Прескочи до съдържание

Фарьорски острови


Препоръчани мнения

На Коледната сбирка се разбърборихме с няколко човека за разните малки, а и не толкова малки острови около континантална Европа.

Кой къде е бил. Кой къде би искал да отиде.

Та от дума на дума - няколко дни по-късно ръш за билети за Фарьорските острови :)

Ще се пооформим повече от една група дори, та реших, че е редно тема да си сътворим.

Пътеводна светлина естествено е Матеев сан. То няма и как иначе - проправил е пъртина в комплект със знамето.

Позволявам си да го цитирам със снимка за надъхване :)

 

gallery_1175_51_113554.jpg

 

 

Та какво толкова за тези "овчи острови"... Wiki разказва следното:

 

 

"Фарьорските острови или Ферьорските острови (на фарьорски: Føroyar, на датски: Færøerne; и двете етимологично означават „овчи острови“) са автономна област в рамките на кралство Дания. Те са разположени между Шотландия и Исландия. Разстоянието до Исландия е 450 km, до Норвегия е 675 km, а до Копенхаген е 1117 km."

 

Архипелагът на Фарьорските острови се състои от 18 острова, 17 от които са обитаеми.

Населението наброява около 48 000 души. Административен център е гр. Торсхавн (Tórshavn), около 14 000 души. Вторият по големина град се нарича Клаксвик. Основна религия – протестантство. Преобладаващата част от фарьорците се занимават с риболов, развито е също и овцевъдство. Типичният северен кръст, върху националния флаг на Фарьорските острови е белег за принадлежността на държавата към другите скандинавски страни. Гербът на страната е овен, който най-точно символизира наименованието на островите – фарьорски, т.е. „овчи“.

 

Организацията е по-скоро никаква, поради мои ангажименти, но ще я донагласим във времето. Планът е за няколко дни през юни/юли, така че време има. Предстои да гласим логистиката за хотелите и придвижването из острова.

 

Видях, че още магеланци са навестявали островите. Ще е полезно, ако дадат някое мнение в темата.

  • Харесвам 15
Връзка към мнение

Аз и Wilks взехме билети за там от 2-4 юни.Резервирах спането в този хостел Hostel Kerjalon,то не че голям избор имаше а и свободни места.За две нощувки за двама 135€.Чудим се още кола под наем ли да вземем или местен транспорт да ползваме.Някой който е бил ако може да ни ориентира кое за двама ще ние по ок.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

И на мен ми се ходи, но ще е по-нататък. Иначе исландците им се подиграват, че когато корабите с викингите тръгнали от Норвегия тези, на които им ставало лошо и повръщали, ги оставили на Фарьорите и така били заселени островите  :) Не мога да помогна с конкретно инфо, но пък мога да предложа малко вдъхновение с два филма. Bye Bye Blue Bird е класически road movie за две момичета, които след дълго време в чужбина се връщат вкъщи и решават да опознаят родината, за да я обикнат. Тук е целият филм с английски субтитри, но за съжаление с не особено добро качество:

 

 

Ако на някой му е интересно да надникне във фарьорското обществото от 18-и век, препоръчвам Barbara, който реално е датски филм, но е заснет по романа на един от най-известните фарьорски писатели Jørgen-Frantz Jacobsen:

 

 

p.s. А за оригинална фарьорска музика, потърсете Týr и Eivør  ;)  И последно едно фарьорско хоро на една от най-известните им "народни" песни Regin Smiður, разказваща за Сигурд, Регин и дракона:

 

Редактирано от DenitsaS
  • Харесвам 11
Връзка към мнение

Мисля, че го бях пускал и другаде, но нека си е и тук в темата: Google Sheep View

 

За разлика от нормалните street view камери, тук камерата е завързана за гърба на овца :) С нейна помощ може да пообиколите доста от острова. 

  • Харесвам 9
Връзка към мнение

Ако си коригираш грешката в заглавието, ще се включа сред потенциалните туристи ;)

 

Те и двете са верни, но поправих на "Фарьорски острови", така че включвай се.

При все това "Ферьорски острови", някак много по "овчи" ми звучи :)

 

 

Мисля, че го бях пускал и другаде, но нека си е и тук в темата: Google Sheep View

 

За разлика от нормалните street view камери, тук камерата е завързана за гърба на овца :) С нейна помощ може да пообиколите доста от острова. 

 

Много е шантава гледната точка на камерата :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Георги Матеев

Пътеводна светлина естествено е Матеев сан. То няма и как иначе - проправил е пъртина в комплект със знамето.

 

Фарьорските острови много ми легнаха на сърцето, красотата им е сравнима единствено с тази на Исландия.

 

Ето малко практична информация. Аз ходих в края на април / началото на май, когато е леко извън сезона, и това ми спести доста пари. Времето вече беше приятно и успях да разгледам практически всичко интересно.

 

Каца се във Вагар, на 50 км от столицата Торсхавн. От летището може директно да се рентне кола, макар че рентал компаниите искат допълнително бая висока летищна такса, която обаче не се начислява, ако колата се вземе от града. До Торсхавн може да се отиде и с автобус №300, двупосочен билет за който струва 190 DKK на човек. Ето разписанието, което обикновено е напаснато с полетите: http://www.ssl.fo/en/timetable/bus/300-torshavn-airport-soervagur/

 

Градският транспорт в самата столица изненадващо за мен беше напълно безплатен, но линиите извън града са платени. С автобус обаче не може да се стигне навсякъде и според мен наемането на кола е задължително за да се разгледат повечето острови, които са свързани помежду си с мостове или подземни тунели. Аз се придвижвах с кола, шофирането беше леко и ненапрягащо, пътищата са добри и няма много движение. Спирах много често за снимки защото постоянно се откриваха разни спиращи дъха гледки.

 

Спах в хотел Streym http://www.hotelstreym.com/ за 495 DKK (€66) на нощ и силно го препоръчвам. Хотелчето е супер, централно, с вкусна закуска и бърз интернет. Най-големия бонус - дават на място коли под наем само за 395 DKK на ден (преди 2 години дори беше 325 DKK). Хем това е най-ниската цена в града, хем не се разкарваш до друго място да взимаш/връщаш колата, хем отпада проблема с неработещите през уикенда рентал компании.

 

В Торсхавн има доста супермаркети и немалко заведения, гладен и жаден човек няма да остане. Извън столицата обаче няма много шопинг опции, особено в малките селца, препоръчително е да се направят покупки още преди тръгването за дневен трип. Цените са една-две идеи по-скъпи от тези в Дания, като цяло стандартът е висок.

 

Ако има някакви по-конкретни въпроси - питайте :)

  • Харесвам 24
Връзка към мнение

Сайтът на местния обществен транспорт:

 

http://www.ssl.fo/en

 

Доколкото виждам, най-изгодната опция е карта за цялата бус и фери мрежа за 4 дни на цена около 130 лева.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Как седи въпросът с роуминга, знае ли някой? Все едно си в Дания или не съвсем? @Матеев? 

 

Не съвсем, даже хич :)Два телекома (Faroese Telecom, KALL (Vodafone)). Имат роуминг с Мтел, примерно. Тарифа World (6 лв./мин).

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Аз и Wilks взехме билети за там от 2-4 юни.Резервирах спането в този хостел Hostel Kerjalon,то не че голям избор имаше а и свободни места.За две нощувки за двама 135€.Чудим се още кола под наем ли да вземем или местен транспорт да ползваме.Някой който е бил ако може да ни ориентира кое за двама ще ние по ок.

 

С кои авиокомпании ще летите? Има ли вече опция с НТА?

Връзка към мнение

Има ли вече опция с НТА?

 

Дано никога не се появи подобна опция, че и Фарьорите ще бъдат изорани от тълпите туристи, досущ като Исландия... 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Дано никога не се появи подобна опция, че и Фарьорите ще бъдат изорани от тълпите туристи, досущ като Исландия... 

 

Исландия е доста далече от масовия туризъм! Няма големи хотели и тълпи китайски и японски туристи :) 1,3 милиона туристи годишно е повече от скромен брой туристи за държава с площ по голяма от България. Дори в сезона в един момент едва ли има повече от 100-150 хиляди туристи.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Дори в сезона в един момент едва ли има повече от 100-150 хиляди туристи.

 

Което е, кажи-речи, близо половината от населението на страната ;) А на годишна база туристите надвишават 4 пъти (!) населението на страната! 4 към 1!!! 

 

За сравнение, при трите най-туристически страни в света годишният брой туристи и населението са в съотношение: Франция ~ 6/5, Испания ~ 1/1, САЩ ~ 1/4.

 

Една интересна статийка в допълнение: http://www.telegraph.co.uk/travel/destinations/europe/iceland/articles/reykjavik-compared-to-disneyland-as-number-of-us-tourists-pass-population/

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Което е, кажи-речи, близо половината от населението на страната ;) А на годишна база туристите надвишават 4 пъти (!) населението на страната! 4 към 1!!! 

 

За сравнение, при трите най-туристически страни в света годишният брой туристи и населението са в съотношение: Франция ~ 6/5, Испания ~ 1/1, САЩ ~ 1/4.

 

Една интересна статийка в допълнение: http://www.telegraph.co.uk/travel/destinations/europe/iceland/articles/reykjavik-compared-to-disneyland-as-number-of-us-tourists-pass-population/

 

Не е коректно сравнението, защото Исландия е много слабо населена държава. На територия по голяма от България живее население колкото в два по големи квартала в София. По тази логика България е свърхаселена, защото населението и надвишава над 20 пъти това на Исландия :lol:

За да не размием темата ще приключа дискусията с това, че нито Исландия, нито Фарьорските острови са заплашени от масов туризъм, защото са достатъчно студени и скъпи за да може това да стане. НТА ги правят с една идея по евтини, но това едва ли ще накара масовата публика да се насочи към тях.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 2 месеца по-късно ...
  • 1 година по-късно ...

Няколко бързички въпрос защото Фарьорските острови започнаха да ми се въртят в главата като дестинация за лятото на 2019 година. Отново на палатки, по подобние на Исландия.

 

Колко време е достатъчно за да се видят основните неща с кола под наем? Предполагам, че 5-7 дни ще са напълно достатъчни? Нужно ли е да планираме нощувки в различни части на острова или е достатъчно да се базираме в столицата и да правим дневни трипчета?

 

Ще отделим и по 1 нощувка в двете посоки на някои от европейските градове, от където ще летим.  (Копенхаген/Единбург)

Редактирано от П.Кръстев
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 2 минути , rdd каза:

Нека да е Единбург! Любим град за мен!

Малко офф, но в Единбург съм ходил, а в Копенхаген - не, така че по-вероятно е второто. Или пък компромисен вариант, open jaw Копенхаген-Вагар-Единбург 🙂 

  • Браво 1
Връзка към мнение
преди 18 часа, П.Кръстев каза:

Няколко бързички въпрос защото Фарьорските острови започнаха да ми се въртят в главата като дестинация за лятото на 2019 година. Отново на палатки, по подобние на Исландия.

 

Колко време е достатъчно за да се видят основните неща с кола под наем? Предполагам, че 5-7 дни ще са напълно достатъчни? Нужно ли е да планираме нощувки в различни части на острова или е достатъчно да се базираме в столицата и да правим дневни трипчета?

 

Ще отделим и по 1 нощувка в двете посоки на някои от европейските градове, от където ще летим.  (Копенхаген/Единбург)

@cck, @Meidj, @Георги Матеев да не се скатават 🙂

Връзка към мнение
преди 20 часа, П.Кръстев каза:

 

Няколко бързички въпрос защото Фарьорските острови

 

Вярно сме с скатали с Матеев 🙂. Поздрави от Ирландия.

 

За Фарьорите базата беше в столицата и дневните трипчета с кола ми се сториха удачни. Това с палатката не зная дали е подходящо във ветровитото им и дъжделиво време. Ползвахме AirBNB, надлежно ангажирано от Домосед.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Ние се бяхме базирали в столицата. Правихме дневни трипчета с рентакар нает от летището, при пристигането ни. Според мен 4-5 дни са напълно достатъчни. Като в тях слагам и трип с лодка или хеликоптер до остров за дебнене да се види и снима пъфин. Което при нас не се получи заради лошото време 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.