
Връзка към мнение

П.С. Размерът в неразпънато състояние и теглото на палатката също са от голямо значение, т.к. се надявам да може да съберем всичко необходимо в голям ръчен багаж на Wizz (възможно ли е, или ще трябва чекиран ?)

 

Аз мога и по другите въпроси, но първо по този да си наясно: според мен категорично не можеш без чекиран багаж - макар че Уилкс май беще го правил този номер, но Реюнион не е Исландия :) Аз съм събирала цялата покъщина в раница 40+15 литра за скитане в Балкана, а тази раница не е с размери на ръчен багаж. Отделно, цената на палатката е обратнопропорционална на размера, а моята палатка беше от леките - и достатъчно скъпи палатки (за носене на гръб). Отделно спален чувал... 

 

Ако беше топла дестинация, може и да се справиш. За Исландия не виждам как - и чувал, и топли дрехи, и един милион детайли, ама пък знам ли, станала съм гевезе... Но пък ще следя темата, защото и мен ме кефи идеята :)

Редактирано от Гост
Връзка към мнение

Да, може би без чекиран е почти невъзможно. Ще е абсурдно да се навлечем от тук Юли месец с якетата и пуловери :lol:  В случай, че багажа се загуби по трасето обаче, може би е хубаво палатката все пак да е в ръчния, дрехи по-лесно ще набавим. Както и да е де, това не е толкова важно, може и в чекирания да я сложим, пък ако се загуби за няколко дни може да наемем палатка.

 

И това гледах, но цените са космически, 10-12 дни да наемеш палатка и оборудване 350-400 евро. Тук за толкова ще си купя всичко, ще си платя чекирания багаж и ще ми останат пари.

Редактирано от П.Кръстев
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Дори и в топ сезон в Исландия има достатъчно възможности за евтино евтино спане. Единственото препоръчително нещо е да си направиш резервациите на време. Многото дъжд в комбинация с относително ниската температура според мен изобщо не е идеален вариант за палатка. С кемпер обаче е идеално да ходи човек на къмпинг в Исландия.

Редактирано от Topfly
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Дори и в топ сезон в Исландия има достатъчно възможности за евтино евтино спанеЕдинственото препоръчително нещо е да си направиш резервациите на време. 

:O Ти сигурно знаеш някакви много тайни места. ;) 

Аз за края на януари 2017, например , дето не е топ сезон и мисля не е толкова скоро, нищо евтино не намирам ... :rolleyes:

И въобще "Исландия" и "евтино" ми се струва много трудно се съчетават. ;)  

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

:O Ти сигурно знаеш някакви много тайни места. ;) 

Аз за края на януари 2017, например , дето не е топ сезон и мисля не е толкова скоро, нищо евтино не намирам ... :rolleyes:

 

И аз от това се шокирах... Мислех да отида за някой 1 февруари за малко и като видях цените, кротко припаднах :) И това зимата... 

Връзка към мнение

Нашата първоначална идея също беше палатка, но мъжът ми ме разубеди и се радвам,че така стана,защото ние като бяхме през юни почти през цялото време валя, духаше и беше студено. Определено нямаше да е много приятно на палатка ;)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Дори и в топ сезон в Исландия има достатъчно възможности за евтино евтино спане. Единственото препоръчително нещо е да си направиш резервациите на време. Многото дъжд в комбинация с относително ниската температура според мен изобщо не е идеален вариант за палатка. С кемпер обаче е идеално да ходи човек на къмпинг в Исландия.

 

Нашата първоначална идея също беше палатка, но мъжът ми ме разубеди и се радвам,че така стана,защото ние като бяхме през юни почти през цялото време валя, духаше и беше студено. Определено нямаше да е много приятно на палатка ;)

 

Нашата идея е ако ходим на палатка това да е средата на Юли, уж го дават  най-топлият месец.

 

Целта на темата обаче е как да изберем палатка, както казах в началото първо ще направим малко тренировки този сезон в България и ще преценим дали изобщо ни допада или не. Обаче грубата ми сметка към момента показва:

 

11 нощувки в Исландия:

 - Дори да намерим по 50 евро на човек на вечер през Юни-Юли (много трудно според мен) - това са 1100 евро.

 - Картата за къмпинга е 110 евро за двамата и позволява до 28 нощувки в 41 къмпинга в страната, като изцяло покриват местата, които искаме да посетим. Тук ще добавим още грубо 300 евро за всичко необходимо около палатката  и се спестяват едни ~700 евро без никакъв проблем.

 

post-2889-0-84744300-1471351678_thumb.jpg

 

Смятам, че за толкова пари си струва да се прежалим за 11 нощувки. В крайна сметка винаги има резервен вариант - може да спим в колата ако се окаже кофти някоя вечер. Може да преценим и на място и да намерим някой смотан guesthouse ако нещата тръгнат много на зле. При всички положения ще се получи интересно преживяване, което ще помним. Все пак палатка през Юли не е толкова екстремно, колкото през Април и Май и виждам, че много хора го правят.

 

Все още не сме го решили със сигурност, но започвам да се подготвям от рано, за да може да вземем информирано решение когато настъпи момента.

Редактирано от П.Кръстев
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Дори и в топ сезон в Исландия има достатъчно възможности за евтино евтино спане. Единственото препоръчително нещо е да си направиш резервациите на време. Многото дъжд в комбинация с относително ниската температура според мен изобщо не е идеален вариант за палатка. С кемпер обаче е идеално да ходи човек на къмпинг в Исландия.

 

...само където наемът на кемпер, най-евтиния, без застраховки - а те са цифра, е 170 паунда на ден :)

 

 - Картата за къмпинга е 110 евро за двамата и позволява до 28 нощувки в 41 къмпинга в страната, като изцяло покриват местата, които искаме да посетим. Тук ще добавим още грубо 300 евро за всичко необходимо около палатката  и се спестяват едни ~700 евро без никакъв проблем.

 

...и започнах да правя планове за палатка  :lol:

Връзка към мнение

Мислех да отида за някой 1 февруари за малко и като видях цените, кротко припаднах :) И това зимата... 

 

Такава си е тя, нашата Рейни - припадничава.

 

 

 

...и започнах да правя планове за палатка  :lol:

 

 - Така ли?

 

 

:)

 

 

 

Кръстев, такива размери устройват ли те?

 

post-116-0-72723100-1471352597.jpg

 

Това е палатка, която видях, че я има в български магазин за около 290 лева. Чешко производство, с алуминиеви рейки, тежи 3.6 килограма.

 

Отначало ми се стори, че е малко ниска, но пък от друга страна, ако ще я разпъваш по ветровити места, това ми изглежда като плюс. Не съм навътре в темата с вятъра, дано се появят тукашните спецове, че да кажат.

Иначе какво да ѝ гледаш на палатката... Най-обичайното е водният стълб на покритието и на основата/дъното - дава се в милиметри. Накратко, по-голям воден стълб - по-добре. Другото важно са шевовете, защото обикновено водата протича първо през тях. Ако не са добре изпълнени и подлепени - бегай, не се занимавай.

Вече оттам нататък са форма, тегло, трудност и бързина на разпъването (понякога е фактор), разни гъдели - джобчета, куки за осветление, тента/преддверие за раниците или личните вещи...

 

Мисля, че има вариант и да си наемеш палатка от България, но нямам представа за цените.

Редактирано от captain_oveur
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

За мен има няколко неща, които търся при избора на палатка:

 - да е свободно стояща (да не трябва да бъде вързвана с въжета, за да стои права)

 - алуминиеви рейки (за да е по-лека)

 - свързано с горното - да е по-малко от 3кг, за двуместна палатка (носи се на гръб обикновено)

 - да е лесна за разпъване

 - добре е да има и два входа (по-лесна вентилация през лятото)

 

Ползвам от години, по-стар модел на http://campingrocks.bg/bg/product/1330/palatka-trimm-alfa-d-model-2016. Единственото което липсва е двата входа. Валяло ме е дъжд, духало ме е вятър, не е имало проблеми. Разпъната изглежда малка, но вътре е доста просторна, Единствената препоръка е, ако ще се разпъва на пясък и се очаква силен вятър - да се вземат колчета за пясък.

 

На същия сайт, има същата палатка, но с колчета от фибро стъкло - http://campingrocks.bg/bg/product/1331/palatka-trimm-alfa-model-2016разликата в теглото е 400 грама.

 

 

А да, също така, както captain_oveur е написал - по-голям воден стълб и подлепени шевове. Мога да добавя и да е двуслойна (не че съм виждал еднослойни трисезонни, ама знае ли човек...)

Редактирано от lpopov
  • Харесвам 4
Връзка към мнение

 

Кръстев, такива размери устройват ли те?

 

 

Да, и аз това гледах, смятам че е с оптимални размери.

 

Линк може ли, че да я сравня с тази? Да видя от къде идва тройната разлика, освен че рейките са от фибростъкло, а не алуминий  :)

 

ЕДИТ: Ipopov, прочетох характеристиките на двете твои предложения. Очевидно материала на рейките дава голямо отражение в цената. Освен теглото при алуминиевите рейки, предполагам предимсво е и здравината? При силен вятър биха били по-податливи на огъване и по-трудно ще се счупят. Първата ми се струва супер, дори е с дължина 220см

Редактирано от П.Кръстев
Връзка към мнение

От връзките на @lpopov - полезен материал относно избора на палатка: http://campingrocks.bg/bg/posts/68/kak-da-izberete-nay-podhodyashtata-za-vas-palatka

 

:)

 

Ето я тази, за която пита Кръстев: http://www.rockempire.cz/en/eshop/1_sport/3_camping--trekkingen/8_campingen/289_alpine/-/7_blue

Редактирано от captain_oveur
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Може ли повече информация за тези карти за къмпинг - от къде и как се купуват, 110 евро за 28 нощувки е много евтино, не съм виждала такъв къмпинг дори и в България.

Иначе Исландия не е най-дружелюбната държава за спане на открито. Може би вариант смесен с хостели и палатка би бил най-удачен.

За палатката наистина най-важно е да лека и да е здрава. Един познат обикаля Патагония и Норвегия през зимата с модел Trimm Himlite DSL . Цената е сериозно, може би и има и други , които да стават, не разбирам чак толкова, казвам ти го като насока.

Багаж -голям ръчен на Уиз , а защо не по-добре Easyjet -не е невъзможно. Казвала съм и друг път ние се сместихме в малък ръчен на Уиз за 7дни през март т.е. дрехи като за люта зима.

Исках и пак да препоръчам едно място на север, където спахме изключително евтино 36 евро за двама , но сега виждам, че вече са от 62 евро нагоре цените. Все пак календарът е до декември и може да проверите как ще са за зимата цените https://www.airbnb.com/rooms/1130174?check_in=2016-11-29&guests=1&check_out=2016-11-30

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Първо - палатката може да я вземеш в ръчния багаж, но с рейките и колчетата няма как да стане...

 

Така - двуместна / триместна би се отразило според мен основно в теглото. И във възможността да си складираш повечко багаж вътре :) Ако палатката не се носи на гръб, а се вади от колата и се опъва, може да се направи малко компромис с теглото, но аз лично не бих преминала границата от около 3 кг. Само като добавиш и по кило на чувал, теглото си става доста.

 

Двуслойна - по-устойчиви са при дъжд. Алуминиеви рейки, воден стълб на стените >= 4000 мм. Мисля, че куполните палатки са по-устойчиви като конструкция (някой да ме поправи, ако греша). И е хубаво да има допълнителни обтегачи за разпъване, особено, ако се очаква да ви вали и вее повече.

 

И хубави чували. Аз съм голям фен на един ляв и един десен за по-студените вечери :)

 

 

Аз докато го напиша, вече са го изписали отгоре...

Редактирано от pikonio
  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Мисля, че куполните палатки са по-устойчиви като конструкция (някой да ме поправи, ако греша).

 

Абе то това... цяла нАука си е :)

 

 

 

(10 m/s = 36 km/h)

 

Или тук: http://tentlab.com/

 

Но това вече е вманиачаване, де. Според мен трябва да има баланс - и водонепропускливост, и ветроустойчивост, и тегло, размери, пък после цена... :)

Редактирано от captain_oveur
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Очевидно материала на рейките дава голямо отражение в цената. Освен теглото при алуминиевите рейки, предполагам предимсво е и здравината? При силен вятър биха били по-податливи на огъване и по-трудно ще се счупят.

 

Дава главно отражение в цената и теглото. Също така ако се счупи, по-лесно е да закърпиш някак алуминиевите, от колкото тези от фибро стъкло.

Иначе спалните чували, както писа pinokio - ляв и десен, за да могат да се съединяват :)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Може ли повече информация за тези карти за къмпинг - от къде и как се купуват, 110 евро за 28 нощувки е много евтино, не съм виждала такъв къмпинг дори и в България.

Иначе Исландия не е най-дружелюбната държава за спане на открито. Може би вариант смесен с хостели и палатка би бил най-удачен.

За палатката наистина най-важно е да лека и да е здрава. Един познат обикаля Патагония и Норвегия през зимата с модел Trimm Himlite DSL . Цената е сериозно, може би и има и други , които да стават, не разбирам чак толкова, казвам ти го като насока.

Багаж -голям ръчен на Уиз , а защо не по-добре Easyjet -не е невъзможно. Казвала съм и друг път ние се сместихме в малък ръчен на Уиз за 7дни през март т.е. дрехи като за люта зима.

Исках и пак да препоръчам едно място на север, където спахме изключително евтино 36 евро за двама , но сега виждам, че вече са от 62 евро нагоре цените. Все пак календарът е до декември и може да проверите как ще са за зимата цените https://www.airbnb.com/rooms/1130174?check_in=2016-11-29&guests=1&check_out=2016-11-30

 

Повече информация за картата: http://campingcard.is/  Не включва всички къмпинги в страната, но все пак са достатъчно за да се види всичко.

Wizz - защото според програмата ми до Декември ще имаме натрупани около 200 евро кредит там, които ще помогне доста за билетите. Може да се измисли комбинация Wizz до London и от там Easyjet, но според мен излиза доста по-евтино с прикачване в Будапеща и да се ползва само Wizz.

 

Вече си избистрих някои неща и си обяснявам къде е разликата между палатка от 100 лв и такава от 300 лв. Явно 2000мм воден стълб не е достатъчен и рейките оказват по-голямо влияние върху цената отколкото си мислех.

 

Теглото не е от чак такова значение, в смисъл няма да задълбавам в грамове. В Исландия със сигурност ще я носим в колата и ще я разпъваме, както и ако пътуване някъде в чужбина. Ако я ползваме в България ще преодолея допълнителното тегло от 1 кг. :) По-важно е да спим на сухо и вятъра да не ни отвее покрива над главите.

 

 

Благодаря и за съвета за чувалите, записвам си. Някакви по-конкретни специфики и в тази част - материал, каква е нормалната цена за един спален чувал (средно качество, но да топли все пак). Виждам, че на Jack Wolfskin са по 400 лв и нагоре, a в Декатлон има и по 40 лв :lol:

 

За дюшеците също. Достатъчно е и да кажете вие какво ползвате и дали сте доволни, също ще ми даде някаква насока защото съм много бос в тази област :unsure:

 

Редактирано от П.Кръстев
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

:O Ти сигурно знаеш някакви много тайни места. ;) 

Аз за края на януари 2017, например , дето не е топ сезон и мисля не е толкова скоро, нищо евтино не намирам ... :rolleyes:

И въобще "Исландия" и "евтино" ми се струва много трудно се съчетават. ;)  

 

Може и да не ми е много актуална информацията, но преди 5 години без проблем намирахме стаи за 4 души за общо 80-100 евро или по 20-25 евро на човек. През booking.com бях правил резервацията. От тогава, чете, че е станал голям бум в Туризма и е възможно цените да са скокнали.

Ако човек може да намери нормална стая за такива пари, не си струва да отива на палатка.

...само където наемът на кемпер, най-евтиния, без застраховки - а те са цифра, е 170 паунда на ден :)

 

...и започнах да правя планове за палатка  :lol:

 

В Унгария бях гледал оферти за около 100 евро на ден, но трябваи да се отиде до Исландия плюс да се плати ферибота. 170 паунда на ден не изглежда супер скъпо ако може да се раздели на 4 души например. Хубавото на кемпера е, че около повечето водопади, ледници или вулкани няма хотели, но без проблем може да си паркираш кемпера.

Връзка към мнение

Абе то това... цяла нАука си е :)

 

 

:offtopic: Което ми напомни каква борба водих с моята палатка последния уикенд. Тя за кола, де - обемът няма значение, но се разпъва от сам човек за 5 минути буквално. Сгъването е особено интересно - рейките се превиват и е купон в общи линии...  :biggrin: Та нещо не ми се получи нещо и едни англичани дойдоха на помощ, ама и те не се справиха... Накрая единият англичанин успя някак да я сгъне леко силово и да я натика в колата, а аз си я събрах в къщи - с видео - в градината  :biggrin:

Може и да не ми е много актуална информацията, но преди 5 години без проблем намирахме стаи за 4 души за общо 80-100 евро или по 20-25 евро на човек. През booking.com бях правил резервацията. От тогава, чете, че е станал голям бум в Туризма и е възможно цените да са скокнали.

Ако човек може да намери нормална стая за такива пари, не си струва да отива на палатка.

 

В Унгария бях гледал оферти за около 100 евро на ден, но трябваи да се отиде до Исландия плюс да се плати ферибота. 170 паунда на ден не изглежда супер скъпо ако може да се раздели на 4 души например. Хубавото на кемпера е, че около повечето водопади, ледници или вулкани няма хотели, но без проблем може да си паркираш кемпера.

 

Този кемпер е за двама човека. Кемпер за четирима - цената скача качествено... Иначе за разликата в спането между палатка и кемпер в Исландия не коментирам - прав си. Просто цените са сериозни.

Връзка към мнение

Аз също не подлагам на съмнение кое е най-комфортно ;)

 

Но към момента от Май месец натам най-най-евтините места започват от 50-60 евро на човек на вечер. (Не сме повече хора и няма как да разделим по-голям апартамент за да е по-изгодно)

Връзка към мнение

Аз мога и по другите въпроси, но първо по този да си наясно: според мен категорично не можеш без чекиран багаж - макар че Уилкс май беще го правил този номер

Не, даже и Уилкс не го е правил този номер. Щото е хитър, и е питал доста отдавна служителите на нашето секюрити, във връзка с фестивалното къмпингуване, което е от съвсем друг тип и характер, но палатките са си все палатки - с рейки и колчета (макар и по-различни като вид). И именно заради тях НЕ може да мине в ръчен багаж. Те мен за един велокатинар щяха да ме арестуват на Т1, остана палатка със страховитите 6-7 см, колчета-убийци да помъкна :lol:

 

Та истината е това

 

Първо - палатката може да я вземеш в ръчния багаж, но с рейките и колчетата няма как да стане...

Все пак не изключвам на някое летище да може да се мине с палатка в ръчния багаж, но в общия случай ограничителните правила не позволяват.

 

Така, да не повтаряме едно и също.

Това, което исках и аз да споделя, е значението на цвета на горния слой на палатката. Понеже уточняваш, че ще е трисезонна, много е важно да не е нито светла, нито тъмна. Най-добре да е неутрален цвят, като маслено зелено, охра, каки, бежово, средно сиво. Съображението е, че ако я ползваш лятото, и ако е тъмно синя примерно, каквато грешка направих аз веднъж, просто трябва да се изнасяш след изгрев слънце :) Каквато и вентилация да има, е абсолютно невъзможно да стоиш в нещо 2х1.5 м., чиято повърхност е нагрята до +50 С. И същевременно да не е съвсем светла - едно, че ще се цапа много лесно и бързо, и второ - в студено, но ясно време, все пак ще генерира някаква топлина от слънчевите лъчи. А понякога дори 1-2 градуса повече, дават съществено отражение за комфорта ти.

За останалите неща, свързани с оборудване, тук има много по-големи специалисти от мен. А и моят опит с палатките е ограничен до съвсем други цели и поводи. С wild camping-a съм все още много на "Вие". Както могат вероятно да потвърдят дори авторките на горните цитати в мнението ми ;)

 

Няма нищо случайно: )

Редактирано от wilks
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Вместо палатка може да помислите и за спане в колата на надуваем дюшек, но изберете по голяма кола на която задните седалки се сгъват на нивото на багажника. Хубавото при спането в кола е, че при нужда може да имате и отопление ;)

 

car-bed-11.jpg

 

 

 

 

f6WltYc.jpg

 

a784e3bd8223392d7b0947dd947a2a95.jpg

Редактирано от Topfly
  • Харесвам 5
Връзка към мнение

За чувалите - има два вида пълнеж - синтетичен и перушина. Тези с перушината са по-леки, но и по-скъпи.

По-важни неща за гледане са:

 - температурните параметри - температура на комфорт - ако се спи под тази температура, студът започва да се усеща. Екстремната температура директно я пропускате, тя показва до каква температура може да се оцелее с този чувал без измръзване. Да се има предвид, че един и същи чувал има различни температури за мъже и за жени.

 - да има качулка - при спане на температури по-ниски от комфорта, отворът може да се намали максимално и така да се минимизира загубата на топлина

 - мумия или правоъгълен - според предпочитанията (правоъгълният има повече място за краката)

 - големината на пакета и теглото - колкото по-малък и лек е, толкова по-лесно се носи

 

Шалтетата са два основни вида - надуваеми и обикновени. Ако обичате спане на меко - надуваемите са по-добрият вариант, но са по-тежки и доста по-скъпи. Варианти по туристическите магазини има много. Обикновените шалтета са евтини и леки, но са доста обемни. Вижте дали не можете да си купите на място и на връщане да ги оставите.

 

Задължително си вземете някакво дълго термо бельо, за в случай че температурите паднат много.

 

Иначе аз имам няколко чувала, но основно ползвам една правоъгълна Salewa със синтетичен пълнеж. Напоследък почнах да се глезя и ползвам евтино надуваемо шалте от sportsdirect.

 

Това с колата е готин вариант също :)

Редактирано от lpopov
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.