Прескочи до съдържание

Календар на магеланците за 2018 - предварителна дискусия и коментари


Препоръчани мнения

Възползвам се от това, че акцията с календарите е горе-долу топла, може би сега ще се получи по-ползотворна дискусия от колкото в средата на август, когато ако някой е имал забележки вече са изветрели :)

 

Идеята е тук да споделим какво ни е харесало, какво може да се подобри, за да може всяка следваща година календарите да са по-добри и по-добри. Като съберем идеи, ще ги подложим на гласуване. Ще разделя дискусията три категории.

 

1. Реализация на напечатаните календари - поръчки, доставки, плащане и т.н. 

 

Тук отговорността поемам аз. Макар, че като цяло нещата минаха добре, имаше и случай, в който поръчка във формата може би е направена, а не се е отразило в системата. Дори и един такъв случай е твърде много. Поемам задължението до година да направим така, че поръчките да са потвърдени, т.е. след като пуснете формата ще очаквате потвърждение под някаъв вид, че всичко е наред. 

 

Друго, което ще направим е че най-вероятно поръчки и доставки ще са по-автоматизирани. Лично аз срещнах големи затруднения с поръчките, които трябваше да се доставят в точно определен период, доставени поръчки, които не са взети, защото човека е тръгнал на път точно тогава и т.н.

 

За това може би догодина ще работим повече на принципа на нормалните онлайн магазини - поръчваш и до два дни поръчката е при теб. Силно вероятно е това да оскъпи календарите, но ще видим. 

 

2. Дизайн на календарите

 

Тук очаквам вие да се включите. Като цяло мисля, че имаме съгласие, че календарите трябва да са с фокус върху снимката, а не толкова върху функцията. Предполагам всеки от нас има на телефона и компютъра си много по-функционален календар от всеки хартиен.

 

Точно и за това, голяма част от площта е заета от снимка, а календара беше в един ред. Като цяло намирам това решение за удачно, но съм отворен и за нови идеи, които накрая ще подложим на гласуване. 

 

3. Организация по набиране на кандидатурите, гласуване и т.н.

 

Склонен съм да махнем ограничението снимката да е правена в конкретния месец. Това създава доста излишно и бих казал изкуствено ограничение на съдържанието на календарите.

 

Може би ще е доста по-удачно всеки да може да участва с до 4 снимки, да гласуваме всичко накуп и накрая просто подреждаме по гласове и първите 24 неповтарящи автори и дестинации снимки се включват.

 

Притеснявам се, че с текущия регламент, макар и два пъти да се разминахме с неразрешим казус е само въпрос на време 2 снимки да се класират еднакво по всички параграфи и да нямаме разумен изход от ситуацията. 

 

Не е толкова просто, де, защото не знам как ще се гласува за 400+ снимки едновременно, в момента като са разделени по месеци е по-лесно. Може би да минават предварителна филтрация, така че финалната анкета да е от 50-ина снимки? Да направим жури, което да е предварително сито на снимките? Макар че осъзнавам какъв капан за мечки е тази идея...Очаквам предложения. 

 

Ако успеем да се разберем по дизайна и кандидатурите, не пречи процеса по набиране на снимки да е целогодишен, т.е. да започнем да набираме още в края на този месец. Въпреки, че срока не беше кратък, често и пътуванията ни не са кратки и много хора не успяха да участват или бяха притиснати от времето да избират и пускат снимки. Мисля си, че когато набирането е отворено целогодишно е много по-лесно. 

Връзка към мнение
2. Дизайн на календарите

 

Тук очаквам вие да се включите. Като цяло мисля, че имаме съгласие, че календарите трябва да са с фокус върху снимката, а не толкова върху функцията. Предполагам всеки от нас има на телефона и компютъра си много по-функционален календар от всеки хартиен.

 

Ако е така, то при това положение логично изниква въпросът: Щом никого не го интересуват цифричките, защо календар, а не албум? Още повече, че това, следиш ли ми мисълта :), автоматично ще премахне главоболията с правилото за снимки от съответния месец. В крайна сметка може да се стигне до нещо такова: щрак!

Твърдо съм против жури. Не ми се слушат/четат обвинения в субективизъм.

Целогодишен прием на снимки - да!

  • Харесвам 11
Връзка към мнение

А за да се намали обема на получените снимки, мисля ще е добре да имаме различни теми всяка година. Било то градски, планински, морски, животински или други фотографии. Така ще се избегне повтаряемостта на снимките, пък и ще е нещо различно.

  • Харесвам 14
Връзка към мнение

А за да се намали обема на получените снимки, мисля ще е добре да имаме различни теми всяка година. Било то градски, планински, морски, животински или други фотографии. Така ще се избегне повтаряемостта на снимките, пък и ще е нещо различно.

 

Харесва ми идеята... 

Връзка към мнение

Ако е така, то при това положение логично изниква въпросът: Щом никого не го интересуват цифричките, защо календар, а не албум? Още повече, че това, следиш ли ми мисълта :), автоматично ще премахне главоболията с правилото за снимки от съответния месец. В крайна сметка може да се стигне до нещо такова: щрак!

Твърдо съм против жури. Не ми се слушат/четат обвинения в субективизъм.

Целогодишен прием на снимки - да!

 

Аз и в предишната тема подхвърлих идеята за фотокнига, годишник или нещо подобно, но нямаше коментари. Притесняват ме две неща:

1. Цената би скочила значително

2. Ще стане просто малко по-луксозна прахосъбирачка по библиотеките. Календара има предимството да ти е винаги пред очите макар и да не го гледаш по предназначение :)

 

Иначе идеята ми допада много, но все пак мисля, че част от идеята е масовост, която се постига със сравнително достъпните цени на календарите. 40лв за фотокнига/годишник много по-малко хора ще могат да отделят. Всъщност, това може да не е вместо календарите, а да си е отделен артикул, като различни неща ги виждам. 

 

А за да се намали обема на получените снимки, мисля ще е добре да имаме различни теми всяка година. Било то градски, планински, морски, животински или други фотографии. Така ще се избегне повтаряемостта на снимките, пък и ще е нещо различно.

 

Не мисля, че обема на получените снимки е проблем между другото, да изберем 24 от 400 ми се струва горе-долу добър баланс. Проблема е, ако всички трябва да оценяват всички 400 едновременно :)

 

Идеята е добра, но първо не мисля, че имаме достатъчно снимки и цената ще скочи заради по-малките тиражи на различни календари. Всъщност може би и това да питам в анкетата, дали цените са ок или имаме място за някакви подобрения - от към разнообразие и тиражи, които биха вдигнали цената, но няма да намалят интереса. 5/12лв ми се струва горе-долу добре в златната среда. 

Връзка към мнение

Аз и в предишната тема подхвърлих идеята за фотокнига, годишник или нещо подобно, но нямаше коментари. Притесняват ме две неща:

1. Цената би скочила значително

2. Ще стане просто малко по-луксозна прахосъбирачка по библиотеките. Календара има предимството да ти е винаги пред очите макар и да не го гледаш по предназначение :)

 

Иначе идеята ми допада много, но все пак мисля, че част от идеята е масовост, която се постига със сравнително достъпните цени на календарите. 40лв за фотокнига/годишник много по-малко хора ще могат да отделят. Всъщност, това може да не е вместо календарите, а да си е отделен артикул, като различни неща ги виждам. 

 

Точно там е предимството на календарите. Фотокнига/ годишник, в сайт за пътуващи, направен от чужди снимки - няма много смисъл. Тук ще се похваля, че приятелката ми ми направи страхотна фотокнига от пътуването ни в Португалия. Но е от нашето пътуване, с нашите снимки и нашите спомени. Календарите застават на стената/ бюрото и кога по предназначение, кога не - винаги са пред очите, без да са обвързвани с високи цени и прашасване на лавицата. 

 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

На мен точно правилото за снимка от съответния месец ми допада много. В момента си седя в офиса, гледам как вали сняг навън и в същото време календарът е пред мен и виждам какво е по принцип времето на Уайтхевън Бийч в тази част от годината.

 

Журито и на мен не ми допада като идея, но целогодишното събиране на снимки - да. Така всеки, след като си направи пътуването ще може да определи и снимки за календара и директно да ги качи. По този начин ще се избегне търсенето на снимки в края на годината от точно определен месец.

  • Харесвам 6
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Лично аз съм за вариант “работен календар“ нещо такова

post-145-0-81177000-1484767450_thumb.jpg

 

Категорично против жури

За, целогодишното събиране на снимки и различна тематика всяка година

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

В синхрон с идеята за "голяма" снимка на календара, може би снимката може да заеме цялата площ, а числата за месеца да отидат върху нея - радко най-интересното от снимката е в ъгъла...

Според мен събирането на снимки през цялата година може да се направи поне по 3 начина - по-простия за организаторите начин е всеки да си събира снимките в една папка и като му дойде времето, да ги качи. Вторият е всеки да може да качва снимки, но като стигне бройката (4, 12, 24, 48 - няма значение колко), по-късно през годината да установи, че има по-подходящи снимки, които иска да предложи за календара, но да няма опция да го направи. Третият начин е подобрена версия на 2-рия - всеки да може да качва по всяко време до максимален брой снимки (4, 12, 24, 48) и да има възможност да подменя някои (или всички) от тях до някакъв краен срок, в който слотът за качване се затваря. Тази опция дава гъвкавост на авторите на снимки и допълнителни главоболия за организаторите :)

За самото гласуване ми се струва, че решението е не много сложно. Всеки ранква собствените си снимки според собствените си предпочитания. После всички гласуват за до максимален брой снимки с по 1 глас. Прави се класиране. За всеки автор с по повече от една снимка в тези 24, се оставя само най-харесваната според самия него. Снимките, класирани на по-задни места, се повдигат напред и тази процедура продължава до момента в който в първите 24 има само по 1 снимка на автор. Ако случайно снимки от 3 до 8 имат по равен брой точки, това не е проблем. Ако снимки от 20 до 30 имат по равен брой точки, се прави второ гласуване само за тях. Там всеки има право да гласува за 5 снимки (търсим снимки 20, 21, 22, 23, 24). Георги (или посочен от него човек) не гласува. Ако след втория тур има няколко снимки с равен брой гласове и те са най-напред в класирането от този кръг гласувания, Георги (или посченият от него човек) става тайбрейкър. Дори всичките снимки да са с равен брой точки, този трайбрейкър ще даде по 1 точка отгоре на точно 5 снимки, което ще е достатъчно, за да се откроят от останалите.

Тук следва питанката "ами ако тайбрейкърът роди нови тайс?" - много е просто - той може да гласува за ДО 5 снимки - това значи, че може да не използва правото си на глас за 5, а само за 2 или 3 и така няма да създаде нови възли. :) Това решава проблема и ако има снимки с равен брой в средата на клласирането.

Така се решава проблема със "снимката на вулкана". Но има и риск - най-харесваната от автора снимка да е назад в първото класиране, да отиде на повторно гласуване и съвсем да отпадне. Така авторът не може да се сърди на организаторите - те са дали шанс на най-любимата му снимка, но може да се разсърди на гласувалите :)

Според мен тематичните календари по-скоро ще откажат част от хората - както защото ще докара ограничения в снимките за качване, така и защото ще "извади" от сипсъка на желаещите хора, които не харесват темата (без значение дали темата е природа, градове, снимки от високо, влакове,...). По-оптимално (в някаква степен) решение би било да има 2 календара - общ и тематичен. Това е баланс, който създава малко допълнителни главоболия за организаторите (сравнено с 5 тематични календара) и не изключва никого, а приобщава още желаещи да си купят календар.

Мисля да спря, защото постът стана дълъг и защото иначе ще трябва да фактурирам консултантски на Георги :)

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Аз също съм за отпадане на ограничението по месеци, тематичните календари биха били също ограничаващи и доста хубави снимки биха отпаднали, по скоро просто да има списък с 24-те обекта/гледки, които са влезли в предишните календари, за да няма повторения в следващата година.

Относно любима снимка на автора, според мен ако човек държи на някоя конкретна просто да участва само с нея.

Другата идея, която може би няма да се хареса много, но според мен може би е по-добре тези потребители със снимки в стария календар да нямат право да участват в новия, една година неучастие не би трябвало да е драма, така повече хора ще имат шанс да видят снимките си в календара :)

Редактирано от Carrie
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Костов, т.е. ти искаш да изместим фокуса от снимките върху функционалността, евентуално да има само една снимка? Някой може ли да даде мнение по тази тема, ако има повече подръжници ще я пуснем за гласуване. За мен календара трябва твърдо да е многолистов, за да дадем шанс на повече хора и места да участват. 

 

Като казвате, че не искате жури, може би трябва да помислим каква е алтернативата. И тази година имаше хора, които да се оплакват от многото гласуване, трябва да намерим някакъв начин по който да филтрираме голяма част от снимките...

 

akair, от товите идеи не само консултантски трябва да плащам, а и една камара програмисти да наема за да реализират алгоритмите :) Чудех се и аз за това снимката да заема целия календар, но май няма да можем консистентно да поставим датите така че да не пречат. На един лист ще трябва да са в небето, на друг на земята, май такова разминаване не е много ок...

 

За събирането на снимки може би е добра идея наистина всеки да си събира подходящи и да ги качи наведнъж, когато почнем кампанията. Ще се постарая срока за набиране да е поне 2 месеца. Иначе е голям главобол с ограниченията за брой снимки, ще трябва постоянно да се махат едни и да се добавят други, за това не се бях сетил. 

 

Не мисля, че можем да си позволим автора сам да си класира снимките и да взимаме това предвид. Всяко такова решение индиректно влияе на другите участници и става така, че това че даден автор си харесва повече снимка А от Б ще повлияе дали магеланец Ц или Д ще има място в календара... Аз си мисля, че ако махнем ограничението по месеци ще стане страшно лесно - просто първите 24 класирани снимки с уникална дестинация и уникални автори и това е. 

 

Относно тематичните календари, мисля че все още нямаме достатъчно участници за целта, в определени месеци и сега имахме затруднения. При 20 снимки кандидастващи за месец, как да ги разделим на 5 тематики, ще стане по 4 снимки на месец и конкуренцията ще е минимална. 

 

Carrie, последния параграф се отнася и за твоето предложение. Мисля, че нямаме достатъчно много участници за да премахваме с такова правило миналогодишни победители. Качеството на снимките също ще падне значително. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

 

Относно тематичните календари, мисля че все още нямаме достатъчно участници за целта, в определени месеци и сега имахме затруднения. При 20 снимки кандидастващи за месец, как да ги разделим на 5 тематики, ще стане по 4 снимки на месец и конкуренцията ще е минимална. 

 

На мен ми допада идеята за някакво тематично разделяне, но не на 5 вида, разбира се.  

Струва ми се, че както и без това се утвърди традицията за два календара, така и темите може да са две - едната  да е нещо от сорта "градска/урбанизарана среда", а другата - "природа".  И ако продължи да има малък и голям календар - едната тема ако е на малкия, следващата година да се сменят и да е на големия.

  • Харесвам 7
Връзка към мнение

На мен ми допада идеята за някакво тематично разделяне, но не на 5 вида, разбира се.  

Струва ми се, че както и без това се утвърди традицията за два календара, така и темите може да са две - едната  да е нещо от сорта "градска/урбанизарана среда", а другата - "природа".  И ако продължи да има малък и голям календар - едната тема ако е на малкия, следващата година да се сменят и да е на големия.

 

Точно това имах предвид и аз... 

Връзка към мнение

Костов, т.е. ти искаш да изместим фокуса от снимките върху функционалността, евентуално да има само една снимка? Някой може ли да даде мнение по тази тема, ако има повече подръжници ще я пуснем за гласуване. За мен календара трябва твърдо да е многолистов, за да дадем шанс на повече хора и места да участват. 

...

Идеята ми е качествени снимки на функционален календар. Варианта с една снимка също не е за изхвърляне. Например да се направи календар със снимката събрала най-много гласове.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

На мен ми допада идеята за някакво тематично разделяне, но не на 5 вида, разбира се.  

Струва ми се, че както и без това се утвърди традицията за два календара, така и темите може да са две - едната  да е нещо от сорта "градска/урбанизарана среда", а другата - "природа".  И ако продължи да има малък и голям календар - едната тема ако е на малкия, следващата година да се сменят и да е на големия.

 

ОК, може да не са пет вида, един вид да е. Но и в момента, без ограниченията имахме към 400 снимки и то с много повтарящи се участници. Пак да го кажа, според мен участието не е толкова масово, че да можем да си позволим тематично разделение. А и как да го направим, да речем темата е градове, т.е. природни снимки не трябва да приемаме. Някое алпийско селце град ли е или е природа в този случай? Въобще, притеснявам се, че ще стане още по-сложно...

Идеята ми е качествени снимки на функционален календар. Варианта с една снимка също не е за изхвърляне. Например да се направи календар със снимката събрала най-много гласове.

 

Няма как да стане това, или страдат снимките или функционалността. Сложиш ли по-голям календариум, трябва да режеш от снимката. 

Връзка към мнение
akair, от товите идеи не само консултантски трябва да плащам, а и една камара програмисти да наема за да реализират алгоритмите :) Чудех се и аз за това снимката да заема целия календар, но май няма да можем консистентно да поставим датите така че да не пречат. На един лист ще трябва да са в небето, на друг на земята, май такова разминаване не е много ок...

 

Както са казали по-умните - "It's always a trade-off" - трябва да дадеш, за да получиш. Комфортът всеки да може да качва снимки по всяко време ще струва труд на програмисти. Липсата на това удобство пък спестява пари, време и нерви на организаторите. :) Реално този алгоритъм за гласуване може и "на мускули" да се направи с нещо простичко - като Ексел (за обработване на резултатите говоря). :)

Що се отнася до харесването на снимките - имаше прецедент. Ако оставим конкретния случай, е въпрос на политика кое да бъде с по-висока тежест - реално мнението на автора може да бъде много далеч от колективното мнение на гласуващите.

Тоталното игнориране на мнението на авторите може да доведе до отлив на качествени снимки, от което пък ще загубят всички.

За целия лист - аз си мислех по-скоро, че ще трябва на някои снимки числата от календара да са светли, а на други - тъмни, което не съм сигурен дали е ок или не.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Относно мнението на автора според мен няма какво да го взимаме предвид с някакъв усложнен алгоритъм. Ако някой автор е качил снимка, то трябва да приеме че тази снимка може да бъде избрана, т.е. мнението му е зачетено в момента, в който той сам, без да му се бъркаме ние, си е направил селекцията. Ако не иска снимката му да се бие с други негови снимки, трябва да избира още преди качването.

 

Не мисля, че по някакъв начин ограничаваме авторите по този начин, защото все пак в крайна сметка те преценяват коя от снимките си да качат. Почти съм сигурен, че теоретично, ако всеки качи по 50 снимки, календара щеше да е по-различен, което показва, че избора на автора все още има солидна тежест. 

 

Нещо такова ли имаш предвид?

images.jpg

 

Точно това ме притеснява, че трудно може да се направи консистентно със всяка една снимка...

Връзка към мнение

Според мен, най-важното нещо е да се реши какъв продукт се произвежда - календар или фотоалбум. Не мисля, че е възможна качествена симбиоза между двата продукта, при положение, че не става дума за професионална концепция от типа на календарите на "Пирели" и т.н...

 

Иначе темата е интересна. Иска се помощ под формата на предложения. След това педантично се оборва всяко едно направено предложение. Обикновено в подобни теми се наблюдава този феномен. Така ще бъде докато питащият не се убеди, че действително търси помощ. Дотогава той ще симулира, че пита, а все по-често и отговарящите ще започнат да симулират, че му отговарят. Няма лошо, това също е форма на комуникация...

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Искам да повдигна отново добрата идея за снимка на месеца. Автоматично си попада в нужният месец. Моля да го помислите. Вместо гърч с много снимки и гласуваме. Месечно. Като луната. ..

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

 А и как да го направим, да речем темата е градове, т.е. природни снимки не трябва да приемаме. Някое алпийско селце град ли е или е природа в този случай? Въобще, притеснявам се, че ще стане още по-сложно...

E, няма да раздаваме нобелови награди, или награда от 1 милион $$$,  та да са нужни някакви супер стриктни правила  ;) в някои гранични (по изключение ) случаи може да се прецени кое преобладава  :)  и не ми се струва, че разделянето на тия две основни теми ще е чак толкова сложно, но все пак ти се занимаваш с организацията, така че вероятно си по-наясно, аз само споделям моето мнение.  :) 

...

(Направих и една бърза емпирична проверка със снимките в четирите календара от миналата и тази година - не открих кадър, който би породил особено съмнение към коя категория да се отнесе.   :)  )

 

Връзка към мнение

Да спамна малко аз, щото моята идея е от сферата на бъдещето - та, мисля си//мечтая си, значи, ако можеше да се качват по 2 снимки на страница и... абе, както едно време като бях още дечко, имаш едни сладки японки  на картичка (параходчиите ги носеха), дето като гледаш ти се усмихва, а като погледнеш под друг ъгъл - и ти намига. Та така и на календарЯ, ако можеше - гледаш пред теб страхотен екзотичен пейзаж, мръднеш си главата леко и хоп - пингвинчета се клатушкат по о-в Заводовски, да речем...   :rolleyes:

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Така е - авторите на снимки трябва да знаят, че всяка снимка може да бъде избрана. Но бъдейки артисти, те имат своята суета (и лични предпочитания). Всички ще загубят, ако магеланците с най-хубави снимки започнат да качват по 1 снимка само за календара. Не искам да споря, само споделям мнение. ;)

За числата върху снимката - не е задължително да е в средата - може да си останат числата на един ред и да си остане в долната част на снимката, но на някои снимки ще трябва да са тъмни, на други - светли - за да се открояват.

А за питането и оборването - такива хора се наричат askholes - това в кръга на шегата, разбира се. Без дискусия няма как да се подобрят правилата (или да се препотвърди, че по-добри от сегашните няма).

Връзка към мнение

Да спамна малко аз, щото моята идея е от сферата на бъдещето - та, мисля си//мечтая си, значи, ако можеше да се качват по 2 снимки на страница и... абе, както едно време като бях още дечко, имаше едни сладки японки  на картичка (параходчиите ги носеха), дето като гледаш ти се усмихва, а като погледнеш под друг ъгъл - и ти намига. Та така и на календарЯ, ако можеше - гледаш пред теб страхотен екзотичен пейзаж, мръднеш си главата леко и хоп - пингвинчета се клатушкат по о-в Заводовски, да речем...   :rolleyes:

Връзка към мнение

На мен досегашната концепция ми харесва и смятам, че не е необходима кардинална промяна.

- против стиловото разделение, защото ми е приятно да има разнообразие и да гледам и архитектура и пейзажи и хора.

- за месечен конкурс за снимки от съответната година.

- против цифрите да са върху снимката

- за календар и против фотоалбум.

  • Харесвам 7
Връзка към мнение
Гост
Тази тема е заключена за нови мнения.
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.