Прескочи до съдържание

Виза за Беларус


Препоръчани мнения

преди 35 минути , Щастливеца каза:

Ето това е много интересно. Но в крайна сметка не разбирам как мога да се свържа с тези беларуски агенции. които са оторизирани да съдействат за тези безвизови посещения на Гродно и Брест.

Има дадени линкове с координати на беларуски туроператори. За Брест http://www.tour.brest.by/tuoroperators.html

 

За Гродно http://www.tour.brest.by/tuoroperators.html

 

Нямам опит с изброените туроператори, но би трябвало всичко да е наред, след като са дали линк към тях от уебсайта на Министерството на Външните работи на Беларус.

 

Ни бяхме за повече от 5 дни, включително дните на пристигане и отпътуване и си вадихме визи в Посолството на Беларус в Брюксел. На страницата на Посолството беше даден линк към националният им туроператор Белинтурист  : Belintourist http://www.belintourist.com/eng за да ни дадат писмо за подкрепа за издавани на виза и за хотелски резервации. Можеш да ги ползваш и тях.

 

Иначе освен в Минск ходихме до замъците в Несвиж и Мир за един ден с шофьор и кола и един ден до Брест с влак.

 

Предполагам си прочел в горната статия, че официално не може да напускаш Бресткият район, ако влезеш там с виза фрии и съответно по същия начин за района на Гродно. На практика няма точки на проверка и можеш да стигнеш до Минск, но ако те спрат милиционери за проверка може да ти бъде наложена глоба (не е малка) и да бъдеш екстрадиран от Беларус. Не знам дали го прилагат на практика.

 

Между другото ваденето на визи става бързо и лесно.

 

Връзка към мнение
Щастливеца
преди 19 минути , zon каза:

Има дадени линкове с координати на беларуски туроператори. За Брест http://www.tour.brest.by/tuoroperators.html

 

За Гродно http://www.tour.brest.by/tuoroperators.html

 

Нямам опит с изброените туроператори, но би трябвало всичко да е наред, след като са дали линк към тях от уебсайта на Министерството на Външните работи на Беларус.

 

Ни бяхме за повече от 5 дни, включително дните на пристигане и отпътуване и си вадихме визи в Посолството на Беларус в Брюксел. На страницата на Посолството беше даден линк към националният им туроператор Белинтурист  : Belintourist http://www.belintourist.com/eng за да ни дадат писмо за подкрепа за издавани на виза и за хотелски резервации. Можеш да ги ползваш и тях.

 

Иначе освен в Минск ходихме до замъците в Несвиж и Мир за един ден с шофьор и кола и един ден до Брест с влак.

 

Предполагам си прочел в горната статия, че официално не може да напускаш Бресткият район, ако влезеш там с виза фрии и съответно по същия начин за района на Гродно. На практика няма точки на проверка и можеш да стигнеш до Минск, но ако те спрат милиционери за проверка може да ти бъде наложена глоба (не е малка) и да бъдеш екстрадиран от Беларус. Не знам дали го прилагат на практика.

 

Между другото ваденето на визи става бързо и лесно.

 

Много Ти Благодаря @zon много полезна информация. Ще пиша на агенция и ще споделя в темата за безвизовите посещения.

Хубав вариант, ще е ако работи тази възможност, защото всички с кратък престой ще могат да си спестят 60 евро за виза.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...
На ‎10‎.‎7‎.‎2018‎ г. в 20:03, Jorro каза:

Планирам отскачане за 1 ден до Минск от Вилнюс с влак. Ще ми трябва ли виза при това положение и каква, колко струва и т.н? 

Да, ще ти трябва виза, защото влизаш с влак и ще пътуваш до Минск.

 

От страницата на посолството на Р Беларус в София http://bulgaria.mfa.gov.by/bg/consular_issues/visas/cc611f94d738cb97.html http://bulgaria.mfa.gov.by/bg/consular_issues/taksi/

 

Ще ти трябва виза за дните на целият ти престой, включително денят на влизане и излизане от Беларус, дори да е половин час преди/след полунощ се счита за цял ден и трябва да го отбележиш във формуляра за кандидатстване на виза. Цената на туристическата виза до 30 дни престой е 60 евро.

 

Защо само за ден до Минск? Така и така ще си вадиш виза, ще ти трябва и покана (казват ѝ ходатайство), тя също се заплаща на съответната организация туроператор, по добре да отидеш до Беларус поне за 2-3 дни. Имай предвид, че с влак от границата до Минск е пътуване няколко часа и пак е време.

Връзка към мнение
3 hours ago, zon said:

Да, ще ти трябва виза, защото влизаш с влак и ще пътуваш до Минск.

 

От страницата на посолството на Р Беларус в София http://bulgaria.mfa.gov.by/bg/consular_issues/visas/cc611f94d738cb97.html http://bulgaria.mfa.gov.by/bg/consular_issues/taksi/

 

Ще ти трябва виза за дните на целият ти престой, включително денят на влизане и излизане от Беларус, дори да е половин час преди/след полунощ се счита за цял ден и трябва да го отбележиш във формуляра за кандидатстване на виза. Цената на туристическата виза до 30 дни престой е 60 евро.

 

Защо само за ден до Минск? Така и така ще си вадиш виза, ще ти трябва и покана (казват ѝ ходатайство), тя също се заплаща на съответната организация туроператор, по добре да отидеш до Беларус поне за 2-3 дни. Имай предвид, че с влак от границата до Минск е пътуване няколко часа и пак е време.

Благодаря много за инфото. Нямах представа, че е с виза, че и 60 евро....направо си ме отказаха. Ще се остави за в бъдеще.

Връзка към мнение
преди 25 минути , Jorro каза:

Благодаря много за инфото. Нямах представа, че е с виза, че и 60 евро....направо си ме отказаха. Ще се остави за в бъдеще.

Виж по на горе в темата съм писала има информация и линкове.

 

Ако пътуваш до Минск със самолет в рамките на 5 дни престой общо, включително денят на пристигане и отпътуване, няма визи.

 

НО не трябва полетът да е от Москва, и въобще Русия. тогава ти трябва виза.

 

Има два града (района), в които можеш също безвизово да влезеш в Беларус по сухопътната граница и не ти трябва виза за кратък престой.

 

Виж дали този вариант няма да ти е изгоден. Все пак ще видиш нещо то Беларус. Даже извън столицата е по автентично.

Редактирано от zon
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Виж на предната страница поста ми с информация и линкове.

 

Можеш от Литва да посетиш град Гродно (най-старият град в Беларус) и областта. Ще ти трябва покана от Беларуски туроператор, има даден списък. https://grodnovisafree.by/kak-priekhat.html https://grodnovisafree.by/turoperatory.html

 

В статията има линкове от през кои гранични пунктове може да влезеш в област Гродно. http://belarusfeed.com/brest-grodno-10-days-visa-free/

 

 "Grodno region: “Bruzgi” (“Kuznitsa Bialostokskaya”), “Privalka” (“Raigardas”), “Lesnaya” (Rudavka), “Privalka” (“Shvyandubre”), the railway checkpoint “Grodno”, the checkpoint “Grodno Airport”."

 

Предполагам, няма да е трудно да намериш автобуси от Литва до границата и дори до Гродно. Или пък със смяна на границата на автобуса със местен.

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 1 година по-късно ...

Искам да споделя за всички който  ще ходят към Беларус, че  днес ме върнаха от границата с Литва защото нямам виза. Безплатна виза се издава само на летището в Минск. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 5 месеца по-късно ...

Без виза може да се влиза само през летището в Минск. Обаче пише, че не важи, ако се идва или отива към Русия. 

https://www.belarus.by/rel_image/6399

 

Обаче нали вече се влиза без виза в Санкт Петербург и областта, та никъде не пише как се процедира в случай, че се идва или заминава към Санкт Петербург, за където нямаме нужда от виза, а такива полети има на Belavia.

 

Предполагам, че трябва да си актуализират информацията, но от друга страна вече са минали повече от два месеца..

Бях направил план за билети с прибиране през Минск и сега се чудя какво да правя

 

Връзка към мнение

Ами пробвай да питаш някой от властите, ама щом засега пише, че от Русия не става, значи не става, без значение електронната виза (аз доколкото разбирам има нужда от виза и за Санкт Петербург, просто е електронна и безплатна)

Връзка към мнение
преди 11 часа, Alexander каза:

Обаче нали вече се влиза без виза в Санкт Петербург и областта, та никъде не пише как се процедира в случай, че се идва или заминава към Санкт Петербург, за където нямаме нужда от виза, а такива полети има на Belavia.

Полетите от/до Минск от Русия са вътрешни полети - т.е. нямат граничен контрол. Не можеш да ги ползваш за пристигане/заминаване от Минск ако си кандидатствал за 5 дневната виза. Можеш обаче, ако си имаш стандартна виза за Русия и Беларус.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Боян Димитров

Виждам, че индивидуалната виза е 60 еуро на човек. За 4ма става 240 , доста ми се вижда за посещение с цел разглеждане в рамките на ден, два. Има ли по-бюджетен вариант. Примерно да се мине от Украйна в Литва с транзитна виза и наобратно или пак така или през Полша?

Връзка към мнение
преди 2 минути , Боян Димитров каза:

Виждам, че индивидуалната виза е 60 еуро на човек. За 4ма става 240 , доста ми се вижда за посещение с цел разглеждане в рамките на ден, два. Има ли по-бюджетен вариант. Примерно да се мине от Украйна в Литва с транзитна виза и наобратно или пак така или през Полша?

Без да се плаща виза може  да се влиза САМО през летището в Минск с изключение полети от и към Русия.

При всички други варианти трябва виза.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Боян Димитров

Чета за транзитните визи, но не намирам колко пари са. Иначе Транзитна виза би ме устроило иделано с тръгване от Киев и нощувка в Минск към Вилнюс, където са юнеско замъците. Навръщане може пак така, а може и през Полша

 

Транзитната виза предоставя право на транзитно преминаване (влизане от една държава, преминаване по установен маршрут през територията на Република Беларус и влизане в друга държава) в рамките на заявения срок, но не повече от 1 година и действа в рамките на 48 часа от деня на влизане в Република Беларус.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 23 часа, Боян Димитров каза:

индивидуалната виза е 60 еуро на човек.

 

преди 23 часа, Боян Димитров каза:

или през Полша?

Намират се авиобилети Вилнюс-Минск-Вилнюс за 70 евро, но само с ръчен багаж, Варшава-Минск-Варшава за 91 евро и   Киев-Минск-Киев  за 108 евро, пак само с ръчен багаж. Може да се направи комбинация с еднопосочни билети, например, Вилнюс-Минск за 44 евро и след няколко дена Минск-Варшава за 50 евро. Цените, които давам са на Белавия.

Връзка към мнение
Йосиф Милчов

Визата тук в посолството им в кв. Редута е 60 евро. Вади се бързо и безпроблемнно. Мисля, че някъде за седмица стана при нас. 

Връзка към мнение
преди 23 часа, Боян Димитров каза:

Чета за транзитните визи, но не намирам колко пари са. Иначе Транзитна виза би ме устроило иделано с тръгване от Киев и нощувка в Минск към Вилнюс, където са юнеско замъците. Навръщане може пак така, а може и през Полша

 

Транзитната виза предоставя право на транзитно преминаване (влизане от една държава, преминаване по установен маршрут през територията на Република Беларус и влизане в друга държава) в рамките на заявения срок, но не повече от 1 година и действа в рамките на 48 часа от деня на влизане в Република Беларус.

Аз пътувах с транзитна виза преди 4 години и половина,с автобус от Киев до Вилнюс-Литва.Струваше 20 евро и беше готова за 1 седмица с предварително показване на закупените билети.Но не съм спирал никъде,само на граничните пунктове.Минахме покрай Минск и го видях във движение.

Връзка към мнение
Боян Димитров
преди 2 часа, epetkov каза:

 

Намират се авиобилети Вилнюс-Минск-Вилнюс за 70 евро, но само с ръчен багаж, Варшава-Минск-Варшава за 91 евро и   Киев-Минск-Киев  за 108 евро, пак само с ръчен багаж. Може да се направи комбинация с еднопосочни билети, например, Вилнюс-Минск за 44 евро и след няколко дена Минск-Варшава за 50 евро. Цените, които давам са на Белавия.

Аз ще съм с колата в Украйна и ми се иска да прескочим за 1-2-3 дена до Беларус. Отделил съм си време и да стигнем до Вилнюс, но няма да се качваме по-нагоре. Ще пътуваме семейно - 4 човека. Следа бая разчитане из интернет, намерих че има 3 типа виза подходящи за нас, като всяка може да се вади индивидуално или групово (не се посочва, колко човека са група). Цените споменати тук са за клас Д виза - 60 еуро на човек. Клас Ц са някакви краткосрочни визи и цената им е наполовина горе долу, а клас Б е транзитна виза за 48 заса по указан маршрут (нямам идея , отклонение от 20-30 км дали е проблематично). Клас Б се вади за еднкартно и двукратно и е 15 и 25 еуро съответно. За мене двукратна такава виза би ми свършила идеална работа. Разбира се в много посолства си имат локална трактовка и се опасявам, че Българското е точно такова.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 10 минути , Боян Димитров каза:

че Българското е точно такова.

А какво отношение има Българското посолство към издаване на беларуската виза?

 

Едит:  Мисля, че разбрах.  Понеже говорим за  беларуска виза,  си имал предвид  беларуското посолство в България.  Иначе  60 евро за виза ми се стори много скъпо.  Ако става въпрос за виза Д, тогава  е нормално. Българската виза Д е 100 евро. Но виза Д е дългосрочна-така наречените  имигрантски визи. Обикновената туристическа би трябвало да е 30-40 евро.

Връзка към мнение
Боян Димитров
преди 4 минути , epetkov каза:

А какво отношение има Българското посолство към издаване на беларуската виза?

българското беларуско* или най-правилно беларуското в България, въпреки че и без уточняването ми се струва достатъчно ясно 

Връзка към мнение
преди 4 часа, Боян Димитров каза:

Аз ще съм с колата в Украйна и ми се иска да прескочим за 1-2-3 дена до Беларус.

Имай предвид, че каското (в случай че има значение) не важи по тези ширини и е добре да направиш добавъци. Порълват се и митнически декларации.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Боян Димитров
Преди 1 час, cck каза:

Имай предвид, че каското (в случай че има значение) не важи по тези ширини и е добре да направиш добавъци. Порълват се и митнически декларации.

Може ли да обясниш по-подробно, че не съм наясно?

Връзка към мнение
преди 26 минути , Боян Димитров каза:

Може ли да обясниш по-подробно, че не съм наясно?

Презюмирам, че пътуваш със собствен автомобил с българска регистрация и имаш сключени Гражданска отговорност и Каско.

За гражданската ясно - със задължителната зелена карта се покрива изикването за наличие на такава в Беларус и Украйна.

За Каското обаче обикновено това съвсем не е така. И то по мои наблюдения се отнася за всички български застрахователи.

Обикновено териториалния обхват на Каско се ограничава до България и ЕИП, като може и да включва Сърбия и Турция. Специално обаче се изключват Украйна, Беларус и др.

Например Алианц, вж. страница 2 от тази брошура.

" Кражба и Грабеж не се покриват за територията на Руска федерация, Украйна, Република Беларус, Република Молдова, Република Албания, Република Армения, Грузия и Република Косово, а на територията на Република Северна Македония и Черна гора се покриват с 20% самоучастие от Ваша страна".

 

Т.е. прегледай текущия си застрахователен договор и ако е необходимо се обърни към брокера ти за добавък за разширяване (ако е възможно) на териториалния обхват за Каското.

 

Аз съм пътувал преди години с личен автомобил през Финландия към Русия (а в Беларус процедурите са сходни) и бях силно затруднен да намеря застраховател, който да се съгласи да направи добавък за Каското. От Уника се навиха, срещу доплащане, като имах задължително условие автомобилът да нощува на охраняем паркинг. Това животно (паркингът) в Санкт Петербург е много, много рядка птица. Та намерих един, но нощувката на автомобила (в подземен паркинг на петзвезден хотел) беше по скъпа от моята на вечер (в съседния четиризвезден хотел). Също така на границата се попълва митническа декларация, че влизаш със собствен автомобил, пишеш наред с ТТ данните и цената в рубли 🙂, дават листче, което пазиш на излизане, че си го търсят.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.