Прескочи до съдържание

Занзибар - споделете как, какво, къде....


peter118

Препоръчани мнения

Здравейте,

Спретнахме си едно пътуване около Коледа за 10дни в Занзибар. Смятаме да отседнем първо в Paje за 2 дни от там в Nungwi 3 дни и на края Stone town.

Как можем да се предвижем между градовете.

Предложете екскурзии които са ви харесали.

Връзка към мнение

Май малко ще се разминем, ние ще почнем със Стоун таун за Коледа, после малко на юг, забравих името на градчето, а след 4-ти на Паже :)

За сега мисля между градовете с такси, на пазарлък.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

От Паже до Нунгуи е около 1 1/2  часа с такси.Най -добре го спазарете от хотела.За екскурзиите не са много възможностите.Джозани форест е задължителна,може да го съчетаете със Стоун Таун,съвместно,примерно един  предиобяд столицата,следобяд-гората с маймунките.По близо ви е от Паже.Паже е дивотия,отливите също са много големи ,по километър и повече навътре.В нунгви е по -цивилизовано,има морски разходки със шнорхелинг, до красиви съседни острови.доста е красиво и отливът е малък.Стоун Таун е уникален,пъстроцветен,с прекрасна катедрала,стари къщи в колониален стил и колоритни пазари.Доста е мизерно ,но е очарователно.Изобщо прекрасно сте го решили.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Здравейте,

Спретнахме си едно пътуване около Коледа за 10дни в Занзибар. Смятаме да отседнем първо в Paje за 2 дни от там в Nungwi 3 дни и на края Stone town.

Как можем да се предвижем между градовете.

Предложете екскурзии които са ви харесали.

 

  Напълно съм съгласен с Кума лиса с изключение на Стоун таун . Бих го изпуснал  или поне не бих спал там . Може би само едно кръгче да направите в столицата  . Между градовете с такси и пазарене .   Кола под наем не е за препоръчване , полицията им е по зле и от нашата  :mad: . А иначе ето тук също сме писали малко за Занзибар .Цък

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Аз не бих пропуснал Стоун таун. Писал съм малко тук. Има какво да се види, разбира се, ако е в сферата на интересите разходката из колониалните забележителности. Придвижването в моя случай до друго място беше с тур агенция, но може и с такси и пазарлък. Ако естествено не сте се насочили (като едни приятел, пътуващ през януари натам) директно към яхтата и дайвинга - тогава май време за градски размотавания едва ли би имал човек :)

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Чак пък кола да не е за препоръчване... пресилено казано. Аз благодаря на chandni за препоръката, благодарение на която се осмелихме да караме кола в Занзибар :D И съжалявам малко, че не послушах FlyTraveler да останем за повече от ден в Stone Town. Зависи от интересите ви все пак ;)

 

Личното ми впечатление е, че само 5-6 километра южно от Паже океанът е много по-красив цветово, а дори и плажната ивица е по-хубава.

 

Не пропускайте разходка при отлив и возене с традиционна лодка :)

Снимки от Паже и Джамбиани

https://m.flickr.com/#/photos/55383493@N04/albums/72157674447474561/

  • Харесвам 7
Връзка към мнение

Май малко ще се разминем, ние ще почнем със Стоун таун за Коледа, после малко на юг, забравих името на градчето, а след 4-ти на Паже :)

За сега мисля между градовете с такси, на пазарлък.

В Стоун Таун сме 27-28.12 . Нещо като допълнителни развлечения планирате ли? Ще носители танзанииска валута натам?

Вярно ли е, че не може да се внася танзанииска валута?

Връзка към мнение

Чак пък кола да не е за препоръчване... пресилено казано. Аз благодаря на chandni за препоръката, благодарение на която се осмелихме да караме кола в Занзибар :D И съжалявам малко, че не послушах FlyTraveler да останем за повече от ден в Stone Town. Зависи от интересите ви все пак ;)

 

Личното ми впечатление е, че само 5-6 километра южно от Паже океанът е много по-красив цветово, а дори и плажната ивица е по-хубава.

 

Не пропускайте разходка при отлив и возене с традиционна лодка :)

Снимки от Паже и Джамбиани

https://m.flickr.com/#/photos/55383493@N04/albums/72157674447474561/

5-6 километра южно от Паже не е ли точно Джамбиани?

В Стоун Таун сме 27-28.12 . Нещо като допълнителни развлечения планирате ли? Ще носители танзанииска валута натам?

Вярно ли е, че не може да се внася танзанииска валута?

Ние в Стоун Таун сме 25-26, за малко се разминаваме. Не сме планирали нищо конкретно, просто ще обиколим центъра- един ден имаме реално. За танзанийска валута не съм проучвал още. По принцип не вярвам да намеря от България.

Връзка към мнение

  Напълно съм съгласен с Кума лиса с изключение на Стоун таун . Бих го изпуснал  или поне не бих спал там . Може би само едно кръгче да направите в столицата  . Между градовете с такси и пазарене .   Кола под наем не е за препоръчване , полицията им е по зле и от нашата  :mad: . А иначе ето тук също сме писали малко за Занзибар .Цък

Ние отделихме около половин ден за Стоун таун,не сме спали там.Бяхме с местен "гид",препоръчан от шофьора ни: Mr.Good price, с който се запознахме на плажа в Паже.После се оказа,че не е много "good price",но беше забавно.Малко тарикати си падат,повечето гидове и "такси-драйвъри" се познават,братя,братчеди и сватове са всички :) Като цяло 1/10 от цената е правилната цена :).Или която Вие кажете.Ако не -си тръгвате и те ви догонват.Нашето такси след обиколката и хапване в ресторант"препоръчан" събра всички порции в една торба,които ние почти не бяхме докоснали и каза,че това е обяда за семейството му.Та така.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Ние отделихме около половин ден за Стоун таун,не сме спали там.Бяхме с местен "гид",препоръчан от шофьора ни: Mr.Good price, с който се запознахме на плажа в Паже.После се оказа,че не е много "good price",но беше забавно.Малко тарикати си падат,повечето гидове и "такси-драйвъри" се познават,братя,братчеди и сватове са всички :) Като цяло 1/10 от цената е правилната цена :).Или която Вие кажете.Ако не -си тръгвате и те ви догонват.Нашето такси след обиколката и хапване в ресторант"препоръчан" събра всички порции в една торба,които ние почти не бяхме докоснали и каза,че това е обяда за семейството му.Та така.

Ще се пробваме с локален траспорт, така екшинът е пълен :).  Да те питам и теб дали сте внасяли месна валута?

Връзка към мнение

@Oshko, да, за Джамбиани става дума- синя вода, бяло, прозрачно дъно. Странно, че в Паже не изглеждаше така, а и при отлив по плажа имаше много повече водорасли.

В някоя друга тема бях писала, съвсем леко по-добър курс имаше в пощата в Стоун Таун. На летището продаваха 2100 за долар, там беше 2200 за долар.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

@Oshko, да, за Джамбиани става дума- синя вода, бяло, прозрачно дъно. Странно, че в Паже не изглеждаше така, а и при отлив по плажа имаше много повече водорасли.

В някоя друга тема бях писала, съвсем леко по-добър курс имаше в пощата в Стоун Таун. На летището продаваха 2100 за долар, там беше 2200 за долар.

Хотела си беше супер.В един ден 4 човека бяхме пред удавяне.Не знам как се спасихме.Много страшно беше.Аз си се разхождах следобяд да търся миди и корали,Оказах се навътре,прилива идва,аз им махам да не влизат,те 3-ма никой не вижда ,влизат всички.После беше трудно.Рифа беше на 1000 метра,с тояги,с ръце,беше много страшно.Детето го взе мой приятел,прилива ни блъскаше в скали,в корали,не можеш да стъпиш от морски таралежи с огромни бодли на дъното.Няма къде да стъпиш.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

5-6 километра южно от Паже не е ли точно Джамбиани?

Ние в Стоун Таун сме 25-26, за малко се разминаваме. Не сме планирали нищо конкретно, просто ще обиколим центъра- един ден имаме реално. За танзанийска валута не съм проучвал още. По принцип не вярвам да намеря от България.

Когато ние ходихме през юли, всичките 4 обменни бюра на летището продаваха таназнийския шилинг на курс 2000 шилинга за долар. При по-голяма сума вероятно бихте могли да договорите по-добър курс, също така за нови 100-доларови банкноти, можете да получите по-добър курс, отколкото с по-дребни доларови купюри. Моля да се има предвид, че в Танзания приемат долари само от новите емисии - след 2005 година! За транспорт ние използвахме кола под наем от фирма Kibabu. Писах и преди за тях - изключително коректни, а самият Kibabu е невероятно почтен, усмихнат млад мъж, който нито веднъж не се опита да ни "цака", да ни пробутва допълнителни услуги, да ни продава майка си, баба си, леля си, лодки, турове и т.н. като останалите местни - определено беше находка и всичко беше наред. Полицията ни спира десетки пъти и всеки път ни пускаха, защото просто нямаше за какво да се хванат - колите му са изрядни и поддържани, макар и по-старички (около 2000 г), но там по принцип колите са стари, но на малко километри - основно японски импорт. Ако някой се интересува от наемане на кола, нека ми пише ако има конкретни въпроси. С такси ще излезе доста по-скъпо ако имате намерение да обикаляте повечко.. Ние за 3 дни сме обиколили острова надлъж и нашир, като горивото за целия период ни беше 30000 шилинга и по 45 долара на ден за кола под наем.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

В какви пари е най-изгодно да се плаща в Занзибар? Долари или шилинги? Като цяло наблюдението ми по други страни е, че винаги е по-изгодно в местна валута, за Танзания обаче чета противоречиви неща.

Връзка към мнение

В какви пари е най-изгодно да се плаща в Занзибар? Долари или шилинги? Като цяло наблюдението ми по други страни е, че винаги е по-изгодно в местна валута, за Танзания обаче чета противоречиви неща.

 

Определено шилинги. Има обменни бюра с добри курсове. Аз смених още в Иринга и имах доста останали за Занзибар, там смених много малко да си допълня за някакви сувенири, ама при теб е наобратно програмата.

Редактирано от FlyTraveler
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

И още едно въпросче, банкомати ползвали ли сте? По-добре ли е обмяна на долари на място, отколкото теглене на шилинги от банкомат?

Връзка към мнение

Банкомати не сме виждали, а и да бяхме видели, не мисля, че бихме си поставили картата в банкомат в Африка... Чейнджбюра в Паже и Нунгуи не разчитайте да намерите. Долари в шилинги може да обърнете на летището или в Стоунтаун, като дори и да малко по-изгоден курсът в Стоунтаун, то разликата би била пренебрежимо малка - да речем 2100 шилинга за долар, вместо 2000 на летището... Ако не обръщате $5000, не би трябвало да е от кой знае какво значение, че да си заслужава неудобството да обикаляте и търсите друго обменно бюро, при положение, че на летището слизате, обменяте и заминавате.


13734974_1093887957345092_36727153638168

 

13698001_1093888040678417_29731185561443

 

Ето това е Jambiani... Nungwi и Paje не е нещо по-различно...

  • Харесвам 8
Връзка към мнение

Банкомати не сме виждали, а и да бяхме видели, не мисля, че бихме си поставили картата в банкомат в Африка...

...

 

Ето това е Jambiani... Nungwi и Paje не е нещо по-различно...

 

Карта в банкомат в Африка си пъхам без никакъв проблем примерно в РЮА, Ботсвана и Намибия. Знам, че тук става дума за Занзибар, но си написала Африка, не е добре да се генерализира. :) :)

 

Паже е по-различно от Джамбиани (има много кайт сърфисти и няма толкова активности на местните хора, които не са свързани с туристи). Нунгуи е много, много по-различно - на някои места имаш усещането, че си направо в Сардиния, толкова много италианци има. Съотношението местни - туристи е в полза на туристите. В пъти по-малки приливи и отливи (океана става за плуване по всяко време). Като цяло - много по-туристическо. В това отношение го бие може би само Кендуа (малко по на запад). Там ако отидеш на плажовете на някои хотели, не можеш разбра в Занзибар ли си, в Тайланд ли си или на някой Карибски остров - пълна стандартизация.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Карта в банкомат в Африка си пъхам без никакъв проблем примерно в РЮА, Ботсвана и Намибия. Знам, че тук става дума за Занзибар, но си написала Африка, не е добре да се генерализира. :) :)

Да, прав си за това... Не е коректно да се генерализира.

 

Паже е по-различно от Джамбиани (има много кайт сърфисти и няма толкова активности на местните хора, които не са свързани с туристи). Нунгуи е много, много по-различно - на някои места имаш усещането, че си направо в Сардиния, толкова много италианци има. Съотношението местни - туристи е в полза на туристите. В пъти по-малки приливи и отливи (океана става за плуване по всяко време). Като цяло - много по-туристическо. В това отношение го бие може би само Кендуа (малко по на запад). Там ако отидеш на плажовете на някои хотели, не можеш разбра в Занзибар ли си, в Тайланд ли си или на някой Карибски остров - пълна стандартизация.

Италианци в изобилие има на много места по островва, особено по западното крайбрежие - просто са го превзели. В Nungwi бяхме до аквариума с костенурките, минахме през селото и да ти кажа никак не изглеждаше туристическо - точно обратно - бедни колиби от кал, черни пътища, босоноги африканчета... Аз не говоря за приливите и отливите, а снимките целяха да покажат вероятността за намиране на обменни бюра.  :) Това имах предвид, като казах, че не е много по-различно... откъм архитектура  :)

 

Nungwi

Редактирано от chandni
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Да, прав си за това... Не е коректно да се генерализира.

 

Италианци в изобилие има на много места по островва, особено по западното крайбрежие - просто са го превзели. В Nungwi бяхме до аквариума с костенурките, минахме през селото и да ти кажа никак не изглеждаше туристическо - точно обратно - бедни колиби от кал, черни пътища, босоноги африканчета... Аз не говоря за приливите и отливите, а снимките целяха да покажат вероятността за намиране на обменни бюра.  :) Това имах предвид, като казах, че не е много по-различно... откъм архитектура  :)

 

Nungwi

 

Разбрах сега, не съм схванал смисъла, че Нунгуи не е по-различно откъм обменни бюра. Иначе хотелската част на Нунгуи в сравнение с Джамбиани си е баш туристическа, с италиански ресторанти с имена "Мама Миа" и пр. Самото село си е автентично, да.  :)

Редактирано от FlyTraveler
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Здравейте,

Казвам се Румен и от вчера съм Магеланец :)

Допреди 3-4 години пътувах по-сериозно, но след 2 деца нещата се усложниха.

Бил съм в Бразилия, Аржентина, Парагвай, Уругвай, Гватемала, Юкатан - Мексико, Белиз, Куба. Кения и Танзания със Занзибар, Тайланд, Малайзия, Камбоджа - Ангкор Ват, Сингапур, Израел, Египет. Европа слабо посещавана. Засега. :)

Ще се радвам да помогна, ако някой има нужда от съвет, макар и стар, за тези дестинации.

Пътувал съм с раница със съпругата ми - без резервации.

Поздрави,

Румен

Добре дошъл!

Точно заминавам след 5 дни за Танзания и Занзибар, а Март за Египет и Израел, така че ще има да питам :)

Да започна с 2 бързи въпроса за Занзибар и Танзания:

- Намери ли си танзанийски шилинги от България или там си обменя? Ползва ли банкомати там?

- И второто кажи някоя ориентировъчна цена на такси в Занзибар? Аз чета горе-долу от летището до плажове(северни, източни, южни) май все около 50$ се вътят нещата...

Редактирано от Oshko
Връзка към мнение

- Намери ли си танзанийски шилинги от България или там си обменя? Ползва ли банкомати там?

Няма как да си намериш от България, тъй като изнасянето на Танзанийски шилинги е забранено (макар, че никой не ни е пребърквал на тръгване да търси останали у нас шилинги), съответно и няма как да намериш откъде да купиш.

 

За таксита и ние четохме, че цената от западното до източното крайбрежие се върти в този порядък и преценихме, че за същите пари рент-а-карът ще ни е на разположение цяло денонощие и ще можем да обикалямв по острова. Дала-дала камиончетата са по-евтини, но не вярвам да се качите на тях с децата и багажите...  :)

 

post-2276-0-57682900-1469983579_thumb.pn

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

 

 

Дала-дала камиончетата са по-евтини, но не вярвам да се качите на тях с децата и багажите...  :)

 

 

 

 

- И второто кажи някоя ориентировъчна цена на такси в Занзибар? Аз чета горе-долу от летището до плажове(северни, източни, южни) май все около 50$ се вътят нещата...

 

Един местен обясни, че:

името на дала-дала идва от думата "Dollar" ($). Тарифата е дала (dollar) в едната посока и дала (dollar) в обратната ;) Не мога обаче да потвърдя дали цената до днес е запазена такава и дали чужденец изобщо може да постигне подобна цена.

 

Проблемът с дала-дала според мен основно би бил с наличието им и разписанието им. Май минават само веднъж на ден в някои части на острова и затова се катерят и върху тях, защото иначе няма стигане до Стоун Таун.

 

http://www.lonelyplanet.com/tanzania/zanzibar-archipelago/zanzibar-unguja/transport/getting-around/local-transport

 

Oshko, какви са ти притесненията за купуване на танзанийските шилинги на място? Ние върнахме няколко хилядарки с нас (равностойност към 20-тина USD, ще проверя точно колко са), искаш ли ги?

 

 

П.П. Здрасти, Румен! Добре дошъл!

Редактирано от Сю_
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.