Прескочи до съдържание

Прогнози за времето - теория и препоръчани уебсайтове


Препоръчани мнения

 

Предполагам, че и масовите уебсайтове като accuweather и weather.com също биха дали необходимата информация (вероятно ползват подобни сателити), но аз си предпочитам, когато знам че информацията е дошла директно от местната метеорологична агенция.

 

Причината местните метерологични агенции да имат по-точна и достоверна прогноза е в резолюцията на използвания модел. Местните метеорологични агенции изполват модел с нужната резолюция, за да осигурят достоверност. По-голямата резолюция изисква обаче и по-голяма изчислителна мощ, която масовите сайтове нямат. За малки държави с много локални особености масовите уебсайтове са на практика недостоверни. Казвам го от личен опит за Швейцария. Същото важи и за Исландия - множество езера, водопади, гейзери и морски течения влияят на времето там и няма как стандартната резолюция от 10/27км (GFS) да ги предвиди, при условие, че цялата държава е около 100км надлъжно.

 

Добро обяснение за резолюцията на английски тук:

https://content.meteoblue.com/nl/research-development/data-sources/nmm-modelling/resolution

 

Като ми остане повече време ще погледна резолюциите на различните локални сайтове и ще пиша. Питайте ако имате въпроси за локални прогнози.

Редактирано от georgiev
  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Ще е супер, ако може да съберем база данни с рентабилни локални сайтове. Има ли как да разберам с каква резолюция действа всеки сайт?

 

Според този линк, vedur.is използва модел с хоризонтална резолюция 2.5 км.

Според този линк (немски език), meteoswiss, държавната метеорологична агенция на Швейцария използва 1/2/7км резолюция за различните времеви хоризонти. Моите наблюдения са, че за Швейцария това е най-достоверната прогноза.

За България трябва да погледна пак, че не съм се интересувал отдавна коя е най-достоверна. Последно гледах windyweek и знам че много сърфисти го ползват, но там високата резолюция е платена.

 

По принцип достоверността на локалните агенции е по-голяма, както и ти си препоръчал и като обща препоръка е валидна за почти всяка държава. Друг е въпросът за използваемостта на сайтовете.

Има специализирани платени сайтове, които предлагат прогнози с висока резолюция за различни цели - корабоплаване, уиндсърфинг, авиометеорология, северно сияние :-) и т.н. Мога и там да помагам, но ще трябва да се гледат и специализираните форуми и може да отнеме по-дълго време. Ако искаш пиши на лично точно каква ти е идеята, за да направим план.

Един много интересен уеб сайт е weather underground. Предлага карта с актуални данни от метеостанции, които са доста нагъсто, понеже са частни. Не само това де, но го ползвам често за тази цел.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

 

Един много интересен уеб сайт е weather underground. Предлага карта с актуални данни от метеостанции, които са доста нагъсто, понеже са частни. Не само това де, но го ползвам често за тази цел.

 

Аз мисля, че те предлагаха оборудване, купуваш го от тях, инсталираш го вкъщи и се включваш към мрежата. И други са възприели същия подход. Така сгъстяват мрежата от официалните станции и увеличават обема на данните за обработка.

Въобще, доброволческите мрежи са голяма сила и ще стават все по-популярни. Аз от около шест години участвам в проект за измерване на връзката с интернет.

 

 

Ето ги станциите: https://www.wunderground.com/weatherstation/overview.asp

Ако не бяха толкова скъпи, щях вече да съм се включил  :blush:

Редактирано от captain_oveur
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Според този линк, vedur.is използва модел с хоризонтална резолюция 2.5 км.

Според този линк (немски език), meteoswiss, държавната метеорологична агенция на Швейцария използва 1/2/7км резолюция за различните времеви хоризонти. Моите наблюдения са, че за Швейцария това е най-достоверната прогноза.

За България трябва да погледна пак, че не съм се интересувал отдавна коя е най-достоверна. Последно гледах windyweek и знам че много сърфисти го ползват, но там високата резолюция е платена.

 

По принцип достоверността на локалните агенции е по-голяма, както и ти си препоръчал и като обща препоръка е валидна за почти всяка държава. Друг е въпросът за използваемостта на сайтовете.

Има специализирани платени сайтове, които предлагат прогнози с висока резолюция за различни цели - корабоплаване, уиндсърфинг, авиометеорология, северно сияние :-) и т.н. Мога и там да помагам, но ще трябва да се гледат и специализираните форуми и може да отнеме по-дълго време. Ако искаш пиши на лично точно каква ти е идеята, за да направим план.

Един много интересен уеб сайт е weather underground. Предлага карта с актуални данни от метеостанции, които са доста нагъсто, понеже са частни. Не само това де, но го ползвам често за тази цел.

 

А, дай да обсъждаме публично, някой друг може да се включи. Идеята ми за сега е просто списък с държави и местни сайтове, които може да ползваме. За обща прогноза за времето, накрая може да изброим и специализираните. Темата сме я дискутирали и друг път: http://magelanci.com/topic/3016-%D1%81%D0%B0%D0%B9%D1%82%D0%BE%D0%B2%D0%B5-%D0%B7%D0%B0-%D0%BC%D0%B5%D1%82%D0%B5%D0%BE%D1%80%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%B3%D0%B8%D1%8F-%D0%B8-%D1%81%D0%B8%D0%BD%D0%BE%D0%BF%D1%82%D0%B8%D1%87%D0%BD%D0%B8-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B3%D0%BE%D0%BD%D0%BE%D0%B7/ , но като цяло там не сме достигнали до някаква дълбочина, просто всеки е изредил любимите си сайтове, но по-скоро като интерфейс, от колкото като коректност и детайли на прогнозата. 

 

Има ли как да проверим резолюцията, която използва даден уебсайт, ако не е изрично публикувана в него? Или поне да направим обосновано предположение, предполагам че ако има карта на държавата с температурни градиенти, то по гъстотата на различните градиенти може да допуснем и резолюцията. 

 

Сигурно ще отцепя отделно клонче от темата. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

По принцип твоето предположение за резолюцията звучи логично. Проблемът е, че изобразената резолюция не е задължително да отразява резолюцията на прогнозния модел. Тоест, изчисленията да са направени с резолюция Х, а междинните точки да са просто апроксимации.

 

Сериозните уеб сайтове са горди с резолюцията и я публикуват, така че това е още един признак, че сайтът е сериозен.

 

Давам читавите сайтове за Швейцария:

http://meteoswiss.ch - резолюция 1/2/7км съответно за 2/5/5 дни (централна и западна Европа). Ето линк на английски, който обяснява модела. Мобилното им приложение спечели награда тази година - адски е удобно и предлага неща, които не съм виждал на други масови уеб сайтове като напирмер радарна карта на валежите с прогноза за следващите 2-3 часа.

http://www.srf.ch/meteo - Метеорологичната прогноза на националното радио и телевизия. Предлага по-практично представяне на информацията и позволява визуализация на специфични места и явления (вятър, температури, слънчево греене). Не съм ровил за резолюция, но като цяло е достоверна.

 

Ако по принцип ти е интересна темата "метеорология", много съм научил от този форум:

http://www.stringmeteo.com/ - има какво ли не и то не само за България.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Ето обяснение от експерт относно важността на резолюцията на модела (взаимствал съм от stringmeteo това, което се опитах да обясня в предишния пост):

все пак моделите имат определена (крайна) разделителна способност (единична прогнозна клетка). И примерно, грубо казано, ако разделителната способност на един модел е 50 км (50 Х 50 км) и ако едно такова квадратче от 50 км се случи в силно пресечен терен (планини, котловини и т.н.), много е вероятно в рамките на тези 50 км да се получават доста сериозни изкривявания за всяка конкретна точка, независимо, че тя бъде зададена много точно като кородинати.

 

Темата, понеже нещата не се изчерпват само с горното, а и това е само част от мнението.

 

Много задълбах май в моделите и резолюциите, а и нещата взеха да стават доста специализирани.

Не знам дали няма да загубим аудиторията.

 

Днес порових малко за качествени прогнози за Балканите и Егея. Гърците имат доста добри модели, които покриват и България понякога, но представянето на информацията е доста специфично и изисква някои базови познания по метеорология. А и това фокусът е към корабоплаването.

Например:

http://forecast.uoa.gr/forecastnew.php - добър референтен сайт ако търсите да сравните повече от един модел или имате съмнения. Сайта е малко поостарял като интерфейс. Резолюцията е 0.05 x 0.05 градуса.

 

http://www.windyweek.com - предлага прогнози за България и Европа на български с резолюция 6км безплатно, като представянето на данните е ориентирано към ветроходните спортове, но използваема за почти всякакви цели. Резолюцията от 2 км е платена.

 

Тук можете да гледате направо прогнози от няколко различни модела, но навигацията изобщо не е лесна (някои модели като ECMWS например са регионални и картата се сменя):

http://www.weatheronline.co.uk/cgi-bin/expertcharts?LANG=en&CONT=euro&MODELL=gfs&VAR=prec

 

Сайтът на норвежката метеорологична служба предлага достоверни прогнози за цяла Скандинавия (Норвегия, Швеция, Финландия, Дания), както и радарни данни (валежи):

http://www.yr.no/?spr=eng

Сравнително лесен за употреба от неспециалисти. Основните страници са преведени на английски.

Редактирано от georgiev
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Аз да добавя холандския, който съм го споменавал и друг път: http://buienradar.nl

 

Според тази статия резолюцията му е до 1х1км: http://cms.buienradar.nl/columns/de-werking-van-de-buienradar.aspx

 

Някой да знае за други от популярните държави? За Италия с оглед на популярността е задължително да намерим читав сайт, за скандинавските, Великобритания и Ирландия също е добре заради често променящите се условия. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

 

Сайтът на норвежката метеорологична служба предлага достоверни прогнози за цяла Скандинавия (Норвегия, Швеция, Финландия, Дания), както и радарни данни (валежи):

http://www.yr.no/?spr=eng

 

 

Този сайт ми даде абсолютно достоверна информация и за Рим, и за Лондон, Брюксел и дори за Велико Търново.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Този сайт ми даде абсолютно достоверна информация и за Рим, и за Лондон, Брюксел и дори за Велико Търново.

 

Напълно е възможно да ти е дал достоверна прогноза за конкретен ден и място и вероятно в много от случаите ще е така.

 

Въпросът е дали постоянно може да се разчита на него за тези локации, както и за прогнозиране на по-специфични явления - дъжд, бури, сняг, сила на вятъра. За по-далечните локации е много вероятно да използва направо данните от модел с ниска резолюция като GFS например. Затова съм го препоръчал за скандинавия, където си му е "експертизата".

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Сайтът на норвежката метеорологична служба предлага достоверни прогнози за цяла Скандинавия (Норвегия, Швеция, Финландия, Дания), както и радарни данни (валежи):

http://www.yr.no/?spr=eng

Сравнително лесен за употреба от неспециалисти. Основните страници са преведени на английски.

 

Този го ползвам от години за цяла Европа, включително и за България. Специално за България го намирам за много по-достоверен от локалните. 

 

Само да се внимава, като се гледа в режим дългосрочна прогноза. Обикновено иконката за деня отразява времето само в отделен часови отрязък, което подвежда понякога. Например иконката за 7 декември може да е слънчице, но това вероятно отразява само времето в отрязъка 11-17 часа, същевременно в следващия отрязък на същия ден може да се излее порой с гръмотевици. 

Редактирано от Meidj
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

За съжаление не можах да открия какъв модел и с каква резолюция изчислява времето yr.no за различните географски райони. Ако някой успее да открие, да пише.

 

Реалността е, че нашата държава не разполага с метеорологичното оборудване на нивото дори на някои съседни държави, камо ли на западноевропейските и затова много сайтове (не е само yr.no) дават по-добри прогнози от НИМХ (метеорологията в България е тема, която e по-добре да не отваряме).

 

Ако yr.no го използват много хора можем да сравним достоверността, въпреки че дори и така упражнението ще си остане доста субективно. За реална оценка на достоверността трябват доста повече данни и по-продължителен период.

 

Хубаво е и да се уточним какво разбираме под "достоверност" - слънце, облаци, дъжд до обяд, слънце след обяд или в колко часа ще завали и колко ще вали (л/кв.м). Дали ще духа 6 м/с или 8 м/с, от колко часа и колко продължително (за уиндсърф и кайт)? Подобна точност ви трябва и за облачността ако искате да гледате северното сияние в Исландия, където времето е доста променливо.

 

В Швейцария съм имал случай, в който виждах, че ще завали, но не знаех дали след 20 или 40 минути, та да тръгна да се прибирам. Проверих в приложението и каза, че ще завали след 10 минути. Заваля на 12-тата минута.

 

Та има достоверност и "достоверност", точност и "точност". Всеки си ги разбира за себе си.

Редактирано от georgiev
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Момчета,

не си мислете,че като не разбираме от резолюция,няма да извадим полезна информация.Моля не се отказвайте!Ще ви следя с интерес!

Връзка към мнение
  • 2 години по-късно ...

Намерих тази тема, като близка по въпросите които ме интересуват в последно време. Има много сайтове в интернет, които показват прогнозни данни за времето в различните държави и местности. По подобие на темата за визите, възможно ли е да се направи тема с топ-месеците за посещение на държавите, островите, местностите? Може би ще е интересно. Единственото условие, да бъде: времето от личен опит. Благодаря! Ако има такава тема, а не съм я видяла, извинете ме.

Връзка към мнение

Гърците имат чудесно мобилно приложение Poseidon Weather, покриващо частично и южна България. Дава информация за облачност, валежи, вятър и вълнение на морето. Достоверност - най-безупречната, която съм виждал досега.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
На 8.10.2019 г. в 3:30, rdd каза:

Намерих тази тема, като близка по въпросите които ме интересуват в последно време. Има много сайтове в интернет, които показват прогнозни данни за времето в различните държави и местности. По подобие на темата за визите, възможно ли е да се направи тема с топ-месеците за посещение на държавите, островите, местностите? Може би ще е интересно. Единственото условие, да бъде: времето от личен опит. Благодаря! Ако има такава тема, а не съм я видяла, извинете ме.

Гугъл точно това прави, за една секунда ще ти изкара систематизирано най-доброто време за посещение за всяка определена местност : best time to visit .....

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
На 8.10.2019 г. в 10:30, rdd каза:

Намерих тази тема, като близка по въпросите които ме интересуват в последно време. Има много сайтове в интернет, които показват прогнозни данни за времето в различните държави и местности. По подобие на темата за визите, възможно ли е да се направи тема с топ-месеците за посещение на държавите, островите, местностите? Може би ще е интересно. Единственото условие, да бъде: времето от личен опит. Благодаря! Ако има такава тема, а не съм я видяла, извинете ме.

Ще е интересно, ама няма да е много точно 🙂 Особено пък ако трябва да е от личен опит. Това, че аз съм ходил на Карибите през септември и времето беше прекрасно, не значи че е сезон за препоръчване. Дискутирали сме го и друг път това за сезоните, че няма как да се направят абсолютни правила, които да са приложими за всички - имаме различни вкусове, предпочитания, ниво на толеранс на температура и влага и т.н. Не е като с визите, където всички трябва да отговаряме на едни и същи условия 🙂

 

 

  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.