Прескочи до съдържание

Будапеща за два и половина дни през ноември


lyusi

Препоръчани мнения

преди 41 минути , AlexandraKo каза:

Една мъничка забележчица  - Църквата до Рибарските кули е "Св.Богородица " или "Църквата на крал Матияш ".Гледам, че навсякъде из нета пише "Св.Матияш", а това не е така.Матияш е крал, а не -светия. И са взели да я наричат така, защото въпросният крал се е венчавал  в тази църква два пъти. Да не се повтарям, назад в тази тема съм разказала за статуетката на Св.Богородица ,която седяла зазидана много години, без никой да знае  и днес може да се види в параклиса,в ляво от входа. 

Официалното име на църквата е св. Богородица, но почти никой не го ползва това име. Популярното и масово използвано име е църквата Матияш. Матияш не е светец и св. Матияш е грешно. Крал Матияш е строил и една от кулите и по негово време е разцвета на църквата.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Здравейте, 

Готова съм с плана за екскурзията. Ще го споделя с вас, за последни съвети и корекции.

Ден1 (28.04)

 

Кацаме на летището около 9:40. Оставяме си багажа и тръгваме от апартамента, който е на Király utca, Операта , Парламента ( смятаме да си вземем билети и да влезем) , Обувките край Дунав ,  Халите , Базиликата Ищван , Голямата Синагога , ул. Ракоци , ул. Ваци , ресторант For Sale ,Халите , моста на Свободата

 

Ден 2 (29.04)

 

Тръгваме От апартамента , минаваме по мост Сечени , Кулите на Св. Богородица (красиво и вечер) , Рибарски Бастион ,  статуята на Св. Ищван , качваме се на финкуляра за замъка на хълма (може и пеш да се качим) , Замъка Буда , Хълма Гелерт , Цитаделата (красиво вечер) , Статуята на свободата

 

Ден 3 (30.04)

 

Андраси , Площада на героите , Замъкът Хуняди , Парк Варошлигет , (ако ни се връща за бистро Gastland или Октагон) , Минерални бани Сечени ( ще посетим баните да релаксираме)

( може и първо на баните, после забележителностите, били красиви по тъмно)

 

Остров Маргид трябва да го вмъкнем някъде, но не знам къде ;д

И на 01.05 рано сутринта си тръгваме :)

Редактирано от Melanie
Връзка към мнение
26 minutes ago, Melanie said:

Ден 2 (29.04)

 

Тръгваме От апартамента , минаваме по мост Сечени , Кулите на Св. Богородица (красиво и вечер) , Рибарски Бастион ,  статуята на Св. Ищван , качваме се на финкуляра за замъка на хълма (може и пеш да се качим) , Замъка Буда , Хълма Гелерт , Цитаделата (красиво вечер) , Статуята на свободата

 

Тук бих разменила реда - с фуникуляра до Замъка, оттам пеша до Рибарски бастион, Св.Богородида и т.н. - те също са на хълма и няма смисъл да се качвате и слизате два пъти. 

Редактирано от lyusi
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Ден 1 - операта ми се връзва повече да я видите докато правите отсечката по Андраши в последния ден.

Хълма Гелерт аз бих го направил след халите, ако имате време като се качите откъм  моста пеш покрай скалната църква и нагоре по алеите в парка и после слезете към моста Ержебет.

Ден 2 - като ще се качвате пеш до рибарския бастион вие вече сте горе на Будавар и няма защо да слизате пак за фуникуляра към замъка. От горе на хълма отиваше един автобус (май беше номер 16, може и да бъркам) който ви стоварва долу до едно обръщало на бързите трамваи. Оттам взимате трамвай и слизате на спирката, която е по средата на моста Маргит и сте на на острова.

Будапеща е чуден град за ходене пеш, но пък градският транспорт е перфектно организиран и винаги пести време, така че , ако искате да видите повече места за единица време - ползвайте го.

 

Edit: Съгласен съм с горното мнение - фуникуляр, замък, църквата и бастиона - и оттам на остров Маргит. Точно такава беше моята програма в първия ми цял ден в Будапеща. Знам, че повечето хора препоръчват един цял ден за Буда вкл. с хълма Гелерт, но за мене е по-добре по един хълм на ден с добавка по нещо от Пеща.

 

Редактирано от master_of_germs
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Преди 1 час, Melanie каза:

 Минерални бани Сечени ( ще посетим баните да релаксираме)

( може и първо на баните, после забележителностите, били красиви по тъмно)

 

 

На минералните бани колкото по рано отидете, толкова е по добре, защотото по късно се увеличава туристическия поток. Сутринта в 6 часа отварят :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 5 часа, Melanie каза:

Здравейте, 

Готова съм с плана за екскурзията. Ще го споделя с вас, за последни съвети и корекции.

Ден1 (28.04)

 

Кацаме на летището около 9:40. Оставяме си багажа и тръгваме от апартамента, който е на Király utca, Операта , Парламента ( смятаме да си вземем билети и да влезем) , Обувките край Дунав ,  Халите , Базиликата Ищван , Голямата Синагога , ул. Ракоци , ул. Ваци , ресторант For Sale ,Халите , моста на Свободата

 

Ден 2 (29.04)

 

Тръгваме От апартамента , минаваме по мост Сечени , Кулите на Св. Богородица (красиво и вечер) , Рибарски Бастион ,  статуята на Св. Ищван , качваме се на финкуляра за замъка на хълма (може и пеш да се качим) , Замъка Буда , Хълма Гелерт , Цитаделата (красиво вечер) , Статуята на свободата

 

Ден 3 (30.04)

 

Андраси , Площада на героите , Замъкът Хуняди , Парк Варошлигет , (ако ни се връща за бистро Gastland или Октагон) , Минерални бани Сечени ( ще посетим баните да релаксираме)

( може и първо на баните, после забележителностите, били красиви по тъмно)

 

Остров Маргид трябва да го вмъкнем някъде, но не знам къде ;д

И на 01.05 рано сутринта си тръгваме :)

Преди пет години бяхме точно на същите дати в Будапеща. Разходка с корабче по здрач предоставя уникално красиви гледки. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
On 17/04/2017 at 8:08 PM, mary_shery said:

Ето че и аз ще се отправя скоро към Будапеща. Имам нужда от съвет относно корабчетата, струва ли си да търся туристическо или тези на градския транспорт минават същия маршрут? И двата варианта ли са отворени(искам да направя хубави снимки)? Въобще ако имате някоя фирма, от която сте доволни за плаване по реката. :) 

Спомням си, че билетът за hop-on / hop-off включваше и разходка с корабче. Хареса ми повече нощната разходка - беше феерия от прекрасни цветове.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Цопвам в темата защото Ей така за секунди се сдобих с билети за 5-7.06.

ще изчета темата, трансфер и т.н.

хотела е Сохо бутик в центъра пише.

Ако може някой да ми помогне за най бърз трансфер от летището до хотела?

Благодаря предварително!

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
7 hours ago, Mistela said:

Цопвам в темата защото Ей така за секунди се сдобих с билети за 5-7.06.

ще изчета темата, трансфер и т.н.

хотела е Сохо бутик в центъра пише.

Ако може някой да ми помогне за най бърз трансфер от летището до хотела?

Благодаря предварително!

 

Най-бързо е с такси, но по-евтино е airport shuttle - миниван, с който превозват пътници заедно до различни точки на града. Отиване и връщане можете да си вземете, добре излиза като цена.

 

Може и с обществен транспорт, но трябва да вземете автобус до метрото (линия 3) и да се прехвърлите  на Deak Ferenc на линия 2 до Blaha. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 4 седмици по-късно ...

Минавам набързо да благодаря за полезната информация, която получих в тази тема и да споделя в почти телеграфен стил за нашето пътуване. То вече мина и по мое мнение повече от приятно. Голяма част от забележителностите ги пропуснахме, но фокусът на пътуването бяха 4-те сравнително малки деца, а те наистина се забавляваха. Прстигнахме в Будапеща на 20-ти май вечерта и се разходихме в центъра (по бул. Ракоци и ул.Ваци) като не пропуснахме да се качим на Budapest Eye. На следващия ден с ретро метролинията отидохме да се забавляваме в Зоопарка (цяяяял ден), а след него се разходихме покрай езерото отсреща и Баните Сечени, децата поиграха в парка и вечеряхме навън, времето беше прекрасно. Третият ден беше отделен основно за разходки, тръгнахме пеша покрай Парламента, моста Сечени, качихме се с фуникуляра, разходка покрай Двореца, Рибарския бастион и малките улички на Буда. След това взехме корабче по Дунав до остров Маргарита. Последният ден беше отделен за Тропикариума в Мол Кампона, а след това разходка с детската железница. Вечерта заваля много силно, така че малко ни обърка плановете, но дори и така набелязаните цели вече бяха изпълнени, така че нямаше разочаровани. На 24-ти се отправихме обратно към София и обещахме на Будапеща да се върнем отново.

  • Харесвам 6
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

От 8-ми юли пускат нов директен автобус 100Е от летището в Будапеща до центъра. Цената за едно посочно пътуване е 900 форинта или около 3 евро, Карта за градски транспорт не важи за този автобус.

Автобус 200Е ще продължава да се движи до крайната спирка на метрото, като за него трябва да се купува нормален билет за градски транспорт или карта.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
На 4/27/2017 в 15:41, Mistela каза:

Цопвам в темата защото Ей така за секунди се сдобих с билети за 5-7.06.

ще изчета темата, трансфер и т.н.

хотела е Сохо бутик в центъра пише.

Ако може някой да ми помогне за най бърз трансфер от летището до хотела?

Благодаря предварително!

 

Като излезете през изхода след паспорти и багажи,  за да отидете във фоайето на летищено,погледни в краката си.Там има линия,  на която пише шатъл и води към едно бюро, на няколко крачки , дето седи един младеж.Показваш му резервацията за хотела, за да види адреса, плаща се при него. Плащате, сядате и шофьорът идва да ви вземе оттам. Платете си отиване -връщане, ще ви вземат от хотела за наобратно. Цената е фиксирана, вече съм забравила, но назад в темата съм я написала, ако поровиш ,   ще я намериш.

Това е микробусче,  стоварва ви точно пред хотела и на връщане в час, в който кажете, ви взема пак оттам.

Връзка към мнение
16 minutes ago, AlexandraKo said:

Като излезете през изхода след паспорти и багажи,  за да отидете във фоайето на летищено,погледни в краката си.Там има линия,  на която пише шатъл и води към едно бюро, на няколко крачки , дето седи един младеж.Показваш му резервацията за хотела, за да види адреса, плаща се при него. Плащате, сядате и шофьорът идва да ви вземе оттам. Платете си отиване -връщане, ще ви вземат от хотела за наобратно. Цената е фиксирана, вече съм забравила, но назад в темата съм я написала, ако поровиш ,   ще я намериш.

Това е микробусче,  стоварва ви точно пред хотела и на връщане в час, в който кажете, ви взема пак оттам.

:) Благодаря, но ние ходихме и се върнахме :) Но тази информация ще е полезна за други след нас :-)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 19 минути , Mistela каза:

:) Благодаря, но ние ходихме и се върнахме :) Но тази информация ще е полезна за други след нас :-)

Ааа,хич не съм видяла датите.Видях, че питаш и се втурнах да обяснявам.:O

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Да ползвам като кукувица чуждата тема - Тропикариумът в Будапеща заслужава ли си, и ако да, колко време отива там?

След около месец имаме две нощувки там и почва да сглобявам програмата лека-полека.

 

Връзка към мнение
преди 2 часа, Zaro каза:

Да ползвам като кукувица чуждата тема - Тропикариумът в Будапеща заслужава ли си, и ако да, колко време отива там?

След около месец имаме две нощувки там и почва да сглобявам програмата лека-полека.

 

Отиване/връщане, по около час.Пътува се към 40 минутки с автобуса, като сложим и чакането. 

Ако отидете сутринта,  че обикновено има по-малко хора тогава, ще седите поне 3 часа.Ако сте с детенце,  ще му е интересно.Има животни, риби, крокодили,подводен тунел с акулки. Има къде да се хапне и ето ти го - почти цял ден. Но с път и разглеждане, според мен -5 часа.А, има и дъждовна гора, дето, по график валеше дъжд.:O

Ако сте само възрастни - има по - интересни места за разглеждане в Будапеща.

Ама аз съм ходила преди време, може и Топфлай да се включи с по - актуално  мнение.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

От днес онлайн могат да се купят 24 и 72 часови карти за градския транспорт в Будапеща цък

Много важна подробност е, че картите могат да се покажат на контрольора само на смартфон който има връзка с интернет.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
On 6/29/2017 at 4:26 PM, Zaro said:

Да ползвам като кукувица чуждата тема - Тропикариумът в Будапеща заслужава ли си, и ако да, колко време отива там?

След около месец имаме две нощувки там и почва да сглобявам програмата лека-полека.

 

Ауууууу чак сега виждам въпроса, дано не е късно.
Започвам с уговорката, че не съм била в други аквариуми и нямам база за сравнение. На нас много ни хареса, на другите хора с които бяхме, също, а те не го бяха предвидили първоначално в програмата си. Бяхме с коли, така че не сме ползвали градския траснпорт, за да стигнем до там. Доста е далече от центъра и при пътуване с автобус вероятно ще имате доста загубено време. Не е голямо и се обикаля сравнително бързо. Ние изкарахме там почти 3 часа, но все пак бяхме с 4 деца, а за тях има разни забавления. Ако сте само възрастни може и за около час да го обиколите. Ние хванахме "тропическия дъжд", интересно е. Хареса ни тунелът с акулите, а има и басейн пълен със скатове, които ако си достатъчно търпелив и те харесат съвсем спокойно може да галиш. 

Редактирано от denita
  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 29 минути , denita каза:

Ауууууу чак сега виждам въпроса, дано не е късно.
Започвам с уговорката, че не съм била в други аквариуми и нямам база за сравнение. На нас много ни хареса, на другите хора с които бяхме, също, а те не го бяха предвидили първоначално в програмата си. Бяхме с коли, така че не сме ползвали градския траснпорт, за да стигнем до там. Доста е далече от центъра и при пътуване с автобус вероятно ще имате доста загубено време. Не е голямо и се обикаля сравнително бързо. Ние изкарахме там почти 3 часа, но все пак бяхме с 4 деца, а за тях има разни забавления. Ако сте само възрастни може и за около час да го обиколите. Ние хванахме "тропическия дъжд", интересно е. Хареса ни тунелът с акулите, а има и басейн пълен със скатове, които ако си достатъчно търпелив и те харесат съвсем спокойно може да галиш. 

Благодаря, не е късно. Остават още 3 седмици.

Тъй като ще сме с кола, предполагам, че ще е по-лесно да отидем с нея, макар че не ми се иска да влизам в градски трафик.

Връзка към мнение
преди 1 минута , Zaro каза:

Благодаря, не е късно. Остават още 3 седмици.

Тъй като ще сме с кола, предполагам, че ще е по-лесно да отидем с нея, макар че не ми се иска да влизам в градски трафик.

Лятото по принцип трафикът е по малък, а ако посетите тропикариума в извънпиковете часове (От 10 до 16 часа ) няма да имате никакъв проблем с трафика.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
51 minutes ago, Topfly said:

Лятото по принцип трафикът е по малък, а ако посетите тропикариума в извънпиковете часове (От 10 до 16 часа ) няма да имате никакъв проблем с трафика.

Ние бяхме сутринта, мисля буквално след отварянето, не сме имали проблем с трафика.

Връзка към мнение
преди 2 часа, denita каза:

Ние бяхме сутринта, мисля буквално след отварянето, не сме имали проблем с трафика.

Не може да сте били много рано сутринта, защото тропикариума отваря в 10 часа сутринта. Сутринта по принцип по интензивния трафик е от тропикариума към центъра.

Връзка към мнение
15 minutes ago, Topfly said:

Не може да сте били много рано сутринта, защото тропикариума отваря в 10 часа сутринта. Сутринта по принцип по интензивния трафик е от тропикариума към центъра.

Не съм казвала, че сме били много рано :) А че бяхме веднага след отварянето. Предишната ми реплика беше като потвърждение на твоята, че по това време няма трафик.

 

Редактирано от denita
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.