Прескочи до съдържание

Последният филм, който гледах е...


Препоръчани мнения

преди 26 минути , AlexandraKo каза:

Обичам сериали. Току - що приключих швеЦко-данско-немския Мост.

Главният герой- мостът, е  естествено самият Йоресунд.😉

 

image.png.aa07cde2f590952f8914388c66fa556e.pngimage.png.d20b520e3fb861bd9fc0c391e6ddf844.png

 

Шегувам се, защото непрекъснато се явява във филма, всичко започва там и завършва там. Мостът е показан в различно време на деня, нощем,  в различните сезони, в дъжд и сняг, в различни ракурси, за да се види колко е красив, изящен и величествн.

Криминален трилър, който в началото ми беше малко досаден, но реших, да му дам шанс и се оказа, че за мен,  това е най- забележителният сериал, който съм гледала в последно време. И то, като отчитаме факта, че няма красиви актьори, няма прекрасни гледки, няма екшън и преследване и целият филм е сниман със сива бленда на камерата. Времето винаги е мрачно и дъждовно, случват се непресказуеми и ужасни неща, и независимо от това, ми се иска да имаше още серии, толкова ми хареса София Хелин

image.png.d8150daebc7aa252e168bada11a4aaff.png

 

и нейното превъплъщение в главната героиня - Сага. Ще ми бъде любимка за размишление още много дълго време.

 

image.png.b5a4f5dc6970ba5f32e6a44b1c92ebe1.png

Образ, крайно интересен и необикновен, с поведение, което трудно може да се постави в общоприетите рамки. Тя не лъже, казва всичко, без да се съобразява с нищо, необщителна е и се движи по свои си закони, които смята за правилни.

Например, бяха викнали за разпит едно семейство с бебе. Наложи се тя да го подържи за минута, погледна го и каза на бащата - "вие не сте бащата на това дете, двамата с майката сте със сини очи, пък то е с кафяви", което доведе до скандал в семейството. И тя, разбира се, беше права, истинският баща беше друг.

Сега цяла седмица ще разсъждавам върху сложната фигура на "Сага Норен- полиция Малмьо" и последната сцена от филма, когато изхвърли полицейското си удостоверение от моста и се превърна просто в "Сага Норен"...

Дали, според медицината това е  лека форма на аутизъм или, просто, така е по-правилно да се живее - да не се налага да лъжеш, да се преструваш, да слагаш всичко в определени рамки, да се подчиняваш на правила...

И дали това би те спасило от емоции и страдания.

 

image.png.24a02ebad2bc5f4fc7c594a184f8bf4b.png

 

 

Благодаря, не знаех че е излязъл 4-ти сезон. 🙂

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Bron/Broen е много добър сериал. Ако някой може да препоръча друг подобен скандинавски сериал/филм, би било супер.

Редактирано от zhivko7
Връзка към мнение
преди 7 минути , zhivko7 каза:

Bron/Broen е много добър сериал. Ако някой може да препоръча друг подобен скандинавски сериал/филм, би било супер.

"Ловци на глави" , "Кралят на дяволския остров" , "Ловът", "Момичето с драконовата татуировка", “Тези, които убиват“ - “Den som dræber“ .

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
преди 7 часа, AlexandraKo каза:

Обичам сериали. Току - що приключих швеЦко-данско-немския Мост.

Главният герой- мостът, е  естествено самият Йоресунд.😉

 

image.png.aa07cde2f590952f8914388c66fa556e.pngimage.png.d20b520e3fb861bd9fc0c391e6ddf844.png

 

Шегувам се, защото непрекъснато се явява във филма, всичко започва там и завършва там

...

Дали, според медицината това е  лека форма на аутизъм или, просто, така е по-правилно да се живее - да не се налага да лъжеш, да се преструваш, да слагаш всичко в определени рамки, да се подчиняваш на правила...

И дали това би те спасило от емоции и страдания.

 

image.png.24a02ebad2bc5f4fc7c594a184f8bf4b.png

 

 

Заинтригува ме много,  но цял сериал...

 

Може би донякъде виждам отговора на въпроса ти в един мрачен немски филм:

 

The dark side of the moon,  2015, Германия

(през телефона не знам как се дава линк) 🙂

 

 

Редактирано от Asterisk
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 15 часа, Asterisk каза:

Заинтригува ме много,  но цял сериал...

 

Може би донякъде виждам отговора на въпроса ти в един мрачен немски филм:

 

The dark side of the moon,  2015, Германия

(през телефона не знам как се дава линк) 🙂

 

 

Е, имаш избор - можеш да не го гледаш.😀

Но не съм съгласна, отговорът на въпроса не е там. За мен, "Тъмната страна" е диаметрално противоположен като сюжет, като замисъл и като реалност филм.

Дали халюциногенните гъби бяха причина,  адвокатът да "превърти" или те просто, извадиха наяве неговата същност, така и не стана ясно.

Стана ясно, че всички имат тъмни тайни и  че,  всичко което се случва във филма, е заради най-най-старата причина на света - парите.

 

 

 

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 26 минути , AlexandraKo каза:

Е, имаш избор - можеш да не го гледаш.😀

Но не съм съгласна, отговорът на въпроса не е там. За мен, "Тъмната страна" е диаметрално противоположен като сюжет, като замисъл и като реалност филм.

Дали халюциногенните гъби бяха причина,  адвокатът да "превърти" или те просто, извадиха наяве неговата същност, така и не стана ясно.

Стана ясно, че всички имат тъмни тайни и  че,  всичко което се случва във филма, е заради най-най-старата причина на света - парите.

 

 

 

 

 

 

Сега ще си пиша по далечни спомени 🙂  Той не мисля,  че одобряваше това,  което става с него и търсеше решение.  Може да е била някаква потисната агресия,  която обаче фармацията "лекува" не чрез здравословните поведенчески модели,  а с хапчета. И истината май я изгориха накрая... Та аутизмът,  особено в лека форма,  вероятно е много удобно фармацевтично-медицинско извинение.

 

А,  и между другото,  защо едни като се напият налитат на бой,  а други само се смеят? 

 

Според мен беше от гъбите 🙂

 

Редактирано от Asterisk
  • Харесвам 2
Връзка към мнение
Преди 1 час, Asterisk каза:

 

А,  и между другото,  защо едни като се напият налитат на бой,  а други само се смеят? 

 

Според мен беше от гъбите 🙂

 

Алкохолът отключва различни емоции у различните хора.

Доста е сложно да се обясни - в смисъл - сложно откъм биохимия.Зависи от много неща - вид на алкохола,  количеството, способността на организма да го разгражда, какво има "складирано" в подсъзнанието, какво има закодирано в гените, настроението и пр.

А според мен, не беше само от гъбите.Първият сигнал се появи след като онзи фармацевт се самоуби пред очите му. Гъбите само усилиха нещата.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
На 14.04.2018 г. в 22:42, домосед каза:

Сцената с човека звяр в ресторанта, пълен с официално издокарани буржоа (вкл. няколко красавици) постигна търсения ефект да ме изнерви до ръба на напускане на киносалона. Ама катарците не бяха осигурили парашут. Язък, че ми се пишат 5-звездна авиокомпания.

😀
Понякога съм се замислял дали има компактни модели, които могат да се съберт в ръчен багаж 🤔

 

Цитат

 По съвпадение това е точно моята епоха на проглеждане в делата на световните спортове. И избиране на лични фаворити. Твърдо – Лауда и още по-твърдо – Бьорг.

Лауда - добре, ОК, обаче Бьорг  - you can't be serious, man! 😀
 

Цитат

Чакаме сикуъла. Умер тот, умрет и этот (руска народна пословица)

Ха-ха! 👍🏻😁

 

На 29.05.2018 г. в 0:30, домосед каза:

.... нито един от които не е слизал в град, а са слушали тайно от властите Свободна Европа, Дойче веле и Би Би Си по радиото. Имам някакъв спомен, че тия станции се търсеха повече за новините, отколкото за музиката, ама нейсе. 

Да, за новините се търсеха, особено СЕ и ДВ,  но BBC (българската секция), освен новини и коментари, имаше и едно готино предаване за поп-музика с легендарната с Ани Арнолд  ("вашата Ани") . 
А само за музика се търсеше радио RTL (Radio Television Luxembourg), но като че ли се хващаше по-трудно. 

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

I Dream in Another Language

 

Много добър!  За един изгубен език, за един изгубен свят и за това колко важно е да бъсеш себе си.

 

 


 

 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Още един много добър:

 

Kodachrome

 

Става дума за много неща, но в края на краищата - за фотографията, обсебващата.

 

 

 

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
На 12.05.2018 г. в 12:05, домосед каза:

Новият филм на Фатих Акин Без милост е за една германка, която губи мъжа си кюрд и детето си при бомбена експлозия пред офиса им в Хамбург.  Трудно е да го коментирам без да дам спойлери. Има печал, има разследване, има културни различия, има море, има омраза, има ксенофобия, има социална интеграция, има съдебна драма, има отмъстителност, има затвор, има безмозъчно насилие, има наркотици, има емпатия, има самоделна бомба с пирони, има развалена калимера. Не задължително в този ред. Има и много добра роля на Диане (Даян) Крюгер. И поне една дупка в сюжета. Как е възможно във века на Голямата Данна (известна и като Големия брат),  полицейско разследване в развита държава да не може да определи цяла седмица в Германия ли си бил или в Гърция.

 

 

 

Гледах го, благодаря, че го показа тук. Силно емоционална драма и доста добре филмирана при това. Даян Крюгер не случайно получава наградата за най-добра актриса на фестивала в Кан. Малко тенденциозно ми се вижда само идеята на германски режисьор от турски произход да вкарва в ролята на лошите във филма членове на гръцка нео-нацистка партия. За германските нео-нацисти иди-дойди, ама като прибавим и гръцките става малко множко, а пък и да се поддържат едни други, като лъжесвидетелстват пред германски съд... Не, че обичам гърците като цяло.

Интересно ми е също дали филм за жертви (от германски произход) от радикален ислямистки атентат в Германия би видял подобни награди или бял свят изобщо и дали на някой би му дошло на акъла да го направи (ако изобщо получи каквото и да било финансиране). Накрая на филма изписват как имало 9 жертви от не-германски произход от стрелба на нео-нацисти между 2000 и 2007 г. + атентати, за които не се упоменава брой на жертви. Интересно колко ли жертви има от радикално ислямистки атентати (в Германия само, не става дума за Европа като цяло) от последните две-три години. Нали все пак би трябвало да има някаква равнопоставеност при пресъздаването им на филмова лента... Това, разбира се, не цели да умаловажи достойнствата на филма, просто някакви откъслечни мои размисли...  Пак берекет версън (на чист немски), че филма ни навява на размисли, че за много филми напоследък спирам да мисля десет минути след края им (еквиваленти на one night stand).

Редактирано от FlyTraveler
  • Харесвам 3
  • Браво 2
Връзка към мнение

A Fantastic Woman

 

Филма,който спечели Оскар в категория "Чуждоезични".Марина е транссексуална певица,която губи партньора си.Заради неизяснени обстоятелства около смърта му става обект на полицейско раследване и лошо отношение от страна на роднините му.

Филма е хубав,главната геройня ти става лесно симпатична,но ако историята беше за хетеросексуална двойка,едва ли щеше да постигне подобни резултати.Натрапва се идеята,че проблемите на Марина идват от нейната  различност,но отношението към една 3 пъти по-млада хетеросексуална девойка,чиито партньор е починал при подобни обстоятелства едва ли би било много по-различно.В мен остава усещането за дискриминация единствено по отношение на силният филм на Звягинцев.

 

 

 

 

Редактирано от Мари Николова
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Последните три филма, които гледах и ме впечатлиха.

На СФФ "Без милост" и един британски - "Купонът". Силно ме впечатли. Препоръчвам го. Пишеше, че е политическа сатира. Не бих казала, има някои препратки, но чак политическа сатира - не. Кой си пада по английското чувство за хумор и самоирония, съм сигурна, че ще го хареса.

 

Наистина последният, който гледах беше документален - "Етгар Керет - по действителен случай". Ако сте запознати с разказите на Керет, ще ви хареса.

 

Силно бих препоръчала и филма "Рай" на Андрей Кончаловски. Майсторски направен. Него гледах на миналия СФФ.

Редактирано от fam
  • Харесвам 6
Връзка към мнение

The Way Back / Бягството (2010)   

Пътешественици по неволя. Тръгват от Сибир, където са заточени, и поемат дългия път към свободата, прекосявайки Сибир, пустинята Гоби, Тибет и Хималаите, за да стигнат до Индия. Поход от около 6500 км.

Режисьор : Питър Уеър
В ролите : Колин Фарел, Ед Харис, Марк Стронг, Деян Ангелов, Николай Мутафчиев, Йордан Байков, Сарша Ронан, Валентин Ганев, Джим Стърджис, Антон Трендафилов.

 

805462089_MV5BMTg5MTc5MTM3Ml5BMl5BanBnXkFtZTcwMDI2NzgwNA@@._V1_UX182_CR00182268_AL_.jpg.bfea8105f55b9901736d5c802e47d8a0.jpg

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
На 29.05.2018 г. в 16:07, Doctor Who каза:

"Ловци на глави" , "Кралят на дяволския остров" , "Ловът", "Момичето с драконовата татуировка", “Тези, които убиват“ - “Den som dræber“ .

575952.jpg

 

Изгледах по твоята препоръка “Тези, които убиват”. Хареса ми, повечето актьори играят и в “Мост”.

Хареса ми, но Сага Норен и Сара Лунд са друга работа.

Въобще, не много отдавна открих скандинавските филми и ми е много интересно.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
преди 5 минути , AlexandraKo каза:

Въобще, не много отдавна открих скандинавските филми и ми е много интересно.

И аз съм им голям фен🙂.Може би си попадала на богатият списък със скандинавски филми в един от популярните сайтове.Ако не,бих могла да ти пратя линк на лични.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
преди 36 минути , iMari каза:

И аз съм им голям фен🙂.Може би си попадала на богатият списък със скандинавски филми в един от популярните сайтове.Ако не,бих могла да ти пратя линк на лични.

Благодаря ти, да изпрати ми.

Аз ги гледам онлайн в руските сайтове. Всичко има, хем си тренирам руския. Може да се избира - с дублаж или субтитри.

Нали Венчо постанови да учим руски.:)))))))))’

 

Редактирано от AlexandraKo
  • Смея се 2
Връзка към мнение

Benvenuti Al Sud / Добре дошли на Юг (2010)

 

Служител от Милано, работещ в Пощенските служби, е преместен в друг офис - в малко градче в южната част на страната. След много комични ситуации, той се влюбва в градчето и в хората в него. Достоверен поглед върху разликите между хората в италианските Север и Юг.

 

1283080650_MV5BZDFhMmJlMjItZTk4Yi00YjRhLTgxMDgtM2QzNjA5MDQ1OWVkXkEyXkFqcGdeQXVyNTA0OTU0OTQ@._V1_UY268_CR30182268_AL_.jpg.a7bca690e3abc28b07aba055f5c13a48.jpg

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
На 9.06.2018 г. в 10:24, Емика каза:

The Way Back / Бягството (2010)   

Пътешественици по неволя. Тръгват от Сибир, където са заточени, и поемат дългия път към свободата, прекосявайки Сибир, пустинята Гоби, Тибет и Хималаите, за да стигнат до Индия. Поход от около 6500 км.

Режисьор : Питър Уеър
В ролите : Колин Фарел, Ед Харис, Марк Стронг, Деян Ангелов, Николай Мутафчиев, Йордан Байков, Сарша Ронан, Валентин Ганев, Джим Стърджис, Антон Трендафилов.

 

805462089_MV5BMTg5MTc5MTM3Ml5BMl5BanBnXkFtZTcwMDI2NzgwNA@@._V1_UX182_CR00182268_AL_.jpg.bfea8105f55b9901736d5c802e47d8a0.jpg

[Най-вероятно] Категория "Художествено кино" - https://web.archive.org/web/20110913075145/http://www.outsideonline.com/outdoor-adventure/To-Tell-the-Truth.html
Поне актьорската игра добра ли е?

Връзка към мнение

Като стана дума за хубави скандинавски филми:

 

Land of mine/Под пясъка

 

След края на W.W.2 крайбрежието на Дания е осеяно с хиляди мини оставени от немските войски.

С обезвреждането им са натоварени група невръстни немски военнопленници,повече деца отколкото мъже.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Убийството на свещения елен

 

Очевидно Йоргос Лантимос се е настанил комфортно в нишата паранормални психотрилъри с Колин Фарел.

В предишния филм Колин Фарел трябваше да се ожени, за да не се превърне в омар (животно по свой избор).

В този - Колин Фарел трябва да убие свещен елен (по свой избор), за да не измре цялото стадо. 

И двата са получили някакава форма на признание на фестивала в Кан. 

Разликата е, че в този хуморът е значително по-малко, репликите - по-сухи, драмата - по-тежка, а паранормалното - по-митологично. От една страна е добре да се преговори митът за Агамемнон, Артемида и Ифигения, преди да се гледа филмът. Най-малкото - за да се разбере защо точно елен. От друга, ефектът на изненадата би се поизтъпил, а основните положения и без друго са предадени точка по точка в самия филм. От героя на Бари Кеоган (забелязан вече в поне една много добра роля и то - в български филм) , който с трудно забравимо присъствие еднолично прави филма злокобно разтърсващ. И на Колин Фарел, и на Никол Кидман не им остава нищо друго освен да му партнират. И да го набият, няма да помогне особено.

 

 

 

Редактирано от домосед
  • Браво 1
Връзка към мнение

Не ме бива в описването на филми, а и не искам. I've loved you so long - държа ме в очакване до буквално последния момент, когато просто те разтърсва с житейска жестокост и актьорска игра на Кристин Скот Томас.

 

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   2 магеланци

    • EliNik
    • Raindrop
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.