Прескочи до съдържание

Норвегия Септември 2017


ECC

Препоръчани мнения

Годината е вече в края си и започнахме плановете за втората половина на 2017.

Програмата в суров вид е

София-Осло-самолет

19.09.-Осло-Берген-влак

19.09.-25.09.-Берген-Киркенес-кораб Finnmarken на Hurtigruten-имаме капарирана каюта

26.09.-Киркенес-Трьомсо-самолет

28.09.-Трьомсо-София-самолет

Желание да видим сиянието.Съобразено с новолуние и равноденствие.

Имаме възможност в началото на отидем за два-три дена до Свалбард.Дайте идеи какво по-точно може да се прави там за няколко дена.Организираните трипове не са вариант поради високата цена.Самостоятелни разходки като че ли не се препоръчват,заради мечките.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Понеже и аз правя скандинавска програма, ще си копна от теб туй-онуй, ако даваш.:)

Този влак от Осло до Берген колко време пътува?Че аз съм го предвидила със самолет.

Връзка към мнение

Към 7ч е пътя с влака,пътува се комфортно,има нет във влака.Много красиви гледки от влака ще видите.За мен си заслужаваше с него да се мине пътя от Осло до Берген,всъщност до Флам,което мисля е на 2 ч от Берген.Ние от Флам взехме круиз по фиорда до Берген.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Разбира се,че може.Аз си краднах това-онова от вашата програма за Швейцария.

Влакът пътува около седем часа и хич не е евтин.Стандартната цена е около 100евро в едната посока.Пускат обаче често промоции и цената може да падне на 25-50евро.Сайтът на железниците е www.nsb.no.Разписанието е за три месеца напред.

Избрахме да пътуваме с влак заради гледките.За мен интереснаното в Норвегия е природата.В градовете няма много за гледане.Корабът ни тръгва в 20,00 часа от Берген и искам да пътуваме през деня от Осло без да нощуваме в Берген,защото сме били вече.Ако решите да пътувате с влак може да слезете на Myrdal и да отидете с влака до Flam.Много е интересно.

Бранко е писал заедно с мен.Понеже видях,че мислите да вземате рент-а-кар,да ви посъветвам задължително да вкарате макар и малък круиз в програмата си.Фиорд от сушата не знам как може да видите,от вода си е друго.

Редактирано от Emil Chakalov
  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Към 7ч е пътя с влака,пътува се комфортно,има нет във влака.Много красиви гледки от влака ще видите.За мен си заслужаваше с него да се мине пътя от Осло до Берген,всъщност до Флам,което мисля е на 2 ч от Берген.Ние от Флам взехме круиз по фиорда до Берген.

А можеш ли да дадеш линк за круиза,моля, или на място, във Флам си го харесахте?

Разбира се,че може.Аз си краднах това-онова от вашата програма за Швейцария.

Влакът пътува около седем часа и хич не е евтин.Стандартната цена е около 100евро в едната посока.Пускат обаче често промоции и цената може да падне на 25-50евро.Сайтът на железниците е www.nsb.no.Разписанието е за три месеца напред.

Избрахме да пътуваме с влак заради гледките.За мен интереснаното в Норвегия е природата.В градовете няма много за гледане.Корабът ни тръгва в 20,00 часа от Берген и искам да пътуваме през деня от Осло без да нощуваме в Берген,защото сме били вече.Ако решите да пътувате с влак може да слезете на Myrdal и да отидете с влака до Flam.Много е интересно.

Бранко е писал заедно с мен.Понеже видях,че мислите да вземате рент-а-кар,да ви посъветвам задължително да вкарате макар и малък круиз в програмата си.Фиорд от сушата не знам как може да видите,от вода си е друго.

Круиз задължително ще има, за Норвегия май с кола няма смисъл.
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ние сме били на стандартен круиз Норвежки фиорди.

Сега ще бъдем с Hurtigruten,които не са точно круизна компания.Пътуват от Берген до Киркенес.Нагоре пътува шест нощи,надолу пет.Общо в двете посоки пътува 11 дена.Имат 11 кораба и всеки ден от Берген тръгва кораб.В посока спира на около 30 спирки,Престоят е от 15 минути до 4-5 часа.Корабите се използват за превоз на пътници,коли,автобуси и стоки.Ние ще бъдем само в северна посока.Могат да се купят билети и само между няколко града.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

За маршрута Осло-Берген мога да препоръчам това: The Norway in a nutshell® tour from Oslo. Ние го направихме самостоятелно, в смисъл всяка отсечка си резервирахме сами и излезе с около една трета по-евтино от пакетната цена на организиран тур. За влака Осло-Мирдал доплатихме за комфортно място-това е вагон, в който има кафе машина вътре и всеки в този вагон си я ползва неограничено през цялото пътуване. Има и вестници :). Малко по -скъп е билетът но е полупразно и приятно да се пътува толкова дълго в подобен вагон. Билети резервирахме онлайн, единствено не може да се купи предварително билет за отсечката с рейс, но рейсовете са един след друг и качват всички. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Чак пък да няма смисъл от кола... И напротив, достатъчно може да се види от един фиорд и от сушата. Според мен фиорда най-добре може да се види отгоре, т.е. при липса на самолет или балон от пътя до съседния фиорд. Аз само с кола съм бил и се замаях. Естествено едно пътуване само с кола задължително включва 5-6 ферибота за пресичане на фиорди поне, включваш и ферибота по дължината на Гейрангер и какво повече да искаш. Аз си мисля, че Hurtigruten не влиза достатъчно навътре (освен при Geiranger), за да се види точно фиорда, но може и да бъркам.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Това за круиз ли или за влак?

Чак пък да няма смисъл от кола... И напротив, достатъчно може да се види от един фиорд и от сушата. Според мен фиорда най-добре може да се види отгоре, т.е. при липса на самолет или балон от пътя до съседния фиорд. Аз само с кола съм бил и се замаях. Естествено едно пътуване само с кола задължително включва 5-6 ферибота за пресичане на фиорди поне, включваш и ферибота по дължината на Гейрангер и какво повече да искаш. Аз си мисля, че Hurtigruten не влиза достатъчно навътре (освен при Geiranger), за да се види точно фиорда, но може и да бъркам.

Друго си е да си седиш на палубата и да си гледаш.За Hurtigruten си прав,че не навлиза във фиордите,но пък се движи предимно в архипелазите близо до брега.Избрахме да отидем насевер с кораб,защото няма влак.Пък и заради сиянието мисля,че ще е по-добре да седим на топло и ако се появи да излезем на палубата.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

И круиза и влака го взехме онлайн. То круиз е малко силно казано, защото ни е избрахме краткият вариант-не до Берген а до Гудваген- Флам-Гудванген, после рейс  до Вос и оттам влак до Берген. Като цяло е един ден път , само сменяте превозните средства :). Не е уморително, при нас времето беше доста лошо  и честно казано не бях впечатлена. Ще потърся сайта за круиза, Цените са фиксирани-няма значение кога ще се купи билета, само час си избирате. Ние бяхме на 29,05, а от 01,06 пуснаха още една лодка, много гъзарска - препоръчвам ви я , малко е по- скъпа, ама как изглежда само...

 

https://booking.visitflam.com/en/to-do/a1064754/fjordcruise-n%c3%a6r%c3%b8yfjord/showdetails  ето го, класически е с обикновена лодка, като ферибот, премиум е с гъзарската лодка :)

Редактирано от bobole4e
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Осло - Берген задължително с влак, при това през деня, гледките са феноментални. Доплащанията за комфорт вагоните са фиксирана цена, независимо от дължината на маршрута, така че колкото е по-дълго пътуването с влак, толкова е по-рентабилно :)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Жоро,давай акъл за Свалбард.Струва ли си да ходим за ден-два и какво може да се прави там?Може би една от малкото възможности е еднодневния круиз,който е правил Матеев до Шпицберген.Цената му е около 200евро на калпак.Вероятността да се видят полярни мечки-не особено голяма.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Георги Матеев

Имаме възможност в началото да отидем за два-три дена до Свалбард.Дайте идеи какво по-точно може да се прави там за няколко дена.Организираните трипове не са вариант поради високата цена.Самостоятелни разходки като че ли не се препоръчват,заради мечките.

 

Горещо препоръчвам да отскочите и до Свалбард.

 

Бях там за 3 дни, които ми стигнаха точно. Основното градче Longyearbyen се разглежда за около половин ден. После след малко чудене пренебрегнах всички предупредителни знаци за мечки и се разхождах в 5 км радиус, има невероятни пейзажи. Оцелях :)

post-1175-0-10975500-1482667017_thumb.jpg

post-1175-0-35329800-1482667043_thumb.jpg

post-1175-0-15892300-1482667051_thumb.jpg

post-1175-0-00105700-1482667059_thumb.jpg

 

Организираните трипове вярно са скъпички, но си струват. Ходих с кораба "Полярно момиче" до руското минно селище Баренцбург, където е статуята на Ленин, и беше страшно интересно. По път спирахме на още няколко места, включително до един от най-големите ледници - приближихме се буквално на 15-20 метра от него и чувахме как пука леда. Много впечатляващо. Накрая доплавахме до един от фиордите и наблюдавахме различни видове птици. Цената за този целодневен тур беше 1450 норвежки крони, като в това влизаше обяд и неограничено чай, кафе и вода. Заслужаваше си отвсякъде.

post-1175-0-21848400-1482667112_thumb.jpg

post-1175-0-68108300-1482667118_thumb.jpg

post-1175-0-10109000-1482667126_thumb.jpg

post-1175-0-42400700-1482667137_thumb.jpg

post-1175-0-54188100-1482667147_thumb.jpg

post-1175-0-65207400-1482667156_thumb.jpg

 

Последният ден отидох пеша от хотела до летището, пътят е много панорамен. Мечки отново нямаше.

  • Харесвам 15
Връзка към мнение

Решено-ще се ходи първо до Свалбард,после останалата програма.Лошото е,че всички отправни точки са Осло.Май ще ни се наложи на три пъти да ходим до Осло за пренощуване.

В Свалбард ще имаме три нощувки,т.е. два пълни дена и един следобед.Единият трип ще е Баренцбург.Ако все още има ще направим и до Ny Alesund.

Мислите ли,че има смисъл да резервирам трипове предварително или да чакаме на място?

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
Георги Матеев

Мислите ли,че има смисъл да резервирам трипове предварително или да чакаме на място?

 

Задължително предварително. На място никой не предлагаше ласт минит оферти, дори цените бяха леко по-високи спрямо тези в интернет. А и септември е все още сравнително висок сезон и е възможно местата за някои трипове да свършат.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Чета,че има ограничение за закупуване на алкохол в Свалбард.Проверяват ли багажа при пристигане или не,защото това ще е в началото на пътуването?

Връзка към мнение
Георги Матеев

Чета,че има ограничение за закупуване на алкохол в Свалбард.Проверяват ли багажа при пристигане или не,защото това ще е в началото на пътуването?

 

Бях само с ръчен багаж и него не го проверяваха въобще. За чекирания нямам идея.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.