Прескочи до съдържание

Избор на палатка (за Исландия)


Препоръчани мнения

И това мислихме, но не знам как стоят нещата със спането в колата където и да е в Исландия? Или може би пак да платим 110 евро за къмпингите, просто да не опъваме палатка ?

 

Разликата между Economy кола и такава, в която ще можем да свалим седалките и да опънем надуваем дюшек е стряскаща...

Връзка към мнение

 

Разликата между Economy кола и такава, в която ще можем да свалим седалките и да опънем надуваем дюшек е стряскаща...

 

И аз точно това установих... Вместо да работя, се занимавам с глупости... хах..

Безплатен обяд просто няма :)

Редактирано от Гост
Връзка към мнение

Само ще допълня - доста добри препоръки има вече.

Моята палатка е тази , на цвят също. Когато в палатката ще спят 2 човека най-добре тя да е 3-местна ;) Освен това сте високи и двамата. Миналата година в Германия ме валя 7 дни непрекъснато+вятър - издържа, но задължително с обтегачите при вятър. Предверието не личи от снимката, че също се затваря отпред с цип, прозорците само ако ги откриеш и ги ползвам в Родопите, заради гледката сутрин. Предверието е доста полезно за прибиране на обувките, дъждобрани, водата, трупане на боклук до сутринта. Аз съм 52 кг и заедно с дрехи, обувки и всичко останало раницата ми става 12-14 кг и нямам проблем с носенето, но до 1 км, де :) Съвсем сама я разпъвам без бързане и с всички обтегачи за около 20-25 минути. Мъж/висок човек ще се справи значително по-бързо. 

 

Дюшек като на снимките горе в 3-тата кола, побира се в моята, ако не ви притеснява, че единият човек като мръдне и другият се буди. Имам, от Метро, не го ползвам. Предпочитам индивидуалните, самонадуващи от Jysk за 40 лв. мисля.

 

Спален чувал задължително с качулка.

 

Термо бельо с дълги ръкави от Декатлон - най-добро съчетание на качество-цена.

 

И стигаме до уормърите , без които не тръгвам никъде. Ползвам през нощта, но в Исландия и за през деня май има нужда. Затоплят спалния чувал за около 15 мин и държат до сутринта. 

 

Лампа за палатката, достатъчно лека и евтина за да не е глезотия.

 

Алуминиево фолио за непредвидени обстоятелства - личното ми мнение е, че няма да има нужда, просто го казвам, да знаеш, че има и такова нещо. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Ще дам и аз няколко съвета :)

Ние бяхме с bronco, ruwenzogy и още един нефорумен играч за 2 седмици, основно (12 нощи) на палатки в Исландия, като направихме почти най-пълната обиколка (включ. Зап. фиорди).

И дъжд ни валя, и вятър, но и хубаво време имаше.

Направихме само 2 нощувки в гестхаузи - Рейкявик първия ден и Акурейри , по средата на пътуването.

Къмпингите като цяло са много добре оборудвани (в сравнение с бг...), но на няколко пъти обсъждахме че в баш сезона, едва ли ще има много място в кухните, тоалетните или баните, от толкова много народ , който се изсипва.

Но има доста къмпинги :) това е хубавото. Едни по-големи, други - почти никакви.

http://tjalda.is/- това ти е сайта с най-много и актуална информация за къмпингите в Исландия.

За картата - ние не ползвахме, но ако прецените че ще спите в участващи кънпинзи - може би е оферта ;)

 

Моите 2 цента за палатката - Не ти трябва брутално здрава палатка или пък експедиционна... Аз бях с ARPENAZ 2 FRESH&BLACK, ДВУМЕСТНА, от Decathlon, смешно евтина, в сравнение с по-известни марки... НО ми свърши идеална работа - разпъвах я в дъжд, във вятър доста силен - никакви проблеми. Тази палатка има и едно много важно за мен свойство - отвън е с рефлектиращо покритие, а отвътре с черно, което осигурява тъмнина вътре! - Нещо доста важно, за лятото в Исландия, когато няма реално нощ ;)  Аз съм 189 см и ми беше ок, при положение че си носих и надуваем дюшек за вътре. 

Препоръчвам я тази палатка, както и гумен чук, който многократно улеснява разпъването и събирането.

По-скоро заложи на хубав чувал (0 градуса комфорт), хубав надуваем дюшек и помпа (крачна) и възглавница. Ще си по-доволен ;)
Аз бях с ръчен и чекиран багаж 23 кг, в който бяха всички къмпинг пособия и разни храни от бг (консерви, нудели и протеин барове).

Дано съм полезен :)

 

П.С. Заслужава си да се отскочи първия ден до Рейкявик , до Kringlan,  за закупуване на изцяло дата карти за интернет на най-добрите цени и ГБ, иначе травел картите които продават на летището и бензиностанциите са доста по-неофертни. Vodafone е много ок, но ако искате постоянен обхват (почти) - Siminn. 

Ако тръгнете да спите в колата - няма проблеми, в Исландия можете да преспивате НАВСЯКЪДЕ, където не е заградено, за една вечер. Но ще е толкова по-неудобно, че не го препоръчвам аз.... Най-добре палатки ;)

Редактирано от Константин
  • Харесвам 9
Връзка към мнение

И това мислихме, но не знам как стоят нещата със спането в колата където и да е в Исландия? Или може би пак да платим 110 евро за къмпингите, просто да не опъваме палатка ?

 

Разликата между Economy кола и такава, в която ще можем да свалим седалките и да опънем надуваем дюшек е стряскаща...

 

За наема на коли в Исландия има цяла тема. Може и да се намери начин на промоция да се получи по голяма кола. Ние бяхме резервирали по малка кола, но решихме да я ъпгрейднем за по голяма. Не знам как и защо, но напълно безплатно ни предложиха едно доста голямо комби :)

 

Картата за къмпингите е вероятна добра идея защото при случаен къмпинг виждам, че цената на човек е 10 евро. Лошото е обаче, че за почти всичко се плаща допълнително. Около 77 евро цента на минута е ползването на душ цък

Като стана дума за проблемите на мъкненето на палатка и евентулното плащането на допълнителен багаж в самолета. Не е лоша идея палатката да се купи в Исландия или да се вземе под наем. За 7,23 евро на ден може да се наеме палатка за двама цък

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Благодаря на Niceday и Константин, много полезно инфо за допълнителните неща. Относно двуместната  ARPENAZ 2 FRESH&BLACK, в нея е спал само един човек нали така? Почти съм сигурен, че за двама трябва триместна ?

 

За наема на коли в Исландия има цяла тема. Може и да се намери начин на промоция да се получи по голяма кола. Ние бяхме резервирали по малка кола, но решихме да я ъпгрейднем за по голяма. Не знам как и защо, но напълно безплатно ни предложиха едно доста голямо комби :)

 

Картата за къмпингите е вероятна добра идея защото при случаен къмпинг виждам, че цената на човек е 10 евро. Лошото е обаче, че за почти всичко се плаща допълнително. Около 77 евро цента на минута е ползването на душ цък


Като стана дума за проблемите на мъкненето на палатка и евентулното плащането на допълнителен багаж в самолета. Не е лоша идея палатката да се купи в Исландия или да се вземе под наем. За 7,23 евро на ден може да се наеме палатка за двама цък

 

Някак си съм по-навит на палатки, а колата така и така ще я имаме, може да я ползваме за резервен вариант при много лоши условия. Преспивал съм в кола няколко пъти, като се свали предната седалка докрай не е толкова лошо (за една вечер разбира се).

 

Условията на всеки къмпинг са различни, четох по-подробно за картата в Tripadvisor. В някои къмпинги всичко е включено, в други се доплаща за душ. Зависи. 

 

Наемът също го гледах, точно в този сайт. Палатка 7 евро, чувал 5 евро (х2), матрак 3 евро (х2)  и за 11 нощувки става ~250 евро. За толкова ще си ги купя от тук нещата и ще ми останат да ги ползвам след това. Отделно, че ще искам няколко пъти да изляза със закупената палатка и тук в България да отиграя сглабянето и разглабянето във всякакви условия, за да съм подготвен :)  Иначе рискувам да изгубя 2 часа за да разучавам как се сглабя наетата палатка  :lol:

Редактирано от П.Кръстев
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Относно двуместната  ARPENAZ 2 FRESH&BLACK, в нея е спал само един човек нали така? Почти съм сигурен, че за двама трябва триместна ?

Абсолютно правилно. За двама трябва триместна. Моята я разпънах в хола за тест и това беше, просто да знам кое къде :)

Силно препоръчвам помпа и удобен надуваем матрак, пак да кажа ;)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Наемът също го гледах, точно в този сайт. Палатка 7 евро, чувал 5 евро (х2), матрак 3 евро (х2)  и за 11 нощувки става ~250 евро. За толкова ще си ги купя от тук нещата и ще ми останат да ги ползвам след това. Отделно, че ще искам няколко пъти да изляза със закупената палатка и тук в България да отиграя сглабянето и разглабянето във всякакви условия, за да съм подготвен :)  Иначе рискувам да изгубя 2 часа за да разучавам как се сглабя наетата палатка  :lol:

 

Идеята ми беше да спестите таксите за чекиран багаж и да пътувате само с ръчен багаж. Чувалите и матраците може да си ги вземете евентуално от България. Предполагам, че ще пътувате с поне 4 полета на нискотарифни авиокомпании, което предполага плащането на 4 чекирани багажа, което може да излезе пак 200 евро.

Връзка към мнение

А можете палатката да си я пратите по пощата :) Май излиза по-евтино.

Аз лично не обичам да спя на надуваем дюшек, та препоръчвам надуваемо шалте. Те това е много добро за цената си. Тежи около 500гр. и определено ще се събере в ръчния багаж, което за дюшек малко ме съмнява. Това, че е по-късо от необходимите 200 см, не бива да те притеснява, аз по принцип ползвам това. Стига ми до малко под коляното ама е с 200 гр по-леко.

Връзка към мнение

Декатлонските най-евтините са екстра, годишно на моята навъртам едни 30тина нощувки поне и няма грижи за пролет-лято-есен. Взимайте си самонадуваеми шалтета цял ръст (едни оранжеви) пак от Декатлон и вече чувал, какъвто си харесате.

 

Няма ли в тая Исландия некви магазини такива? Тея неща много често може да се наемат, може и да се купят втора ръка. Предполагам може и да си ги купите от Кауфланд, Уолмарт, Кмарт или там каквото имат. И да си спестите поне в една посока чекиран багаж, ако излиза сметката - нямам представа.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

А можете палатката да си я пратите по пощата :) Май излиза по-евтино.

Аз лично не обичам да спя на надуваем дюшек, та препоръчвам надуваемо шалте. Те това е много добро за цената си. Тежи около 500гр. и определено ще се събере в ръчния багаж, което за дюшек малко ме съмнява. Това, че е по-късо от необходимите 200 см, не бива да те притеснява, аз по принцип ползвам това. Стига ми до малко под коляното ама е с 200 гр по-леко.

 

По повод надуваемия дюшек - и аз така мисля. И по-тежки, и по-неудобни. В момента съм с такъв дюшек - щото всичко мъкне колата :) Няма такова подскачане... Смятам, че надуваемите шалтета са най-добри.

Редактирано от Гост
Връзка към мнение

задължително шалте това ти е изолацията със земята колкото по дебело толкова по топло...по малко температура предава от изстиналата земя към теб...тоест надува ли се най добре защото и въздуха е един вид изолация....относно палатката там където има силен вятър и яко дъжд най добре е алпийски ( тунелен ) тип палатка  ( нещо такова https://www.pinterest.com/pin/372672937888193404/ ) колкото по ниска от земята толкова на по силен вятър ще устой...

Връзка към мнение

Да допълня към гореспоменатите дюшеци и надуваеми шалтета.

Аз и семейството ми ходим за по седмица-две на палатки през лятото тук в БГ и в двете палатки имаме надуваеми двуместни дюшеци, но за догодина ще закупя единични надуваеми шалтета за всеки.

Недостатъка на дюшеците е, че те повдигат прекалено на високо, от което следва стеснение на полезната площ в палатката.

 

Константин, ще опишете ли по-подробно във форума вашият престой в Исландия?

Ползвахте ли картата за отстъпка по бензиностанциите?

Връзка към мнение
  • 2 месеца по-късно ...

Taка, след доста разглеждане се спрях на 3 модела палатки, но не мога да преценя коя да избера, т.к. не знам коя марка колко е качествена:

 

Trimm Frontier-D: http://campingrocks.bg/bg/product/860/palatka-trimm-frontier-d-model-2016

Robens Lodge 3: http://campingrocks.bg/bg/product/1296/palatka-robens-lodge-3-model-2016

Zajo Norsk 3 Neo: http://www.zajo.net/bg/outdoor/norsk-3-neo-tent-lime-green.p4802-12.html

 

На хартия Зайото изглежда най-добра, а в същото време е и най-евтина. Та се чудя на какво може да се дължи това? В крайна сметка съм сигурен, че дали покритието е 4000, 5000 или 8000м, все ще издържи на силен дъжд, по-важно е шевовете да са качествени, а това вече зависи от производителя, не от материалите.

Също е много важно палатката да е с добра, аеродинамична форма, за да може да издържи на силен вятър (основното и предназначение ще е в Исландия все пак)

 

Какво ще ме посъветвате? Запознати ли сте с продуктите на Зайо и качествени ли са те?

Връзка към мнение

За Зайо и Трим съм чувал само хубави неща - както за чувалите, така и за палатките :) Така, че която и да вземеш няма да сгрешиш.

За Исландия обаче не знам дали формата трябва да е куполна ? Тунелните ми се струват по-подходящ избор при силен вятър. От друга страна тунелните не са най-удобните палатки...Ако все пак си се спрял на куполна - добре е да я видиш и на живо - прецени колко лесно се опъва и колко е стабилна. Аз скоро избирах палатка и се спрях на Salewa Denali 2, която за двама човека е доста удобна, заради двата встибюла, които има. Багажът си седи кротко във вестибюла, а и всеки си има вход и изход. 

Бих те посъветвал да си вземеш хубаво шалте и спален чувал. Therm-a-rest са доста качествени самонадуващи се шалтета - заемат малко място и са доста удобни. За спален чувал от личен опит мога да говоря за Carinthia  Defence 6, който взех точно с идея зимна Норвергия/Исландия. Чувалът е наистина уникален - пази много топло, водоиздръжлив е, циповете са много хевидюти, личи си че е военна изработка. 

 

П.С Изживяването с палатка, въпреки че е доста ново за мен, определено ме накара да търся възможност да го повторя, дори и в най-големите студове. Няма хотелска, стая, която да може да предложи гледките и местата, до които се стига с палатка. Наградата вечерта да погледнеш в небето и да се загубиш в Млечния път няма цена :) 

Редактирано от prozium
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.