Прескочи до съдържание

С Шенгенска виза в България ?


Препоръчани мнения

По разкази на очевидци, българска виза не се вади по-лесно от шенгенска... Всяко посолство си има свои собствени изисквания (duuuhhhhh...) - вижте какво искат от посолството в Ханой на страницата им.  Дано не се окаже, че искат "покана", която не е написано от някого писмо, а "бележка", която се вади в МВР и удостоверява достатъчни доходи на приемащата страна (нещо тип 1000+ евро месечна заплата). И се пригответе интервюто да е с говорещия български от семейството... :)

Успех!

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

По разкази на очевидци, българска виза не се вади по-лесно от шенгенска... Всяко посолство си има свои собствени изисквания (duuuhhhhh...) - вижте какво искат от посолството в Ханой на страницата им.  Дано не се окаже, че искат "покана", която не е написано от някого писмо, а "бележка", която се вади в МВР и удостоверява достатъчни доходи на приемащата страна (нещо тип 1000+ евро месечна заплата). И се пригответе интервюто да е с говорещия български от семейството... :)

Успех!

 

Накрая ще се окаже, че е най-лесно да кажеш, че си македонец и искаш българско гражданство :lol: Плащаш си на нужния човек и документите ти се придвижват за отрицателно време ;)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

За Шенген е много голям зор. Затова още първото ми мнение беше негативно, а при данните, които даваш - на 22 години, неработеща, и т.н. как мислиш ще реагират? Единствено за Сватбено пътешествие е някакъв вариант, но разумният начин ти го дадоха вече. Присъствала съм преди време на приготвяне на документи за доказване на нуждата от Шенгенска виза - за наши клиенти виетнамци - заводски изпитания във Франция - или индийски/малайзийски наши служители. Няма такъв кошмар... Няма. 

 

В случая е различно, след като са женени, би трябвало да ѝ дадат виза почти без проблеми (това ако имаше българско посолство де). Като няма, като по-лесно би трябвало да пробва в някое посолство на страна на ЕС, изрично посочвайки, че са женени и че няма българско посолство в Манила. Доколкото си спомням, като няма посолство може да се ползват услугите на някое посолство от ЕС, за придвижване на документите, нямам предвид да се прави просто туристическа шенгенска виза. Ако не става, тогава Ханой или където е по-удобно там...

 

Аз мноого отдавна гледах какви са изискванията за българска виза, просто за посещение се искаше покана и удостоверение за материално състояние на канещия, но това се прави в България. После се женят в България и всичко точно, но не знам колко лесто се вади българска виза по принцип.

Връзка към мнение

изрично посочвайки, че са женени

 

== представяйки дебело топче книжа и документи, доказващи наличието на законен брак, проверени, заверени, прошнуровани, пронумеровани, преведени, заведени и подпечатани на всяка страница.

Когато ние стягахме сватбата (тук се оженихме), в процеса на подготовката на тогава бъдещата ми жена ѝ се наложи да посети в родината си три министерства.

А след като се оженихме тук, тя беше принудена да се върне там и ѝ отне около два месеца, за да получи виза тип "D". И това - при положение, че сме женени тук, в България, и представяме българско свидетелство за сключен брак. Не ми се мисли какво щеше да е, ако бяхме сключили брак там.

По-късно, когато вече жена ми беше се установила тук, имаше разрешение за пребиваване, първият ни син се беше родил, имахме случаи рано сутрин полицаи да позвънят на вратата ни - да проверят, аджеба, бракът ни истински ли е или не. Е, не се намъкнаха чак в спалнята, за наша радост.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

На излизане от Филипините всички документи си ги заверете в тяхното външно министерство. Тяхното почетно тук може да завери техния печат и така след превода документите ще са валидни за тук.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

На излизане от Филипините всички документи си ги заверете в тяхното външно министерство. Тяхното почетно тук може да завери техния печат и така след превода документите ще са валидни за тук.

Съвсем правилно, както е отбелязал Заро - Филипините не са подписали Хагската конвенция и няма как да се използва апостил. Обаче, това, което е написал е процедурата за държавата, издаваща документа, в която има българско консуслтво. В случай, че няма, процедурата е следната:

 

Когато в издаващата държава няма българско посолство / консулство:

Щемпелът на Министерството на външните работи на издаващата държава следва да бъде удостоверен/легализиран от посолството на тази държава в столицата на трета държава, което е акредитирано и за България. След това, подписът и заверките на консулската служба на това посолство трябва да бъдат заверени и от консулската служба на българското посолство в тази държава.

Връзка към мнение

Съвсем правилно, както е отбелязал Заро - Филипините не са подписали Хагската конвенция и няма как да се използва апостил. Обаче, това, което е написал е процедурата за държавата, издаваща документа, в която има българско консуслтво. В случай, че няма, процедурата е следната:

 

Когато в издаващата държава няма българско посолство / консулство:

Щемпелът на Министерството на външните работи на издаващата държава следва да бъде удостоверен/легализиран от посолството на тази държава в столицата на трета държава, което е акредитирано и за България. След това, подписът и заверките на консулската служба на това посолство трябва да бъдат заверени и от консулската служба на българското посолство в тази държава.

 

Тоест, в Будапеща младоженците ще ходят на два адреса - първо в консулската служба на Филипините, след това - в българската.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Точно това кАзах и аз, откъдето нуждата за шенгенска виза. За да признаят брала българските власти, трябва да се ходи по заверки в Будапеща!

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Точно това кАзах и аз, откъдето нуждата за шенгенска виза. За да признаят брала българските власти, трябва да се ходи по заверки в Будапеща!

 

Сега възниква въпросът не е ли по лесно да се оженят направо в България, но вероятно и за това ще трябва да се легализират някакави филипински документи, като акт за раждане и т.н. Явно Будапеща ще е дълга част от сватбеното пътешествие :)

Връзка към мнение

Съвсем правилно, както е отбелязал Заро - Филипините не са подписали Хагската конвенция и няма как да се използва апостил. Обаче, това, което е написал е процедурата за държавата, издаваща документа, в която има българско консуслтво. В случай, че няма, процедурата е следната:

Когато в издаващата държава няма българско посолство / консулство:

Щемпелът на Министерството на външните работи на издаващата държава следва да бъде удостоверен/легализиран от посолството на тази държава в столицата на трета държава, което е акредитирано и за България. След това, подписът и заверките на консулската служба на това посолство трябва да бъдат заверени и от консулската служба на българското посолство в тази държава.

Да, формално е така, обаче това ми е част от работата - през ръцете ми са минавали филипински документи, легализирани по посочения начин. МВНР приема така легализираните документи от почетния консул (Огнян Траянов).

 

И малко допълнение за общия случай - документ може да бъде заверени от наше посолство в съответната държава ИЛИ от посолството на държавата в България.

Редактирано от Zaro
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Много съм благодарен за отговорите.Аз не си оплетох кошницата хубаво та се втурнах без да му мисля много на Филипините да се женим..Както изглежда по-евтиният и легитимен начин беше да се случи всичко България поне щях да си спестя ядовете с простите филипинци инфантилизирани и итслабването с 6-7 кг

Връзка към мнение

Преди няколко месеца един швейцарец ми разправяше перипетиите си във Витенам. След безуспешни опити да извадят виза за виетнамската му приятелка от швейцарското консулство, се наложило да се оженят, за да ѝ дадат виза.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Привет от Филипинските острови.

От няколко дни търся информация но все се оказва противоречива за конкретния случаи ..въпроса е как да изкарам виза за Бъдещата ми съпруга и да я заведа в България безпроблемно .Ще сключим брак на Филипините след броени дни и след това с наи-голямо удоволствие бих желал да я измъкна от островите ..Понеже няма Бг посолство в Манила дали не би могло да и извадя Шенгенска виза от посолството на Франция в Манила но дали шенгенската виза ще важи за влизане в България? И ако е възможно да се влезе в Бг с шенген как стои въпроса с постоянното и пребиваване .Пред алтернативата да стоя тук даже ден повече направо ми се приисква да се гръмна .Гледам по -наи бързия възможен начин да оправя документите необходими .

Здравей, желая ти чудесна сватба и много щастие. Даже се чудя дали да не се възползвам от поканата ти, защото по това време ще съм горе долу наблизо. С шенгенска виза може без проблеми да се влиза в България. Това е решение на българското правителство от преди няколко години, което дава право на всички притежатели на шенгенска виза да посещават България като туристи т.е. имат право на 90 дни престой за всеки 180 дни. Идвали са ми на гости с такава виза и нямаше никакви проблеми при граничния контрол. За българска виза може да се кандидатства в почетното консулство в Макати. Там се подават всички документи и от консулството ги препращат в Ханой. Това са контактите на консулството: 

 

Agnes Arro

Secretary
Consulate of the Republic of Bulgaria
Unit 706, Midland Mansion Condo
839 Pasay Road, Legaspi Village
Makati City
Phone 894-5128 / 5127 cell 0917-8420624
 
Агнес Аро ще Ви насочи какви документи ще са Ви необходими в зависимост от визата. Може да и напишете имейл или да звъннете по телефона. И в двата случая ще Ви отговори. 
Ако имаш път към Лагуна и имаш желание може да ми се обадиш. Ще съм там от понеделник до събота другата седмица. Надявам се да съм ти бил полезен.
 
 
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Здравей, желая ти чудесна сватба и много щастие. Даже се чудя дали да не се възползвам от поканата ти, защото по това време ще съм горе долу наблизо. С шенгенска виза може без проблеми да се влиза в България. Това е решение на българското правителство от преди няколко години, което дава право на всички притежатели на шенгенска виза да посещават България като туристи т.е. имат право на 90 дни престой за всеки 180 дни. Идвали са ми на гости с такава виза и нямаше никакви проблеми при граничния контрол. За българска виза може да се кандидатства в почетното консулство в Макати. Там се подават всички документи и от консулството ги препращат в Ханой. Това са контактите на консулството: 

 

Agnes Arro[/size]

Secretary[/size]

Consulate of the Republic of Bulgaria[/size]

Unit 706, Midland Mansion Condo[/size]

839 Pasay Road, Legaspi Village[/size]

Makati City[/size]

Phone 894-5128 / 5127 cell 0917-8420624[/size]

email: agnesarro@yahoo.com[/size]

 

Агнес Аро ще Ви насочи какви документи ще са Ви необходими в зависимост от визата. Може да и напишете имейл или да звъннете по телефона. И в двата случая ще Ви отговори. 

Ако имаш път към Лагуна и имаш желание може да ми се обадиш. Ще съм там от понеделник до събота другата седмица. Надявам се да съм ти бил полезен.

 

Ами заповядаи .Ще бъде весело На 24 септември ще бъде в Саблиг Анда Пангасинан . Ще я потърсим въпросната госпожа Агнес по телефона .Това е по-приемлив вариант наместо да се харчат пари за ходене до Виетнам
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ами заповядаи .Ще бъде весело На 24 септември ще бъде в Саблиг Анда Пангасинан . Ще я потърсим въпросната госпожа Агнес по телефона .Това е по-приемлив вариант наместо да се харчат пари за ходене до Виетнам

Благодаря за поканата. Ще питам приятелката ми дали иска да отидем. Имай предвид, че издаването на виза за съпруг/съпруга отнема доста време...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Да и аз от това се опасявам ,че отнема време незнайно колко..

няколко месеца отне на един приятел на съпругата, за да си извади всички документи и получи виза, но не знам колко е бързала...

Връзка към мнение

В краина сметка ходих до консулството в манила говорих с Агнес Аро. Така и не успя да ми обясни на въпроса ;възможно ли е да се вземе мечтаната виза Д от европа например Букорещ така,че са не се стои в тоя ад Филипински острови .

Връзка към мнение

В краина сметка ходих до консулството в манила говорих с Агнес Аро. Така и не успя да ми обясни на въпроса ;възможно ли е да се вземе мечтаната виза Д от европа например Букорещ така,че са не се стои в тоя ад Филипински острови .

 

Какво каза за подаването на документи от там? Сложно ли е и изисква ли много време?

 

Не се настройвай чак толкова срещу Филипините! В крайна сметка това е родината на жена ти и вероятно ще трябва още доста пъти да ходите там. Вероятно и на жена ти няма да и е приятно ако много си настроен срещу родината и, независимо от това колко основателни са причините ти за това!

Редактирано от Topfly
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Тук е просто Ужас ..гето всекидневна фрустрация да живееш не като турист сред тия дребни души не го препоръчвам на никои уважаващ себе си бял човек. Отнема от 2 до 3 месеца ми каза секретарката да се оправят документите за виза Д ..но да остана тук сред тия хора в гетото не бих си го пречинил за още дълго време...

Връзка към мнение

Тук е просто Ужас ..гето всекидневна фрустрация да живееш не като турист сред тия дребни души не го препоръчвам на никои уважаващ себе си бял човек. Отнема от 2 до 3 месеца ми каза секретарката да се оправят документите за виза Д ..но да остана тук сред тия хора в гетото не бих си го пречинил за още дълго време...

 

Във Виетнам няма ли да е по бързо? Ако не сте много претенциозни там може да живеете почти за без пари. Спомням си за много прилични хотелчета със закуска, паста за зъби и други екстри за по 10 долара на ден за двама души :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Във Виетнам няма ли да е по бързо?

 

Не. Нека те светна накратко как се взема виза тип "D". Човекът подава документи в консулския отдел на Република България някъде по белия свят. Това, както знаем, е МВнР. Отделът, от своя страна, някак придвижва документите до България. Като казвам „някак“, имам предвид, че ако е с дипломатическата поща - това е услуга, която някои наши мисии по света ползват 2-3 пъти в месеца.

В София МВнР разглежда кандидатурата, после прехвърля на МВР (следиш ли ми мисълта?) документите. Следва 30-дневен законов срок за проучване на кандидата, като, пак по закон, МВР има право да го удължи. С колко - не си спомням дали пишеше ;)

След като МВР приключи разследването си и даде положително становище, документите се връщат в МВнР. Там се доразглеждат и следва становище на МВнР.

И едва тогава е визата.

 

Забележка - документите нали не си мислиш, че се придвижват по оста МВнР--МВР за няколко минути (колкото да идеш от „Мария Луиза“ до „Александър Жендов“?

И нали не си мислиш, че в рамките на ведомството документите летят, летят, летят, без да спират? Некоя важна клечка с часовник за 30 бона ще вземе да се трогне и да обработва бързо и съвестно чуждите документи, едва ли не? ;)

Няма такова нещо!

Два месеца е реалистичен срок за кандидат от Югоизточна Азия, а може и повече да се проточи, заради засиления наплив към България напоследък.

Редактирано от captain_oveur
  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Не. Нека те светна накратко как се взема виза тип "D". Човекът подава документи в консулския отдел на Република България някъде по белия свят. Това, както знаем, е МВнР. Отделът, от своя страна, някак придвижва документите до България. Като казвам „някак“, имам предвид, че ако е с дипломатическата поща - това е услуга, която някои наши мисии по света ползват 2-3 пъти в месеца.

В София МВнР разглежда кандидатурата, после прехвърля на МВР (следиш ли ми мисълта?) документите. Следва 30-дневен законов срок за проучване на кандидата, като, пак по закон, МВР има право да го удължи. С колко - не си спомням дали пишеше ;)

След като МВР приключи разследването си и даде положително становище, документите се връщат в МВнР. Там се доразглеждат и следва становище на МВнР.

И едва тогава е визата.

 

Забележка - документите нали не си мислиш, че се придвижват по оста МВнР--МВР за няколко минути (колкото да идеш от „Мария Луиза“ до „Александър Жендов“?

И нали не си мислиш, че в рамките на ведомството документите летят, летят, летят, без да спират? Некоя важна клечка с часовник за 30 бона ще вземе да се трогне и да обработва бързо и съвестно чуждите документи, едва ли не? ;)

Няма такова нещо!

Два месеца е реалистичен срок за кандидат от Югоизточна Азия, а може и повече да се проточи, заради засиления наплив към България напоследък.

Така е ! И аз това разбрах отнема време.. .Един приятел женен за филипинка българин ми каза същото ,само ,че дето тои имал "връзки" така да се каже та си оправил докъментите бързо и не се налагало да стои и да чака .. Това женитба с филипинка или марсианка иЛиза много скъпо и фрустриращо .Не препоръчвам на никому да прави тая грешка която аз направих.
Връзка към мнение

Не. Нека те светна накратко как се взема виза тип "D". Човекът подава документи в консулския отдел на Република България някъде по белия свят. Това, както знаем, е МВнР. Отделът, от своя страна, някак придвижва документите до България.

 

Идеята ми беше, че във Филипините има само почетно консулство, а за Филипините отговаря посолството ни във Виетнам. При тази ситуация не е невъзможно почетното консулство да трябва първо да придвижи документите до посолството ни в Ханой, а след това то да ги прати до България. Ако е така това със сигурност ще забави процедурата спрямо директно подаването на документите в Ханой.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Идеята ми беше, че във Филипините има само почетно консулство, а за Филипините отговаря посолството ни във Виетнам. При тази ситуация не е невъзможно почетното консулство да трябва първо да придвижи документите до посолството ни в Ханой, а след това то да ги прати до България. Ако е така това със сигурност ще забави процедурата спрямо директно подаването на документите в Ханой.

Да точно така.Консулството в Метро манила предвижва документите към виетнам .После филипинката трябва да отиде лично в Ханои за да кандидатства и да се издаде визата.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.