Прескочи до съдържание

Будапеща за два и половина дни през ноември


lyusi

Препоръчани мнения

Моите впечатления - Будапеща е много красив град. Особено гледките към реката и мостовете по тъмно. Аз не съм градски турист, отдавна спрях да се дивя на църкви, дворци и музеи, но Будапеща е нещо повече от хубави сгради. :)  И си струва да се види.

 

Топфлай, а какво е шомлой галушки? Снощи една позната ми каза непременно да пробвам, но късно, бяхме приключили с вечерята.

И да благодаря за приятната компания, радвам се, че се запознах с още един готин магеланец. :)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

 

Топфлай, а какво е шомлой галушки? Снощи една позната ми каза непременно да пробвам, но късно, бяхме приключили с вечерята.

И да благодаря за приятната компания, радвам се, че се запознах с още един готин магеланец. :)

 

Как да не знаеш какво е Шомлои галушка? Пред мен го опита B)

Аз също много се радвам, че се запознахме :) Винаги е приятно да поговориш и лично с магеланци ;)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Как да не знаеш какво е Шомлои галушка? Пред мен го опита B)

Аз също много се радвам, че се запознахме :) Винаги е приятно да поговориш и лично с магеланци ;)

Десертът на Влади ли?  :lol:  Добре, че ми каза, да не страдам в неизвестност, че съм пропуснала да опитам нещо вкусно.  Шомлой галушка е отметната. :)

Редактирано от Tedy
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Вие направо ме отказахте с тая Виена :)

Ще го мисля определено, и ще решавам в движение. Няма да ви цитирам всички по имена, за да не пропусна някой, но ви благодаря предварително за съветите.

Ще обогатя доста програма, просто нахвърлям малко набързо какво мисля.

Аз съм фен на баните, като цяло - ще видим, кой с мен, кой против мен и те така :)

Зоологическата градина, не съм я изключил като вариант, само дето бяхме вече в тази в Кьолн с детето, ама сега ще съм с две и пак може би ще ги заведа!

Редактирано от Дидко
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Само да кажа за For sale, гулаша е с макарони и Влади изобщо не го одобри. Предните, които ял били по-вкусни. Порциите са двойни и тройни, накрая храната остана, а сметката голяма, та внимавайте с поръчките.

Теди, ми ти не внимаваш! :) За For Sale специално казах, че гулашът е като за трима. И много странно, аз не забелязах макарони в гулаша. :rolleyes: :rolleyes: Или, просто, в лакомията съм пропуснала. ;)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Алекс, за порцията гулаш помнех, че е тройна, но макароните не се възприеха добре. Обачееее шницела беше огромен като пърленка, Влади яде, яде и пак остана. Харесахме много кухнята в Октагон и ресторанта в Буда. Храната се виждаше и по-лесно преценихме какво ще ни допадне на вкус.

Редактирано от Tedy
Връзка към мнение

Моите впечатления - Будапеща е много красив град. Особено гледките към реката и мостовете по тъмно.

Tedy,много се радвам,че зимна Будапеща ти е харесала.Много ме впечатли ледът по Дунав.

Все пак ми се ще да идеш и през лятото.Тогава градът просто блести на слънцето и мисля,че ще направиш едни от най-хубавите си градски снимки.Аз съм от големите фенове на твоите произведения.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Tedy,много се радвам,че зимна Будапеща ти е харесала.Много ме впечатли ледът по Дунав.

Все пак ми се ще да идеш и през лятото.Тогава градът просто блести на слънцето и мисля,че ще направиш едни от най-хубавите си градски снимки.Аз съм от големите фенове на твоите произведения.

Благодаря, може някой ден да ми се случи и лятна Будапеща. :)
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Всички обръщате валутата в Тавекс, разбираемо, заради курса. Знам, че всеки сам си преценява, ама вариант да ги обърна през Револют картата (курса е още по-добър) и да си дърпам там кеш, когато ми се налага, не е ли по-добре?

Как е заплащането при повечето забележителности - вариант с карта предполагам е възможен почти навсякъде все пак?

Връзка към мнение

Навсякъде плащах в брой, така че не мога да ти кажа има ли опция с карта  /просто не съм търсила такава/. Относно ползването на карта, мисля, че по-горе в темата беше коментирано, че има такса при теглене от банкомат.

Връзка към мнение

При нас форинтите останаха, тъй като плащах почти навсякъде с банкова карта. Курсът на банката е доста по-добър от Тавекс - 6,34 лв./1000 Ft срещу  6,60 лв./1000 Ft.

Редактирано от rik4o
Връзка към мнение

Може и да не може някъде. Иначе купих 4 72-часови карти за обществения транспорт още на летището. Да отбележа, че BKK бюрото не работеше на терминал 2B, където кацате с Wizzair - имало някаква повреда. Взехме картите от терминал 2А, където също имат гише. Платихме си банята :) с карта. Точно гледам в онлайн банкирането сумата от 124 лв. за 4-ма. Странно беше, че още от сутринта нямаше кабини и се наложи да вземем вход с шкафчета.

На изпроводяк посетихме и известното бистро Gastland на площад Октогон. Другото, на Кирали, не работеше 2 дни, отново по технически причини. Останахме много доволни - богат избор, топла и прясна храна, вкл. и традиционна, и всичко за скромните 11 лева на човек.

Редактирано от rik4o
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Може и да не може някъде. Иначе купих 4 72-часови карти за обществения транспорт още на летището. Да отбележа, че BKK бюрото не работеше на терминал 2B, където кацате с Wizzair - имало някаква повреда. Взехме картите от терминал 2А, където също имат гише. Платихме си банята :) с карта. Точно гледам в онлайн банкирането сумата от 124 лв. за 4-ма. Странно беше, че още от сутринта нямаше кабини и се наложи да вземем вход с шкафчета.

На изпроводяк посетихме и известното бистро Gastland на площад Октогон. Другото, на Кирали, не работеше 2 дни, отново по технически причини. Останахме много доволни - богат избор, топла и прясна храна, вкл. и традиционна, и всичко за скромните 11 лева на човек.

На Октогон става ли с карта или само кеш?

Връзка към мнение

Може и да не може някъде. Иначе купих 4 72-часови карти за обществения транспорт още на летището. Да отбележа, че BKK бюрото не работеше на терминал 2B, където кацате с Wizzair - имало някаква повреда. Взехме картите от терминал 2А, където също имат гише. Платихме си банята :) с карта. Точно гледам в онлайн банкирането сумата от 124 лв. за 4-ма. Странно беше, че още от сутринта нямаше кабини и се наложи да вземем вход с шкафчета.

На изпроводяк посетихме и известното бистро Gastland на площад Октогон. Другото, на Кирали, не работеше 2 дни, отново по технически причини. Останахме много доволни - богат избор, топла и прясна храна, вкл. и традиционна, и всичко за скромните 11 лева на човек.

 

Можехте да минете и малко по тънко с транспорта. 4 карти за 72 часа струват общо 16 600 форинта. Има обаче и групов (до 5 човека) 24 часов билет за 3300 форинта на ден. Три такива билета щяха да струват общо 9 900 форинта цък

Единственото ограничение е, че винаги трябва да пътувате заедно.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Можехте да минете и малко по тънко с транспорта. 4 карти за 72 часа струват общо 16 600 форинта. Има обаче и групов (до 5 човека) 24 часов билет за 3300 форинта на ден. Три такива билета щяха да струват общо 9 900 форинта цък

Единственото ограничение е, че винаги трябва да пътувате заедно.

 

Да, имаше го и този вариант, но се спрях на "по-чистото" решение. Така проблемите около транспорта в унгарската столица отпаднаха автоматично в самото начало на екскурзията, забравих за тях, а освен това си спестих и излишни бъдещи главоболия, предизвикани от евентуални разминавания в желанията и плановете вътре в групата. ;) В крайна сметка такива разногласия нямаше или поне не бяха в революционни размери. "Водещият" магеланец изцяло осъществи начертаната програма и ще помни дълго зимната си среща с един красив град и най-вече със спа столицата на Европа! Останалите от групата също... :)

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Навсякъде плащах в брой, така че не мога да ти кажа има ли опция с карта  /просто не съм търсила такава/. Относно ползването на карта, мисля, че по-горе в темата беше коментирано, че има такса при теглене от банкомат.

Няма такса ако ползваш Револют (може би това е за Револют темата, но почнах тук) и теглиш до 200 GBP  за период от 1 месец или равностойността им в местна валута! После 2%.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Няма такса ако ползваш Револют (може би това е за Револют темата, но почнах тук) и теглиш до 200 GBP  за период от 1 месец или равностойността им в местна валута! После 2%.

 

В такъв случай, чудесно! Не съм в час с всички видове карти, а и таксите зависят от банката - издател :) Аз обикновено нося и кеш, тъй като ми се е случвало автомата за билети на летището в Брюксел да не ми приеме за плащане нито една от трите карти, с които разполагах, но това е частен случай и всеки преценява за себе си как му е най-удобно.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Да се включа и аз в темата, за да не пускам нова. Обмисляме пътуване до Будапеща в края на април/началото на май за 4 нощувки. Идеята е да пътуваме с колите. Как стои въпросът с паркирането в града? Не  съм била там и ще се радвам да ме насочите кой район е подходящ с оглед на това, че ще трябва да оставим колите някъде. Ще ми се максимално да се придвижваме пеша и от врема на време да ползваме градски танспорт. Предвиждаме да сме четирима възрастни с четири деца на възраст между 3 и 7. Склонна съм да вземем голям апартамент, но и хотел е вариант. Тепърва ще преглеждам вариантите в Airbnb, така че, ако имате препоръки и изпитани места за настаняване ще се радвам да ги споделите. Изчетох темата и разбрах, че от Ваци има доста забележителности на пешеходно разстояние. Със сигурност в програмата ще влязат зоопарка и тропикариума, има ли нещо друго, което би било интересно на децата. Чудя се за хоп он-хоп оф автобусите или разходката с амфибия. Тепърва започвам да чета за града и все още не съм много наясно какво задължително не бива да пропускаме, така че на всякакви съвети ще се зарадвам :)
Планът ми е все още много груб:
- един ден Буда
- един ден Пеща
- зоопарка
- тропикариума и мотаене
Може би е доста лежерен, но се опитвам да се съобразя с децата, които са сравнително малки и все още спят на обяд. Основният фокус в цялото пътуване са те, така че ще се опитаме и ние да разгледаме каквото можем, но нашите желания ще са по-скоро между другото.
Четох темите за пътувания с деца. Ние пътуваме много с тях, но основно в БГ. Досега в чужбина са били само в Гърция и пътят не им натежа, сега обаче съм в дилема дали поне на отиване да не го разделим. Ще бъда благодарна за всякакви практически съвети, за които се сетите.

Редактирано от denita
Връзка към мнение

Как ще се справят децата с пътуването, си е много индивидуален въпрос и всеки сам може да си отговори, познавайки си децата.

Аз лично смятам, че пътят до Будапеща не е толкова дълъг, за да го разделяте, но както казах, това е преценка на всеки човек.

Малката ми дъщеря беше на около 6 години, когато за първи път с нея минахме маршрута Пловдив - Виена, при това с 3-часов принудителен престой на унгарската граница. Вярно, бяхме запасени с книжки, таблет, филми и т.н., както и с много търпение от наша страна, но детето се справи нормално.

Що се отнася до Будапеща, за мен градът е много красив и дори разходките там са интересни за децата. За зоопарка и тропикариума е написано, аз не бих ги пропуснала. Има интересни лакомства, например т.нар. коминчета, които за първи път видяхме там, а после ядохме и в Букурещ и Прага. По наше време имаше и виенско колело в центъра.

До баните не можахме да стигнем, така че не знам дали са подходящи за деца.

Що се отнася до паркирането, поне в центъра има нещо като синя зона. В същото време има и различни платени паркинги за по-продължителен период. Вече не си спомням цената, но нашият хост ни насочи към един такъв, който за 24-часов престой платихме нещо разумно. Вечер и през уикенда е безплатно, но трудно се намират места за паркиране. Поне в широкия център. А щом децата спят на обяд, може би е най-разумно да търсите място за нощувка там.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Баните са подходящи за деца, само следете в кой басейн влизат, че са с различни температури.

 

Иначе забавления за деца - има музей на трснпорта, Миниверсум - много интересно ми се видя, но детето ни е малко още . Ето сайта - http://www.miniversum.hu/

А, също така можете да видите  и Акуауърлд - http://www.aquaworldresort.hu/

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Бих искала да споделя неприятна случка, която ми се случи в Будапеща. Целта ми е да обърна внимание, а не да злепоставям под някаква форма града. Напротив, останах силно впечатлена от кратката си визита и с удоволствие ще се върна отново за по-обстойно разглеждане. Просто беше лошо стечение на обстоятелствата за нас. Та какво точно се случи всъщност:

 

Пътувахме с колеги на 3-дневна командировка с кола миналия Април и последната вечер преди прибирането ни в София решихме да разгледаме центъра за няколко часа. Предварително се бяхме разбрали с роднина на единия колега, който ни чакаше и след няколко обиколки и чудене къде да спрем колата, по инструкции на "местното" момче спряхме на улица  Andrassy (или булевард, не съм сигурна как е точно). Да сме се бавили някъде 2 часа, беше късно вечерта, след което си тръгнахме. Не след дълго каране усетих колата да "занася" на една страна и светна индикатора за намаляване налягането на гумите. Очевидно някоя гума беше спукана и трябваше на спрем за смяна. Отбих в някаква малка и тъмна квартална уличка и колегите се заеха със смяната. Докато двамата се бяха надупили и лафа вървеше с пълна сила, ми се стори, че видях човешка сянка да минава покрай колата. Отидох да погледна от другата страна и гледам как един млад мъж наднича през задното стъкло. Добре, че колата беше с тъмни стъкла отвсякъде и нищо не се виждаше, та и този се беше позабавил, докато фокусира кое къде се намира вътре. Бяха ни проследини, защото си спомням, че имаше кола далече зад нас, когато реших да завивам по уличките. Изпаднах леко в паника и му подвикнах "Ей, ей". Той пък, горкия, се стресна и побягна. На другия ден закараха колата в сервиз и от там казаха, че е срязана доста лошо и не се наемат да я лепят. Та купихме нова гума. Обесниха, че имало доста такива случаи с цел грабеж като видят кола с чужда регистрация.

 

С тази случка исках да обърна внимание като цяло на това да се грижим за личните си вещи при слизане от колата, защото понякога не сме подготвени какви опасности може крие това. Разбира се, че може да се случи навсякъде по света, дори и да сме си в България и никой не е застрахован от подобни набези на лоши хора. Лично аз научих този урок при посещението си в Будапеща. Благодарна съм, че не се стигна до нещо по-сериозно.

За това бих препоръчала да се оставят колите на платен паркинг, доколкото това е възможно.

Както написах и по-горе, с нетърпение очаквам следващото ми ходене до Буда и Пеща.............и този път съм със самолета :lol:

 

Весело изкарване, на който му предстои!

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

За колата - вземете хотел или апартамент с паркинг. Аз харесвам town hall apartments на Кирай, вижте дали като пари ще ви върши работа. За децата не знам - субективно е. Мойте бяха на по-съзнателна възраст когато пътувах с тях с кола до Будапеща - 6 и 8 години и нямаше никакви проблеми по пътя ... но те и бяха подготвени че ще се пътува дълго и така ....

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.