Прескочи до съдържание

Дания, Норвегия,Швеция и Финландия - през август 2017


AlexandraKo

Препоръчани мнения

Проучи добре възможността за наемане на кола от една държава и връщането и в друга.  Мисля , че това ако ти го предложи някоя фирма , ще е нещо страшно като цена  особено в скандинавието.

Вероятно няма да стане, сега гледам колите на летището в Копенхаген, може да се върне на друго място, но само в Дания. :(

Сега ще ги прегледам и останалите, но малко вероятно е да има и там такава опция.

.

Връзка към мнение

А прегледа ли как са цените на вътрешните полети Дания - Норвегия и Швеция - Финландия? След като фериботът не е опция, е добре да видиш къде има по-изгодни полети и спрямо тях да нагласяш. Според мен ходенето до Хелзинки доста ще оскъпи нещата, а и някак разкъсва програмата. Ако го няма, тогава Копенхаген и Стокхолм стават за начална/крайна точка и ще се мине само с един полет между Дания и Норвегия. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

А прегледа ли как са цените на вътрешните полети Дания - Норвегия и Швеция - Финландия? След като фериботът не е опция, е добре да видиш къде има по-изгодни полети и спрямо тях да нагласяш. Според мен ходенето до Хелзинки доста ще оскъпи нещата, а и някак разкъсва програмата. Ако го няма, тогава Копенхаген и Стокхолм стават за начална/крайна точка и ще се мине само с един полет между Дания и Норвегия. 

Благодаря ти! :)

Ето какво мисля:

 

Един вариант:

 

Полет - София - Копенхаген, кола под наем, обикаляне, разглеждане на каквото съм наумила.

Полет - Копенхаген - Осло, кола под наем, обикаляне там.

Полет Осло - Берген - кола под наем, разглеждане

Полет - Берген - Тромсьо , кола, разглеждане.

Полет Тромсьо - Стокхолм, кола, разглеждане

Фери - Стокхолм - Хелзинки - Стокхолм / може и с колата на ферито, но не съм гледала още цени и не зная дали може да се излиза с колата от съответната държава/. Руснаците казват, че може, но трябва проверка.

Полет - Стокхолм - София

 

Втори вариант - кацаме първо в Хелзинки

После - фери или самолет  - Хелзинки - Стокхолм

Стокхолм - Тромсьо, Тромсьо - Берген,Берген - Осло

Осло - Копенхаген, Копенхаген - София

Връзка към мнение

По принцип първият вариант май е по-удобен заради Ryan и Wizz, които летят директно и да кажем евтино. За колата и ферибота нямам идея, но дори и да може, сигурно ще дойде по-скъпо от полет. Но ако имате повече време в самата Норвегия може да си направите роудтрип и да прескочите вътрешните полети. Не че нощувките и бензинът по пътя ще дойдат по-евтино накрая, но може би ще се видят повече неща. Ако не отивахте на Север до Тромсьо, щях да предложа влак между Осло и Стокхолм за по-евтино. Иначе готин вариант са круизите на Hurtigruten от Берген, но са по 7 дни. Между другото през лятото има полети на Norwegian от Бургас до различни градове, може да провериш там как излизат като цени.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

По принцип първият вариант май е по-удобен заради Ryan и Wizz, които летят директно и да кажем евтино. За колата и ферибота нямам идея, но дори и да може, сигурно ще дойде по-скъпо от полет. Но ако имате повече време в самата Норвегия може да си направите роудтрип и да прескочите вътрешните полети. Не че нощувките и бензинът по пътя ще дойдат по-евтино накрая, но може би ще се видят повече неща. Ако не отивахте на Север до Тромсьо, щях да предложа влак между Осло и Стокхолм за по-евтино. Иначе готин вариант са круизите на Hurtigruten от Берген, но са по 7 дни. Между другото през лятото има полети на Norwegian от Бургас до различни градове, може да провериш там как излизат като цени.

Отново ти благодаря! Ама на Уизовете цените до Копенхаген по това време не може да се каже, че са ниски. :(

За роудтрип в Норвегия - ми доста са големи разстояниета. Ще го огледам и това, като вариант.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Здравей,AlexandraKo,

била съм в Швеция и Финландия. Мисля в близко бъдеще да отида пак и по този повод съм правила проекто-програма.Смятам,че е най-икономично откъм време да се кацне в Осло и да се отдели поне седмица на Норвегия.Природата там е заслужила.Освен това си е и дългичко като пътуване.Връщам се в Осло и потеглям към Стокхолм с каквото реша-има и полети,и автобуси, и влакове-шведите умират да пътуват-същи магеланци!Казват,че Осло е един от най-хубавите градове в Европа,но пък е малък и лесен за разглеждане.Стокхолм е друго нещо-голям,красиво разположен и много приятен.Като се настаните където и да било в стария град,няма да има нещо което да искате да видите и да се окаже сложно или далечно.Според мен му трябва една седмица ,за да се покаже.Хелзинки от там е все едно София-Пловдив.Има 2 или 3 фирми,които пътуват всеки ден натам,с различни часове на отплаване.Ние тръгнах в 16 часа и докато поогледам кораба,магазините и дойде време за вечеря.Там имаше няколко ресторанта - за всеки джоб и вкус.Храната,обаче не е чак разнообразна.След вечеря-бар,дискотека или просто кафе.После спирка на един остров и после пак по атракциите и остава малко време за сън.Искам да те убедя,че не се усеща времето.Разбира се,можеш да се обзаложиш,че има и полети колкото щеш.В 7 вече си във Финландия.Центърът на Хелзинки е на пешеходно разстояние от пристанището.Според мен и два дена са достатъчни за разглеждане.Връщате се в Стокхолм.Защо?За да си пропътувате с колата до Малмо.От там по моста както си харесате и Копенхаген.Едва ли ще изисква повече от 3 дни.

И после у дома.

Това е което се сещам на първо четене.

Поздрави!

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Здравей,AlexandraKo,

била съм в Швеция и Финландия. Мисля в близко бъдеще да отида пак и по този повод съм правила проекто-програма.Смятам,че е най-икономично откъм време да се кацне в Осло и да се отдели поне седмица на Норвегия.Природата там е заслужила.Освен това си е и дългичко като пътуване.Връщам се в Осло и потеглям към Стокхолм с каквото реша-има и полети,и автобуси, и влакове-шведите умират да пътуват-същи магеланци!Казват,че Осло е един от най-хубавите градове в Европа,но пък е малък и лесен за разглеждане.Стокхолм е друго нещо-голям,красиво разположен и много приятен.Като се настаните където и да било в стария град,няма да има нещо което да искате да видите и да се окаже сложно или далечно.Според мен му трябва една седмица ,за да се покаже.Хелзинки от там е все едно София-Пловдив.Има 2 или 3 фирми,които пътуват всеки ден натам,с различни часове на отплаване.Ние тръгнах в 16 часа и докато поогледам кораба,магазините и дойде време за вечеря.Там имаше няколко ресторанта - за всеки джоб и вкус.Храната,обаче не е чак разнообразна.След вечеря-бар,дискотека или просто кафе.После спирка на един остров и после пак по атракциите и остава малко време за сън.Искам да те убедя,че не се усеща времето.Разбира се,можеш да се обзаложиш,че има и полети колкото щеш.В 7 вече си във Финландия.Центърът на Хелзинки е на пешеходно разстояние от пристанището.Според мен и два дена са достатъчни за разглеждане.Връщате се в Стокхолм.Защо?За да си пропътувате с колата до Малмо.От там по моста както си харесате и Копенхаген.Едва ли ще изисква повече от 3 дни.

И после у дома.

Това е което се сещам на първо четене.

Поздрави!

Много ти благодаря за мнението!:))

Да, тази отсечка от Стокхолм до Хелзинки ще бъде точно , както казваш, с кораб.

Но още не съм го измислила, дали това да е последно и да летим Хелзинки - София, или да е по средата и да се върнем в Стокхолм. И натам - както ти казваш.

Връзка към мнение

Аз пътувах с Air Berlin до Стокхолм за около 250 евро с багаж от eskay (голям срам)преди 3 години.

Сега да си кажа за Норвегия.

Как ще стигна до Осло още не ми е ясно,но бидейки вече там, искам да следвам следната програма:

Осло-две нощувки.

Обиколка на града с акцент на Националния музей на Осло,за да видя ''превозните средства ''на Тур Хейердал и Фритоф Нансен.

С метрото до Холменколен. С друг транспорт до Драмен и Лилехамер.След втората нощувка влак до Берген,с отклонение до Фам.В Берген-стари къщички,рибарско пристанище и домът на Едвард Григ.

От Берген някакъв круиз до Нордкап и обратно.

От там може би с корабче някакво до Осло или направо до Копенхаген.

Трябва да се ходи юли - август иначе далече на север няма да ми е кой знае колко комфортно.НО....всичко зависи от цената на круиза.Склонна съм да жертвам комфорта за добра цена през май-септември.

Все пак с тази програма ще видя столицата,кънтрито,фиордите,историята,спорта и със сигурност ще ми остане много от природата-езикът на трола и разни други.

Те ще останат за друг път.

Може би 10 дни ще стигнат,а може би 14 дни-зависи от продължителността на круиза.

Каквото и да си изберете  със сигурност ще сте за  завиждане.

По повод на круизите-от Стокхолм препоръчвам VIKING LINE,защото тръгват от много удобно пристанище да центъра на града-транспортния възел Слусен.Има и паркинг за колите.За Норвегия не знам.Във всеки случай ако се следи редовно от сега спокойно може да се хване промоция.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

За Норвегия не знам.Във всеки случай ако се следи редовно от сега спокойно може да се хване промоция.

 

Предполагам, че за круизите на Hurtigruten говориш? Аз от доста време ги гледам, но за мен си заслужава 12-дневния маршрут, ако вземеш 7 дневен трябва да се взима и полет обратно. От време на време излизат оферти, най-вече за last minute:

 

https://www.hurtigruten.com/?_ga=1.99590298.582660760.1483549860

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

От Стокхолм до Хелзинки ние пътувахме със Силия лайн,тръгва след обядд,пристига сутринта,цял ден из Хелзинки и после вечерта обратно.Може да закусвате и вечерряте срещу допълнително заплащане на шведска маса,определено си заслужава не малката сума,но поне ще опиташ всякакви хайвери и рибни деликатеси.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

От доста четене в нета останових,че Hurtigruten не са много по промоциите.Понеже корабите се използват и за превоз на хора,стоки,коли и т.н.,билетите свършват.И понеже са ни много навързани полетите до Свалбард прежумях и платих ,но само за седем дена посока север.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

От доста четене в нета останових,че Hurtigruten не са много по промоциите.Понеже корабите се използват и за превоз на хора,стоки,коли и т.н.,билетите свършват.И понеже са ни много навързани полетите до Свалбард прежумях и платих ,но само за седем дена посока север.

 

Именно, не правят промоции, освен ако не е нещо наистина в последния момент и то за по-далечните маршрути. Сигурна съм обаче, че ще си заслужава и с интерес ще чакам да разкажеш след това за кораба и пристанищата. 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

За Hurtigruten говоря и се надявам,но ако не ме огрее за малко пари ще ида накрая и за много.Няма значение колко ше се пътува.Като гледам снимките на ходилите,може и малко да ми се видят 12 дни.

Иначе не познавам никой който да се наееме да кара до там.

Ако някой тук се навие аз се записвам за първото място.

VIKING LINE са финландска фирма,която оперира по същия начин като SILIA LINE.Аз ги харесвам,защото тръгват от централно място.

Да кажа само,че като слязохме от кораба  в Хелзинки,на излизане от оградата на пристанището имаше едни девойки,които раздаваха всякакви реклами и талони за намаления.Ние си взехме една книжка и на hop on-а си скъсаха техния купон и ползвахме 10% намаление.Тук обиколката е в два кръга.Ходи се покрай пристанището чак до стоянката на най-големите пътнически-видяхме Куин Елизабет!!!

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

За инфо Eurowings  летят от Дюсселдорф до Стокхолм и обратно за по 24 евро посока. Току що купих билети от 4 до 7.08. Ако някой намери евтина връзка си е далавера ;) 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

A ако човек ползва круиза само в едната посока - на север до Киркенес, какви са опциите за транспорт до Осло, Стокхолм или Хелзинки след това. Впрочем и за Свалбард ще ми бъде интересно. Главно самолети имам предвид.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

A ако човек ползва круиза само в едната посока - на север до Киркенес, какви са опциите за транспорт до Осло, Стокхолм или Хелзинки след това. Впрочем и за Свалбард ще ми бъде интересно. Главно самолети имам предвид.

На мен пък ми е интересно какви са опциите "надолу" без самолет?

Планирам и аз ходене натам през август и понеже не успях да намеря от Киркенес с какво да се върнем, се чудя дали да не ограничим кораба до Тромсьо и от там на обратно до Осло с кола под наем?

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

От Киркенес летят Wideroy.Ние ще летим с тях до Трьомсо,ще останем два дена в Трьомсо и оттам с Norwegian до Осло.В един ден напаснах Трьомсо-Осло и после Осло-София през Виена.Преди това ми идват две нощувки в Осло-преди и след полетите до Свалбард.В Осло сме били и не виждам какво има да правим,а и трансферите до летището бяха около 50лв. на човек.Ако имате някакви идеи какво да се прави около Gardermoen един следобед и хотел в района?

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

В другата тема прочетох, че Уиз - овете спират полетите до Малмьо. Аз още седя и умувам, пък Емо вече е сколасал с всичко.:(Емо, може ли да си напишеш програмата, да си открадна туй-онуй, ако вече е пълна, моля!

Ама другата седмица имаме една Италия /отново/ и като се върнем, се опретвам да пазарувам билети.

Много ви благодаря на всички, които пишете в темата.☺Страшно полезна информация, без вас нищичко не ми беше ясно за онези земи.Моля, не спирайте с писането тук!

Още веднъж, благодаряяяя!

Редактирано от AlexandraKo
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

В другата тема прочетох, че Уиз - овете спират полетите до Малмьо. 

 

Все пак ти остават 2 възможности - с Уиз до Копенхаген и с Райън до Стокхолм, но първата май е по-удобна. Според мен е добре да разгледаш и полетите на SAS/Norwegian/DAT/Finnair, за да видиш дали има някакви удобни и сравнително евтини връзки между столиците и така ще напаснеш програмата. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

В другата тема прочетох, че Уиз - овете спират полетите до Малмьо. Аз още седя и умувам, пък Емо вече е сколасал с всичко.:(Емо, може ли да си напишеш програмата, да си открадна туй-онуй, ако вече е пълна, моля!

Ама другата седмица имаме една Италия /отново/ и като се върнем, се опретвам да пазарувам билети.

Много ви благодаря на всички, които пишете в темата.☺Страшно полезна информация, без вас нищичко не ми беше ясно за онези земи.Моля, не спирайте с писането тук!

Още веднъж, благодаряяяя!

Тя програмата ни е проста.

14.09.София-Виена-Осло с Austrian.По обед сме в Осло.На другата сутрин 15.09. с Norwegian летим за Свалбард.Следобеда разглеждаме Свалбард.

16.09.-трип до Баренцбург

17.09.-трип до Ny Alesund

18.09.-летим обратно до Осло

19.09.-влак Осло-Берген.Вечерта се качваме на кораба Finnmark

19.09.-25.09.-Осло-Киркенес

25.09.-пристигаме в Киркенес и веднага се мятаме на трип за крабове.Нощувка в Киркенес

26.09.-сутринта летим с Wideroy за Тромсьо.Разглеждане на Тромсьо.Нощувка Тромсьо.

27.09.-Тромсьо-Осло с Norwegian,Осло-Виена-София с Austrian

И ако при това обикаляне не видим сияние,не ни е било писано

Редактирано от Emil Chakalov
  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Тя програмата ни е проста.

14.09.София-Виена-Осло с Austrian.По обед сме в Осло.На другата сутрин 15.09. с Norwegian летим за Свалбард.Следобеда разглеждаме Свалбард.

16.09.-трип до Баренцбург

17.09.-трип дп Ny Alesund

18.09.-летим обратно до Осло

19.09.-влак Осло-Берген.Вечерта се качваме на кораба Finnmark

19.09.-25.09.-Осло-Киркенес

25.09.-пристигаме в Киркенес и веднага се мятаме на трип за крабове.Нощувка в Киркенес

26.09.-сутринта летим с Wideroy за Тромсьо.Разглеждане на Тромсьо.Нощувка Тромсьо.

27.09.-Тромсьо-Осло с Norwegian,Осло-Виена-София с Austrian

И ако при това обикаляне не видим сияние,не ни е било писано

Според мен, трябва да си го поръчаш:)))

Със силата на мисълта.

Благодаря ти за програмата!

Редактирано от AlexandraKo
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 4 седмици по-късно ...

На мен също започна да ми се оформя някакава концепцийка по въпроса с транспорта:

1. Полет - София - Хелзинки / не съм купила още никакви билети, този полет смятам да го направя с Търкиш - София-Истанбул-Хелзинки, че имаме много техни мили./

2. Фери - Хелзинки - Стокхолм

3.Полет - Стокхолм - Осло

3.Полет - Осло-Берген

5. Полет - Берген - Копенхаген

6. Полет - Копенхаген - София

 

Сега ще започна покрай този "скелет" да смятам по дни и да гледам хотели. :)

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

3.Полет - Осло-Берген

 

Глас за влак по тази отсечка. Един от панорамните влакови маршрути в Европа е The Bergen Railways. Дълъг е около 7 часа, но ако не ви "свърта" толкова време на едно място, самолета е добра опция.

Когато бяхме в Осло, поради липса на време, за ден отидохме и се върнахме от/до Берген със самолет. Ползвахме Norwegian за вътрешните полети.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

 Търкиш имат промоция Истанбул- Хелзинки почти за всичките си полети,в смисъл през цялата година-129 евро отиване и връщане.Никой няма да даде такава цена през годината.Трябва  да се купи до 16.02.Огледай хубаво сайта им.Не знам дали може с точки.

Имат и други полети с покупка до 16.02.Със сълзи на очи ги гледам,че не ми вършат работа.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.