Прескочи до съдържание

Дебитна карта Revolut


Георги Матеев

Препоръчани мнения

- възможност за извършване на безплатни банкови трансфери към сметки в ЕС

 

Жоро, това значи ли, че като имаш такава карта  се обезмисля ползването на Transferwize за преводи в ЕС ?

Дали има някаква сума , до която са безплатни ?

Връзка към мнение

Много интересна дискусия се заформи за тази карта, но на мен ми се губи малко от базовата информация. Виждам, че картата има лого на Mastercard и вероятно си има всички позитиви на Mastercard - това означава ли, че:

1. Може да се плаща навсякъде онлайн и офлайн в търговски обекти с нея като с Mastercard?

2. Системата приема ли я като Mastercard Debit или Mastercard Credit? Съответно може ли да се ползва в случаи, когато не се приема Mastercard Debit - онлайн или офлайн търговец... или пък кола под наем (с уговорката, че имаш наличност на средства за блокиране)?

Връзка към мнение

Предполагам ,че заедно с пластиката ти пристига и номер на сметка(IBAN)!!

Дават ли ти PIN?

Мога ли през банкомат да внасям по дадения ми IBAN?

По същия начин ли става внасянето на пари от счетоводството службата ми ,както примерно в карта на ДСК...или...други Бг банки? Т.е има ли пречки, изисквания ,ограничения?

Връзка към мнение
Георги Матеев

- възможност за извършване на безплатни банкови трансфери към сметки в ЕС

 

Жоро, това значи ли, че като имаш такава карта  се обезмисля ползването на Transferwize за преводи в ЕС ?

Дали има някаква сума , до която са безплатни ?

Да, спрях да ползвам Transferwise на този етап. Безплатните преводи са до 6000 евро на месец.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Предполагам ,че заедно с пластиката ти пристига и номер на сметка(IBAN)!!

Дават ли ти PIN?

Мога ли през банкомат да внасям по дадения ми IBAN?

По същия начин ли става внасянето на пари от счетоводството службата ми ,както примерно в карта на ДСК...или...други Бг банки? Т.е има ли пречки, изисквания ,ограничения?

PIN-а си го виждаш в приложението. Ето видео за картата

 

П.С. Ето FAQ за картата. Обясняват, че зареждането на картата трябва да става във валутата на банката, за да се избегнат такси за превалутиране от самата банка. 

Редактирано от chandni
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Георги Матеев

Много интересна дискусия се заформи за тази карта, но на мен ми се губи малко от базовата информация. Виждам, че картата има лого на Mastercard и вероятно си има всички позитиви на Mastercard - това означава ли, че:

1. Може да се плаща навсякъде онлайн и офлайн в търговски обекти с нея като с Mastercard?

2. Системата приема ли я като Mastercard Debit или Mastercard Credit? Съответно може ли да се ползва в случаи, когато не се приема Mastercard Debit - онлайн или офлайн търговец... или пък кола под наем (с уговорката, че имаш наличност на средства за блокиране)?

1. Да.

 

2. Mastercard Debit, макар че на самата пластика липсва думата "debit". За кола под наем не знам, не съм тествал, но вероятно няма да мине като кредитна - т.е. сигурно си има типичните ограничения като всяка дебитна карта.

Предполагам ,че заедно с пластиката ти пристига и номер на сметка(IBAN)!!

Дават ли ти PIN?

Мога ли през банкомат да внасям по дадения ми IBAN?

По същия начин ли става внасянето на пари от счетоводството службата ми ,както примерно в карта на ДСК...или...други Бг банки? Т.е има ли пречки, изисквания ,ограничения?

IBAN номер нямаш, през банкомат не можеш да внасяш. Захранването на акаунта/картата става с банков трансфер до английска банка (непрактично за нас) или от друга дебитна карта (безплатно). С карта е най-удобно защото така парите се появяват на секундата в акаунта и не се налага да чакаш 2-3 дни.

 

По тази карта не биха могли да ти превеждат заплата примерно.

 

Пин код има като при всяка карта и можеш да си го променяш когато пожелаеш от апп-а.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Георги, мерси много за отговора!

 

Още един от базовите въпроси - понеже никоя банка не стои зад тази карта (или поне така разбирам), какво се случва при възникване на всякакви непредвидени/проблемни обстоятелства - например:

Злоупотреба/измама - неправомерно теглене, грешни в транзакции и т.н. - към кой се предявяват претенции за това и кой покрива риска? При банките поне имаш шанс за оспорваш транзакции, но тук не ми е ясно каква е процедурата. Имаш ли идея?

Връзка към мнение

За мен обаче основното предимство се губи с това, че не могат да ме чарджват в лева, а трябва да е в Евро по курс на банката. Така се губи доста голяма част от смисъла, дори да имам сметка в Евро, за да вкарам в нея трябва или директно да съм внесал в евро или отново да обърна през курс на банката/чейндж бюоро

 

Надявам се с натрупването на повече потребители да не премахват постепенно доста от удобствата. Т.е. изгодно докато накълват хора, после бавно, бавно промени в условията:

 

- Премахване на възможността за депозиране във валута различна от EUR/USD/GBP

- Въвеждане на по-дървен курс за уикенда като застраховка срещу gap на борсите и отваряне в понеделник на по-ниски нива. Нещо, което преди също не е присъствало в условията.

 

Георги, може ли да споделиш кои са тези банки, които използват курс на виза, а не свои собствен? Райфайзен, ФиБанк и ДСК със сигурност не го правят, току що проверих в условията им. И всъщност ми се вижда много странно която и да е банка да ти даде да платиш евро от левовата ти сметка по курс различен от техния.

Редактирано от П.Кръстев
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Георги, може ли да споделиш кои са тези банки, които използват курс на виза, а не свои собствен? Райфайзен, ФиБанк и ДСК със сигурност не го правят, току що проверих в условията им. И всъщност ми се вижда много странно която и да е банка да ти даде да платиш евро от левовата ти сметка по курс различен от техния.

 

Мисля, че се има предвид карта в евро, която погасяваш с евро, но пазаруваш в левове. В този случай банката няма общо с превалутиране, ти си внасяш във валутата, в която е картата. 

 

Аз ще чакам с интерес бизнес версията на revolut-а, пише че е coming soon. Ще върши работа за плащане на календари, етикетчета и каквото още ни щукне без да минаваме през бюрокрацията и таксите на Paypal, виртуален пос терминал и т.н. 

Връзка към мнение
Георги Матеев

Георги, мерси много за отговора!

 

Още един от базовите въпроси - понеже никоя банка не стои зад тази карта (или поне така разбирам), какво се случва при възникване на всякакви непредвидени/проблемни обстоятелства - например:

Злоупотреба/измама - неправомерно теглене, грешни в транзакции и т.н. - към кой се предявяват претенции за това и кой покрива риска? При банките поне имаш шанс за оспорваш транзакции, но тук не ми е ясно каква е процедурата. Имаш ли идея?

Честно казано не мога да ти отговоря, тъй като не ме е интересувало. Аз лично ползвам Revolut само за теглене от банкомат и за банкови трансфери, не за плащания на пос. Но съм убеден, че на сайта си са описали подробно какво се прави в такива случаи, хвърли око там.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Георги Матеев

За мен обаче основното предимство се губи с това, че не могат да ме чарджват в лева, а трябва да е в Евро по курс на банката. Така се губи доста голяма част от смисъла, дори да имам сметка в Евро, за да вкарам в нея трябва или директно да съм внесал в евро или отново да обърна през курс на банката/чейндж бюоро

 

Надявам се с натрупването на повече потребители да не премахват постепенно доста от удобствата. Т.е. изгодно докато накълват хора, после бавно, бавно промени в условията:

 

- Премахване на възможността за депозиране във валута различна от EUR/USD/GBP

- Въвеждане на по-дървен курс за уикенда като застраховка срещу gap на борсите и отваряне в понеделник на по-ниски нива. Нещо, което преди също не е присъствало в условията.

 

Георги, може ли да споделиш кои са тези банки, които използват курс на виза, а не свои собствен? Райфайзен, ФиБанк и ДСК със сигурност не го правят, току що проверих в условията им. И всъщност ми се вижда много странно която и да е банка да ти даде да платиш евро от левовата ти сметка по курс различен от техния.

Предимството ще го усетиш веднага щом се намираш извън Евро зоната и благодарение на Revolut от въздуха си спестиш 40-50 лв. от курсови разлики (спрямо местните бюра/банки) като изтеглиш пари от банкомат. Или когато пратиш безплатен трансфер, същия за който банката ти е поискала да кажем 20 евро. Тогава 85-те стотинки, които евентуално си изгубил от превалутиране лев-евро ще ги забравиш на секундата.

 

За други банки нямам наблюдение защото от година ги изключих от полезрението си, но ДСК винаги ползват курсовете на Виза когато плащането е на чуждестранен терминал. Аз имам еврова карта и когато платя в лева примерно на сайта на Уиз (унгарски пос) транзакцията се превалутира и осчетоводява по курса на Виза (1.95583), а не по дърварския курс на ДСК. Обратното също е валидно - когато имаш левова карта и платиш в евро на чуждестранен пос, какъвто е този на Revolut, транзакцията би се превалутирала по курса на Виза.

 

Относно поддържане на сметка в евро - и тук не си прав. Чейнджът на "Гладстон" от време на време продава евро на 1.9555 (да, под фиксинга на БНБ) и така дори ще излезнеш на печалба. Само че доколкото помня от последната ти обмяна на австралийски долари (когато с разходка до там щеше да спестиш нелоши пари спрямо курса на Тавекс) теб просто би те домързяло да ходиш до там :)

 

Последното го приеми като лек майтап. Идеята е, че с елементарно усилие тази карта може да спестява много сериозни суми от такси и курсови разлики. Не я подценявай.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Предимството ще го усетиш веднага щом се намираш извън Евро зоната и благодарение на Revolut от въздуха си спестиш 40-50 лв. от курсови разлики (спрямо местните бюра/банки) като изтеглиш пари от банкомат. Или когато пратиш безплатен трансфер, същия за който банката ти е поискала да кажем 20 евро. Тогава 85-те стотинки, които евентуално си изгубил от превалутиране лев-евро ще ги забравиш на секундата.

 

Аз с това започнах в първия ми коментар. Ако ще плащам във валути, различни от GBP/USD/EUR ще е изгодно със сигурност, за преводи също. Но ако просто искам да тегля и плащам в ЕС малко ми се губи удобството и смисъла.

 

За други банки нямам наблюдение защото от година ги изключих от полезрението си, но ДСК винаги ползват курсовете на Виза когато плащането е на чуждестранен терминал. Аз имам еврова карта и когато платя в лева примерно на сайта на Уиз (унгарски пос) транзакцията се превалутира и осчетоводява по курса на Виза (1.95583), а не по дърварския курс на ДСК. Обратното също е валидно - когато имаш левова карта и платиш в евро на чуждестранен пос, какъвто е този на Revolut, транзакцията би се превалутирала по курса на Виза.

 

За ДСК намерих само това:

 

post-2889-0-52749700-1480619852_thumb.jpg

 

Никъде не открих черно на бяло за плащане на ПОС терминал във валута различна от валутата на картата кой курс се прилага, но според тази снимка, която изкарах от Тарифата за лихвите, таксите и комисионните на банка ДСК изглежда, че навсякъде ползват техния курс си курс. 

 

 

 

Относно поддържане на сметка в евро - и тук не си прав. Чейнджът на "Гладстон" от време на време продава евро на 1.9555 (да, под фиксинга на БНБ) и така дори ще излезнеш на печалба. Само че доколкото помня от последната ти обмяна на австралийски долари (когато с разходка до там щеше да спестиш нелоши пари спрямо курса на Тавекс) теб просто би те домързяло да ходиш до там :)

 

Последното го приеми като лек майтап. Идеята е, че с елементарно усилие тази карта може да спестява много сериозни суми от такси и курсови разлики. Не я подценявай.

 

Да де, това имах предвид. Аз имам еврова сметка, но нямам карта към нея. Може би най-изгодната ми опция е да обърна евро в някое чейндж бюро, да ги депозирам по сметката си и тогава с банков превод да си захраня Revolut картата.

 

Като говорим за Гладстон, ако курсът е такъв в сайта няма гаранция, че ако идеш след 30 минути на място няма да е нещо друго, но това вече сме го обсъждали в друга тема  :lol:

Редактирано от П.Кръстев
Връзка към мнение
Георги Матеев

Аз с това започнах в първия ми коментар. Ако ще плащам във валути, различни от GBP/USD/EUR ще е изгодно със сигурност, за преводи също. Но ако просто искам да тегля и плащам в ЕС малко ми се губи удобството и смисъла.

 

За ДСК намерих само това:

 

attachicon.gifCapture.JPG

 

Никъде не открих черно на бяло за плащане на ПОС терминал във валута различна от валутата на картата кой курс се прилага, но според тази снимка, която изкарах от Тарифата за лихвите, таксите и комисионните на банка ДСК изглежда, че навсякъде ползват техния курс си курс.

Никой не говори за плащания в ЕС, а за плащания в различни от евро валути. Иначе тегленето на евро в ЕС от банкомат също е безплатно, с което малко български дебитни карти могат да се похвалят.

 

Това което си пейстнал е вярно, но за плащания на български пос терминали. Като много активен клиент на ДСК ти гарантирам, че плащанията на чуждестранни посове винаги се превалутират по курса на Виза. 100%.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Безплатното теглене на кеш от банкомати има най-голямо предимство когато обикаляш няколко държави с екзотични валути и си оптимизираш кеша с цел да не ти остава много от екзотичната валута.

Аз имах преди време дебитна карта на Сити банк с която от цял свят можеше да се тегли кеш безплатно и някой път теглех екстремно малки суми за да не ми остават много пари от дадената валута. Другите условия на Revolut обаче с пъти превъзхождат условията на Сити банк. Големият въпрос е обаче, достатчно печеливша схема ли е това за емитента на картата Revolut или това е маркетингова кампания за набиране на клиенти и в един момент условията ще стана по неизгодни? Трудно ми е да си обясня как им се връзва безплатно теглене на кеш при условие, че собствениците на банкомати вероятно ги чарджат яката. При плащането е ясно че получават комисиона и от това могат да печелят, но това едва ли ще компенсира загубите от теглене от банкомат. Може би разчитат, че повечето клиенти ще ползват картата по няколко пъти годишно за теглене на кеш в чужбина, а не в стил Георги Матеев  ;)

 

 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Големият въпрос е обаче, достатчно печеливша схема ли е това за емитента на картата Revolut или това е маркетингова кампания за набиране на клиенти и в един момент условията ще стана по неизгодни? 

 

Toчно и аз това се питам, а както виждаме вече има такива промени.

 

A oтносно сигурността как стоят нещата ? Гледам във сайта си доста добре се обяснили как не са отговорни за редица неща.

 

 

THE LIABILITY OF REVOLUT PARTIES TO YOU OR ANY THIRD PARTIES IN ANY CIRCUMSTANCE AND IN THE AGGREGATE IS LIMITED TO $100. IN ADDITION, TO THE EXTENT PERMITTED BY APPLICABLE LAW REVOLUT PARTIES ARE NOT LIABLE, AND YOU AGREE NOT TO HOLD THESE PARTIES RESPONSIBLE, FOR ANY DAMAGES OR LOSSES (INCLUDING, BUT NOT LIMITED TO, LOSS OF MONEY, GOODWILL, OR REPUTATION, PROFITS, OR OTHER INTANGIBLE LOSSES OR ANY SPECIAL, INDIRECT, OR CONSEQUENTIAL DAMAGES) RESULTING DIRECTLY OR INDIRECTLY FROM: (1) YOUR USE OF OR YOUR INABILITY TO USE THE REVOLUT SERVICES; (2) DELAYS OR DISRUPTIONS IN THE REVOLUT SERVICES; (3) VIRUSES OR OTHER MALICIOUS SOFTWARE OBTAINED BY ACCESSING THE REVOLUT SERVICES OR ANY ASSOCIATED SITE OR SERVICE; (4) GLITCHES, BUGS, ERRORS, OR INACCURACIES OF ANY KIND IN THE REVOLUT SERVICES; (5) THE CONTENT, ACTIONS, OR INACTIONS OF THIRD PARTIES; (6) A SUSPENSION OR OTHER ACTION TAKEN WITH RESPECT TO YOUR REVOLUT ACCOUNT; (7) YOUR NEED TO MODIFY PRACTICES, CONTENT, OR BEHAVIOR, OR YOUR LOSS OF OR INABILITY TO DO BUSINESS, AS A RESULT OF CHANGES TO THESE TERMS OF SERVICE OR REVOLUT’S POLICIES. REVOLUT RESERVES THE RIGHT TO MODIFY ITS POLICIES AND THESE TERMS OF SERVICE AT ANY TIME CONSISTENT WITH THE PROVISIONS OUTLINED HEREIN.

 

 

THE REVOLUT SERVICES IS PROVIDED "AS IS," "AS AVAILABLE" AND WITHOUT ANY REPRESENTATION OR WARRANTY, WHETHER EXPRESS, IMPLIED OR STATUTORY. REVOLUT, AND THE OFFICERS, DIRECTORS, AGENTS, JOINT VENTURERS, EMPLOYEES AND SUPPLIERS OF REVOLUT LIMITED, OUR PARENT OR OUR AFFILIATES, (COLLECTIVELY, "REVOLUT PARTIES"), MAKE NO REPRESENTATION OR WARRANTY OF ANY KIND WHATSOEVER FOR THE SERVICES OR THE CONTENT, MATERIALS, INFORMATION AND FUNCTIONS MADE ACCESSIBLE BY THE REVOLUT SERVICES USED ON OR ACCESSED THROUGH THE REVOLUT SERVICES, OR FOR ANY BREACH OF SECURITY ASSOCIATED WITH THE TRANSMISSION OF SENSITIVE INFORMATION THROUGH THE REVOLUT SERVICES.THE REVOLUT PARTIES DO NOT WARRANT THAT THE FUNCTIONS CONTAINED IN THE REVOLUT SERVICES WILL BE UNINTERRUPTED OR ERROR FREE.

 

 

 

За оспорването на транзакции са сложили един ред да се свържеш с тях на телефон, но как стоят нещата... поне за мен не е много ясно.

Unauthorized Transactions

9.3 If you become aware of any unauthorized charge occurring through your Revolut Account, you should contact Revolut customer support as soon as possible via phone at +44 (0) 203 725 7583 or via e-mail at support@revolut.com

 

Редактирано от П.Кръстев
Връзка към мнение

За търговците картата е кредитна. Някой беше писал, че я е ползвал за кола под наем. Комисионните за търговеца са високи, от което Revolut печели. Не знам какви са новите пределни комисионни, но преди бяха от порядъка на 1% за дебитни карти и 3% за кредитни. Т.е. когато зареждам Revolut от българска дебитна карта, Revolut плаща 1% комисионна на българската банка. Но когато харча тази сума при търговец, Revolut взимат от него 3%. Разликата от 2% е печалба за Revolut.

 

Аз използвам тази карта много интензивно вече половин година за интернет разплащания в UK. Ако по курса на VISA 1GBP=2.33BGN, то ако заредя Revolut с евро (при Bulbank винаги 1EUR=1.96BGN) и чрез приложението превалутирам от EUR в GBP, 1GBP ще ми излезе не повече от 2.31BGN. Така че, липсата на BGN в приложението съвсем не е набутвация.

 

Друго неспоменато досега предимство е, че картата няма комисионна при refund. 

 

Относно сигурността - стандартна защита срещу злоупотреба, но никаква защита срещу некоректни търговци, съгласно английските разпоредби за "prepaid cards". Между другото, банката издател е Barklays bank. Чух, че била малко по-голяма от Texim bank :)

Редактирано от Ilian359
  • Харесвам 4
Връзка към мнение
Георги Матеев

Не виждам смисъл от теоритично разискване на "какво би могло да стане в бъдеще", след като никой от нас няма кристална топка, а и практически е все тая.

 

Картата е на пазара такава, каквато е. Сега. Безплатна е. Свръхизгодна е, спестява реални пари и няма еквивалент. И на този етап само това има значение. Ако след време си променят условията - не губим абсолютно нищо, спираме да я ползваме ако не ни кефи вече и живи и здрави.

 

По темата със сигурността - който се притеснява просто може да я зарежда само с малки суми, такива каквито смята да харчи/тегли веднага. Хората са се погрижили картата да е добре подсигурена срещу злоупотреба и очевидно Revolut е доста по-добре защитена от стандартна дебитна карта. Инсталирайте апп-а и разгледайте множеството опции за сигурност, които нито една банка не може да предостави.

 

EDIT: Security is our number one priority

All customer funds are physically located in pooled client accounts at Barclays.

 

Всички пари на Revolut клиентите се съхраняват физически в Barclays bank. Която според Google е втората по големина британска банка. Лично на мен това ми звучи по-сигурно от която и да е бг банка, но всеки си преценява :)

Редактирано от Георги Матеев
  • Харесвам 7
Връзка към мнение

Картата е на пазара такава, каквато е. Сега. Безплатна е. Свръхизгодна е, спестява реални пари и няма еквивалент. И на този етап само това има значение. Ако след време си променят условията - не губим абсолютно нищо, спираме да я ползваме ако не ни кефи вече и живи и здрави.

 

 

Жоре, откога е тази карта на пазара? Аз днес я чух от теб... 

Връзка към мнение

Някакви документи при регистрацията изискват ли и как те идентифицират? Достатъчно ли им е, че издателят на ориналната дебитна карте те е идентифицирал?

Връзка към мнение

Имаше някакъв лимит, да ти падне трябва да се идентифицираш, снимаш и пращаш документ за самоличност през приложението.

Връзка към мнение

Жоре, откога е тази карта на пазара? Аз днес я чух от теб...

Даже повече от година:

http://magelanci.com/topic/1959-кредитна-карта-за-пътуващи/?p=155683

Връзка към мнение

Ето, това е интересна промяна ;)

 

 

Много мислих и смятах и не можах да се убедя в ползата на Revolut за мен, особено както никога не тегля кеш от банкомати. Ще я пропусна тази карта.

 

 

Сега си спомням коментарите, но аз съм очевидно прекалено консервативна. Жалко за мен. Благодаря!

Редактирано от Гост
Връзка към мнение

Много мислих и смятах и не можах да се убедя в ползата на Revolut за мен, особено както никога не тегля кеш от банкомати. Ще я пропусна тази карта.

...А този преход в нагласата ще си го припиша изцяло ;)

 

.. с Рейни сме се нацелили

Редактирано от macf1an
  • Харесвам 2
Връзка към мнение
Георги Матеев

Мда, и аз сега го прочетох и се изсмях над себе си :) Така става когато човек не разцъква нещата докрай. В онзи момент не бях разбрал за опцията за безплатни банкови трансфери (което всъщност ми надделя най-много в последствие), както и не бях имал нужда от теглене на кеш от банкомат.

 

То аз преди година-две и Дайнърса псувах, а сега какво стана :)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.