Прескочи до съдържание

Вдъхновение за Исландия: книги, филми, култура и история.


Добри

Препоръчани мнения

Бързам да споделя едно чудесно интервю с Айгир Сверисон, на което попаднах днес, но май не е много ново. Без значение датата на излъчване, съдържанието е супер интересно (дори и част от фактите да са познати), а по-голям експерт на тема Исландия едва ли може да се намери тук:

 

http://www.bloombergtv.bg/video/aygir-sverison-za-dobriya-primer-na-islandiya

Редактирано от DenitsaS
  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 4 седмици по-късно ...

Има един известен исландски манускрипт - Huld Manuscript, 1860 - идва от думата hulda - тайна. Това е исландската книга на тайните. Макар да е късен, той се базира на информация, знаеща се, но криптирана и събирана още от ранното Средновековие. Авторът е Geir Vigfusson, той е по-скоро събирач на старо и изгубено знание. Първата половина се състои от списък на 329 рунически азбуки, някои разпознаваеми, а други много загадъчни и неясни. Втората половина се състои от малък набор от знаци galdrastarir, обяснения, петолиния, маси със знаци, рисунки и странни тълкувания на ситуации. Черпи се огромно количество информация за бита, вярванията и страховете на хората. За това как са пътували, оцелявали, какво са мислели, от какво са се пазили, по какъв начин симбиозата от езичество и християнство ги е правило суеверни и са оставили отпечатък в културата си за това.

 

Титулната страница

post-3680-0-53011400-1484215971.jpg

 

Магическата зала

post-3680-0-02444100-1484215971_thumb.jpg

 

Конфигурация с магически знаци, която древните са използвали да разрушават чуждите кораби

post-3680-0-50280100-1484215970_thumb.jpg

 

Гравирайте този символ на дърво и го носете на центъра на гърдите си. Това е знак за успех при сделки и търговия, покупки и продажби:

post-3680-0-98976500-1484215969_thumb.jpg

 

Символи за сънища, които се гравират върху смърч и се спи върху тях:

post-3680-0-47911600-1484215969_thumb.jpg

 

Символи за гравиране върху сребро, кожа и дъб - предпазващи от лоши сънища, последният е символ за голям късмет:

post-3680-0-96958100-1484215968_thumb.jpg

 

Руната, убиваща добитъка на злия човек, руната отключваща ключалки, руната да забременее момиче и руната Чукът на Тор, използвана от крадци:

post-3680-0-46538400-1484215968_thumb.jpg

 

Символи, предпазващи или насърчаващи кражби:

post-3680-0-93755100-1484215967_thumb.jpg

 

Печатите на Соломон, Давид и Джошуа и техните предпазни функции от зли сили. Последният - ако някой те мрази - пъхни му този симол под възглавницата:

post-3680-0-40380500-1484215967_thumb.jpg

 

Разпятия (множество) - печатът на крал Олаф Свещения:

post-3680-0-85486900-1484215966_thumb.jpg

 

Вегвизир помага на пътешественика в бури и лошо време да намери пътя, а Тьоуфастафур - да се предпази от кражба - слагат се при пълнолуние и прилив.

post-3680-0-10187000-1484216076_thumb.jpg

 

Символи, които заздравяват ума, носещи се на лявата гърда:

post-3680-0-96506600-1484216075_thumb.jpg

 

 

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Споменах ли в онази тема, когато пусна информация за този символ, че без да имам никаква представа си бях купил туристическа тениска от Исландия точно с него при първото ми ходене? За съжаление при третото търсих да си купя същата, но не успях да намеря...

Връзка към мнение

Споменах ли в онази тема, когато пусна информация за този символ, че без да имам никаква представа си бях купил туристическа тениска от Исландия точно с него при първото ми ходене? За съжаление при третото търсих да си купя същата, но не успях да намеря...

 

Е да, вегвизир е навлязъл широко в попкултурата - има го навсякъде. То и аз имам такава, а след последното ми ходене - вече и господин Лорънс Арабски, пардон Камбоджански :) Хубави фланелки обаче напоследък няма - не само че са ужасно скъпи, ами и моделите са кофти. Потуристичват яко. Аз за тва си правя вече сам, с мои си идеи, чрез сайтовете. Виж - хубавите везани ми липсват.

 

Иначе тва горе беше за ven62 и Raybeez, дето възроптаха що съм го изтрил в другата тема. Ама всяка руна да си знае гьола. Така де.

Редактирано от Бай Добри
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Винаги съм имал интерес към скандинавската митология, руните и т.н. - в Рейкявик видях и една книга с описание на на руни, митове, магии и т.н., но ме спря цената от над 5000 крони. Сега леко съжалявам, но... беше доста обикновено издание - меки корици, обикновена хартия и доста празно място и ми се стори недостатъчно, за да оправдая подобна цена. Но тези постове ме амбицираха да потърся подобни книги в електронен формат.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Винаги съм имал интерес към скандинавската митология, руните и т.н. - в Рейкявик видях и една книга с описание на на руни, митове, магии и т.н., но ме спря цената от над 5000 крони. Сега леко съжалявам, но... беше доста обикновено издание - меки корици, обикновена хартия и доста празно място и ми се стори недостатъчно, за да оправдая подобна цена. Но тези постове ме амбицираха да потърся подобни книги в електронен формат.

 

В книжарниците на Рейкявик има безкрайно много такива, в Amazon за поръчка - също, но внимавай - те са силно комерсиализиран продукт. Смелени като за турист. Гледаш дебело книжле в лукс офсет, а то - голяма руна на страницата и 3-4 изречения отдолу. Издава се с по-голям разред и разстояние между редовете, набляга се на митологеми и оформление. Като да вземе акъла на десетокласник. Не е като да няма и сериозни книги, но не са на показ. По-скоро се надяват на романтично-тайнствения ореол, който витае в главите на хората, за да печели продукта, и не акцентират много на академичния и задълбочен анализ. Клишето се изнасилва до край. Но това си го има и у нас. Всичко сега, що може да се използва от митология и история, търпи такава разюздана показност, екзалтация и комерс, че почваш да се чудиш - абе аз ли съм последния идиот, дет не знае, че това било най-великото и най-уникалното. Но както винаги, истината е скрита зад тонове неатрактивна библиография на очилати професори, отдали живота си на материята. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Именно такава беше и въпросната - голяма руна, а отдолу две-три изречения и толкова. А аз искам нещо, което да е за четене - да ме грабне и да ми разкаже история/мит/легенда.

Връзка към мнение

Именно такава беше и въпросната - голяма руна, а отдолу две-три изречения и толкова. А аз искам нещо, което да е за четене - да ме грабне и да ми разкаже история/мит/легенда.

Ако говориш немски веднага мога да ти кажа няколко имена, чиито трудове да потърсиш в интернет, на английски в момента ми изниква само Margaret Clunies Ross.

Връзка към мнение

Не ми е перфектен немския, но мисля че ако дадеш имената - мога да пробвам да видя дали ще разбирам достатъчно :)

 

Започвам с Rudolf Simek, който е едното от големите имена на съвременната медиавистика, и който имах удоволствието да ми преподава за кратко - книгите му са написани академично, но и много разбираемо и увлекателно и смятам, че ще се намерят онлайн. От тях препоръчвам Lexikon der germanischen Mythologie, за да се ориентираш кой какъв е в митологията и откъде точно произлиза, после Die Wikinger и Religion und Mythologie der Germanen или Götter und Kulte der Germanen, за да се специализираш. Jürg Glauser има една дебела книга Skandinavische Literaturgeschichte, в която главата за Исландия дава много добра представа за едическите песни и сагите. А за руните мога да ти пратя на мейл един pdf с кратко въведение от Robert Nedoma, който ми преподава 5 години чудесни неща, но повечето му публикации са на високо ниво. Wolfgang Krause има една лесна за четене (но в момента не се води много за академична) книга за руните - Runeninschriften im älteren Futhark, но за нея не съм проверявала дали я има онлайн. И завършвам със "светая светих", наречен Reallexikon der Germanischen Altertumskunde, който се състои от 40+ тома по около 1000 страници, но май са започнали да го дигитализират - там по азбучен ред може да намериш повече информация за всяко едно нещо, което си срещнал в някоя от другите книги. Ако се сетя още нещо, ще допълвам.

Редактирано от DenitsaS
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Благодаря много, аз намерих няколко неща вече, но ще проверя и Simek за начало, в краен случай ще потърся на хартия, като ида в Германия.

Те тези книги са скъпи за купуване, но все ще има нещо онлайн. Ако нещо конкретно те интересува, най-добре питай тук, ще разказвам. Всъщност щом ще ходиш до Германия, направо си потърси Die Edda des Snorri Sturluson на издателство Reclam - малък формат книжки с жълти корици и добра цена:

 

http://www.reclam.de/search?submit_search=Submit&query=Snorra+Edda

Редактирано от DenitsaS
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...
  • 2 седмици по-късно ...

Аман от тоя - политикът идва и си отива, културата и красотата на Исландия са вечни. Тая социална сатира, колкото и да е силна, май само услуга му прави. Искам да ви разкажа за две интересни места в Исландия, свързани със Völvuleiði - пророчицата от могилата

 

1. Преданията твърдят, че в района на днешния национален парк Скафтафетл, през който минавате, за да видите ледника, е живяла някаква пророчица. И точно преди да умре е искала да бъде погребана на такова място, че най-ранното слънце да огрява могилата ѝ, а следобед до последно лъчите да осветяват мястото. И твърдо зарекла тревата върху могилата ѝ да не се коси, защото нещастие ще достигне всеки стопанин на местността, който го стори във времето. Това място стои и до днес. Обаче във времето подобни проклятия, предания и писания в Исландия имат много силно влияние и статута на чиста истина, продиктувани от страховете на хората, от изригванията и от мрака. Все пак потоците с лед и кал там са повличали цели селища и църкви. Та, това проклятие се възприема и подема съвсем сериозно от стопанинът на местността, който казва, че ако никой не коси тревата върху тази могила на пророчицата, всяка година той ще раздава по 60 риби на бедните. И тази традиция си стои и до днес - могила е с неокосена трева, проклятието на пророчицата се почита и се раздават по 60 риби годишно.

 

2. Друга Вьолвулеиди има в източна Исландия на един хълм между Рейдарфьордюр и Ескифьорюр. Там тя има голяма каирна - или купчина с камъни на върха, където е погребана. Вярва се, че някога, жена с гадателски заложби живяла и предпазвала местността около Рейдарфьордюр. И докато костите ѝ стоят незасегнати - от природа или човешка ръка - тя ще предпазва местността. Това вярване особено се засилило, когато алжирските пирати (турците) нападнали местността през 1627 г. Тогава паднала толкова гъста мъгла само в тази местност и то за толкова дълго, че всички пирати се качили обратно на корабите си и се махнали от там, спасявайки целия залив на фиорда и местността от опустушение и отвличане на исландците. От тогава Вьолвулейди се почита още повече, а днес каирната ѝ може да се посети на път от Рейдарфьордюр към Ескифьордюр на върха над пътя:

 

7fae353942b16c26.jpg

  • Харесвам 9
Връзка към мнение

Още три книжки, които достойно трябва да заемат мястото си в тази тема. Действат наистина вдъхновяващо и човек започва да вижда в уж безинтересни места страхотни истории и исландска културна идентичност. И въпроси от сорта на "Ъ, ми кво ша праим тук?" стават излишни. Но не е само въображението. Линковете в нета и пътеводителите с клишета не могат да дадат субстанцията, която книгата ще подплати и одухотвори на място, а фолклорът ще ви накара да окрилите някой друг. Да зяпаме забележителности всички можем. Но Исландия настоява, освен да си заредиш душичката с природните й красоти като със зарядно, да търсиш и онова, което се крие отвъд тях.

 

1. Icelandic Folk Legends - Tales of apparitions, outlaws, and things unseen - с превод на английски от Alda Sigmundsdottir (2013). Книжка, която ще ви въведе в някои от исландските фолклорни предания, поднесени приятно, леко и интересно. Същата авторка издаде и книга за интересните фрази и етимологии в исландския език като например - "да се натъкнеш на изхвърлен кит" = "да удариш кьоравото"

 

post-3680-0-82633200-1487415002_thumb.jpg

 

Тук може да прочетете страхотните истории за

- Gilitrutt

- Изчезналата невеста

- Легендата за езерото Ulfsvatn

- Елфът и момичето

- Краука

- Бикът на Торгир

- Престъпникът от планината Kiduvallafjall

- Омагьосаният

- Кравата Букола

- Историята за Химинбьорг и много други

 

2. Исландия - огнената ледена земя. Това е пътепис от август-септември 2006 г. на фотографа и пътешественик Свилен Панайотов. Книгата съдържа много хубав разказ за пътешествието, има страхотни снимки офсет гланц и дори започва с обръщение на почетния консул на Исландия в България тогава Цветелина Бориславова. Говорим за време преди криза и туристически бум. Двуезична - български и английски.

 

post-3680-0-74196500-1487416406_thumb.jpg

 

3. Iceland original - From the Air. Emil Þór Sigurðsson - Албум на професионален фотограф, 53-ти набор, мой познат, от който можете да научите за изключително много нови, красиви и неспоменавани изобщо във форума места в Исландия, над които той е летял и снимал, а и слизал. Обозначил ги е и на карта. Много от тях могат спокойно да се посетят, други - по-трудно и скъпо. И за да не съм голословен:

 

- Ritur

- Ofaerufoss

- Bruarjokull

- Maelifellsandur

- Alftavatn

- Veiðivötn

- Uptok Tungnar

- Drangaskord

- Rjupnafell

- Straumnesfjall

- Eyjabakkar

- Vid Langasjo...и много, много други

 

post-3680-0-42243700-1487416608_thumb.jpg

  • Харесвам 6
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Днес се празнува Bolludagur, който както нашите Заговезни предшества Великденските пости. Тази традиция (Fat Tuesday) я има в цяла Скандинавия, но в континенталните държави малко се различават сладкишите, които приготвят. В Исландия хапват ей такива vatnsdeigsbollur със сметана, мармалад и заливка от шоколад или карамел:

 

large_bollur-closeupp-b_4681.jpg

Редактирано от DenitsaS
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Днес се празнува Bolludagur, който както нашите Заговезни предшества Великденските пости. Тази традиция (Fat Tuesday) я има в цяла Скандинавия, но в континенталните държави малко се различават сладкишите, които приготвят. В Исландия хапват ей такива vatnsdeigsbollur със сметана, мармалад и заливка от шоколад или карамел:

 

attachicon.giflarge_bollur-closeupp-b_4681.jpg

 

Тези и много подобни ги продават в пекарната на Lækjargata, дори май целогодишно. Много ги обичам. Имало е дни само такива щуротийки съм ял от там.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Тези и много подобни ги продават в пекарната на Lækjargata, дори май целогодишно. Много ги обичам. Имало е дни само такива щуротийки съм ял от там.

 

Да, реално и в другите държави продават semlor през цялата година, но традицията е да се хапват днес. Както при нас с халвата вчера. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

По случай деня на жената качвам една снимка, която ми попадна днес в интернет - Kvennafrídagurinn през 1975 година, когато 90% от жените в Исландия напускат работните си места и домашните задължения и излизат на протест, за да покажат колко са важни всъщност за икономиката и обществото. С днешна дата равнопоставеността между половете по отношение на заплащане и образование в Исландия е една от най-високите в света.

 

OKM0021742-58c0301b509f7__700.jpg

 

п.с. И тъй като си нямаме отделна тема за другите скандинавски държави, но пък е по темата, споделям и една снимка от Швеция, годината е 1985 - лелка напада с пазарска чанта крайнодесен демонстрант  :)

 

women-who-changed-history-30__700.jpg

 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Другата тема ме подсети, че все се каня да питам:четох, че в Исландия имат тежък проблем с инцеста - секс между близки родственици.Дори имало специален институт, който се занимава с генетичните болести, които се предават по този начин.

Има ли някой запознат с проблема, да каже нещо въпроса?

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Другата тема ме подсети, че все се каня да питам:четох, че в Исландия имат тежък проблем с инцеста - секс между близки родственици.Дори имало специален институт, който се занимава с генетичните болести, които се предават по този начин.

Има ли някой запознат с проблема, да каже нещо въпроса?

 

Аз вече не смея да се обадя, честно  :lol:  Не, всъщност, разбира се, че ще ти кажа каквото знам, без да споменавам от кого, че за днес достатъчно се изтъкнах. Те хората реално нямат проблем със самия инцест (тук се сещам за цитата "инцест - една игра за цялото семейство" :) ), а с това, че заради изолацията си в един момент хора от по-малките населени места са роднини и се появяват генетични заболявания при децата. Има институт както пишеш, там се правят както иследвания заради болестите, така и генерално на тяхното ДНК и затова днес хората си знаят произхода (не си спомням процентите точно, но по последните данни, май келтското изпреварваше норвежкото при жените, а при мъжете е по-силен другият ген). Но в Исландия има и база данни, в която всеки с исландски личен номер (дори и да е от смесен брак) може да влезе и да провери кои хора са му роднини в цялата страна. И то защото родословните дървете така да го кажем са много важни за тях, това е едно от хобитата на по-възрастните хора със свободно време, да си издирват роднини из САЩ например и да знаят с поколения назад предците си. Но те имат и традиция в записването на точно тази информация и пак заради броя им е било лесно да се следи. Преди години беше излезнала и апликация за телефони, с която да провериш в дискотеката дали не се сваляш с някой роднина, но май не се ползва особено, не съм се сетила да попитам някой дали е в употреба. Преди време също е имало и нещо като "внос" на азиатки, които да се женят там, но пак не е в големи размери. Нещо интересно, което научих това лято, беше че докато американските войски са на острова в годините след Втората световна война, страната е имала споразумение, всички изпращани войници да са бели. Защото много исландки са раждали деца от тях, някои са се омъжили и са заминали за САЩ и Канада, но много други са останали самотни майки. На исландците им е било ясно, че докато има американци, ще има и такива деца и не са искали да има афроамериканци в контингента, защото после това дете няма да се впише. Кенеди е този, който случайно научава за това изискване и го прекратява. Дълги години отношението към тези извънбрачни деца и майките им (някои са проституирали, други просто са си мечтали някой американец да ги измъкне от бедността) се е гледало с лошо, а фамилните имена, които са получавали, са доста неприятни - Gestsson/dóttir ("синът/дъщерята на госта"), Hansson/dóttir ("неговият син/дъщеря"). Съответно исландците не са били никак доволни, че някакви чужденци им взимат и малкото жени, от които могат да избират. 

 

п.с. Само ще преместя мненията в темата с "вдъхновение", че това не е точно новина  ;)

Редактирано от DenitsaS
  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Много ти благодаря!Аз четох в един руски сайт за създаването на това приложение за телефон, нарича се Islendingaapp,което е финансирано от исландската генетична компания de CODS genetiks.Ако това приложение се пусне едновременно на два смартфона и те се допрат един до друг, приложението ще покаже родословието на двамата ползватели и вероятността от кръвосмешение между тях.

В края на 90-те de CODS получили право на пълен достъп до здравните досиета на всички жители на страната.Информацията била засекретена и деперсонализирана,но хората се безпокояли за сигурността на системата.Тези, които не вярвали в безопасността на тази система, можели да подадат искане за изваждане на своето здравно досие от базата данни.

А през 2014 от същата компания били събрани генетични образци на 100 000 исландци, което е половината от възрастното население на страната. И по този повод отново имало спор на учените, които казват, че не е редно достъп до тази огромна биологична банка да имат достъп частни компании, а само държавни болници.

Защото частните компании освен научния интерес имат и комерсиален такъв.

De CODS направили генетични изследвания на 11000 пушачи.Резултатът бил - на 10, 8 от тях са генетично предразположени към рак на белите дробове.

Друг любопитен резултат от техните генетични изследвания на 86000 исландци и около 35000 холандци и шведи е, че талантът и психозите имат общ генетичен източник/произход.

Тоест, тезата за "лудия гений " вече има своето научно доказателство.:)Благодарение на исландските учени.:))

Ама аз малко се отплеснах, на мен всичко това ми е много интересно, но е по -специфично. :)

Редактирано от AlexandraKo
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Ама аз малко се отплеснах, на мен всичко това ми е много интересно, но е по -специфично. :)

 

Ами, пак си е по темата и определено е интересно. Супер, че споделяш, поне цялото писане в другата тема наистина даде резултат да се случи нещо и в тези  ;)

 

 

Тоест, тезата за "лудия гений " вече има своето научно доказателство. :)Благодарение на исландските учени. :)

 

Щом се изследвали шведи и холандци, веднага може да се потвърди с две личности - Стриндберг и ван Гог  :)  Офф топик, ако имате малко време в Стокхолм и ви е любопитно, може да разгледате последния дом на Стриндберг на Drottninggatan 85 (http://www.strindbergsmuseet.se/index_eng.html). Самата сграда е много хубава и са запазили асансьора и вратите на апартаментите автентични, както и нищо от неговото жилище не е местено след смъртта му. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ами, пак си е по темата и определено е интересно. Супер, че споделяш, поне цялото писане в другата тема наистина даде резултат да се случи нещо и в тези ;)

Щом се изследвали шведи и холандци, веднага може да се потвърди с две личности - Стриндберг и ван Гог :) Офф топик, ако имате малко време в Стокхолм и ви е любопитно, може да разгледате последния дом на Стриндберг на Drottninggatan 85 (http://www.strindbergsmuseet.se/index_eng.html). Самата сграда е много хубава и са запазили асансьора и вратите на апартаментите автентични, както и нищо от неговото жилище не е местено след смъртта му.

 

Отново ти благодаря!Ще имаме време,ще отидем, записах си!Ние си обичаме разглеждане без бързане и ми харесват точно такива любопитни местенца, които имат дух.

Аз имам приятели, които живеят в Рейкявик от 20 години и всяко лято си идват и се виждаме.От разговорите с тях също зная много неща за тази страна, ама до сега все отклонявам поканите за гостуване там.

Ама другата тема, направо ми запали интереса и ще взема да планувам за другото лято едно двуседмично трипче до там.:)))

Редактирано от AlexandraKo
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.