Прескочи до съдържание

Будапеща за два и половина дни през ноември


lyusi

Препоръчани мнения

Както са ме затиснали задачки напоследък, не разбрах кога наближи времето за разходката ни до Будапеща.

Пътуваме следващата седмица от събота 26.11. до вторник 29.11. Тъй като полетът дотам е вечерен /пристигаме в 19 ч., с придвижването ще си стане 20-20,30/, на практика разполагаме с два пълни дни и един предиобед на 29.11. Апартаментът за престоя е букнат / на ул. Bajcsy koz, в близост до Базиликата "Св.Стефан" и до метро /, но оттам нататък организацията ми е никаква. Пътеводителят стои недочетен на нощното ми шкафче, че не смогвам да стигна до него, така че срам, не срам, този път ще питам.

 

Ориентировъчна идея за програма, която имам е - 1/ вечерта на пристигането - разходка в района на базиликата, евентуално коледен базар /ако има наблизо и работят до късно/;

2/ първи  ден -Буда - района на двореца и стария град, рибарски кули, т.н., евентуално корабче по Дунав /видях, че има корабчета - градски транспорт, с които също може да се обикаля. В този вариант ми се струва теоретично възможно да отидем в същия ден и до Гелерд/

3/ втори ден - Пеща - базилика, парламент, друго?, улички, базари, евентуално минерална баня за малко в този ден или преди обяд на следващия /преди полета/

 

Иска ми се в една от тези вечери да направим и магеланска среща - бих се радвала да се запозная с Topfly /ако иска и му е удобно, разбира се/, както и с AlexndraKo, с която ако не се е променило нещо след отмяната на полетите в четвъртък, би трябвало да се засичаме. 

 

Ще бъда благодарна за всякакви оптимизации в програмата, както и за препоръка за минерална баня, удобна за посещение с оглед местоположението на апартамента, в който сме отседнали.

 

Чудя се също дали има смисъл да купувам BudapestCard или 72 - часова карта за транспорт ще ни е достатъчна.

 

И също моля за препоръка за хубава кръчма, подходяща за магеланска среща или самостоятелно биропиене /в случай, че срещата не се осъществи/.

 

 

Връзка към мнение

1. Коледни базари понякога има и пред самата базилика (тъй като не съм жител на Будапеща, не знам дали е ежегоден). Но дори и да няма организиран там, наблизо има със сигурност.

 

2. Аз от двореща не съм впечатлена нито отвън, нито от вътре ... но пък съм влюбена в Рибарските кули и св. Матиаш. Вечерта може да се качите на Цитаделата - гледката си заслужава!

 

3. Вътре в парламента се влиза на групи. Понякога "гардовете" изнасят представление пред централния вход. Синегогата. Ондраши (Andrássy út) - заслужава си цялата улица .... тръгва близо от Базиликата и стига до площада на героите. Има доста интересни неща по нея - ако е необходимо ще ги разпища. Зад площада на героите има парк, в който има красив дворец и в който се намира и Сейчени (дай-голямата баня). Наблизо е и зоопарка, които също си заслужава. Други улички са ... Кирай, Доб утца, всичките малки уличета между тях ....

Това на прима виста - мостовете са красиви, имат "Малката принцеса", разходка покрай Дунава, Халите, обувките на евреите скачащи в реката.... Другите бани за които се сещам са в Буда, близо до Дунава са - Гелерт и Рудаш (там има джакузи на покрива)

 

За картата не мога да взема отношение. За хубавите кръчми и ресторанти трябва резервация. Яжте лангуш и кюртош колач (тези двете са стрит фуут).... и гулаш естествено!

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Това, което за мен беше най-запомнящо се в Будапеща, беше Парламентът. Невероятно красива сграда - както отвън, така и отвътре, направена с много вкус /за разлика от този в Букурещ, но това е отделна тема, по която се писа много/. Имайте предвид, че входът е само с група и е хубаво да си купите билети предварително в зависимост от това на какъв език искате да е беседата. Преди време ние бяхме с приятели, те искаха гид на руски, но наближаващите групи бяха пълни, а свободните места бяха чак след 3-4 ч. С английски нямаше проблеми.

Рибарските кули, Св. Матиаш и гледката на Будапеща отгоре, особено по залез, също е нещо, което не трябва да се пропуска.

Зоологическата градина е хубава, изкарахме там 5-6 ч., хванахме дори някакво шоу с тюлени, но понеже я сравнявах с тази във Виена, а и имаше затворени павилиони поради ремонт, не бях супер възхитена. 

Разходката по ул. Ваци също беше приятна.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Люси, за голямо съжаление, ние пътуваме на 29 - тоест - във вторник и се връщаме в събота. :blush:

С промяната на полетите, на мен 26-29 ми се видя много кратко и го направих от вторник до събота.

Връзка към мнение

Стига да съм в Будапеща няма проблем за магеланска среща :) За минералните бани препоръчвам сутрешно къпане в 6-7 часа сутринта. Зимата това е една от “задължителните“ програми на повечето туристи и в уикендите и следобедните часове става голяма търапана, което отнема част от удоволствието.

 

Ако си купите билет за градски транспорт за 72 часа цък  в делнични дни може да се возите безплатно и на корабчетата на градски транспорт (в неделя няма да ви е безплатно). Budapest card според мен не си струва, но зависи какви интереси имате. цък

Редактирано от Topfly
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Люси, за голямо съжаление, ние пътуваме на 29 - тоест - във вторник и се връщаме в събота. :blush:

С промяната на полетите, на мен 26-29 ми се видя много кратко и го направих от вторник до събота.

Е как да харесам такъв коментар :) Съжалявам, че се разминаваме, но живот и здраве да е, все някъде ще се видим. 

Благодаря на всички за помощта! 

 

Стига да съм в Будапеща няма проблем за магеланска среща :)

 

Надявам се да си :). Пък ако има и други магеланци по това време в Будапеща, ще се радвам да пием по едно питие и с тях. Ти кажи едно име на кръчма, където евентуално би могла да се състои, пък другото ще го уточним и резервация ако трябва ще направим.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

И аз съм в процес на проучване на забележителности, хотели и места за хапване (ще пътуваме до там около Коледа) и се интересувам от всякаква информация - пък било то и приличен стрийт фууд, че то не на всяко павилионче е хубава храната..... :(

Връзка към мнение

Един от най-добрите free walking tours, които съм правил, беше в Будапеща - една симпатична студентка ни направи много хубава разходка, като ни представи града по много приятен и интересен начин с много подробна информация за Будапеща, за живота там, за хората и за забележителностите. 

Това обаче беше преди около 4 години и вече не си спомням кой точно тур ползвахме, ето тук няколко връзки цък, цък и цък

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Мерси, и аз бях попаднала на информация за такива турове преди време, но не помня къде и кога, така че линковете ще ми свършат чудесна работа.

Връзка към мнение

 

 

Ако си купите билет за градски транспорт за 72 часа цък  в делнични дни може да се возите безплатно и на корабчетата на градски транспорт (в неделя няма да ви е безплатно). Budapest card според мен не си струва, но зависи какви интереси имате. цък

 

Безплатното пътуване важи ли за българи?

 

Free travel:

Citizens of Hungary or other EU, EEA Member States or Switzerland, aged 65+ / Identity card or any other personal identification document

Редактирано от Hollywood
Връзка към мнение

Ами то не е баш безплатно, просто си влиза в цената на картата за градски транспорт /става дума за корабчетата - градски транспорт, не за тези, които правят круиз/.

Връзка към мнение

Питам за 65+ години

А, извинявай. Не че имам личен опит, но защо да не важи - в условието пише "граждани на Унгария и други страни - членки на Европейския съюз или Европейското икономическо пространство". Ние сме такива, така че би трябвало да важи и за нас.

Връзка към мнение

Безплатното пътуване важи ли за българи?

 

Free travel:

Citizens of Hungary or other EU, EEA Member States or Switzerland, aged 65+ / Identity card or any other personal identification document

 

Важи и от време на време става политически проблем, че германските баби туристки, които получават по висока пенсия от заплатите в Унгария също могат да пътуват безплатно на гърба на унгарските данъкоплатци ;) В ЕС не може да дискриминираш по националност. Ако дадена отстъпка важи за унгарци, тя трябва да важи и за всички останали граждани на ЕС.

Ами то не е баш безплатно, просто си влиза в цената на картата за градски транспорт /става дума за корабчетата - градски транспорт, не за тези, които правят круиз/.

 

Така е, но въпреки това корабчетата са отделна хава, защото през седмицата може да пътуваш с карта за градски транспорт, а уикендите трябва да си плащаш билет за същите корабчета. Билетът обаче не е много скъп. Около 2,5 евро струва.

Туристическите корабчета за разглеждане на града струват по 15-20 евро на човек, но там обикновенно е включена и някаква храна.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Важи и от време на време става политически проблем, че германските баби туристки, които получават по висока пенсия от заплатите в Унгария също могат да пътуват безплатно на гърба на унгарските данъкоплатци ;) В ЕС не може да дискриминираш по националност. Ако дадена отстъпка важи за унгарци, тя трябва да важи и за всички останали граждани на ЕС.

 

 Няма да ги ощетим. :)  Бъллгарските туристи 65+ са с по-ниски заплатни/ пенсии от тези на унгарците.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Тъкмо се прибирам от Будапеща, така че имам съвсем прясна информация. В центъра на Будапеща всичко е на пешеходно разстояние, единствено градски транспорт сме ползвали от и до летището. От програмата ти в първия пост не сме ходили на хълма и на баня. С корабче се разходихме вечерта, много красиво и осветено, как го плащат тоя ток не знам, за 2100 техни пари. Безплатна обиколка направихме с хората от първия посочен горе линк (точно там, от където тръгва, е и Коледния базар). Хареса ми освен самата обиколка, и не натрапчивия начин момичето да поиска пари накрая - остави едно коледно чорапче в страни и кой колкото иска да остави (един нахалник на такъв тур в Брюксел директно каза, че е добре да му дадем по 20 евро, като го повтори поне три пъти до края на тура).

Препоръчвам Szimpla Kertmozi Ruin Pub, бяхме на втория етаж, впечатляващ интериор :)

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

И ние сме за 2,5 дни, но в началото на декември. Много ми се иска в това кратко време да отскочим и до Сентендре. Заслужава ли си или да се концентрираме само върху Будапеща?

Връзка към мнение

Без да взимам отношение по програмата, да отбележа да се внимава с градския транспорт и билетите за него. Преди 4- 5 години почти всичките ми познати , пътували до там имаха глоби. Аз лично 60 евро за двама души - неправилно избран от автомат билет.

Извън това Будапеща става и за безцелно шляене. Жив и младежки град.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

И ние сме за 2,5 дни, но в началото на декември. Много ми се иска в това кратко време да отскочим и до Сентендре. Заслужава ли си или да се концентрираме само върху Будапеща?

За два дни и половина, аз не бих препоръчала и Сентендре. Там отива поне половин ден, а аз не съм чак толкова впечатлена от безкрайните магазини и сергии там.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Аз също смятам, че е по-добре вашите 2 дни и половина да прекарате само в Будапеща. Сентендре е приятно градче, но си струва да отидете дотам само, ако имате повече време. Пък и през декември не се знае какво ще бъде времето.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Препоръчвам ресторант на шведска маса Октагон, на площад Октагон. Вече не помня, но май беше 10 евро на човек за обяд. Разнообразна и обилна храна.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
Туристическите корабчета за разглеждане на града струват по 15-20 евро на човек, но там обикновенно е включена и някаква храна.

 

Не винаги. Базовият вариант е да ти набутат чаша евтино шампанско. Има и такива с вечеря и музика, но яденето не е кой знае какво, а и можеш да пропуснеш някоя забележителна гледка, докато преглъщаш.

 

А за добри места за хранене, препоръчам заведенията на площад Ференц Лист.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Преди 5 години бях за последно в Будапеща. Имам файл като онзи за Лисабон. Ако някой желае да го получи, да ми прати имейл адреса си на лични.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Препоръчвам ресторант на шведска маса Октагон, на площад Октагон. Вече не помня, но май беше 10 евро на човек за обяд. Разнообразна и обилна храна.

Да допълня : Казва се Оktogon и, ако се тръгне от едноименния площад в посока към гара Nyugati по бул.Terez се пада на десния тротоар, много близо до Октогон. Не може да се пропусне, защото има големи черни табла като в училище едно време и с тебешир пише: закуска - 790ф, обяд 1190ф

Отпред има и голяма витрина със сладоледи. 

Обядът включваше месо-манджа, месо скара (пилешко, наденички),риба, картофи, паста, сосове, салати, супа. Дребни десертчета. Една приятелка вегетарианка също остана много доволна от менюто.

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Супер сте! Остава да избера кръчмата за евентуална среща и да обявя коя вечер забивам колче там в очакване на евентуалното присъединяване на магеланци от района :). /Ако въпросните магеланци имат предпочитания за дата измежду 27 и 28 ноември, ще се съобразя/.

Редактирано от lyusi
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.