Прескочи до съдържание

Питане за Швейцария


Alexander

Препоръчани мнения

Днес пробвах в една сладкарница бомбони по 1ф бройката и едни сладки по 3,70ф. Бяха съвсем обикновени, далеч от хубави. Явно хубавите са по 100+ франка за кг.

Кафето е 3,50-5,50 франка в Цюрих, Берн и малките градчета.

Дори по най-централните кафенета в Цюрих, не съм виждал кафе над 6ф.

 

Влаковете са страшно скъпи особено за къси разстояния цената минава 1 франк за километър..

120км-50 франка, 55км-21 франка , 5км-7франка

Дори според швейцарците са безбожно скъпи.

 

Обикновени колбаси, салами и филета 30-90франка в магазин.

Сурова риба в магазин 25-80 франка.

Малка бира 4-5-6 франка.

Хотдог 4-5ф, ако е с наденица 5-6-7ф.

Чаша свястно вино 9-10франка.

 

 

Основно ястие в кръчма е 20-30 франка.

Вината от Европа в магазините са на нормални цени, твърдия алкохол е много надут.

 

Има големи намаление на дрехи и обувки и цените са горе-долу нормални.

Горивата са от най-евтините в западна Европа!

1.40-1,50ф за литър.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Къде сте пили за 15 евро кафе? То че е скъпо тук, скъпо, ама чак толкова досега не съм виждал.

 

 

Сега се присетих - сестра ми всичко обръщаше в български пари, и съответно прибелваше очи :) 15 лева ще да е било, извинете ме...

Връзка към мнение

Стандартните билети за влак са доста скъпи. За туристи съм писал в темата за Бернина експрес, че има карти за 2-3-4 и тн дни за цялата транспортна мрежа, включително почти всички корабчета по езерата. Swisspass се казва картата. За един-двама човека излиза по-евтино от кола под наем, за повече или с кола под наем от Бергамо има повече смисъл с кола.

За хората с адрес тук има едни карти дето дават 50% отстъпка от стандартните цени. 

Връзка към мнение

Относно цените в дадена държава - това е много разтегливо понятие. Всеки сам си прави сметка за какво е отишъл, какво иска да види и с колко пари разполага? Аз никога не се лишавам от малки удоволствия. Никога не купувам кафе ,сандвичи от автомат до гарата, от временен магазин - прозорец или дупка в стената на улицата. Може да видя малко неща , но не бързам, пия кафе, бира или нещо традиционно , но на маса на открито или в хубаво заведение. Особено ако мога и да разговарям с някой местен човек. Затова и цените са по-високи.

Връзка към мнение

Радвам се,че си харесал Берн.Заледена ли беше реката?

В Люцерн няма да пропуснеш ранения лъв и покрития мост,но от моста вдясно горе(с гръб към езерото)  се намира крепост някаква.Няма вход.От нейната стена се открива най-хубавата гледка към града и езерото.

Всъщност от гарата най-напред си при моста,след това през средата на езерото направо си в стария град.Първо обаче поглеждаш нагоре и търсиш крепостна стена.Ако прецениш,че ще ти е интересно там,която и уличка с посока изкачване да вземеш накрая ще те отведе до парк.Идвайки отдолу,обаче трябва да го заобиколиш в дясно и стигаш до крепостната стена.След това по улицата покрай стената право надолу след 5-6 минути стигаш до ъгъла на голям площад.Като го пресечеш по диагонал и след това нагоре ,си при лъва.Връщайки се на площада всяка улица пред теб ще те изведе на езерото и покрай него вдясно си на гарата.Ако се подробен ти трябват 3 часа.Въпросът е в емоцията.

Закачлив град.Въпреки истински страдащия лъв.Приятно изкарване и сподели.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Аз бях миналата година в Люцерн. Дървените мостове са два. Точно тогава се случи голям студ. Валеше сняг. Характерния им кораб по езерото беше закотвен и пътува само лятото. Бях в голямата църква до езерото и малките улички.Имат и два музея до дървените мостове., но са платени - аз бях само в единия.

Връзка към мнение

Радвам се,че си харесал Берн.Заледена ли беше реката?

В Люцерн няма да пропуснеш ранения лъв и покрития мост,но от моста вдясно горе(с гръб към езерото)  се намира крепост някаква.Няма вход.От нейната ст....

Закачлив град.Въпреки истински страдащия лъв.Приятно изкарване и сподели.

Не беше заледена, беше си топло 8-10 градуса.

 

За Люцерн ще имам 2 часа чисти. Можеше и 2,5 часа, но ще е малко на тръни за стигането до летището в Цюрих.

Ще може ли някоя снимка с карта, за да водя от където точно да мина и по кой мост, нали са два?

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Към английски и немски оператори предполагам, че е подобно..?!

 

Сам си отговарям, ама за някого може да е полезно да узнае, че разговорите през английски оператор (о2, стандартна предплатена карта) в Швейцария и Лихтенщайн (а също така Исландия и Норвегия) се начисляват по ЕС тарифа: Входящ = 0,00 паунда/мин. Изходящ = 0,04 паунда/мин. 

 

~

 

За промоционалните билети на швейцарските железници се ползва тази търсачка: 

 

https://www.sbb.ch/ticketshop/b2c/adw.do?sprache=en&artikelnummer=4004&WT.ac=sparbillette-11-en

 

Показват се всички промоционални билети за един месец напред, като колкото по-рано се закупува билетът, толкова по-голям шанс има да се хване пълното намаление от 50%. 

 

Не правете моята грешка - да ровя половин час в стандартната търсачка и да се чудя къде са изчезнали всички промоционални билети. :lol:

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Още като излезеш от гарата ще видиш мостовете.Те даже са три,но теб те вълнува дървения покрит мост - Chapel Bridge.Понеже градът нямало с какво да се похвали,жителите му решили да построят мост,да го покрият и да го украсят.За целта продали подпокривните части и собсвениците наели художници,които да ги изрисуват.Нямай големи очаквания.По някое време моста горял,но после е реставриран.Някои от рисунките са обгорели,а други изобщо липсват.Колко са били далновидни,говори факта,че той веднага привлякъл погледите.Днес това е най-сниманата забележителност в Швейцария и пълни джобчетата на жителите на града-кафенце,шоколадче,кроасанче,картичка и разбира се, разходка по езерото(през лятото).

Можеш от моста  да минеш покрай езерото към Lion Monument.След това по уличките от десния ъгъл на площада с автобусите  си в стария град и те  извеждат пак до ушенцето на езерото с моста и отсреща ти е гарата.

Всичко е много компактно и може да ти стигнат и 2 часа.Просто не бива да се отплесваш по езерото и върховете  покрай него, преди да се върнеш обратно към гарата.От там те си се виждат също добре.

 

Все така странно зелена ли е водата на Аар?

 

post-7003-0-98528400-1487350718_thumb.png

 

https://www.google.bg/maps/@47.0545585,8.3084217,16z

 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

След като мина време от посещението на по-големите им градовете, ми се струва, че най-много ми хареса Люцерн и Берн. В Люцерна има супер атмосфера.

Не, че Цюрих не ми хареса, просто го слагам на 3то място.

 

Понеже питах и пробвах различни шоколади, (без тези от по 100 и повече франка/кг), ще напиша какво ядох и какво ми хареса.

 

От по-евтините шоколади на Coop, Migros, Denner, най-добре ми се стори шоколада от Denner, за мен е по-добре от Милка да речем. Ето за този говоря.

 

IMG_8962.JPG

 

Бях споменал за Cailler, който си е живо Нестле, но от по-високите им класове. За мен е много добър, на равно с Линд или дори малко над него в определени шоколади.

 

IMG_8961.JPG

 

Ето ги абсолютно еднакви, с различно име. Този го бях ял в Испания под марката Нестле и за мен е от най-добрите, които съм пробвал.

 

P1060s731.jpgffNestle-premium-chocolate-gap-filled-by-Cailler_strict_xxl.jpg

 

Пробвах една шоколадова топка тип паста за 3,60ф в една сладкарница и трюфелче за 1 франк, но не останах очарован изобщо, явно не съм уцелил..

 

 

 

 

 

  • Харесвам 6
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Извинявайте,

Аз не мога да се ориентирам как да търся определена дестинация - град или определено място. Някой , който е ходил за последно там или всички ,които са писали за тази екскурзия. Сега смятам да ходя в Базел - 14.03.2017. Какво интересно мога да видя за един ден- без бързане?

Благодаря Ви.

Тинко

Връзка към мнение

Извинявайте,

Аз не мога да се ориентирам как да търся определена дестинация - град или определено място. Някой , който е ходил за последно там или всички ,които са писали за тази екскурзия. Сега смятам да ходя в Базел - 14.03.2017. Какво интересно мога да видя за един ден- без бързане?

Благодаря Ви.

Тинко

Специална тема за Базел няма, но преместих въпроса ти в последната тема за Швейцария.

Ако желаеш, може да направим нова тема, в която да питаш и после да разкажеш. :)

Връзка към мнение
Щастливеца

Извинявайте,

Аз не мога да се ориентирам как да търся определена дестинация - град или определено място. Някой , който е ходил за последно там или всички ,които са писали за тази екскурзия. Сега смятам да ходя в Базел - 14.03.2017. Какво интересно мога да видя за един ден- без бързане?

Благодаря Ви.

Тинко

 

Определено Базел не е от най-интересните градове. Типичен , подреден швейцарски град. Точно един ден би бил достатъчен от всякъде. Ето ти едно надявам се полезно линкче:

http://www.planetware.com/tourist-attractions-/basel-basle-bale-ch-bs-bas.htm

Връзка към мнение

Благодаря за информацията.

Ако Базел не е толкова интересен кой друг град да посетя за един ден? Базел и без това е много далеч от Женева. Аз ще бъда в Женева и един ден искам да отида някъде другаде?

Връзка към мнение

Определено Базел не е от най-интересните градове.

 

Освен когато попаднеш през правилните три дни в годината: http://magelanci.com/topic/6859-в-момента-съм/?p=205976

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.