Прескочи до съдържание

Пътуване до Австралия, Нова Зеландия и Тонга


Препоръчани мнения

Привет,

Първо ще си формулирам питането, а после ще дълбая из форума за инфо. Ще съм благодарен на хора били по тези места да споделят лични наблюдения.

Предстои ни пътуване през февруари - март 2017 до Австралия (ако ни дадът визи Сидни до Млбърн), Нова Зеландия (Уелингтън до Окланд) и Кралство Тонга (трите островни групи).

По този повод възникват следните въпроси:

1. Кои са изгодните оператори за data мобилни карти в Австралия, Нова Зеландия и Кралство Тонга.  Изгодни тарифи за данни?

2. За Тонга изгоден мобилен оператор?

Изгодни rent a car за Австралия и Нова Зеландия (северен остров)?

3. Препоръки за маршути за Австралия, Нова Зеландия и Кралство Тонга?

4. Как стой въпроса с обмяната на пари в Тонга? Може ли да се плаща с карти или трябва да се носи кеш?

5. Препоръки за спане в Тонга - за трите островни групи?

6. Препоръки за наемане на яхта, лодка, катамаран в Тонга?

7. Препоръки за пътуване между островните групи в Тонга?

8. Препоръки за спане в Тонга?

Ами горното не е изчершателно и кой с каквото инфо може да помогне ще сме благодарни.

Връзка към мнение

Без да дадеш повече информация за дати и продължителност на престой във всяка държава е трудно да с дадат съвети. 

 

1. Опита ми е от 2010, а тогава Австралия беше в каменната ера относно интернет свързаност. За да не заблужавам прегледай този сайт, обикновено информацията там е сравнително прясна и адекватна: http://prepaid-data-sim-card.wikia.com/wiki/Australia Ще свърши работа и за другите държави, за които се интересуваш. 

 

2. Относно рент а кара в Австралия, има ги повечето големи фирми. Коя ще излезе най-добре, не може да се каже. Има и местни читави оператори, но само подозирам, че искаш да наемеш в един град и да върнеш в друг, това почти гарантирано изключва малките фирмички. 

 

3. За маршрутите е просто задължително да кажеш на коя държава колко време ще отделиш. 

Връзка към мнение

Извинявам се за непълното питане.

На 03.02 кацаме в Сидни, ако ни дадът визи ще останем до около 10.02 (-+ 1,2 дни) излитаме от Мелбърн за Уелингтън на 21.02 излитаме от Окланд за Тонга, на 14.03 излитаме от Тонга за Сидни и на 15.03 от Сидни за София.

Имаме:

около 8-10 дни Австралия

около 9-10 дни Нова Зеландия 

и 22-23 Кралство Тонга

Полетите до и от Сидни и до и от Тонга са фиксирани, за другите чакаме Австралийска виза за да видим как ще дойде програмата.

Ако ни отрежат за Австралия стават около 20 дни Нова Зеландия.

Мии това е ... грубия план ...

Връзка към мнение

В Тонга аз спах в "The Tropical Villa" близо до столицата Nuku Alofa и бях много доволен. Платих с кредитна карта. Престоят ми не беше дълъг и не съм сигурен дали карти се приемат навсякъде или не. 

 

В Австралия, ако обичаш големи градове - Sydney, Brisbane, Adelaide, Perth, Melbourne са страхотни. От природните забележителности си струват Бариерния риф, Uluru и Тазмания. Аз до сега съм отметнал градовете, другото предстои. Имай предвид, че в Австралия всичко е много скъпо. Забранено е да се внася храна от чужбина, на летищата имат кучета, които душат багажа за храни. Иначе австралийците са много готини и гостоприемни. Приятно пътешествие!

Редактирано от Георги
лат-кир
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Извинявам се за непълното питане.

На 03.02 кацаме в Сидни, ако ни дадът визи ще останем до около 10.02 (-+ 1,2 дни) излитаме от Мелбърн за Уелингтън на 21.02 излитаме от Окланд за Тонга, на 14.03 излитаме от Тонга за Сидни и на 15.03 от Сидни за София.

Имаме:

около 8-10 дни Австралия

около 9-10 дни Нова Зеландия 

и 22-23 Кралство Тонга

Полетите до и от Сидни и до и от Тонга са фиксирани, за другите чакаме Австралийска виза за да видим как ще дойде програмата.

Ако ни отрежат за Австралия стават около 20 дни Нова Зеландия.

Мии това е ... грубия план ...

 

Аз само австралийската част ще коментирам. За десетина дни нямаш особен избор освен да поразгледаш Сидни, Мелбърн и районите около тях. От това, че пътувате с мотор разбирам, че едва ли сте привърженици на препускането, за това ще трябва всичко друго в Австралия да остане за друг път според мен. 

 

- 2 дни за града Мелбърн,

- 2 дни Great Ocean Road, мисля че за моторджии ще е супер преживяване, за това препоръчвам и да спите някъде по пътя, може би около 12-те апостоли.

- 3 дни за Сидни - има много за разглеждане

- 1 ден Сините планини от Сидни

 

Нещо такова. При много мерак, може да компресирате програмата и да включите Тасмания или Бариерния Риф, но мисля, че ще е прекалено напрегнато. А и да не забравяме часовата и температурната разлика, която сигурно ще отреже поне ден за аклиматизация.  

Връзка към мнение

Като цяло това е идеята - без препускане ... Даже мисля, че и Сините планини ще пропуснем ... 

Препоръчайте някакви прилични в ценово отношение места за спане в Сидни и Мелбърн.

Препоръчайте оператор за дейта карта? Има ли някакви карти за транспорта в Сидни и Мелбърн които да направят прилично разглеждането?



Pisymtse кажи още нещо за Тонга - ние ще изкараме доста време там. Как е Интернета, цените, мобилните оператори, придвижването между островите?
Връзка към мнение

В Тонга бях само на главния остров. Интернет имах в хотела, цените са ок, доста по-ниски от Австралия, нямах роуминг, но с интернета нямах и нужда за краткия престой. 

Между островите има фериботи, провери за цени и продължителност в гугъл или на място.

Връзка към мнение

 

Като цяло това е идеята - без препускане ... Даже мисля, че и Сините планини ще пропуснем ... 

Препоръчайте някакви прилични в ценово отношение места за спане в Сидни и Мелбърн.

Препоръчайте оператор за дейта карта? Има ли някакви карти за транспорта в Сидни и Мелбърн които да направят прилично разглеждането?

 

Airbnb прегледа ли за престой? Имаше студиа близо до Manly в Сидни на супер място и на относително добри цени като за Австралия. Спал съм в 1-2 хостела, но като цяло нивото е ниско в тях, според мен апартаментче/студио ще е много по-добре. 

 

По-горе пуснах връзка към информация за картите за данни в Австралия, прегледай я. В същия сайт има за всички държави.

 

Карти за транспорт има, но не мисля, че ще имате нужда от тях. Центъра на Мелбърн е супер компактен, единственото което може да изисква транспорт е ако решите да ходите до плажа на St. Kilda, а това ще е едно двупосочно с трамвай. Подобна е ситуацията и в Сидни, макар че там ще се ползва със сигурност фери и може би влакове. За тях не си спомням да имаше някакви карти. 

Връзка към мнение

Ако ни отрежат за Австралия стават около 20 дни Нова Зеландия.

 

Да разбирам ли, че сте взели вече полетите до Сидни? Защото ако ви отрежат за Австралия (малко вероятно) няма да може да се качите на самолета за Сидни и от там ще се прецака програмата.

Връзка към мнение

В Австралия купихме сим карта на Optus - има във всички супермаркети. Беше без кредит и план, заредиха я и си избрахме план онлайн,ползвайки интернета на апартамента,в който бяхме отседнали. Имат и мобилно приложение,с което лесно се среди колко мб или минути си изхарчил. Останахме доволни от покритието. Само в тропическите гори в Куйнсленд и в части от пътя на Great ocean road нямаше покритие.

 

За кола вижте Apex car rental, това е новозендланска фирма и предлага хубави коли на много прилични цени. Има ги и в Сидни (но там кола не ви трябва), и в Мелбърн.

 

За спане - airbnb.

 

Ако времето е ограничено,не бих губил време в пътуване с кола между Сидни и Мелбърн. Всекидневно има десетки полети на добри цени между двата града.

Връзка към мнение

Masmiya при пътуване с кола можеш да усетиш малко повече хората и страната. Разбира се пътуване с мотор е по-добро от пътуване с кола, но в момента съм малко нещо куц и не мога да се качвам по мотори. В същност ние обичаме да се омешваме с местните където може ... 

Георги ще видя в airbnb, но чакам да дадът визите, че това което каза П.Кръстев доста ме притесни ...

pisymtse къде се обръщат пари в Тонга?

Благодаря на всички на инфото, ако се сетите още нещо пишете, ако познавате някой с повече инфо за Тонга дайте кординати.

Връзка към мнение

П.Кръстев да билетите сме ги взели и нямаме визи още. Не може ли да се разчита на някакъв вид транзитна виза ако не ни дадът другата?

 

За българите няма нужда от транзитна виза (вече!), но предполагам ще е проблем, ако билетите са отделни. Т.е. ако билета не е София - Сидни- Уелингтън с трансфер без да излизаш от летището няма да имаш проблем. Твоя случай обаче не е такъв. Стискай палци да дадат виза, в повечето случаи не е проблем. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

П.Кръстев да билетите сме ги взели и нямаме визи още. Не може ли да се разчита на някакъв вид транзитна виза ако не ни дадът другата?

 

Има транзитна виза, но тя е друг тип и трябва да се кандидатства отделно.

 

ЕДИТ: Не видях мнението на Георги над моето, не знаех, че вече не трябва транзитна виза за българи.

Редактирано от П.Кръстев
Връзка към мнение

Има транзитна виза, но тя е друг тип и трябва да се кандидатства отделно.

 

ЕДИТ: Не видях мнението на Георги над моето, не знаех, че вече не трябва транзитна виза за българи.

 

Всъщност, транзита май ще свърши работа, позволява престой до 72 часа и изглежда няма изискване да не напускаш терминала: https://www.border.gov.au/Trav/Visa-1/771-

 

А това, че нямаме нужда от виза го видях тук, мисля, че преди ни трябваше: https://www.border.gov.au/Lega/Lega/Form/Immi-FAQs/do-i-need-a-visa-to-transit-through-australia

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Всъщност, транзита май ще свърши работа, позволява престой до 72 часа и изглежда няма изискване да не напускаш терминала: https://www.border.gov.au/Trav/Visa-1/771-

 

А това, че нямаме нужда от виза го видях тук, мисля, че преди ни трябваше: https://www.border.gov.au/Lega/Lega/Form/Immi-FAQs/do-i-need-a-visa-to-transit-through-australia

 

Да, включени сме в списъка, но има доста условия, които също трябва да са изпълнени, някои от тях ти спомена по-горе:

 

 - Престой до 8 часа

 - Без право на напускане на транзитната зона. Ако трябва да се взима багажа и чекира наново ще трябва транзитна виза.

 - Overnight престой не е позволен на летището в Сидни.

 

За транзитната виза не само, че няма изискване да не напускаш терминала, но и ясно си пише, че може да оставаш в страната до 72 часа.

 

This visa lets you:

•transit through Australia

•enter and stay in Australia for no longer than 72 hours.

Връзка към мнение

Да, включени сме в списъка, но има доста условия, които също трябва да са изпълнени, някои от тях ти спомена по-горе:

 

 - Престой до 8 часа

 - Без право на напускане на транзитната зона. Ако трябва да се взима багажа и чекира наново ще трябва транзитна виза.

 - Overnight престой не е позволен на летището в Сидни.

 

За транзитната виза не само, че няма изискване да не напускаш терминала, но и ясно си пише, че може да оставаш в страната до 72 часа.

 

Да, объркано е написано сега като го прочетох не по диагонал. Не разбирам дали за българите няма транзитна виза, т.е. може да стоим 72 часа в Австралия безвизово или, че просто може да стоим на терминала при прекачване без нужда от виза....

Връзка към мнение

Да, объркано е написано сега като го прочетох не по диагонал. Не разбирам дали за българите няма транзитна виза, т.е. може да стоим 72 часа в Австралия безвизово или, че просто може да стоим на терминала при прекачване без нужда от виза....

 

Това, което аз разбирам е, че за Българите (както и за всички други изброени държави) не е нужна транзитна виза в случай, че отговарят на следните условия:

 

•enter Australia by aircraft

•hold a confirmed onward booking to leave Australia to travel to a third country on the same or another aircraft within 8 hours of arrival in Australia

•hold documentation necessary to enter the country of destination

and

not need to leave the airport transit lounge except to continue their journey.

 

Notes:

1.If passengers are required to pass through Immigration clearance and check-in to their onward flight, including managing their luggage, they will require a visa to enter Australia. An appropriate visa for this purpose will need to be applied for and granted before travelling to Australia.

2.There are limited transit facilities available at the Gold Coast airport (OOL).

3.Overnight stays are not permitted at Cairns (CNS) and Sydney (SYD) airports. Passengers transiting overnight will need an appropriate visa for Australia to leave the airport to access overnight accommodation.

4.Transit facilities at Adelaide airport (ADL) are only available for passengers arriving and departing on the same aircraft. However the transit lounge will be made available for other transit passengers if the airline provides advance notice.

 

Ако трябва да напуснем терминала по каквато и да е причина (взимане и чекиране на багаж, престой повече от 8 часа), тогава със сигурност ни трябва транзитна виза, с която вече може да влезе в страната с престой до 72 часа.

Връзка към мнение

Хм, май си прав. Един вид, не че е отпаднала изцяло транзитната виза (която позволява 72 часа престой), а просто за нас няма изискване за транзитна виза, ако не излизаме от летището. 

 

За съжаление това не работи въобще за Nemak, който ще е с отделни билети и ще трябва да излиза да пречекира. 

Връзка към мнение

Е, ако опре до там (не му дадат виза), може да пътува само с ръчен... Или може да има интерлайнинг между компаниите, въпреки че не вярвам за толкова полета да може да се чекира отнапред.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Подозирам, че няма да може да минем без поне транзитна виза. Ще сме на път 45 дни и само с ръчен багаж ще е екстремно. Стискаме палци да ни дадът Австралиска виза, ако не ще пробваме с транзитна, че не ми се мисли ако и това не стане ...

Връзка към мнение

Подозирам, че няма да може да минем без поне транзитна виза. Ще сме на път 45 дни и само с ръчен багаж ще е екстремно. Стискаме палци да ни дадът Австралиска виза, ако не ще пробваме с транзитна, че не ми се мисли ако и това не стане ...

 

Хубавото е, че не сте взели билетите до Уелингтън. В краен случай ги взимате за същия ден, няколко часа след пристигането в Сидни и пътувате само с ръчен багаж. По-добре екстремно пътуване с малко багаж, отколкото никакво пътуване :lol:

 

Все пак не се притеснявай толкова, шансът да не дадат нито една от двете визи е много малък. Искаха ли ви допълнителни документи вече (банкови извлечения и т.н.) или все още нямате никакъв отговор ?

Редактирано от П.Кръстев
  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.